top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

ARTĖJA DIENA, KAI PUTINUI MALDOS NEPADĖS (2023 03 30)

Politinis strateginis lygmuo

Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas paskelbė, kad jo šalies ginkluotosios pajėgos kontrpuolimą pradės arčiau vasaros – balandį arba gegužę. Reznikovo teigimu, kontrpuolimo metu pamatysime vokiškuosius „Leopardus“, o pati karinė operacija vyks keliomis kryptimis. Kontrpuolimo atidėjimui įtakos turi ir oro sąlygos, nes pavasarį dirva yra šlapia, todėl šarvuota technika klimpsta į dirvožemį.

Labai teisingas sprendimas neskubėti ir tinkamai pasiruošti. Savalaikis ir Ukrainos prezidento pareiškimas, kad Ukraina negali pradėti kontrpuolimo, nes kol kas neturi tam tikslui būtinos karinės technikos. Jis išjudino Vakarus, kurie paspartino tankų, naikintuvų ir kitos priešakinės ginkluotės siuntimą Ukrainai. Laukiame (kaip ir jūs) triuškinančio Ukrainos puolimo bei vaizdų iš mūšio lauko, kai driskiai išsigandę ir išsižioję bėgs nuo riaumojančių ir ugnimi besispjaudančių „Leopardų“.

Dar viena džiugi žinia iš Vakarų. Europos Sąjunga patvirtino sprendimą per metus perduoti Ukrainai 1 milijoną artilerijos sviedinių. Tai leis Ukrainos kariuomenei efektyviau veikti mūšio lauke. Kyjivas dėl šio sprendimo ypatingai dėkingas Estijai, kurios gynybos ministerija spaudė partnerius dėl šios paramos. Ukraina per dieną iššaudo nuo 4 iki 7 tūkst .sviedinių, o Rusijos kariuomenė – iki 20 tūkst. Ukrainos naudojami sviediniai atitinka NATO standartus ir yra žymiai tikslesni ir efektyvesni nei rusų.

Ukrainos kariuomenės vadas Valerijus Zalužnyj aptarė ginkluotės tiekimą į Ukrainą su NATO pajėgų Europoje vyriausiuoju vadu Kristoferiu Kavoliu. Jie taip pat aptarė padėtį Bachmute bei susitarė ir ateityje aktyviai bendradarbiauti. Ukrainos kariuomenės vadas padėkojo partneriams už paramą. "Sutarėme ir ateityje aktyviai bendradarbiauti. Ukrainai reikia pergalės", – pabrėžė Zalužnyj.

Manome, kad generolas Zalužnyj paaiškino, kodėl yra svarbu ginti Bachmutą ir kodėl jis ir toliau bus ginamas iki paskutinio okupanto kraujo lašo.

Kinijos užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad "teigiamai vertina" prezidento V. Zelenskio pasiūlymą surengti Ukrainos ir Kinijos derybas, tačiau apie konkrečią susitikimo datą kalbėti kol kas anksti.

Pekinas ims girdėti Kyjivą spustelėjus Vašingtonui ir iš mūšio lauko bėgant Putino ordoms.

Kinijos premjeras Li Qiangas pareiškė, kad Azija turi vengti "chaoso ir konfliktų", kitaip regiono ateitis bus prarasta. Pasak Kinijos premjero, šalis susiduria su aštria JAV konkurencija tuo pat metu, kai iškelta užduotis atgaivinti antrą pagal dydį pasaulio ekonomiką po beveik trejus metus trukusios Covid–19 izoliacijos. Kalbėdamas tarptautinei politinių ir verslo lyderių auditorijai, Li sakė, kad Kinija gali būti "taikos ir stabilumo pasaulyje inkaras". Forume dalyvavo dešimtys verslo lyderių, įskaitant "Apple" vadovą Tim Cook ir Ispanijos premjerą Pedro Sanchez, kuris liepos mėnesį taps ES pirmininku.

2022 m. Kinijos ekonomikos augimas siekė 3 proc. ir tai buvo silpniausias rodiklis per pastaruosius dešimtmečius. Prezidento Xi Jinpingo patikėtinis, komunistinės Kinijos pareigūnas Nr.2 sakė, kad Kinija ir toliau bus įsipareigojusi vykdyti "reformas ir atsivėrimą", nepaisant "besikeičiančios" pasaulinės padėties.

Jei Kinija suinteresuota stabilumu Azijoje, tai kodėl tuomet palaiko Rusijos karą Ukrainoje, kursto chaosą Europoje? Ekonominis ir politinis stabilumas į Aziją sugrįš tik tada, kai bus sugražintas stabilumas į Europą. Tą Pekinas puikiai supranta, bet, matyt, negali negalvoti apie Taivaną. Kaip ten sakoma? Drumstame vandenyje – kreiva žuvis.

Praėjusią savaitę penkias valandas trukusiame "TikTok" vykdomojo direktoriaus klausyme Jungtinių Valstijų įstatymų leidėjai piktinosi, kad Kinija gali naudoti šią populiarią, iš dalies Kinijai priklausančią programėlę, šnipinėjimo tikslais. JAV pareigūnų teigimu, amerikiečiams pavojų kelia Kinijos bendrovei "ByteDance" priklausanti "TikTok".

