top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

GRŪDAI – HIBRIDINIO KARO GINKLAS MASKVOS RANKOSE (2023 04 08)

Politinis strateginis lygmuo

Vakar Rusijos okupacinės pajėgos siautėjo aneksuotose Ukrainos teritorijose. Karo nusikaltėlių vadovaujami taip vadinami kariai dronais ir salvinėmis ugnies sistemomis bombardavo ukrainiečių gynėjų pozicijas ir civilinius taikinius. Nukentėjo paprasti žmonės, tarp kurių moterys ir vaikai, apgadinti pastatai, nutrauktas elektros energijos tiekimas.

Šių teroristinių išpuolių fone, Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas paklaustas apie paliaubų tikimybę ir galimą taikos sudarymą sakė, kad jo šalis derėsis dėl taikos su Rusija tik tada, kai bus išlaisvinta visa okupuota teritorija. O. Reznikovas įvardino ir svarbiausius Ukrainos prioritetus gynybai. Visų pirma, tai priešlėktuvinės sistemos, po to artilerijos šaudmenys, pėstininkų transporto priemonės, tankai ir elektroninės kovos įranga, įskaitant dronus ir priešdronines technologijas.

Tuo tarpu teroristų vadeivos Rusijoje vėl ėmė grasinti, kad nutrauks susitarimą, pagal kurį leidžiama eksportuoti Ukrainos grūdus į pasaulio rinkas. Susitarimas, kurį praeitų metų liepos mėnesį tarpininkaujant Jungtinėms Tautoms ir Turkijai pavyko sudaryti, atlaisvino krovinius, įstrigusius blokuotuose ir užminuotuose Ukrainos uostuose, sumažino augančias maisto kainas bei bado grėsmę kai kuriose Afrikos ir Azijos šalyse bei atitolino neišvengiamą Europai migrantų krizę.

Rusijos užsienio terorizmo reikalų ministras Sergejus Lavrovas žurnalistams sakė, kad Rusija praėjusį mėnesį sutiko pratęsti susitarimą 60 dienų – vietoj ankstesniu pratęsimu nustatytų 120 dienų – kad pasiųstų įspėjamąjį signalą Vakarams.

"Padarėme nedidelį eskalacijos žingsnį ir pasiūlėme pratęsti susitarimą tik 60 dienų, darydami prielaidą, kad jei nebus pokyčių šalinant kliūtis rusiškų trąšų ir grūdų eksportui, pagalvosime, ar susitarimas reikalingas“, – grasino teroristinės valstybės taip vadinamas diplomatas.

Maistas, energijos šaltiniai, pabėgėliai, radikalios ir ekstremistinės grupuotės, streikai, šeimų maršai, socialiniuose tinkluose ir netgi kai kuriose oficialiose žiniasklaidos priemonėse platinama informacija, branduolinis šantažas, nupirkti arba šantažu valdomi valstybių pareigūnai, ypač gynybos ir saugumo struktūrose, visa tai – hibridinio karo ginklai Maskvos rankose.

Būtent vienu iš tokių ginklų yra ir vakar Rumunijos ir Bulgarijos ūkininkų surengti protestai, kuriais jie neva išreiškė savo pyktį dėl žemės ūkio produktų iš Ukrainos pertekliaus. Kremliaus paskatinti ir penktosiomis kolonomis sustiprinti žemdirbiai skundžiasi, kad Ukrainos žemės ūkio produktai užplūdo vietos rinkas ir mažina kainas.

Rumunijos sostinėje Bukarešte susirinko apie 100 ūkininkų, o kaimyninėje Bulgarijoje grūdų augintojai užblokavo kai kuriuos sienos perėjimo punktus žemės ūkio technika.

Rumunijos žemės ūkio gamintojų asociacijų lygos vykdomoji direktorė Liliana Piron per protestą Bukarešte teigė, kad Rumunijos ūkininkai "pasiekė tašką, kai jaučiasi nebegalintys pakelti išlaidų" dėl "nesąžiningos konkurencijos" iš Ukrainos. "Iki naujojo derliaus liko mažiau nei trys mėnesiai ir kyla realus pavojus, kad šį sezoną paruoštos produkcijos negalėsime parduoti didesnėmis nei gamybos sąnaudos kainomis", – sakė ji. "Mes tapsime Rumunijos ūkininkų bankrotų grandinės liudininkais".

"Jei šiandienos protestas nebus išgirstas Briuselyje, svarstysime didesnes akcijas, kuriose dalyvaus ir kitos šalys, kurios laikosi tos pačios nuomonės", – sakė Bulgarijos grūdų augintojų asociacijos vadovas Ilija Prodanovas. Jis pridūrė, kad šiuo metu vietos sandėliuose saugoma 3,5 mln. tonų bulgariškų kviečių ir 1 mln. tonų bulgariškų saulėgrąžų.

