top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

EUROPOS SĄJUNGA DIDINA GYNYBOS PRAMONĖS PAJĖGUMUS (2023 03 02)

Politinis strateginis lygmuo
Europos Komisija nori pateikti Europos Sąjungos narėms planą, kuris ne tik užtikrintų šaudmenų tiekimą Ukrainai, kaip gynybos nuo Rusijos invazijos dalį, bet ir papildytų pačios ES atsargas.
Pagal pirmą plano dalį numatoma nedelsiant padidinti šaudmenų, ypač 155 mm artilerijos sviedinių, tiekimą Ukrainai. Todėl ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellas netrukus pasiūlys papildomą 1 mlrd. eurų vertės paramos paketą, skirtą šių šaudmenų tiekimui.
Antroje dalyje - Europos gynybos agentūros bendras 155 mm šaudmenų pirkimas, siekiant užpildyti ES atsargų spragas ir užtikrinti ilgalaikį tiekimą Ukrainai.
Trečioji skirta užtikrinti ilgalaikį ES šaudmenų gamybos pajėgumų didinimą atsižvelgiant į besikeičiančią saugumo padėtį.
Europos taikos priemonių finansinė apimtis jau tris kartus buvo padidinta iki 500 mln. eurų, o gruodžio mėn. nuspręsta ją didinti iki 2 mlrd. eurų. Šis planas reiškia, kad ES baigiasi vadinamasis taikos periodas, padėtis iš esmės keičiasi ir ES šalys privalo į tai atsižvelgti, įsigydamos daugiau amunicijos. ES valstybės narės ir Ukraina turėtų sutelkti savo poreikius, kad "pateiktų masinį užsakymą ir duotų pramonei aiškų paklausos signalą", - teigiama EK dokumente.
EK taip pat tikisi, kad dėl bendro užsakymo kainos bus gerokai mažesnės nei iki šiol. Dalyvauti septynerius metus truksiančiame projekte jau pareiškė norą 25 iš 27 ES šalių bei Norvegija.
EK yra tik organizatorė, kuri nustato gamybos pajėgumų spragas ir padeda vykdyti viešuosius pirkimus. Tikroji atsakomybė už gamybą tenka pramonei ir ES vyriausybėms.
ES atsimerkė ir pamatė, kad karas Ukrainoje yra karas Europoje. Jei EK pavyks „įjungti“ ES šalių vyriausybes ir užsukti galingiausio pasaulio ekonominio darinio mechanizmą karo užbaigimo tikslams, tai reikš Rusijos pabaigą. Užsukta gynybos pramonė ES - neįveikiamas riešutas Mordorui, kurio ekonomika dabar jau kiek mažesnė nei, pvz., Italijos. Tą supranta ir makakos dydžio smegenų savininkai Kremliuje.
Maskva jau reaguoja į šiuos EK ėjimus, nes šiandien pagrindiniuose melo kanaluose išplatino pranešimą apie Vokietijos vyriausybės poziciją, kad Rusija turėtų pirmoji žengti žingsnį siekiant taikos Ukrainoje. Vakar Berlyne per bendrą spaudos konferenciją su Latvijos ministru pirmininku Krišjaniu Kariniu kancleris Olafas Scholzas sakė, kad jam "aišku", kad Rusija užpuolė Ukrainą, ir kad Rusija yra ta šalis, kuri "turi kažką daryti", kad būtų galima pasiekti taiką. Jis pirmiausia norėtų, kad būtų išvestos Rusijos pajėgos. Scholzas pareiškė, kad dabar reikėtų atkreipti dėmesį į tai, ką jis apibūdino kaip "saugumo politikos padėtį NATO rytiniame flange".
"Užpuolimo atveju mes kartu ginsime kiekvieną Aljanso teritorijos centimetrą", - teigė Scholzas. Jis patikino, kad Vakarai ir toliau "rems Ukrainą tiek, kiek reikės".
