top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

HIBRIDINIS KREMLIAUS IŠPUOLIS LIETUVOJE? (2023 10 14)

Geopolitinė padėtis

300 tūkstančių karių Izraelio pajėgoms ruošiantis įžengti į Gazos ruožą ir nuo teroristų išvalyti Gazos miestą, pasaulio lyderiai baiminasi ir sunkiai nuspėjamų civilių aukų, ir arabų šalių bei kitų teroristinių organizacijų, tokių kaip „Islamo džihadas“ ar „Hezbollah“ įsitraukimo į karą.

Jungtinėse Tautose palestiniečių pasiuntinys vakar kreipėsi į generalinį sekretorių Antonio Guterresą, prašydamas imtis veiksmų, kad būtų sustabdytas Izraelio, kuris įspėjo beveik pusę Gazos ruožo gyventojų persikelti, nes planuoja puolimą, "nusikaltimas žmoniškumui".

"Jis turi padaryti daugiau. Kad ir kas buvo padaryta, to nepakanka. Mes visi turime padaryti daugiau, kad sustabdytume šį nusikaltimą žmoniškumui", - prieš Arabų grupės ambasadorių susitikimą sakė Rijadas Mansūras.

Arabų šalys išsyk po to paragino Izraelį nepulti šiaurinės Gazos ruožo dalies, kur daugiau kaip milijonas civilių gyventojų iš esmės nepakluso Izraelio įsakymui evakuotis.

A. Guterresas už uždarų durų informavo 15 narių JT Saugumo Tarybą apie sparčiai blogėjančią padėtį Artimuosiuose Rytuose, o žurnalistams sakė, kad "padėtis Gazoje pasiekė naują pavojingą žemiausią lygį". Jis taip pat pridūrė, kad nuolat palaiko ryšius su viso regiono lyderiais, kad būtų bandoma "užkirsti kelią tolesniam pavojingam eskalavimui Vakarų krante ar kitur regione, ypač pietų Libane".

Įtampą dar labiau padidino Saudo Arabija, kuri neoficialių šaltinių teigimu, stabdo JAV remiamus planus normalizuoti santykius su Izraeliu. Kai prieš kelis mėnesius politikos visažiniai ir gyvenantys „wishful thinking“ kreivių veidrodžių karalystėje ekspertai į kairę ir dešinę džiūgaudami dalino komentarus apie Vakarų pasiekimus Saudo Arabijoje vykusiame 40 – ties šalių susitikime, mes vieninteliai perspėjome apie Rijadą ir jo buriamą koaliciją, gravituojančią blogio ašies – Rusijos (ir Baltarusijos) – Kinijos (ir Šė Korėjos) – Irano link.

Būtent dabar yla išlindo iš maišo, o Karalystė viešai atnaujino ryšius su Iranu. Nors pasauliui pranešta, kad Saudo Arabijos kronprincas Mohammedas bin Salmanas pirmą kartą paskambino Irano prezidentui Ebrahimui Raisi, Rijadui bandant užkirsti kelią platesniam smurto protrūkiui visame regione, apie ką kalbėjo du arabų lyderiai, niekas nežino.

Prie niūrių geopolitinio paveikslo atspalvių savo juodais potėpiais prisidėjo kita Irano finansuojama ir Libaną valdanti teroristinė organizacija „Hezbollah“. Grupuotė pareiškė, kad nesileis į raginimus likti Izraelio ir "Hamas" konflikto nuošalyje, ir sakė, kad yra "visiškai pasirengusi" prisidėti prie kovos.

"Užkulisiniai didžiųjų valstybių, arabų šalių, Jungtinių Tautų pasiuntinių raginimai, kuriais mums tiesiogiai ir netiesiogiai sakoma nesikišti, neturės jokio poveikio", - sakė "Hezbollah" vado pavaduotojas Naimas Qassemas.

Kelis šimtus tūkstančių kovotojų turinti teroristinė organizacija kol kas Golano aukštumose ir pietų Libane su Izraelio kariuomene apsikeičia artilerijos papliūpom, bet į aktyvius veiksmus neįsitraukia.

Taigi, turime labai rimtą padėtį, kuri savo sudėtingumu ir galimybe paveikti viso pasaulio geopolitinį saugumą prilygsta nebent Šaltojo karo metu kilusiai Kubos krizei.

Mūsų daugelis klausia, kas toliau, ar JAV, Iranas, Kinija gali įsitraukti į šį karą? Deja, mes neturime trečiosios akies ir nežinome, kas mūsų laukia ateityje. Mes tik dėliojame faktus, analizuojame ir pateikiame savo argumentuotas prognozes. Šiai dienai, mes linkę būti optimistais, manome, kad žmonijai užteks proto ir gebėjimų suvaldyti emocijas bei nepanirti į beprotybės liūną.

