top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

F-16 PAKELIUI Į UKRAINĄ (2023 10 31)

Geopolitinė padėtis

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis vakar susitiko su JAV Atstovų rūmų delegacija ir pratęsė JAV paramos Ukrainai klausimų svarstymą. Pastebima, jog V. Zelenskis pyksta, kad Vakarai rodo vis mažiau dėmesio Ukrainai. Prezidentas mano, jog partneriai karą Ukrainoje suvokia kaip dešimtą kartą kartojamą to paties serialo epizodą.

"Blogiausia, kad dalis pasaulio priprato prie karo Ukrainoje. Nuovargis nuo karo ateina bangomis. Tai matote Jungtinėse Valstijose, Europoje. Ir matome, kad kai tik jie pradeda šiek tiek pavargti, jiems tai tampa tarsi serialas. Todėl jie negali žiūrėti šios laidos kartojimo dešimtą kartą", - sako Zelenskis.

Zelenskio komandos nariai teigia, jog prezidentas labai nusiminęs, nes esą sąjungininkai jį paliko be priemonių karui laimėti – tik su priemonėmis pasipriešinti Rusijos puolimui.

Taip, tai visiška tiesa. Ir tai mums buvo aišku nuo pat pradžių. Niekas iš esmės nepasikeitė. Šūkiai, lozungai, kaip karo teatro dūmų uždanga išsisklaidė, Zelenskio šlovinimo euforija, kuri neleido matyti realybės pro ovacijų triukšmą, išblėso. Pasibaigus „spektaklio“ pagrindiniam veiksmui, Zelenskis pagaliau pamatė realybę tokią, kokia ji yra iš tikrųjų. Be pagražinimų. Todėl mes nuolat kartojame, jog didžiausias „priešas“ kare, kaip beje ir kitur gyvenime – nepamatuotos viltys ir perdėtos, nevaldomos emocijos. Kare reikia remtis faktais, skaičiais ir jais grįstomis prognozėmis. Labai norėti neužtenka.

Ne tik Kyjivas, bet ir Vilnius privalo galutinai įsisąmoninti ir suvokti, jog žodyje „Vakarai“ šiandien jau negalime įsivaizduoti vien tik JAV, vienintelio pasaulio policininko, kuris visiems visada privalo padėti ir ateiti į pagalbą. O svarbiausia ateiti laiku.

Vašingtonui ir taip reikalų iki kaklo. Vakar Baltųjų rūmų administracija pareiškė, jog aprūpins Izraelį naujausia oro gynybos įranga ir ginkluote. JAV taip pat ruošia "galingą" žinią Iranui sulaikyti. Tai vakar pareiškė JAV Nacionalinio saugumo tarybos koordinatorius John Kirby. "Mes neabejotinai imsimės veiksmų, jei iškils poreikis, kad toliau apsaugotume savo karius ir objektus", - sakė JAV administracijos pareigūnas.

Tuo tarpu buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas prisipažino, kad šantažavo sąjungininkus, teigdamas, jog jo vadovaujama Amerika negins NATO narių Rusijos puolimo atveju. Šią „klastą“ Trumpas atskleidė per rinkimų kampanijos mitingą Ajovoje. D. Trumpas taip pat paminėjo, kaip viename aukščiausiojo lygio susitikime jis pagrasino sąjungininkų lyderiams, kad JAV jų negins, jei sąjungininkai nepadidins išlaidų gynybai.

Kodėl mes atkreipiame dėmesį ir į šio JAV marginalo bei šoumeno pareiškimus? Todėl, kad labai realu, jog amerikiečiai gali vėl užsimanyti išsirinkti laukiamus ir priimtinus lozungus pliurpiantį artistą. Amerikiečių masės iš esmės niekuo nesiskiria nuo mūsų minios, renkančios į valdžią „serialų žvaigždes“.

Mūsų, Europos šalių sprendimų priėmėjai turi suvokti, kad mes nebegalime visų vilčių dėti į VAV, o JAV negali apšokčioti ir išgelbėti pusės pasaulio. Ir Taivano, ir Pietų Korėjos, ir Japonijos, ir Izraelio, ir Ukrainos ir visų rytinio NATO bloko narių. Nes, na būkim atviri, mūsų saugumas labiausiai priklauso nuo JAV. Ne veltui sakoma, jog vieno JAV kareivio buvimas Lietuvoje – pats kiečiausias saugumo skydas. Tačiau jau dabar JAV negali dalyvauti visuose frontuose vienu metu ir talkinti visiems visuose karštuosiuose taškuose. Todėl pats laikas būtų ištraukti galvas iš smėlio, ir, nepaisant rinkimų karštinės, pagalvoti apie alternatyvius saugumo vektorius. Tai gali būti Skandinavijos šalys, kartu su Jungtine Karalyste ir Lenkija. Mums būtinos naujos, papildančios gynybos vizijos ir nedelsiant.

