top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

ALKANA IR NUSKURUSI RUSIJOS MEŠKA AUSTRIJOS GLĖBYJE (2023 02 13)

Politinis strateginis lygmuo
Maskva planuoja į vasario 23-24 d. vyksiantį Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) parlamentinės asamblėjos posėdį Austrijoje siųsti delegatus, tarp kurių 15 Rusijos įstatymų leidėjų, kuriems taikomos Europos Sąjungos sankcijos. Tarp jų yra Dūmos pirmininko pavaduotojas Piotras Tolstojus ir kitas parlamento narys Leonidas Sluckis. Austrija sulaukė griežtos kritikos dėl vizų išdavimo, kurios leis sankcijų sulaukusiems Rusijos įstatymų leidėjams dalyvauti ESBO susitikime Vienoje.
Rusija yra viena iš 57 Šiaurės Amerikos, Europos ir Azijos valstybių, Vienoje įsikūrusios organizacijos narių. Nėra ką ir sakyti, kad saugumas ir bendradarbiavimas Europoje niekaip negali būti siejamas su šalimi teroriste, kuri pati yra pasaulio saugumo architektūros griovėja.
81 ESBO delegatas iš 20 šalių, įskaitant Prancūziją, Kanadą, Didžiąją Britaniją, Lenkiją ir Ukrainą, paragino Austrijos vyriausybę uždrausti sankcionuotiems rusams dalyvauti susitikime. Tačiau Austrija tvirtina, kad ji teisiškai privalo išduoti vizas visiems ESBO šalių atstovams, norintiems dalyvauti ten vykstančiuose susitikimuose.
Galima dangstytis teise, žinoma. O galima pasižiūrėti ir pamatyti, kad prieš Rusijos invaziją, 80 % Austrijos gamtinių dujų buvo gaunama iš Rusijos, o po metų karo vis dar kie daugiau nei 20 proc. Antras pagal dydį Austrijos bankas "Raiffeisenbank International" 2022 m. daugiau nei pusę savo pelno gavo iš Rusijos i toliau tęsia veiklą Rusijoje. Austrija yra Rusijos žvalgybos tarnybų prieglobstis, o Viena - jų operacijų bazė Vakarų Europoje.
Irano prezidentas Ebrahimas Raisi antradienį prasidėsiančioje trijų dienų kelionėje Kinijoje susitiks su savo kolega Xi Jinpingu ir pasirašys bendradarbiavimo dokumentus. Į jo darbotvarkę taip pat įtraukti susitikimai su Irano ir Kinijos verslo lyderiais ir Irano emigrantais Kinijoje, priduriama pranešime.
Abu režimo valdomų šalių lyderiai buvo susitikę praėjusių metų rugsėjį Samarkande, Uzbekistane, kai Xi pabrėžė Kinijos paramą Iranui. Kinija yra viena iš pagrindinių Irano naftos pirkėjų ir svarbus investicijų į Vidurio Rytų šalį šaltinis. 2021 m. Iranas ir Kinija pasirašė 25 metų strateginio bendradarbiavimo susitarimą, kuris apima pagrindines ekonominės veiklos sritis - nuo naftos ir kasybos iki pramonės, transporto ir žemės ūkio.
Kuo glaudesni teroristinių arba terorizmą remiančių diktatūrų ryšiai, tuo liūdnesnis ir mažiau saugus mūsų pasaulis. Kai vienos demokratinės Vakarų valstybės siekia, kad pasaulis taptų visiems geresne vieta gyventi, kitos, prievartos ir agresijos šalys, rengiasi jį užvaldyti ir sugriauti.
Kare Ukrainoje aktyviai dalyvaujančios „privačios“ Kremliaus valdomos karinės bendrovės "Russian Wagner Group" savininkas, butų vagis ir recidyvistas J. Prigožinas prognozuoja, kad karas gali užsitęsti ne vienerius metus. Rusijai gali prireikti nuo 18 mėnesių iki dvejų metų, kol ji visiškai užsitikrins rytinės Ukrainos pramonės širdies Donbaso kontrolę. Nusikaltėlio manymu, karas gali tęstis trejus metus, jei Maskva nuspręs užimti platesnes teritorijas į rytus nuo Dniepro upės.