Tokios žinutės pagrindiniuose Kremliaus kanaluose per visą karo su Ukraina istoriją nuo 2014-tųjų pasirodo labai retai. Gali būti, kad derybos su Kinija dėl ginklų per Baltarusiją tiekimo nejuda ir Kremliaus veikėjams, kurių galvose dar likę šiek tiek smegenų, kyla noras paaiškinti fiurerio chuntai, kad Kyjivo užimti jau tikrai nepavyks ir didelis klausimas, ar pavyks išlaikyti užsigrobtas teritorijas iki vasaros. Todėl reikia ieškoti išeities, nes mobilizuoti ir kiti driskiai, gerokai išalks ir nerasdami kaip prisiplėšti Ukrainoje, gali pasukti link Raudonosios aikštės.
Pirmosios prošvaistės tarp sunkių karo dūmų debesų.
JAV valstybės sekretorius A. Blinkenas pareiškė esą prezidento administracija nemato "jokių įrodymų", kad Rusijos prezidentas yra pasirengęs rimtoms taikos deryboms dėl karo su Ukraina. "Priešingai, visi įrodymai rodo priešingai", - sakė A. Blinkenas. "Tikrasis klausimas yra tas, ar Rusija pasieks tašką, kai ji tikrai bus pasirengusi nutraukti savo agresiją", - pridūrė jis.
JAV ir jų sąjungininkės Europoje tvirtina, kad jų pagrindinis tikslas yra padidinti karinę pagalbą Ukrainai, kad ji galėtų atsikovoti savo teritoriją ir būtų geresnėje padėtyje, jei galiausiai prasidėtų esminės derybos.
Šiuo metu situacija tokia, jog net jei Putinas ir užsinorėtų taikos, niekas juo netikėtų. Šiuolaikinė Rusija, jei galima taip pavadinti šią pasaulio nelaimę, parodė savo tikrąjį veidą ir vertybes: teritorijų užkariavimai, marodieriavimas, plėšikavimas, vaikų ir jų motinų žaginimas, masinės žudynės ir šimtai gyvenviečių, nušluotų nuo žemės paviršiaus. Apie ką galima kalbėtis su laukiniais barbarais? Vakarai, regis, suprato, kad barbarus galima auklėti vieninteliu būdu - parklupdžius ant žirnių, prieš tai išvanojus šonus lazdomis.
Vakar Suomijos parlamentas 184 balsais prieš 7 pritarė vyriausybės pasiūlymui dėl Suomijos stojimo į NATO. Iki šiol 28 iš 30 sąjungininkių yra ratifikavusios Suomijos ir Švedijos prašymą prisijungti prie karinio aljanso. To dar nepadarė tik Vengrija ir Turkija.
Vengrijos prezidentė Katalin Novák anksčiau yra sakiusi, kad tikisi, jog įstatymų leidėjai ratifikuos Švedijos ir Suomijos stojimą į NATO "kuo greičiau".
Sveikiname savo šiaurės sesę dėl tvirto apsisprendimo tapti NATO šeimos nare ir dėl to dėkojame vištasmegeniams Kremliuje.
NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas teigia, kad karas Ukrainoje „turėtų baigtis prie derybų stalo, o tada ukrainiečiai turėtų nuspręsti, kokios derybų sąlygos ir kas jiems priimtina. Mūsų užduotis - palaikyti Ukrainą, nes žinome: tai, kas vyksta prie derybų stalo, neatsiejama nuo to, kas vyksta mūšio lauke. Jei norime taikaus sprendimo Ukrainai, geriausias būdas tai pasiekti - karinė parama. Tuomet Ukraina pati nuspręs, kokios sąlygos jai priimtinos".
Tuo tarpu A. Blinkenas pakeitė toną ir teigiamai įvertino Kinijos užsienio reikalų ministerijos paskelbtą pareiškimą „dėl padėties Ukrainoje sureguliavimo“. "Kalbant apie pasiūlymus, kuriuos Kinija pateikė... juose yra tam tikrų teigiamų elementų, ypač dalykų, kurie, kaip anksčiau ne kartą sakė pati Kinija, yra labai panašūs į pačios Ukrainos pasiūlymus", - sakė JAV valstybės sekretorius.
