top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

EUROPA VENGRIJAI PARODĖ DURIS (2023 06 02)

Geopolitinė padėtis

Europos Parlamentas suabejojo Vengrijos gebėjimu veiksmingai pirmininkauti ES Tarybai 2024 metais, motyvuojat tuo, jog šalis nesilaiko ES teisės principų ir vertybių. EP priėmė atitinkamą rezoliuciją, kuria nepritariama Vengrijos pirmininkavimui ES Tarybai. Rezoliucijos tekstui pritarė 442 europarlamentarai, susilaikė 33 ir nepritarė 144.

Gegužę Ukraina įtraukė Vengrijos OTP banką į tarptautinių karo rėmėjų sąrašą dėl to, kad bankas atsisakė pasitraukti iš Rusijos ir dėl to, kad pripažino vadinamąsias Donecko ir Luhansko "liaudies respublikas". Pasinaudojusi šiuo sprendimu, Vengrija ėmė blokuoti Europos karinę pagalbą Ukrainai ir Europos sankcijas Rusijai.

Net neabejojame, jog Budapešto bebrams vadovauja plytasnukiai iš Maskvos. Tikime, jog galutinai pabudusi Europa išspirs lauk Vengriją iš savo tarpo. Tai bus puikus precedentas ir pavyzdys kitoms europinių vertybių nesilaikančioms šalims. Demokratija yra ne chaoso, o pagarbos ir tvarkos nešėja.

Po aukų Kyjive, Ukrainos ministrų kabinetas nurodė patikrinti visas šalies slėptuves. Denisas Šmygalas pareiškė, jog žmonės žuvo nuo rusų raketų, nes negalėjo patekti į uždarytą slėptuvę. "Bet kuriuo paros metu per oro antskrydį jos turi būti prieinamos visiems žmonėms", - sakė premjeras.

Ar Lietuvos miestų žmonės žino, kur ir kaip reiktų slėptis, jei būtų paskelbtas oro pavojus? Neardysime ir taip jautrios atmosferos sprendimų priėmėjų galvose, tačiau bent jau Vilniuje atsiraitojome rankoves ir po NATO aukščiausiojo susitikimo, žiūrėsime, kada patogiau bus surengti tikras, ne parodomąsias, pratybas. Tam reikia, žinoma, atlikti daug paruošiamųjų darbų.

Ukrainos smūgiai Rusijos Federacijos teritorijoje dislokuotoms operacinėms ir taktinėms raketų sistemoms "Iskander" pažeistų tarptautiniams partneriams prisiimtus įsipareigojimus, pareiškė Ukrainos karinių oro pajėgų atstovas spaudai Jurijus Ignatas. Kartu jis pažymėjo, jog raketų paleidimo iš laikinai okupuotų teritorijų atveju, Ukraina panaudos visus turimus ginklus.

Laiko klausimas, kada Ukrainai bus leista smogti objektams Rusijos teritorijoje. Tačiau kiek iki to praeis laiko, kiek kraujo upių nutekės ir žus nekaltų vaikų, sunku pasakyti. Nors visam krikščioniškam pasauliui yra gerai žinoma, kad privalome daryti viską, kad nenukristų nei viena vaiko ašara.

Turime sukurti Ukrainai kažką panašaus į Izraelio saugumo garantijas ir visateisę narystę NATO, pareiškė Prancūzijos prezidentas. Macronas sakė, kad Ukrainos įstojimo į NATO klausimas bus jo pokalbio su Vokietijos kancleriu Olafu Scholzu ir derybų su kitais partneriais tema, o liepos mėnesį vyksiančiame NATO aukščiausiojo lygio susitikime Vilniuje tai bus pagrindinė tema.

Prancūzijos prezidentas teigė "nesąs tikras", kad iki Vilniaus aukščiausiojo lygio susitikimo Aljanse bus pasiektas konsensusas dėl Ukrainos visateisės narystės NATO. Todėl jis pabrėžė, kad saugumo garantijos Ukrainai turėtų būti suteiktos kuo greičiau ir kad jos turėtų būti griežtos ir konkrečios, kitaip nei 1994 m. Budapešto memorandume, kuriame pirmaujančios branduolinės valstybės, visų pirma Rusija, pažadėjo gerbti Ukrainos suverenitetą ir sienas.