O svarbiausia, mums reikia pradėti ruoštis patiems. Realiai. Butaforinių gynybos programų įgyvendinimo ir sapalionių laikas apie popierines divizijas su tankais 2035 – ųjų Kalėdoms gali neateiti, nes Putvičas iš Kremliaus tas Kalėdas gali pavogti jau rytoj.

Reikšmingi postūmiai

Rusijos pajėgos bando sustabdyti Ukrainos gynybos pajėgų žygį ir atkurti prarastas pozicijas. Driskiai ypač aktyvūs Kupjansko, Bachmuto ir Avdijivkos kryptyse.

Bachmuto rajone priešas gerokai sustiprino savo grupuotę ir nuo gynybos perėjo prie aktyvių puolamųjų veiksmų.

Kai kuriuose rajonuose rusai į mūšį meta naujai paruoštus oro desanto dalinius ir šturmo grupes. Okupantų puolimas palaikomas iš oro, minosvaidžiais bei dronais kamikadzėmis. Tačiau šių priemonių rusams, matyt, trūksta, nes Avdijivkos šturmas vykdomas vien tik patrankų mėsa, patiriant milžiniškus nuostolius.

Rusai taip pat atnaujino veiksmus Charkivo kryptimi, taktinis mūšių tikslas – Sinkivkos kaimas.

Iš viso per praėjusią parą fronte įvyko 36 koviniai susirėmimai su priešu.

Šią naktį teroristinė Rusija raketomis atakavo Poltavos sritį. Raketos atskriejo į Mirgorodo rajono teritoriją. Mieste girdėjosi sprogimai, tačiau žalos kritinei ir civilinei infrastruktūrai pavyko išvengti. Aukų nėra.

Ukrainos kariuomenė sudavė galingus smūgius Rusijos pozicijoms išilgai fronto linijos. Sunaikintos priešo artilerijos, priešlėktuvinių raketų sistemos. Oro gynybos pajėgos sunaikino 12 driskių bepiločių atakos orlaivių, dvi valdomas oro raketas ir šešis žvalgybinius nepilotuojamus orlaivius.

Trumpai

Rusios „opozicinė“ žiniasklaida praneša, jog Kremliuje susitiko "Jabloko" lyderis Grigorijus A. Javlinskis ir teroristų vadeiva Putinas. Politikai aptarinėjo šalies ekonominius reikalus bei plataus masto karą prieš Ukrainą. Javlinskis esą įtikinėjo Putiną nutraukti karą, tačiau caras neva atsakė: „Jeigu laimėsi prezidento rinkimus, pats jį užbaigsi“.

Visa ši informacija greičiausiai skirta naujos Rusijos prezidento rinkimų lėlės paleidimui į apyvartą. Praėjusiuose rinkimuose Putinui „oponavo“ Kremliaus finansuojama ir modeliuojama lėlė Ksenija Sobčiak, dabar, kaip juokauja opozicija, nupūtus dulkes, iš „skladuko“ ištrauktas Putinui nepavojingas Javlinskis, kuris vaidins Putino oponentą ir surinks niekingus 2% rinkėjų balsų. Putinui atiteks likusieji 98%.

Po „pogromo“ Dagestano Machačkalos oro uoste, kuomet buvo ieškoma žydų, savo liežuvį iškišo ir pagrindinė Kremliaus gyvatė. Putinas pareiškė, jog antisemitinius pogromus Rusijoje organizavo JAV ir Ukrainos specialiosios tarnybos.

„Turime suprasti, kas organizuoja mirtiną chaosą. Užsakovai veikia atvirai ir įžūliai: tai JAV ir jų satelitai, kurie daugiausia pelnosi iš nestabilumo ir gauna kruviną rentą. JAV ekonomiškai silpnėja, bet nenori su tuo susitaikyti. Už Palestinos tragedijos, žudynių Ukrainoje ir kitų konfliktų stovi JAV valdantysis elitas - tai akivaizdu visiems. Nepasiekę rezultatų mūšio lauke, jie bando suskaldyti mus iš vidaus“ , - kliedi Kremliaus balvonas.

