top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

DRISKIŲ TAKTIKA NESIKEIČIA ŠIMTMEČIAIS (2023 11 02)

Geopolitinė padėtis

Izraelio kariuomenei iš lėto valant Gazos ruožą nuo „Hamas“ teroristų pietuose, šiaurėje tęsiasi apsišaudymai su kita teroristine grupuote – „Hezbollah“. Šiandien ryte jos atstovai pareiškė, kad sunaikino Izraelio bepilotį lėktuvą virš pietų Libano. Tai jau antras kartas šią savaitę, kai "Hezbollah" teigia numušusi Izraelio orlaivį raketomis žemė-oras.

Izraelio kariuomenė tvirtina, kad iš tiesų, iš Libano į vieną iš jos dronų buvo paleista raketa žemė-oras, o „atsakydama į tai, ji smogė raketą paleidusiai teroristų kuopelei ir raketos paleidimo vietai".

Taktiniams veiksmams ant žemės intensyvėjant tiek Izraelio šiaurėje, tiek ir pietuose, Irano aukščiausiasis lyderis ajatola Ali Khamenei paragino musulmonų valstybes nutraukti naftos ir maisto produktų eksportą į Izraelį, reikalaudamas nutraukti Gazos ruožo bombardavimą, pranešė valstybinė žiniasklaida.

"Gazos ruožo bombardavimas turi būti nedelsiant nutrauktas... naftos ir maisto produktų eksportas į sionistinį režimą turi būti nutrauktas", - sakė Irano režimo vadas.

"Islamo pasaulis neturėtų pamiršti, kad lemiamu Gazos klausimu prieš engiamą palestiniečių tautą stojo Jungtinės Valstijos, Prancūzija ir Didžioji Britanija", - sakė I. Khamenei, skanduojant "Mirtis Izraeliui" ir "Mirtis Amerikai".

Irano dvasininkai taip pat įspėjo Izraelį dėl eskalacijos, jei šis nenutrauks agresijos prieš palestiniečius, o valdžios institucijos nurodė, kad Teherano remiami įgaliotiniai Artimuosiuose Rytuose yra pasirengę veikti.

Iranas žino, kad kol kas negali tiesiogiai veikti prieš Izraelį ir JAV bei kitus sąjungininkus, nes atsakas bus greitas ir triuškinantis. Net ir pavykus į karinius veiksmus prieš Izraelį įtraukti didžiausią teroristų skaičiumi „Hezbollah“, viešai deklaruojamo tikslo – sunaikinti „žydų valstybę“ – galimybės yra artimos nuliui.

Tačiau padėtį visame pasaulyje pakeistų šventas karas, ir būtent todėl ajatola kalba apie „islamo pasaulio vienybę“. Kol kas, jis prašo „tik“ neparduoti Izraeliui maisto ir naftos produktų, tačiau septynių tūkstančių mylių kelias prasideda nuo pirmo žingsnio.

Kol ginkluotas konfliktas vyksta tarp teroristų ir Izraelio, net jei jį – dedant didžiules pastangas – bandoma parodyti kaip karą tarp dviejų tautų, didžiosios pasaulio valstybės dar gali jį sureguliuoti ir normalizuoti, bent jau taip, kad jis neišplistų už Gazos ruožo ir Izraelio ribų. Tačiau visi puikiai supranta, kas įvyktų, jei Iranas sugebėtų įtikinti arabų ir kitas musulmonų valstybes pakilti į „lemiamą karą su netikėliais Alacho vardu“.

Reikšmingi postūmiai

Ukrainos kariuomenės vadas Valerijus Zalužnyj žurnalo "The Economist" tekste "Ko reikia, kad nugalėtume Rusiją", išdėstė pagrindinius dalykus, kurie leistų Ukrainai įgyti pranašumą. Jo teigimu, norėdama pakeisti konflikto pobūdį ir pereiti prie manevrinio karo, Ukraina turi investuoti į įvairias technologijas ir pajėgumus - nuo oro pajėgų ir elektroninio karo iki kontr-artilerijos ir minų paieškos.