"Mums reikia bent jau kelio į NATO narystę", - sakė E. Macronas.

Atidarykite duris ir kelias atsiras savaime. Norint, viskas įmanoma. NATO sąlygos gali keistis, atsirasti nauji punktai ir išimtys, gyvybiškai svarbios Ukrainai. Tereikia noro ir valios. Bei drąsos. Norėtume, kad mūsų prezidentas jau šiandien aiškiai pasakytų, kad jei norime greito karo pabaigos, Ukrainą reikia priimti į NATO. Tokią žinutę turėtų kartoti ir kitų Baltijos šalių vadovai. Daug daug kartų, iki pat viršūnių susitikimo Vilniuje.

"Karai yra nenuspėjami, nežinome, kada jie baigsis. Bet kai tai įvyks, turime padaryti viską, kad turėtume paruoštas struktūras ir mechanizmus, kad nebūtų jokios pauzės santykiuose su Ukraina“, - kalbėjo Aljanso galva Jensas Stoltenbergas. NATO vadovas pridūrė, kad karas prasidėjo ne 2022 m., o daug anksčiau - 2014 m. Stoltenbergas paragino sudaryti patikimus susitarimus, kad būtų užtikrintas Ukrainos saugumas pasibaigus karui.

Mus tokios kalbos užmuša. Kas bus jei karas tęsis dar 20 metų? O jeigu 40? Juk vyksta jau 9-tus metus. Ir ką mąstė Vakarų šalių galvos, jei matė vykstantį karą bei artėjančios invazijos grėsmę? Bijojo peržengti raudonas linijas? Vadovaujantis tokia logika, neįmanomi jokie karo pabaigos scenarijai. Gal mes ir klystame, tačiau panašu, jog Maskva ir toliau maudo Vakarų valstybių ir aljansų lyderius.

Rusija dabar turi vieną scenarijų – ilgalaikis karas ir Vakarų alinimas. Apgailestaujame, jog ukrainiečių kraujas ir ekonominė recesija po kurio laiko galimai taps naujais skambučiais Vakarų lyderių galvose, kai padėtis taps kritine ir grės jų asmeniniam išlikimui.

Viską galima išspręsti paprastai: liepti Rusijai išvesti visus karius iš okupuotų teritorijų rytoj, o to teroristinei valstybei nepadarius, laikantis Budapešto memorandumo (galiojančio), įvesti garantiją suteikusių šalių taikdarių pajėgas ir priimti Ukrainą į NATO Vilniuje. Štai čia būtų pats tikriausias ultimatyvus derybų svertas. Ir prie stalo būtų galima sėsti Ukrainai pilnai atstačius savo sienų kontrolę.

Reikšmingi postūmiai

Rusai kaitalioja masinių atakų laikus. Vakar ataka prasidėjo vėlai vakare, naudojant bepiločius orlaivius kamikadzes "Shahed-136/131" ir sparnuotąsias raketas X-101/X-555. Ukrainos oro gynybos pajėgos sunaikino visus priešo taikinius - 15 sparnuotųjų raketų ir 21 smogiamąjį droną.

Apšaudyti gyvenamieji rajonai Chersono srityje, sužeista daugiau kaip 15 žmonių.

Rusijos okupantai perėjo į gynybą savo pačių sugriauto Bachmuto griuvėsiuose. Tuo pat metu rusai gerokai padidino artilerijos atakų skaičių. Okupantai bando žengti į priekį Kupjansko, Limano ir Avdijivkos rajonuose su dideliu skaičiumi puolamųjų dalinių. Tačiau driskiams nesiseka, patyrę nuostolių, jie nepajudėjo į priekį.

Lenkija ir Nyderlandai padės mokyti Ukrainos pilotus skraidyti F-16 naikintuvais. „Sudarėme šių mokymų tvarkaraštį. Lenkija padės Ukrainai apmokyti F-16 naikintuvų pilotus", - pareiškė Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis per Europos politinės bendrijos aukščiausiojo lygio susitikimą Moldovoje. Lenkija taip pat turi "nedaug" "Patriot" sistemų, tęsė M. Morawieckis, ragindamas kitas šalis, kurios jas turi, pasidalyti jomis su Ukraina "kuo greičiau".

Žinoma, kuo greičiau. Kiekviena diena – naujos aukos Ukrainos žemėje.

