top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

Ar Rusija puls Ukrainą?

Pastaruoju metu dažniau sulaukiu klausimo ne “kaip laikais?”, o “ar Rusija puls Ukrainą?”


Atsakysiu trumpai, remdamasis tik viešai prieinama informacija, žiūrėdamas į faktus, ne nuomones.


Pirma. Karas Ukrainoje vyksta jau 8-ti metai. Žuvo iki 14 000 ukrainiečių karių, Rusijos karių nuostoliai nežinomi. Klausti, ar bus karas Ukrainoje, ar Rusija puls Ukrainą yra neadekvatu. Kaip ir grasinti sankcijomis Rusijai, jei ji pradės karinius veiksmus prieš Ukrainą.


Ne JEI, ponai ir ponios. JAU, ir tai tęsiasi. Vaikas gimė, užaugo ir tuoj eis į trečią klasę.


Antra. Putinas yra banditas, nusikaltėlis, kaip ir jo sėbrai. Jei jis nesiruošia keliauti pas Abraomą artimiausiais mėnesiais dėl ligos, ir jei jam nepasimaišė galvoje, kaip ir kiekvienas banditas, jis - labai racionalus ir skaičiuojantis. Ir net jei jis nusprendė nusižudyti arba jam suminkštėjo smegenys, netikiu, kad tai nutiko visai jo šutvei. Karo ekspertams, saugumo analitikams, planuotojams ir aukščiausio lygio vadovams - vykdytojams. Visi jie analizuoja, skaičiuoja, pasitelkia kompiuterines simuliacijas ir teikia siūlymus. Sprendžiant iš Rusijos gynybos doktrinų ir kitų dokumentų - tiksliai kas 12 valandų. Sitrepas, apdeitas, veiksmų eigos variantai ir sprendimai. Ciklas sukasi. Ir prasidėjo ne vakar, ir ne prieš 8-ius metus. Maždaug prieš 22 ar 25.


Trečia. Rusijos pajėgų išdėstymas. Koncentruojamas aktyvusis, profesionalus ir gerai parengtas trečdalis - iki 40 tūkst. karių ir technikos - yra Kryme bei Donecke-Luhanske. Dar maždaug iki 20 tūkst. paskleista Baltarusijos teritorijoje, konkrečiai Gardine, Lydoje, Minske, Lietuviškoje Brąstoje ir Mazyre (pastarasis yra logistikos centras, strategine karine prasme - galimas invazijos iš BLR į UKR taškas). Likę kariai ir technika išdėstyti pakankamai plačia juosta, bet ir vėlgi - didelė dalis konkrečiame taške ties Baltarusijos rytine siena.

Be abejo, laivynas Juodojoje jūroje ir kažkiek dar Viduržemy, arčiau Sirijos.


Iš visų trijų faktinių aplinkybių ir Vakarų bei Ukrainos reakcijos, be jokių emocijų, darytina išvada, kad Kremlius ne siekia, o jau pasiekė mažiausiai tris labai svarbius strateginius tikslus.


Vėlgi, pirma. Sukėlė ne šiaip emocijas, bet mažiausiai - didelį nerimą Aljanso, ypač Baltijos šalių sprendimų priėmėjų tarpe. Neatlaikęs spaudimo prisišnekėjo Vokietijos laivyno vadas - atstatydintas (gražioje versijoje spaudai - pasitraukė iš pareigų). Galiu tik įsivaizduoti, kokios diskusijos už uždarų durų gali vykti, pvz. tarp Graikijos ir Danijos atstovų. Arba / ir Turkijos. Kai kurių Ukrainos, kitų Baltijos šalių oficialias pareigas užimančiųjų pasisakymai jau rodo nebe nerimą, bet paniką. Didelių emocijų fone, adrenalino pertekliuje, atsiranda tunelinis matymas, sprendimai daromi ne paskaičiuojant, pasveriant už ir prieš. Bandito technika - pinigai arba gyvybė, tik strateginiu mastu, visame įgyvendinimo gražume.


Antra. Sukėlė naftos kainas, kurios artėja prie 100 dolerių už barelį. Rusijos gynybos išlaidos paskutiniais metais buvo apie 62 mlrd. dolerių. Dideli skaičiai. Tačiau naftos kainai pakilus iki 70, vien per pirmus praeitų metų devynis mėnesius, Rusija gavo iš jos beveik 78 mrld. dolerių pajamų. Pridėkit dar trečdalį šiais metais.


Trečia. Visiškai okupavo Baltarusiją ir išdėstė pajėgas ties NATO rytiniu pasieniu: ne tik užsitikrino pilną “sąjunginės respublikos” kontrolę, bet ir privertė naktimis akių nebesudėti Lenkijos, Lietuvos ir kitų NATO valstybių kariuomenių vadus. Spėlioti, kur nukreiptas tikrasis smūgis - Gotlandas, Kuršių Nerija ar Suvalkų koridorius. Gal Moldova? Tyliai, bet ačiū Dievui, o! kad tai būtų Ukraina.


Kas toliau?


JAV, Europos akcijų rinkos bangavimas ir didžiulė įtaka ekonomikai, psichologinis ir fizinis išsekimas po kelių itin didelio nerimo mėnesių, būtent tada, kada reikia būti itin budriems.


Rusų karių - turistų - vaikščiojimas Švedijos ir Suomijos pajūriu.


Precizinis smūgis Kijevui.


Kiberišpuoliai, augančios kainos, infliacija.


Ir taip galima dar paspėlioti. Arba nusiųsti labai aiškią žinutę, kirilica, į Ladymyro Ladymyrovičiaus asmeninį mobiliaką: "Šita, čia mes, Aljansas. Ginsime Ukrainą ginklu. Puolimas, kaip žinai, yra geriausia gynyba, taigi, saugok dantis."
327 views0 comments

Comments


bottom of page