top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

EKONOMINĖ SIENA SU TERORISTAIS (2023 08 30)

Geopolitinė padėtis

Rusijos karo nusikaltėliai sustiprino branduolinio šantažo retoriką. Daugelis analitikų ir karo stebėtojų bei politpatologų ūmai vėl paaštrėjusią retoriką sieja su ukrainiečių pasiekimais fronto linijoje, konkrečiai – lėtai bet vykstančiu puolimu per okupantų lavonus ir minų laukus Ukrainos pietuose. Mes gi, vertindami visumą, vaizdą matome kiek kitokį, ar, tiksliau sakant, realiai kitokį nei įsivaizduojama ir norima iliuzija, kuri raminančiai hipnotizuoja ir karo būrėjus, ir jų ištikimus pranašysčių klausytojus.

Ukrainos sprendimų priėmėjams pranešus apie išlaisvintą pietrytinę Robotynės gyvenvietę, teroristinės Rusijos Dūmos (tikras cirkas – parlamentas chuntos valdomoje šalyje) narys, Andrejus Guruliovas vakar per valstybinę Kremliaus televiziją paaiškino, kad teritorija Ukrainos pietryčiuose yra "puikus atvejis taktiniam branduoliniam smūgiui". Beje, šis Dūmos narys yra atsargos generolas, buvęs Pietų karinės apygardos vado pavaduotojas, taip pat dalyvavęs ir žudant civilius Sirijoje kartu su kitu karo nusikaltėliu Surovikinu. Jis gi – ir visiškas alkoholikas, kaip ir daugelis rusų aukšto rango Rusijos karininkų.

Taip A. Gurulovas sureagavo į pirmadienio rytą Ukrainos gynybos ministro pavaduotojos Hannos Maliar pranešimą, kad Kyjivo pajėgos atkovojo Robotynę ir bando žengti toliau. Tačiau Ukraina jau tris mėnesius vykdo taip vadinamą „kontrpuolimą“, o ypač smarkūs susirėmimai vyksta palei fronto liniją Donecko ir Zaporižės regionuose. Vieno ar devynių kaimų atsiėmimas nėra ir negali būti reikšmingas, karo lūžį įtakojantis veiksnys, todėl – ypač generolas – puikiai supranta, kad branduoliniams grasinimams dėl to čia nei laikas, nei vieta.

Tikroji atominės trydos priežastis yra kita, ir ją dalinai išdavė dezinformatorius ir propagandistas V. Solovjovas TV kanalo "Rossija-1" laidoje pareiškęs, kad Rusija turėtų "smogti" Ukrainai branduoliniu ginklu. "Kai tik jie oficialiai pristatys [F-16], mes suduosime smūgį taktiniais branduoliniais ginklais", - sakė V. Solovjovas. "Jie įsitikinę, kad mes to nedarysime. Štai kodėl tai reikia padaryti".

Taigi, viena iš priežasčių – bezdanti ir trypčiojanti, neryžtinga ir vėluojanti, bet visgi pažadėta Vakarų politinių lyderių parama kovojančiai Ukrainai modernesniais naikintuvais.

Kita priežastis – Pekino veiksmai Baltarusijoje ir griežtas Kremliaus nuolatinio mojavimo branduoliniu vėzdu pasmerkimas. Kremlius demonstruoja raumenis, kurie seniai atrofavosi, ir vienintelis likęs argumentas – pasaulinė apokalipsė. Tą patvirtina ir vakar Rusijos saugumo tarybos sekretoriaus pavaduotojo Aleksejus Ševcovo priminimas, kad Rusija dislokavo taktinius branduolinius ginklus Baltarusijoje kaip dalį atsakomųjų priemonių. Žinoma, kaip priežastį jis nurodė "agresyvų Vakarų kaimynių elgesį", bet mokantis skaityti tarp eilučių, supranta, kas norima pasakyti.

Vakar Rusijos užsienio teroro reikalų ministerija taip pat nurodė, kokiomis sąlygomis ji atnaujins branduolinių ginklų bandymus, sakydama, kad Rusija tai padarys, jei Jungtinės Valstijos tai padarys pirmosios. Šis pranešimas yra skirtas sušvelninti įtampą ir kartu yra paslėptas ultimatumas, grasinimas – ko taip bijo ir dėl to naktimis nemiega Vakarų lyderiai – „neeskaluoti konflikto“ savo rėmimu ir ginkluotės tiekimu kovojančiai prieš agresorių Ukrainai. Esą tokia parama gali privesti prie tiesioginio konflikto, apie kurį anksčiau vogravo vos tik iš baltosios karštinės išėjęs Rusijos saugumo tarybos pirmininko pavaduotojas D. Medvedevas. Jis tada sakė, kad branduolinė "apokalipsė", kurioje dalyvautų Rusija ir Vakarų valstybės, yra ne tik įmanoma, bet ir "gana tikėtina".