Skaudu, pikta, apmaudu? Vertėtų įsiklausyti į tai, ką sako ši Kremliaus žiurkė. Gumos tempimas, tęsiant pasirinktą strategiją „remti Ukrainą tiek, kiek reikės“, bet vengiant aktyvių veiksmų Vakarams gali kainuoti metų metus besitęsiantį šokį su nuskurusia, alkana ir pavojinga Rusijos meška. Meška, kuri griauna ir žudo Ukrainą.
Tikimasi, kad NATO paprašys savo narių padidinti šaudmenų atsargas, nes dar prieš Rusijai pradedant plataus masto karinius veiksmus praėjusių metų vasario 24 d. daugelis NATO šalių neįvykdė aljanso atsargų kaupimo tikslų. Šalys manė, kad karai, kuriuose vyksta didelio masto artilerijos mūšiai, yra praeitis.
Tačiau realybė tokia, kad Ukrainos gynėjai kasdien iššaudo iki 10 000 artilerijos sviedinių, gindami Europą nuo Rusijos ordų. Toks tempas visiškai ištuštino Vakarų atsargas ir atskleidė tiekimo grandinių efektyvumo, greičio ir darbo jėgos spragas.
"Tų NATO (šaudmenų) tikslų, kuriuos nustatėme, o kiekvienas sąjungininkas turi konkretų tikslą, didžiąja dalimi (prieš karą Ukrainoje) nebuvo laikomasi", - „Reuters“ sakė neįvardintas NATO pareigūnas.
Pavyzdžiui, vien Vokietijai iki invazijos pritrūko 20 mlrd. eurų, kad pasiektų NATO tikslą. NATO pareigūnas teigė, kad labiausiai trūksta mūšiui svarbios amunicijos - nuo 155 mm sviedinių, naudojamų haubicose, iki raketų HIMARS ir amunicijos tokioms oro gynybos sistemoms kaip IRIS-T, "Patriot" ir "Gepard", kurias intensyviai naudoja Ukrainos kariai.
Sprendimų dėl atsargų kaupimo tikslų tikimasi sulaukti liepos viduryje, kai NATO vadovai susitiks aukščiausiojo lygio susitikime Lietuvoje.
Operacinis lygmuo
Jungtinės Valstijos savo piliečiams dar kartą nurodė nedelsiant išvykti iš Rusijos dėl karo Ukrainoje ir Rusijos teisėsaugos institucijų savavališko suėmimo ar persekiojimo pavojaus.
"JAV piliečiai, gyvenantys ar keliaujantys Rusijoje, turėtų nedelsiant išvykti", - pareiškė JAV ambasada Maskvoje. "Būkite itin atsargūs dėl neteisėto sulaikymo rizikos".
Tuo tarpu Rusijos ordos savaitgalį toliau apšaudė Ukrainos miestus, o Ukrainos pareigūnai teigia, kad Maskvai sunkiai sekasi pradėti ilgai lauktą plataus masto puolimą šalies rytuose.
"Jiems kyla didelių problemų dėl didelio puolimo", - šeštadienio vakarą Ukrainos televizijai sakė Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Oleksijus Danilovas. "Jie pradėjo puolimą, tik nesako, kad pradėjo, o mūsų kariuomenė labai galingai jį atremia. Puolimas, kurį jie planavo, jau pamažu vyksta. Bet (tai) ne tas puolimas, kurio jie tikėjosi", - sakė A. Danilovas.
Prokremliški Rusijos kariniai tinklaraštininkai taip pat abejoja Maskvos galimybėmis pradėti platų puolimą Ukrainoje. Tą patį teigia ir Karo studijų instituto analitikai savo ataskaitoje.