Bet iš Kremliaus atvežtas ir ant ūkininkų veidų šlakstomas ašaros džiovina realybės vėjai. Dar praėjusį mėnesį Briuselyje buvo priimtas sprendimas padėti Rumunijos, Bulgarijos ir Lenkijos grūdų ir javų augintojams, suteikiant bendrą 56,3 mln. eurų kompensacijų paketą – 16,7 mln. eurų Bulgarijai, beveik 30 mln. eurų Lenkijai ir 10 mln. eurų Rumunijai.

Šių pinigų nepakanka, verkšlena „nuskurdę“ žemgrobiai. Mes žinome, kaip sunkiai jie gyvena, ne tik Lietuvoje, bet ir kitose ES šalyse beveik nemokėdami jokių mokesčių. Norite socialinio teisingumo? Kodėl gi nepradėjus nuo „vargšų“, valdančių tūkstantį ir daugiau hektarų žemės?

Švedijos prokurorai pareiškė, kad labiausiai tikėtina, jog už sprogimus "Nord Stream" dujotiekyje, kurie laikomi sabotažu, kalta valstybė. Tyrimą atliekanti Švedija nori išsiaiškinti, ar sprogimai buvo rengiami jos teritorijoje. "Tikimės, kad galėsime patvirtinti, kas įvykdė šį nusikaltimą", tačiau "reikia pažymėti, kad, atsižvelgiant į aplinkybes, tai greičiausiai bus sudėtinga", – sakė prokuroras M. Ljungqvistas.

"Mes neatmetame galimybės, kad tai galėjo padaryti nevalstybiniai veikėjai", – Švedijos naujienų agentūrai TT sakė Ljungqvistas. "Tačiau tuomet turime reikalų su labai nedaugeliu įmonių ar grupių. Atsižvelgiant į visas aplinkybes, mūsų pagrindinis (tyrimo) kelias yra tas, kad už to stovi valstybė."

Prokuratūra nepateikė jokių preliminarių duomenų, kada Švedijos tyrimas bus baigtas, ir kokia valstybė, jos manymu, surengė teroristinį išpuolį.

Lietuva iš Baltarusijos reikalauja iki 120 mln. eurų kompensacijos, kaltindama A. Lukašenkos režimo valdomą šalį organizavus tūkstančių žmonių, daugiausia iš Afrikos ir Artimųjų Rytų, imigraciją. Užsienio reikalų ministerija pranešė perdavusi Baltarusijai diplomatinę notą, kurioje reikalaujama kompensacijos.

Nuo 2021 m. vidurio Lietuva iš viso neleido atvykti į šalį 20 000 migrantų iš Baltarusijos.

Operacinis lygmuo

Vakar Kyjivo pakraštyje esančioje mečetėje Ukrainos prezidentas V. Zelenskis susitiko su Ukrainos musulmonų kariais švęsti Iftar – vakarienės, kuria pažymima Ramadano pasninko pabaiga, ir pabrėžti, kad Kyjivas neatsisakys Krymo – istorinės Krymo totorių, musulmonų etninės mažumos, tėvynės. Jis pažymėjo, kad Rusija savo kampaniją prieš Ukrainą pradėjo 2014 m. aneksavusi Krymą, ir pažadėjo: "Esu tikras, kad ten, kur prasidėjo blogio kelias, mūsų laukia pergalė. Pergalė prieš šį blogį. Krymo išlaisvinimas neturi alternatyvos".

Tačiau prezidento V. Zelenskio kanceliarijos vadovo pavaduotojas Andrijus Sybiha trečiadienį laikraščiui "Financial Times" sakė, kad Kyjivas būtų pasirengęs aptarti Krymo ateitį su Maskva, jei Ukrainos puolimas pasiektų pusiasalį.

Tam kitą dieną prieštaravo patarėjas M. Podoliakas. "Tikrų derybų su (Rusija) pagrindas yra visiškas Rusijos ginkluotų grupuočių pasitraukimas už 1991 m. tarptautiniu mastu pripažintų Ukrainos sienų. Įskaitant Krymą", – sakė jis.

Ukrainos pareigūnų nesusikalbėjimas viešumoje rodo, kad ir viduje nėra tvirto sutarimo dėl Krymo. Pareiškimai yra tik žodžiai. Neužtvirtinti veiksmais ant žemės, jie – tuščias oro virpinimas.