Todėl apibendrinami geopolitinę – branduolinę retoriką sakome, kad visas šis Rusijos aktyvumas yra skirtas ne veiksmams ant žemės fronto linijoje, o Vakarų valstybėms, kurioms siunčiama aiški, nedviprasmiška žinutė nustoti tiekti Ukrainai modernią ginkluotę, kuri galėtų, esant tinkamoms sąlygoms ir tinkamai naudojama, visiškai sustabdyti driskių ordą ir priversti pasukti ją atgal į savo pelkes ir srutų duobes.

Reikšmingi postūmiai

Šią naktį tiek Ukraina, tiek Rusija surengė didžiausius oro antpuolius viena kitos teritorijose, bet Kyjivo smūgiai buvo beprecedenčiai nuo pat plataus masto invazijos pradžios. Ukrainiečiai dronais smogė į oro uostą Rusijos vakarinėje Pskovo srityje netoli sienos su Estija ir Latvija ir sukėlė didžiulį gaisrą. Kiti bepiločiai smogė taikiniams Oriole, Brianske, Riazanėje, Kalugoje ir net aplink Maskvą. Rusijos karo ministerija žinoma dezinformavo, kad visi jie buvo numušti. Tačiau dūmų stulpai ir šėlstanti ugnis kai kuriuose objektuose kalba patys už save. Pskovo srities gubernatorius Michailas Vedernikovas įsakė trečiadienį atšaukti visus skrydžius į oro uostą ir iš jo, kad žalą būtų galima įvertinti šviesiu paros metu.

Per oro uosto smūgį apgadinti mažiausiai keturi transporto lėktuvai Il-76. Nepatvirtintais pranešimais, oro uostą galėjo atakuoti nuo 10 iki 20 dronų.

Sveikiname ukrainiečius. Driskius reikia lupti viskuo, ką turi po ranka.

Tuo tarpu Rusija Ukrainai smogė dronais ir sparnuotomis raketomis iš jūros ir orlaivių. Oro atakos vykdytos bangomis, taip siekiant „apeiti“ ir ištuštinti oro gynybos sistemas. Kyjive krintančios nuolaužos nužudė du žmones ir dar vieną sužeidė, kai nuolaužos nukrito ant komercinio pastato Ševčenkos rajone. Apie sprogimus Ukrainoje taip pat pranešta pietiniame Odesos mieste ir Čerkasų srityje.

Tuo tarpu fronto linijoje okupantai iš gynybos pereina į puolimą Kupjansko – Makijivkos ašyje. Čia sutelktos šimtatūkstantinės driskių pajėgos, o šturmo kumštį sudaro 45 tūkstančių mechanizuotų padalinių orda. Ukrainiečiai laikosi, tačiau manome, kad padėtis labai rimta. Kremlius ruošiasi pulti, ir dabartiniai veiksmai – reidai, atakos – yra tik įprasta okupantų varginimo ir žvalgybos mūšiu taktika. Masyvesnis puolimas greičiausiai prasidės rugsėjo pabaigoje. Dabar pagrindinis tikslas – atitraukti ukrainiečių pajėgas iš pietų ir pietryčių.

O ten Ukrainos gynėjai susiduria su aršiu pasipriešinimu. Priešingai nei prieš metus teigė politikos varškėčiai ir kiti būrimo iš nudvėsusios žiurkės žarnų ekspertai, okupantams nesibaigė nei raketos, nei artilerijos šaudmenys. Deja, bet ir taip vadinamos Vakarų žvalgybos ir analitinis centras, prieš kelias dienas tvirtinęs, kad rusai neturi rezervų, klydo. Driskiai Zaporižės kryptimi, žinodami Tokmako – į pietus nuo Robotynės esančio miesto – taktinę reikšmę, telkia rezervinius gelžgalius, rausia urvus ir minuoja kiekviena kvadratinį žemės metrą. Ukrainiečiams bus nepaprastai sunku.

Trumpai

J. Bideno administracija antradienį paskelbė, kad teikdama paramą Kyjivo kontrpuolimui, Ukrainai papildomai atsiųs ginklų ir šaudmenų už 250 mln. dolerių.

Pasak Valstybės departamento, ginklai bus paimti iš esamų JAV atsargų ir, be kitų daiktų ir atsarginių dalių, juos sudarys išminavimo įranga, artilerijos ir raketų sviediniai, greitosios pagalbos automobiliai ir medicinos įranga.

Kyjivo karinės žvalgybos tarnybų koordinuojami Ukrainos diversantai neseniai surengė porą bepiločių orlaivių atakų, per kurias nukentėjo Rusijos gilumoje esančiose oro bazėse stovintys bombonešiai, antradienį tvirtino Ukrainos žiniasklaida.

Pasak laikraščio "Ukrainska Pravda", šeštadienį ir pirmadienį surengtos atakos prieš Rusijos aerodromus sunaikino du rusų bombonešius ir apgadino dar du orlaivius.