Rusijai reikia pinigų karui tęsti ir ji dairosi įsikibdama įvairių galimybių. Be naftos ir kitų žaliavų, Rusijos pajamų šaltinis yra ginklų pardavimai. Paradoksas, bet „taikos“ šalis Indija yra viena iš tokių galimybių. Per pastaruosius penkerius metus Rusija Indijai pardavė ginklų už maždaug 13 mlrd. dolerių, o Naujasis Delis Maskvai yra pateikęs užsakymų ginklams ir karinei įrangai, kurių vertė viršija 10 mlrd. dolerių.
Indija yra didžiausia pasaulyje Rusijos ginklų pirkėja, kuriai tenka apie 20 proc. dabartinių Maskvos užsakymų, o Naujasis Delis nėra aiškiai pasmerkęs Rusijos invazijos į Ukrainą. Indijos Ministras Pirmininkas Narendra Modi paragino siekti dialogo ir diplomatijos, kad „konfliktas“ būtų išspręstas.
Rusija padidino savo laivų grupę Juodojoje jūroje iki 12 vienetų, įskaitant du "Kalibr" tipo raketų nešėjus, turinčius iš viso aštuonias raketas. Ukrainos jungtinių pajėgų „Pietūs“ atstovė spaudai Natalija Humeniuk sakė, kad grupėje yra ir didelių desantinių laivų. "Taip pat išlieka grėsmė, kad bus panaudotos pakrantės raketų sistemos, kurias priešas dislokavo šiaurinėje Krymo pusiasalio dalyje", - sakė ji.
Taktinis lygmuo
Mažiausiai trys galingi sprogimai įvyko Mariupolyje, Manguše ir Nikolskoje. Yra žinoma, kad šiose vietose rusų okupantai buvo įsirengę driskių kareivines ir/arba štabus bei amunicijos sandėlius. Po sprogimų dar kurį laiką buvo girdėti detonacijos garsai.
Priešas patiria didelių nuostolių, tačiau tęsia puolimą Kupjansko, Limano, Bachmuto, Avdijivkos ir Novopavlivkos kryptimis.
Okupantai per parą surengė 4 raketų smūgius ir iš 85 kartus apšaudė iš salvinės ugnies artilerijos sistemų.
Rusijos oro ir raketinių smūgių grėsmė visai Ukrainos teritorijai išlieka didelė.
Priešas, siekdamas sustiprinti kovos su diversijomis priemones, laikinai okupuotose Chersono srities teritorijose dislokavo apie 200 rusų Nacgvardijos karių. Jie buvo apgyvendinti Lazurnės kaimo poilsiavietės "Čaika" teritorijoje, o dėl okupantų saugumo vietos gyventojų judėjimas kaime ribojamas.
Dėl menko aprūpinimo žieminėmis uniformomis nuo šių metų sausio mėn. gerokai padaugėjo driskių su nušalimo požymiais. Taigi, Donecko srities Horlivkos medicinos įstaigose pacientų su tokia diagnoze yra iki 30 proc. visų sužeistųjų.
Per praėjusią parą Ukrainos gynybos pajėgų aviacija 8 kartus sudavė smūgius teritorijoms, kuriose sutelkti okupantų kariai, taip pat 3 kartus smogė priešlėktuvinių raketinių sistemų pozicijoms. Raketiniai ir artilerijos daliniai 10 kartų pataikė į gyvosios jėgos koncentracijos rajonus, kartą į priešlėktuvinės gynybos pozicijas ir 3 kartus į priešo amunicijos sandėlius.
Foto: Ukrainos ir Europos saugumo gynėjai.
Dėkojame, kad suteikiate mums galimybę sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Juridinius asmenis kviečiame sudaryti paramos sutartis. Atskirai sakome ačiū: DT Artelė, UAB. Kasdienės apžvalgos yra „Pažinti Rusiją“ projekto dalis, kurią remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Norėtumėt pasikviesti diskusijai ar mokymams? Rašykite: info@visagentura.com
Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT44730001017206562463 views0 comments

Commentaires


bottom of page