Labai svarbu kontroliuoti dangų, sako jis. Ukraina turi nedaug tinkamų naudoti kovinių orlaivių, todėl bepiločiai orlaiviai būtų veiksmingas sprendimas žvalgybai ir oro smūgiams. Ryšių ir navigacijos signalų slopinimas yra gyvybiškai svarbus siekiant kontroliuoti bepiločių orlaivių karą. Nepaisant elektroninės gynybos sistemų pažangos, Ukraina atsilieka nuo Rusijos šių technologijų srityje. Kitas svarbus dalykas – kontr-artilerijos pajėgumų vystymas ir galimybė sunaikinti Rusijos artileriją, kuri atlieka didžiąją dalį karinių užduočių. Ukrainai reikia geresnės artilerijos žvalgybos įrangos ir ji turi patobulinti vietines GPS sistemas, kurias dabar Rusija sugeba slopinti. Galiausiai, Ukrainos kariuomenės vado matymu, būtina išvalyti Rusijos įrengtus minų laukus, kas yra didžiulis iššūkis. Reikia naujoviškų technologijų, pavyzdžiui, radiolokacinių jutiklių ir dūmų generavimo sistemų.

Viskas, ko reikia, yra aiškiai įvardinta ir Vakarų sąjungininkams tas yra nuolat kartojama. Vanduo, kaip bebūtų, pratašo ir akmenį, jei nuolat ant jo kapsi.

Rusijos okupacinės pajėgos ruošiasi naujai atakų bangai netoli Avdijivkos. Nepaisant didelių technikos ir žmonių nuostolių, driskiai ketina netrukus pereiti prie masyvių pėstininkų atakų. Tą rodo itin suaktyvėjęs artilerijos ir oro smūgių į ukrainiečių pozicijas „paruošimas“.

Visa laimė, kad rusų generbalvonų taktika nesikeičia jau daugiau kaip šimtmetį – krūtinėmis ant durtuvų, o tai reiškia, kad Ukrainos gynėjai žino, kas jų laukia ir kaip tam tinkamai pasiruošti.

Tęsiasi nuožmūs mūšiai kairiajame Dniepro krante. Ukrainos ginkluotosios pajėgos laikosi savo pozicijų Chersono srityje ties Krynky, Poyma ir Pesčanivka. Driskiai pagaliau susigriebė ir bando šturmuoti Ukrainos jūrų pėstininkų pozicijas Krynkų apylinkėse. Pastariesiems nelieka nieko kito, kaip tik užminuoti teritoriją ir taip apsunkinti rusų pėstininkų puolimą ties šiuo kaimu.

Trumpai

Izraelio pajėgos trečiadienį per antrąjį oro smūgį Gazos Džabalijos pabėgėlių stovykloje nukovė dar vieną "Hamas" vadą, pranešė kariuomenė, kai pirmoji civilių evakuacijos grupė iš apsiausto anklavo perėjo į Egiptą.

Palestiniečiai, desperatiškai ieškodami įstrigusių aukų po Izraelio smūgio Džabalijai, didžiausiai Gazos pabėgėlių stovyklai, sijojo griuvėsius. "Tai žudynės", - sakė vienas smūgio liudininkas.

Karas visada yra žudynės, o jame labiausiai kenčia įkaitai ir civiliai.

Vakar Bulgarija išsiuntė iš šalies Rusijos žurnalistą, kuris, kaip įtariama, dalyvavo veikloje, keliančioje grėsmę šalies nacionaliniam saugumui, pranešė Bulgarijos valdžios institucijos.

Valstybinė nacionalinio saugumo agentūra pranešė, kad iš Rusijos valstybinio laikraščio "Rossijskaja gazeta" korespondento Aleksandro Gacako buvo atimtos teisės gyventi šalyje ir uždrausta įvažiuoti į Bulgariją ir kitas Europos Sąjungos valstybes nares.

Sveikiname. ES blokas turėtų bendrai priimti sprendimą ir išsiųsti visus rusų „turistus“ namo.

Kitą savaitę Kinija ir Jungtinės Valstijos aptars branduolinės ginkluotės kontrolės klausimus - tai bus pirmosios tokios derybos nuo B. Obamos administracijos laikų, trečiadienį pranešė "Wall Street Journal".

Kinijos užsienio reikalų ministerija pirmadienį po užsienio reikalų ministro Wang Yi vizito Vašingtone pranešė, kad abi šalys artimiausiomis dienomis surengs "konsultacijas ginklų kontrolės ir neplatinimo klausimais", taip pat atskiras derybas jūrų klausimais ir kitais klausimais.