Tai dar vienas signalas, kad nevieša JAV ir Kinijos komunikacija dėl ginklų tiekimo Rusijai greičiausiai, bent kol kas, baigėsi Kinijos racionaliu sprendimu susilaikyti nuo karo eskalavimo. Jei didelių valstybių dideli vyrai randa sąlyčio taškų, mums regisi, kad einama labai teisingu keliu. Dar būtų labai gerai, kad per laiką, kol galutinai įsijungs „pasaulio galingųjų“ smegenys ir jie sutars, ką daryti, nebūtų žudomi žmonės Ukrainoje.
Putinas ruošiasi susitikimui su Xi ir Kinijos delegacija Maskvoje. Formali priežastis - Kinijos statybos įmonės "China Railway Construction Corporation Limited" (CRCC) Rusijos padalinio dalyvavimas Maskvos metro statybose. Abu diktatoriai susitiks metro, tačiau kalbėsis tikrai ne apie keleivių srautus ir susisiekimo kokybę. Fiureris ir gensekas neabejotinai kalbėsis apie karą Ukrainoje. Putinas mels ginkluotės tiekimo ir gamybos, pateikdamas reikalingus skaičiuos, Jinpingas klausysis, galvoje skaičiuodamas galimus nuostolius.
Nuo Xi priklauso, ar karas Ukrainoje tęsis. Mes gi sakome, kad Xi Jinpingas gali įeiti visiems laikams į istorijos vadovėlius išbalinęs savo mundurą, jei ne toliau regs planus, kaip okupuoti Taivaną, bet pareikalaus Kremliaus tuoj pat išvesti driskius iš Ukrainos. Ir apie tai praneš visam pasauliui viešai.
CNN ir kitais kanalais platinamas vaizdo įrašas, kuriame rusų kariai teigia, jog jie nusivylę savo šalies kariuomene ir nori prisijungti prie „Wagner“ karinės grupuotės. Esą Rusijos armijos kariams trūksta amunicijos, niekas nesuteikia pagalbos, vadams nerūpi karių gyvybės. Tarsi „Wagner“ šeimininkui Prigožinui, nuklojusiam kalinių mėsa Bachmuto priemiesčius jie nors kiek rūpėtų.
Vienareikšmiškai vertiname, kad tai sėkmingas Maskvos ėjimas, mėginant parodyti, kad „Wagner“ yra nepriklausoma karinė formuotė. Kartojame darsyk, kol neįkalsime - „Wagner“ tai Kremliaus finansuojama, Kremliaus suformuota ir išlaikoma kariuomenės dalis, beveik niekuo nesiskirianti nuo bet kurių kitų dalinių. Vienintelis skirtumas yra tas, kad ją sudaro dalis kalinių. Tiek Rusijos armijos, tiek “Wagner“ daliniai yra finansuojami iš tos pačios biudžeto eilutės, ginkluojami iš tų pačių ginklų sandėlių.
Prigožino ir Putino „priešprieša“ demonstruojama, nes tokiu būdu Kremlius siekia „nurašyti“ didžiuosius karo nusikaltimus į „privačios armijos“ sąskaitą. Tokiu atveju Putino chunta (kurioje ir Prigožinas) turėtų kozirį: mes nusikaltimų nedarėme, tai mums nepavaldi armija, jų klauskite, juos ir teiskite. Pats laikas „Wagner“ įvardinti, kaip sudėtinę Rusijos armijos dalį.
Operacinis lygmuo
Be esminių pakitimų.
Ukrainos pajėgų vadovybė nepriėmė sprendimo dėl karių išvedimo iš Bachmuto miesto, kur toliau vyksta skerdynės ir abi pusės patiria didžiulių nuostolių. "Jei matome, kad grėsmė mūsų personalui ir operacinei aplinkai yra didesnė nei būtinybė išlaikyti teritoriją, mes atitraukiame karius, tačiau tai darome organizuotai, be panikos", - teigia Rytų pajėgų grupės atstovas Sergejus Čerevatis.
Šaltinių paskaičiavimu, karui su Ukraina Rusija šiuo metu sutelkė nuo 300 tūkst. iki 400 tūkst. taip vadinamų karių, su rezervu – iki 600 tūkst., apie 1800 tankų, iki 4000 šarvuočių ir apie 3000 artilerijos sistemų. Gyvosios mėsos kiekiai yra nuo 1,5 iki 2 kartų didesni nei buvo iki vasario 24-osios invazijos, o karinės technikos - apie trečdalį.