Ukrainos ministras pirmininkas Denisas Šmyhalas planuoja apsilankyti Kanadoje. Interviu Kanados laikraščiui "Globe and Mail" D. Šmyhalas teigė, kad vizito metu jis ketina siekti gauti amunicijos ir šarvuočių, skirtų kontrpuolimui prieš įsiveržusias Rusijos pajėgas.

Interviu A. Šmyhalas sakė, kad jis nesijaudina dėl to, jog Kanados federaliniame biudžete Ukrainai neskiriama nauja karinė pagalba, ir tikisi, kad šalis, be kitų pagalbos formų, suteiks daugiau paramos.

"Dabar mums reikia sunkiųjų šarvuočių. Ir mums reikia daugiau artilerijos sviedinių: šaudmenų haubicoms ir šaudmenų tankams", – sakė Šmyhalas. "Tai nepaprastai svarbu organizuojant mūsų kontrpuolimą".

Neabejojame, kad bus ir šarvuočių, ir tankų, ir haubicų, ir šaudmenų. Ginkluotų valkatų iš Rusijos Ukrainoje laukia gausios vaišės. Neprašytas – mums ir ukrainiečiams – ne svečias. Gausus vaišių stalas marodieriams bus nukrautas mirtimi.

Taktinis lygmuo

Pietų Ukrainos iš dalies okupuotoje Chersono srityje per 24 valandas buvo sužeisti septyni žmonės, penktadienį pranešė regiono gubernatorius Oleksandras Prokudinas. Rusija surengė 46 atakas šioje srityje, įskaitant septynias atakas prieš regiono sostinę, Chersono miestą, apšaudydama ją sunkiąja artilerija ir raketomis iš naikintuvų. Apgadinti energetikos įrenginiai ir gyvenamieji pastatai. Per bepiločio lėktuvo ataką prieš Zmijevkos kaimą buvo sužeisti šeši žmonės.

Rusijos teroristams apšaudžius Stanislavo gyvenvietę, buvo sužeista 10 metų mergaitė, 3 metų berniukas ir 30 metų moteris, pranešė Ukrainos prezidento biuro vadovas Andrijus Jermakas.

Rusų okupantai nužudė 36 metų kito Chersono srities miesto Beryslavo gyventoją.

Ukrainos rytinėje Dnipro srityje, kitapus Dniepro upės nuo užimtos ir uždarytos Zaporožės atominės elektrinės, rusų artilerijos sviediniai pataikė į Nikopolį ir Marhanecą, apgadindami elektros linijas.

Karo nusikaltėliams iš Maskolijos apšaudžius Černigovo srities Novhorodo–Siverskio rajoną, be elektros energijos liko keturi miestai ir kaimai. Minosvaidžių ugnis apgadino gyvenamuosius pastatus Vovčansko mieste Charkivo srityje, netoli sienos su Rusija. Pasienio Borysivkos kaime rusofašistai nužudė 39 metų vyrą.

Ukrainos karinės oro pajėgos sudavė 9 oro smūgius į okupantų personalo ir karinės įrangos koncentracijos vietas. Ukrainiečių gynėjai sunaikino rusų naikintuvą Su–25 netoli Marjinkos. Priešas taip pat neteko 7 bepiločių orlaivių, iš jų: 3 "Orlan", 3 "Lancet" ir 1 "Merlin".

Ukrainos raketinės pajėgos ir artilerija pataikė į driskių vadavietę, 2 gyvosios jėgos telkinius ir sunaikino šaudmenų sandėlį.

Lietuva

Atšilus orams ir saulei džiuginant tautiečių akis ir odą, Vilniuje iš peties darbuojamasi.

Ne, ne užtaisant po žiemos atsivėrusius kraterius keliuose.

Darbuojamasi pjaunant šermukšnius ir kitus medžius šalia gatvių. Vietoje to, kad būtų galvojama, kaip išsaugoti medį, galvojama, kaip pakenkti politiniams oponentams.

Nykiai primityvu – daugelis rinkėjų kažkodėl įsivaizduoja, kad čia išrinktasis meras Benkunskas su „Družba“ darbuojas.

Skubame pranešti, kad ir meras, ir nauja taryba įgaliojimus veikti gaus tik balandžio 26–ą.

Nuotraukoje Ukrainos karys per pratybas Donecko regione [Genya Savilov/AFP]

Dėkojame, kad remiate ir suteikiate mums galimybę sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Ypatingas ačiū rėmėjams DT Artelė, UAB ir Lietuvos aludarių gildijai. Kasdienės apžvalgos yra „Pažinti Rusiją“ projekto dalis, kurią remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Norėtumėte pakviesti diskusijai ar mokymams? Rašykite: info@visagentura.com
Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT447300010172065624


46 views0 comments

Comments


bottom of page