Trečiadienį anksti ryte per televizijos kanalą "Gabon 24" pasirodė grupė Gabono aukšto rango kariškių ir pareiškė, kad jie perėmė valdžią po to, kai valstybinė rinkimų institucija paskelbė, kad prezidentas Ali Bongo laimėjo trečiąją kadenciją.

Dar viena chunta Afrikoje. Tiksliai nežinome, bet jaučiame ir užuodžiame sieros dvoką, ateinantį iš Kremliaus.

Vatikanas vakar pradėjo komunikacinius manevrus, siekdamas užglaistyti sąmyšį sukėlusias pontifiko pagyras Rusijos imperialistinei praeičiai. Vatikano atstovas Matteo Bruni sakė, kad Pranciškus tik norėjo pagirti teigiamus Rusijos dvasinės ir kultūrinės istorijos aspektus, kai išaukštino Rusijos imperinius valdovus Petrą ir Jekateriną Didžiuosius, skatino jaunimą prisiminti tą praeitį ir gyrė jų būdą "būti rusais".

Pranciškus "tikrai nenorėjo išaukštinti imperialistinės logikos ar valdžios asmenybių, kurios buvo paminėtos siekiant nurodyti tam tikrus istorinius atskaitos laikotarpius", - pareiškime sakė Bruni.

Mums regisi, kad šis bandymas sureguliuoti komunikacinę krizę yra ne tik visiškas fiasko. Jis patvirtina, kad Vatikanas visiškai nesuvokia nei Rusijos imperializmo, šovinizmo ir augančio fašizmo, nei šio brutalaus ir agresyvaus karo priežasčių. Rusijos dvasinę ir kultūrinę istoriją itin gerai atspindi Puškinas ir Lermontovas, programavę rusų tautą, ir ypač jos taip vadinamą elitą, žudyti „ne rusus“, o russkij mir – ir pasaulį, ir taiką – bei rusišką kultūrą „beraščiams, neišsivysčiusiems kaimynams“ nešti ginklu rankose, tankais traiškant civilius arba bombarduojant ligonines ir civilių slėptuves.

Lietuvoje

Netyla kaimuky raudos dėl per tėvialį Nemuną Mažojon Lietuvon, kuri dabar yra Rusijos administruojamas Karaliaučius, valtimi lyg laumės išplukdyto vaiko. Būrams burnojant, kad mūsų šalies siena su agresore, teroriste, kariaujančia Rusija yra nesaugoma, valdžia atkerta, kad vanduo, kaip ir vėjas – teka, bėga, skrenda – gaudyk negaudęs rankomis, tverk netvėręs tvora: bergždžias reikalas kaip ta Marcelės karvė kur nuo Paliokų.

NATO ir ES rytinė siena su Rusija ir Baltarusija yra tik ekonominė, apskelbia Vyriausybės galva ir tuo viešai patvirtina, kad jokios grėsmės iš abiejų kariaujančių kaimynių ana nemato.

Ir čia mums, būrams, tampa visiškai aiškus ir suprantamas valdžios ponių ir ponų noras sutaupyti biudžete lėšas: nupjaut „ant sienos apsaugos“ ir taip sumažinti VSAT keliasdešimt etatų. Vis vienas kitas auras kišenėn juk, ne iš jos.

Ir sienos su Baltarusija tada uždaryti nereikia, ir tuos keturis postus palikti – te keliauja tie gudai po mūsų šalį. Maždaug po 4500 štukų jų per dieną mūs kaimukin atvyksta. Nors tik 30 vizų Lietuva pati – taip vadinamų, humanitarinių – per dieną išduoda.

O tai likę iš kur? – girdime, klausiate jūs.

Neišmanėliai.

Ana va gi tie kiti – taigi turistai. Arba „turistai“. Šangienas. Graikija ir Cipras, Viena ir Berlynas. Visi jie kepa turistams iš teroristinės Rusijos satelitės vizas, o mes juos, taip sakant, tranzitu, instleidžiam. Vis kokią buločką maksimoje pakeliui oro uostan nusiperka, ar šnabės butelką duty free zonoj. Ir vėl auras kišėniun.

Kai gerai pamislyji, tai juk tegu vyksta. Siena tik ekonominė. Mes – draugiška ir svetinga šalis. Visiems. Ir agresoriams, ir teroristams. Gal tik Putinui biški ne.

Nuotraukoje: liepsnos virš Pskovo oro uosto.

Ypatingas ačiū nuolatiniams rėmėjams „DT Artelė“ ir Lietuvos aludarių gildijai. Dėkojame savo skaitytojams už palaikymą. Svarbu ne tai, kokia suma paremiat, svarbus Jūsų dėmesys ir dėkingumas. Nuoroda paramai: https://tinyurl.com/noriuparemti

Siūlome aktyvius mokymus: https://rb.gy/j7rjt


303 views0 comments

Comments


bottom of page