Rusijos nuostoliai kare su Ukraina viršija bendrus jos nuostolius visuose ginkluotuose konfliktuose nuo nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos. Kai kuriais skaičiavimais, bendri Rusijos nuostoliai Ukrainoje žuvusiųjų ir sužeistųjų skaičiumi siekia nuo 200 iki 250 tūkst. Į šį skaičių įeina Rusijos kariuomenė, samdiniai iš įvairių karinių formuočių, įskaitant "Wagner", taip pat vadinamieji DNR ir LNR kovotojai.
Sovietų Sąjunga Afganistane prarado apie 14-16 tūkst. karių, o Čečėnijoje Rusijos nuostoliai siekė nuo 12 iki 25 tūkstančių. Nuo 2014 m. iki vasario 24 d. invazijos Donbase žuvo apie 6-7 tūkst. rusų karių.
Ukrainos skaičiavimu, Rusijos koviniai nuostoliai nuo invazijos pradžios yra apie 148 130 vyrų, 3381 tankas, 2380 artilerijos sistemų, 6615 šarvuočių.
Deja, nežiūrint šių, gal kiek padidintų, Rusijos praradimų, kraujo ir keršto troškimas Mordoro gretose nemažėja.
"New York Times" skelbia, jog per tris savaites trukusias kovas netoli Vuhledaro Ukrainos ginkluotosios pajėgos sunaikino mažiausiai 130 Rusijos kariuomenės tankų ir šarvuočių. Tai - didžiausias, tris savaites trukęs tankų mūšis tarp Ukrainos ir Rusijos, kuriame rusai padarė tą pačią klaidą, kuri karo pradžioje Maskvai kainavo šimtus tankų. Kaip ir prie Kyjivo, jie kolona veržėsi viena kryptimi, kol ši buvo apsupta ir sunaikinta.
JAV atsargos generolas leitenantas K. Kellogg teigia, kad Kremliaus agresiją prieš Ukrainą įgalino Vakarų ir JAV reakcijos į 2014 m. Krymo okupaciją nebuvimas. Tačiau net ir dabar tai, kad Vakarai padeda Ukrainai "palaipsniui ir su pertraukomis", suteikia V. Putinui vilties, kad jis temps laiką ir taip nugalės. Kaip pažymėjo Kelloggas, Vakarų neryžtingumas ir dalinės priemonės nepadės pasiekti pergalės, jos "leidžia karui vykti, bet nesibaigti". "Jei dabar neparodysime lyderystės, rizikuojame įklimpti į dar vieną nesibaigiantį karą", - mano generolas.
Pasak Kelloggo, Ukrainos kariuomenei reikia suteikti visą reikiamą ginkluotę, kad Putinas suprastų, jog jo armija Ukrainoje gali būti sunaikinta. Jei Putinas supras, kad visiškai praras savo kariuomenę Ukrainoje, jis išves savo karius, mano generolas. Todėl, jo nuomone, Vakarams reikia aiškaus plano.
Yra teisybės generolo žodžiuose, bet Rusiją reikėjo stabdyti ne 2014-iais, o 1994-ais, kai Rusija pradėjo Pirmąjį Čečėnijos karą. Tik anuomet buvo manoma, kad karas lokalus, todėl leista Kremliaus marodieriams vykdyti čečėnų tautos genocidą ir griauti miestus. 2014-iais buvo manoma, kad Putinas, “atsikandęs“ Krymo, pasisotins, tačiau tik kai driskių ordos pajudėjo į vakarus, prasidėjo ilgos Europos egzistencinio išlikimo pagirios. Deja, vakarietis yra šiandien toks pat primityvus, kaip rytietis, nematantis toliau savo nosies. Kol karas tiesiogiai negresia jo gyvybei, žmonos ir vaikų išprievartavimu, tol manoma, kad karas kažkur ten, labai toli ir iki jo neateis. Tik tada, kai kyla reali grėsmė prarasti prabangiai apstatytą vilą, baldų praradimo baimė verčia jį krutėti.