Trumpai

Po Rusijos smūgių Charkivui, dvi raketos S-300 pataikė į pramoninį rajoną netoli miesto. Griuvėsiuose išgelbėta moteris, kuri patyrė lengvus sužalojimus.

Rusija tęsia raketų atakas ir iš oro valdomomis bombomis prieš Kupjansko miestą ir apylinkes. Čia verta prisiminti, kad kažkoks varškėtis dar pernai postringavo, jog rusų raketų ir bombų atsargos išseko ir tuoj baigsis.

"Wagner" virėjas Jevgenijus Prigožinas pareiškė, kad kitas jo recidyvistų vaidmuo - ginti Rusijos teritoriją. Esą "Wagner" nori bent mėnesį atsigauti po kelis mėnesius trukusių kovų dėl Bachmuto ir kibs į kautynes Rusijos teritorijoje.

Sukčius, vagis, informacinių operacijų prieš Vakarų valstybes „Interneto tyrimų agentūros“ vadovas ir toliau tęs melagystes, tik iš Belgorodo srities. Net neabejojame, jog artistas lakstys su šalmu po apkasus, miestą ir rodys, kaip Ukrainos kariai „bombarduoja ir žudo“ taikius Rusijos gyventojus, nors visa tai bus paties Prigožino ir Putino chuntos rankų darbas. Tai bus pretekstas naujoms atakoms, nes Vakarų, o neretai ir mūsų žiniasklaida, skelbia Prigožino kliedesius ir juos analizuoja.

Pasikartosime – informaciniai priešo šūviai gali būti analizuojami ne turinio, o jos priežastingumo kontekste.

Pranešama, jog Rusija susiduria su ekonominiais sunkumais: esą pramonės gamyba smarkiai sumažėjo, esant rekordiniam darbo jėgos trūkumui. Balandį pramonės gamyba, palyginti su ankstesniu mėnesiu, sumažėjo 5 %, praneša Reuters. Taip atsitiko nepaisant valstybės išlaidų ir karinės produkcijos paklausos.

Apie 1 mln. žmonių išvyko iš Rusijos, siekdami išvengti spalio mėnesį paskelbto mobilizacijos dekreto arba ieškodami geresnių ekonominių galimybių. Trečiadienį Ekonomikos ministerija patvirtino ankstesnes išvadas, teigdama, kad nedarbo lygis Rusijoje sumažėjo iki rekordiškai žemo lygio - 3,3 %.

Kurgi ne, kai „viskas frontui, viskas pergalei“.

Kremlius, be abejo, falsifikuoja ekonominius rodiklius, tačiau net jei Rusijos ekonomiką ištiks visiškas kolapsas, šalis ir toliau gyvuos. Milijonai rusų gali kariauti ir mirti iš bado vardan Putino Rusijos.

Ši tiesa vakariečiui, deja ir dažnam lietuviui, absoliučiai nesuvokiama.

Lietuvoje

Pagaliau nutilo kalbos apie priešlaikinius rinkimus ir vyriausybės atsistatydinimą.

Niekas nenorėtų vadovauti valstybei, didžiulių vidaus ir užsienio pavojų akivaizdoje, kokių panašu, neturėjome nuo 1990-ųjų. Natūralu, kad besiputojanti ir besikandžiojanti opozicija greičiausiai nenorėtų perimti valstybės vairo, nes priimant sprendimus, greičiausiai stuburas būtų išstumtas kartu su tryda.

O jei visiškai atvirai, metas keisti Konstituciją ir sąvoką parlamentinė respubliką pakeisti influencinė respublika, kas atitiktų šios dienos realijas ir institucinę atskaitomybę.

Juokaujame.

Nuotraukoje – „Azovo“ brigada ruošiasi lauk vyti okupantus.

Ypatingas ačiū nuolatiniams rėmėjams „DT Artelė“ ir Lietuvos aludarių gildijai. Dėkojame savo skaitytojams už palaikymą. Svarbu ne tai, kokia suma paremiat, svarbus Jūsų dėmesys ir dėkingumas. Nuoroda paramai: https://tinyurl.com/noriuparemti

Siūlome aktyvius mokymus: https://tinyurl.com/f352n3uw

71 views0 comments

Σχόλια


bottom of page