Teisingas ir protingas sprendimas. Pasaulis turėtų iki minimumo sumažinti branduolinių ginklų skaičių, o geriausia – jų iš viso atsisakyti. Tik iš pradžių reikia susitvarkyti su branduolinio terorizmo valstybėmis – Rusija ir Šė Korėja.

Italijos premjerė G. Meloni „pasikabino“ ant eilinio rusų apgavikų triuko. Vakar įrašą su ja internete paskelbė rusai Vovanas ir Lexus, kuriems yra pavykę apgauti ir kitus Vakarų politikus. Meloni biuras pareiškime nurodė apgailestaujantis, kad ją apgavo apgavikas, prisistatęs Afrikos Sąjungos komisijos vadovu. Ji teigė, kad skambutis įvyko rugsėjo 18 d. prieš susitikimus su Afrikos lyderiais Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje.

Paklausta apie Rusijos karą Ukrainoje, Meloni, kalbėdama angliškai, atsakė: "Matau, kad yra daug nuovargio, turiu pasakyti tiesą, iš visų pusių. Mes (esame) netoli to momento, kai visi supranta, kad mums reikia išeities".

Mes nuolat kalbame apie informacinio karo pavojus, bet, regisi, kad tesame tik du Don Kichoto ginklanešiai, besikaunantys su vėjo malūnais.

Lietuvoje

Eilinį kartą stebime, kaip apsiblausęs dūminės pirkios valstiečio provaikis, prakutęs tiek, kad sugeba susikurti soctinklo profilį, bet viename žodyje vis dar darantis dvi – tris klaidas, moko pasaulį gyventi.

„Ne/pritariu, ne/sutinku”, - klaviatūra barškina komentarą pilietis, nes soctinkle jis niekam nematomas, nežinomas, todėl gali reikštis, kiek tinkamas. Gyvai, kaip taisyklė, jis susirinkimuose sėdi pačiam gale, nepakeldamas galvos, sukioja nuseilėtą tušinuką rankose ir kaip mantrą kartoja tris (😊) žodžius: kad tik ko nepaklaustų.

Dėl ko jis sutinka, ar nesutinka „internĖte“, didžiausi protai, išmaniausi žinovai, „think-tank“ banginiai ir galingiausių pasaulio valstybių diplomatijos ir tarpvalstybinių susitarimų bei derybų grupių lyderiai neranda sprendimų dešimtis ir šimtus metų.

Tai kas, kad kalbamu klausimu žagrių (ne tikrų, mes itin gerbiame tikrą kaimo žmogų, paprastą darbininką ar ūkininką, kuris savo sunkiu darbu prasimano duonos sau, šeimai ir dar sumoka mokesčius) virtuozas neturi menkiausio supratimo, nes savo gyvenime pačius sudėtingiausius sprendimus daro rinkdamasis tarp silikoninio dūmo skonio ir sėdmaišio biure spalvos.

Čia jis jaučiasi galintis lyg koks Romos imperatorius, klykiant žiūrovų miniai, nuspręsti, gyventi ar mirti, kas teisus ir kas ne, vien iš antraštės kilniadvasišku savo informaciniu kiaulės šnipu pajusti, kam jis – o Dieve, kaip tai svarbu, – pritaria, ir kam ne.

O mes tik šyptelim ir džiaugiamės, kad esame pakviesti į Vilkijos miestelio gimnaziją, kur lapkričio 7 d., 19 val. galėsime su jumis gyvai aptarti jums rūpimus saugumo klausimus ir pamėginsime rasti atsakymus, ne pritardami ar nepritardami, o aktyviai mąstydami.

Nuotraukoje: driskiai kaip išprotėję veržiasi į Avdijivką (šaltinis – unian.net).

Dėkojame nuolatiniam rėmėjui DT Artelė, UAB ir visiems jums už palaikymą ir supratimą. Svarbu ne tai, kokia suma paremiat, svarbus Jūsų dėmesys ir dėkingumas. Nuoroda paramai: https://tinyurl.com/noriuparemti

Siūlome aktyvius mokymus: https://rb.gy/j7rjt
47 views0 comments

Comments


bottom of page