Tuo tarpu privataus analitinio centro "RAND Corporation" ekspertas Dara Massicot pažymi, kad Kremlius toli gražu nėra išsekęs ir turi pakankamai rezervų. Pasak jo, Rusija turi milijonus žmonių rezervų, o amunicijai papildyti vyriausybė privers karines gamyklas dirbti visą parą. "Kremlius dar ne visiškai suaktyvino karines institucijas, kad jos mobilizuotų daugiau žmonių ir papildomos įrangos iš rezervų", - teigia Massicot. Nors kalinių - „muzikantų“ pajėgos senka, tačiau jos naudojamos kaip patrankų mėsa. Siekiama išlaikyti pozicijas, kol priartės kariuomenės rezervai.
Ukrainiečiai juokauja, kad Rusiją pastarosiomis dienomis užplūdo NSO. Kai kurie jų pavojingai priartėjo prie sostinės Maskvos ir fiurerio Putino. Rusijos pareigūnai ir žiniasklaida, virš Rusijos miestų pasirodžiusius dronus įvardino kaip "neatpažintus užsienio objektus", dėl ko sunerimo Mordoro gynybos štabo mordos.
Ukrainos prezidento patarėjas Michailas Podoliakas tviteryje parašė, kad Rusijoje stiprėja "panikos ir žlugimo jausmas", "pasireiškiantis vis dažnesnėmis neatpažintų skraidančių objektų vidaus atakomis prieš infrastruktūros objektus".
Teigiama, kad Kyjivas ruošiasi surengti daugiau atakų, naudodamas vis didėjantį šalyje gaminamų bepiločių orlaivių parką, kas varo aukščiausio rango prokremlinius veikėjus į neviltį.
Rusai Belgorodo srityje ir okupuotame Kryme įrenginėja prieštankines užtvaras ir kitas inžinerines kliūtis, kas rodo, jog paniškai bijoma ukrainiečių puolimo.
Taktinis lygmuo
Rusiškieji okupantai ir toliau braunasi Kupjansko, Lymano, Bachmuto, Avdijivkos ir Šachtarsko kryptimis. Praėjusią parą ukrainiečių kariai atrėmė daugiau kaip 170 priešininko atakų.
Iš viso Rusijos teroristai atliko 14 raketų smūgių civiliams objektams Charkive, Poltavoje ir Donecke. Yra sužeistų civilių gyventojų, apgadinti viešieji objektai ir privatūs namai. Teroristai atliko 21 aviacinį smūgį, įskaitant 2 bepiločiais orlaiviais "Shahed-136". Orlaiviai buvo numušti. Priešas atliko 58 apšaudymus iš reaktyvinių ugnies sistemų.
Rusų teroristai pataikė ir beveik visiškai sugriovė daugiaaukštį pastatą Zaporižėje. Pirminiais duomenimis du žmonės žuvo, po griuvėsiais tebėra žmonių, dirba gelbėtojai.
Rusijos okupantų raketinių smūgių grėsmės lygis yra labai aukštas visoje Ukrainoje.
Per pastarąją parą Ukrainos aviacija sudavė 16 smūgių okupantų personalo ir karinės technikos susitelkimo vietose, oro gynybos pajėgos numušė priešo bepilotį orlaivį "Orlan-10". Raketų ir artilerijos daliniai smogė priešo mėsos ir technikos telkiniui, 2 amunicijos sandėliams ir 3 kitiems svarbiems priešo objektams.
Šiandien 9-tus įkūrimo metus mini Informacinio pasipriešinimo grupė. Ši data sutampa su Rusijos invazija į Krymą. Sveikiname kolegas, kurie nuo pat pirmosios karinės agresijos dienos aktyviai dalyvauja Rusijos ir Ukrainos informaciniame kare. Kas valdo informaciją, laimi jos mūšius, nugali priešo galvose ir uždega gynėjų širdis.
Dėkojame, kad remiate ir suteikiate mums galimybę sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Ypatingas ačiū rėmėjams DT Artelė, UAB ir Lietuvos aludarių gildijai. Kasdienės apžvalgos yra „Pažinti Rusiją“ projekto dalis, kurią remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Norėtumėte pakviesti diskusijai ar mokymams? Rašykite: info@visagentura.com
Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT447300010172065624


44 views0 comments

Comentários


bottom of page