Nors šalių vyriausybėms įprasta šnipinėti užsienyje, Vašingtonas turi pranašumą, kurio neturi kitos šalys: JAV jurisdikcijai priklauso kelios bendrovės, kurios veiksmingai valdo pasauliniame tinkle esančią informaciją, įskaitant "Google", "Meta", "Amazon" ir "Microsoft". Tai itin galingi įrankiai kiekvieno iš jūsų išmaniajame ir kompiuteryje. Skirtumas nuo Kinijos čia esminis – JAV ir Vakarai yra gėrio ir šviesos pusėje.

Operacinis lygmuo

Okupantai telkia didžiausius puolamuosius pajėgumus Bachmuto kryptimi. Maskva taip pat meta didžiules propagandos priemones kovai dėl Bachmuto, praneša gynybos ministro pavaduotoja Anna Malyar. Pasak pareigūnės, rusai šiais veiksmais siekia demotyvuoti ir psichologiškai susilpninti Ukrainos karius bei išprovokuoti karinę vadovybę klaidingiems veiksmams. Maskva esą bando kovą dėl Bachmuto paversti apokaliptiniu įvykiu, lemiančiu visą karo eigą. Tuo pačiu mėginama palaužti ukrainiečių dvasią teigiant, kad nėra prasmės laikyti Bachmutą, ten beveik visi apsupti, ir kad Ukrainos propaganda perdėtai sureikšmina ukrainiečių kovotojų didvyriškumą.

Ukrainos kariuomenė nutarė ginti Bachmutą ištikimai, kaip ir kiekvieną kitą gyvenvietę. Išsaugodama Bachmutą, Ukrainos kariuomenė siekia neleisti priešui žengti gilyn į šalies teritoriją.

Ukrainos prezidentas sako, kad nors Bachmuto miestas neturi didelės strateginės reikšmės, pralaimėjimas šiame konflikto etape gali kelti pavojų sunkiai iškovotam Ukrainos postūmiui. "Negalime prarasti etapų, nes karas yra pyragas – pergalių gabalėliai. Mažos pergalės, maži žingsniai", – sakė prezidentas.

Ukrainos ir ukrainiečių valia ginti savo žemę taip, kaip jie tai mano esant daryti geriausiai. Jie gina ir visų mūsų laisvę, už tai ir lenkiame prieš juos savo galvas.

Kriminalinių nusikaltėlių formuotė "Wagner", pasak jos vyriausiojo recidyvisto Prigožino, labai smarkiai nukentėjo per kelis mėnesius trukusius mūšius dėl Bachmuto. "Mūšis dėl Bachmuto šiandien jau praktiškai sunaikino Ukrainos kariuomenę ir, deja, taip pat smarkiai pakenkė privačiai karinei kompanijai "Wagner", – sakė virėjas ir butų vagis.

JAV Karo tyrimų instituto duomenimis, "Wagner" pajėgos dabar kontroliuoja didžiąją dalį Bachmuto.

Į Ukrainą atvyko "dešimtys" tankų ir pėstininkų kovos mašinų. Pranešama, kad šarvuotos technikos srautas į Ukrainą didėja. Kalbama, kad Ukrainą pasiekė 21 tankas "Leopard 2" ir 40 PKM "Marder". Ukraina jau gavo 14 britų tankų "Challenger 2" ir keletą amerikiečių šarvuočių "Stryker", o eilėje jų laukia iš viso ne mažiau kaip 90.

Ukrainos ginkluotosios pajėgos taip pat labai greitai gaus daugiau kaip 100 amerikietiškų „Bradley“, 50 švediškų CV90 ir 40 prancūziškų „lengvųjų tankų“ AMX–10RC.

Tikimasi, kad kai visa ši vakarietiška technika suvažiuos į Ukrainą, orda bus sutriuškinta. Putinas jau gali pradėti melstis, nors jam tai nepadės.

JAV nemato pažeidimų ar įrodymų, kad Ukraina neteisingai naudojasi karine pagalba, pareiškė JAV nacionalinio saugumo tarybos koordinatorius John Kirby. "Žinoma, visi norime, kad būtų kuo daugiau priežiūros ir atskaitomybės. Į Ukrainą atkeliauja už mokesčių mokėtojų pinigus nupirkta įranga ir sistemos, tačiau tai yra karas. Kariauja ir žūsta tikri žmonės. Mūšio metu neįmanoma tobulai numatyti kiekvieno vieneto, kurį kiekvienas karys pasiima su savimi į mūšį, judėjimo", – sakė jis.

Taktinis lygmuo

Per kovo 29 dieną rusų okupantai surengė 5 raketų ir 25 oro smūgius, 34 kartus atakavo salvinėmis raketų sistemomis. Raketinių ir oro smūgių visoje Ukrainoje tikimybė išlieka didelė.

Po oro smūgių Beryslavo ir Družkivkos miestų infrastruktūrai buvo sužeisti civiliai gyventojai, apgadinti privatūs namai ir civilinė infrastruktūra.