Visiems mums aišku, kad šie vapaliojimai yra skirti „šarikovams“, kuriems nuolat primenama, jog dėl viso blogio ir neramumų Rusijoje kaltas ne kas kitas, o tik Amerika.

Po dviejų savaičių į mokymo centrą Rumunijoje atvyks lėktuvai F-16, kuriuos Nyderlandai įsipareigojo skirti Ukrainos priešlėktuvinės gynybos sistemai stiprinti. "Tai reiškia, kad artimiausiu metu bus galima pradėti rengti ukrainiečių pilotus, kurie jais skraidys", - pareiškė Nyderlandų ministras pirmininkas Markas Rutte.
"Pražūtinga padėtis Izraelyje ir Gazoje neatitrauks mūsų dėmesio nuo Ukrainos. Egzistencinis poreikis duoti atkirtį Rusijos agresijai tebėra mūsų prioritetas tiek Ukrainos, tiek visos Europos saugumo atžvilgiu", - sakė M. Rutte.

Pranešama, jog aptarta ir grūdų eksporto koridoriaus per Juodąją jūrą perspektyva. Nyderlandai suteiks Ukrainai patrulinių laivų šiam maršrutui apsaugoti. Derybos šia tema neseniai vyko Odesoje.

Labai šaunus bendradarbiavimus bei naujų vektorių kūrimas.

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu vakar pareiškė, kad Izraelis nesutiks su paliaubomis, pateikdamas paraleles su 1941 m. Pearl Harboro mūšiu ir 2001 m. rugsėjo 11 d. išpuoliu. "Raginimai nutraukti ugnį arba raginimai Izraeliui pasiduoti "Hamas", tai reiškia pasiduoti teroristams, pasiduoti barbariškumui - to nebus", - pridūrė Izraelio premjeras.

B. Netanyahu sakė, kad nors Biblijoje sakoma, jog yra taikos metas, jis teigė, kad "dabar yra karo metas". Paklaustas, ar nesvarstė galimybės atsistatydinti, B. Netanyahu sakė, kad vienintelis dalykas, dėl kurio jis atsistatydintų, yra "Hamas". "Mes ketiname atsistatydinti, išmesdami juos į istorijos šiukšlyną. Toks yra mano tikslas. Tai mano atsakomybė", - sakė jis.

Lietuvoje

Vėlinės ar Helouvynas? Susikaupimas ar šventimas? Tylus minėjimas ar diskoteka iki paryčių. O gal tai dar net ir baltiškai pagoniška mirusiųjų paminėjimo diena?

Ne. Nepradėsime vertybinio ginčo ir priešpriešos, ieškodami ar bandydami nubrėžti takoskyrą, kas yra geriau. Nes ieškoti, kas čia teisus, ir kas ne, yra beprasmiška.

Nes niekas nei teisus, nei neteisus. Nei ateistai, nei katalikai, nei baltai, nei visokie kitokie kitų, į lentynas nepelnytai surikiuoti įvairių „kastų atstovai“.

Artėjant Vėlinėms, kviečiame ir susikaupti, ir švęsti - elgtis taip, kaip kužda širdis. Tai ir yra tikrasis buvimas – su savimi, su artimaisiais, gyvais, išėjusiais, linksmais, liūdnais ir piktais. Visokiais.

Leiskime sau būti visokiais. Savimi.

Leiskime ir kitam būti tokiu, kokiu jis nori būti.

Leiskime visiems būti visokiais. Ypač, kai tas buvimas niekam netrukdo.

O jei taip gerai pagalvojus – tai ir Helouvyno šventė, ir Vėlinės, tarsi vienas kitą papildantys indai. Gyvenimo linksmybės, kurios labai greitai baigiasi, o sielos iškeliauja į begalinę, nesibaigiančią amžinosios tėkmės upę.

Leiskime sau būti savimi. Ir šiapus, ir anapus.

Iliustracijoje: artėjama prie 300 000.

Dėkojame už palaikymą ir supratimą. Svarbu ne tai, kokia suma paremiat, svarbus Jūsų dėmesys ir dėkingumas. Nuoroda paramai: https://tinyurl.com/noriuparemti

Siūlome aktyvius mokymus: https://rb.gy/j7rjt
53 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page