Orda žudosi Lymano, Bachmuto, Avdijivkos ir Marjinkos ašyse. Ukrainos gynybos pajėgų daliniai čia atrėmė daugiau kaip 60 priešininko atakų.

Aktyviausiai puolamas Bachmutas. Puolimo metu Ukrainos pajėgos atrėmė 28 driskių atakas.

Vakar rusai bandė visiškai apsupti Avdijivką ir uždaryti ją žiede (taip vadinamame katile). Rezultatas – ordos vienetai buvo sutriuškinti šiaurėje ir pietuose, o pietvakariuose buvo priversti atsitraukti dėl jų pačių apsupimo grėsmės. Rusų taktika – užversime mūšio lauką mėsa – neveikia prieš HIMARS artileriją.

Zaporižės ir Chersono ašyse rusai ginasi, tačiau apšaudė daugiau kaip 20 gyvenviečių.

Okupuotame Kryme vietos gyventojai verčiami dirbti statant gynybinius įrengimus; griebiamasi smurto, patyčių, civiliai gyventojai mušami.

Praėjusią parą Ukrainos karinės oro pajėgos surengė 5 oro smūgius į rusų karių susitelkimo vietas. Oro gynybos daliniai sunaikino rusų bombonešį Su–24M, raketinės ir artilerijos pajėgos pataikė į 3 priešo karių, ginklų ir karinės technikos telkinius, elektroninės kovos stotį, šaudmenų sandėlį ir 2 priešo degalų ir tepalų sandėlius.

Lietuva

Mūsuose baisus sujudimas. Atvažiavo tokis didelis amerikonas Seiman, o anys, kaip žinot, visąlaik čia buvo garbinami dėl dorelių, ryklio kramtoškės ir žalios kortos. Kad dėjo amerikonas! Kad Lietuva nepasiruošus kautis su priešais, kad, vansi, škia lietuviai tik ir laukia, kad ją kiti apgintų, kad kiti priešus dulkytų! Kad mūs vadams nerūpi gynyba, kad jie blogiausiu atveju laukia, kad vėl ateis amerikonas ir visus išgelbės.

Nors tas amerikonas yr civilis su atsargos jenerolo laipsniu, ir mūs laisvoj šaly gali pliurpt, kas tik jam noris (o jo prognozės bei įžvalgos kartais yra labai taiklios), mūs kaimuky prasidėjo baisi neganda. Jenerolai, kariūnai, karo akspiertai ir net ministeriai puolė vieni kitiems į atlapus, tvatytis ėmė, kad šalies gynybai nepasiruošta, kiti gi žiebė atgalios, kad nevykėliai nusišneka – Lietuva taip pasiruošus gintis, kad nei priešo musė šičionajos neintskris. Amerikono pasisakymas taip bais sukiršino ir šiaip jau susiskaldžiusius tautiečius, kad ministeriai ir karo blokeriai nuo vakar daužo vieni kitiems per snukius, tiesa netikrus – feisbukinius – ir visokiais būdais viens kitą trolina bei blokuoja. Siaubas!

Žinot, pasakysim, kad labai pavojinga yr, kai vadai šitaip nesutaria. Mes, vienok, palaikom saviškius. Tautiečius. Visus alei vieno. Ir ministerį, ir jenerolus, ir karo blokerius.

O kad susivienytume ir nebesipjautume, siūlom naują akciją – „Geležinis Vilnius“! Apjuoskim sostinę įtvirtinimais, prieštankiniais grioviais ir apkasais, kad priešas, rupūžė, iš anksto žinotų, kad čia nei kojos, nei rankos, nei snapo neintgrus. Apkasus kasime visi – ir tie, kam rūpi šalies ir jos sostinės gynyba, ir tie, kam nerūpi. Bendras fizinis darbas gryname ore pavasarį pridės sveikatos visiems, o apkasų kasimas kartu – ir vėl suvienys.

Taikos ir vienybės visiems!

Nuotraukoje Zelenskis įteikia medalį karininkei Ochtyrkoje, Sumų srityje, antradienį, 2023 m. kovo 28 d. (AP Photo/Efrem Lukatsky)

Primename, kad galite savo 1.2 procento nuo sumokėto pajamų mokesčio pervesti šias apžvalgas kuriančiai agentūrai, įmonės kodas 305974366.

Dėkojame, kad remiate ir suteikiate mums galimybę sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Ypatingas ačiū rėmėjams DT Artelė, UAB ir Lietuvos aludarių gildijai. Kasdienės apžvalgos yra „Pažinti Rusiją“ projekto dalis, kurią remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Norėtumėte pakviesti diskusijai ar mokymams? Rašykite: info@visagentura.com
Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT447300010172065624


127 views1 comment

Recent Posts

See All

1 comentario


Vytis - Chase Maleckas Brunius
Vytis - Chase Maleckas Brunius
30 mar 2023

"o jo prognozės bei įžvalgos kartais yra labai taiklios" 100%. TERITORINĖ GYNYBA kartoti N-kartų! Ir viskas, kas susiję su DECENTRALIZED COMMAND. FULL STOP.

Me gusta
bottom of page