Kartu turime aiškiai pasakyti, kas yra labai suinteresuotas, kad konfliktas virtų toliau, o įtampa didėtų. Ir Rusija, ir Kinija laukia nesulaukia, kad atsakas į kruviną ir brutalų teroristų išpuolį išvirstų į aktyvius karinius veiksmus, kuriuose dalyvautų kuo daugiau šalių, o Vakarai sutelktų visą dėmesį ir pajėgumus jų suvaldymui ir nutraukimui. Rusija tai proga atsikvėpti, susikaupti, atsistatyti ir tęsti žudynes bei griovimus Ukrainoje, galbūt, tuo pat metu rengiant provokacijas Baltijos šalyse. Kinijai, o tiksliau Xi Jinpingui tai – išsvajotas momentas, kada jis galės padėti savo leteną ant Taivano.

Ir kas gali paneigti, kad visi šie besirutuliojantys įvykiai nėra blogio ašies aptarto galimo veiksmų eigos varianto dalis?

Reikšmingi postūmiai

Baltieji rūmai vakar pranešė, kad Šė Korėja pristatė Rusijai daugiau kaip 1 000 konteinerių su karine įranga ir šaudmenimis, skirtais prieš Ukrainą vykstančiam karui. Paskelbtose palydovinėse nuotraukose matyti konteineriai, kurie buvo pakrauti į su Rusijos vėliava plaukiojantį laivą, o po to traukiniu nugabenti į pietvakarių Rusiją. Pasak Baltųjų rūmų, konteineriai buvo gabenami nuo rugsėjo 7 d. iki spalio 1 d. tarp Nedžino (Šiaurės Korėja) ir Dunajaus (Rusija).

Mums visi tokie pareiškimai primena situaciją, kai iškrypėliui prievartaujant merginą, grupė praeivių viską įdėmiai stebi, kai kurie užsirašinėja, daro nuotraukas ir selfius bei deda juos į socialinius tinklus. Ir nėra nei vieno, kuris išgirdęs pagalbos šauksmą pribėgtų ir duotų į nosį užpuolikui.

Driskių pajėgos ketvirtą dieną iš eilės be perstojo apšaudo Avdijivką, nors daugelis orestovyčių skelbia, kad okupantai buvo visiškai sutriuškinti ir atsitraukė.

"Kovos tęsiasi jau keturias dienas iš eilės", - Ukrainos nacionalinei televizijai sakė miesto karinės administracijos vadovas Vitalijus Barabašas.

"Jie turi dideles personalo ir įrangos atsargas. Avdijivka apimta liepsnų. Jie šaudo, naudodami viską, ką turi. Ligoninė vėl apšaudoma, taip pat administraciniai pastatai ir mūsų savanorių centras".

Per Rusijos raketų smūgį Pokrovsko mieste, taip pat esančiame rytuose, žuvo vienas žmogus, o per bepiločio lėktuvo ataką pietuose žuvo moteris ir buvo sunkiai sužeistas jos vyras.

Tuo tarpu šiandien ryte Sočyje nugriaudėjo sprogimai. Mažiausiai šeši bepiločiai atakavo Rusijos miestą prie Juodosios jūros, iš lovos išversdami ir priversdami drebėti iš baimės jo gyventojus.

Taip, nevykėliai, pabuskit. Karas vyksta, ir taip pat ir jūsų nieko neveikimo dėka, jis jau beveik šešis šimtus dienų siautėja Ukrainos žemėje.

Ukrainos pilotai baigė kalbos mokymo kursus ir kitą savaitę pradės mokytis valdyti F-16 lėktuvus JAV Arizonos valstijoje esančioje aviacijos bazėje.

Nedidelė dalis pilotų, praėjusį mėnesį atvykusių į Jungtines Valstijas dalyvauti anglų kalbos kursuose Lacklando oro pajėgų bazėje Teksase, išlaikė pirmąjį anglų kalbos mokėjimo testą ir vyksta į Moriso oro pajėgų nacionalinės gvardijos bazę Arizonoje, pranešė "Politico".

Siūlomame 2024 m. Rusijos biudžete numatytas papildomas finansavimas 102 700 Ukrainoje žuvusių okupantų karių šeimoms. Šios teroristinės Rusijos išlaidos, palyginti su 2022 m., išaugo daugiau nei dvigubai, 2,250 mlrd. rublių (23 mln. JAV dolerių). Ta rodo, kad bendras žuvusių driskių skaičius gali siekti kiek daugiau nei 200 tūkstančių. Vakar dienos Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo paskelbtais duomenimis, per pastarąją parą Maskva neteko 1 030 karių, o bendras žuvusiųjų skaičius pasiekė 285 920.

Rusijos karo nusikaltimų ministras Sergejus Šoigu neseniai pareiškė, kad nuo 2022 m. vasario pabaigos kare Ukrainoje žuvo 5 937 Rusijos kariai, o nepriklausomi šaltiniai, tarp jų ir BBC Rusijos tarnyba, iki šiol nustatė 34 412 per karą Ukrainoje žuvusių Rusijos karių pavardes.

Trumpai

Rusijos Federacijos karas prieš Ukrainą turėtų būti baigtas derybomis, pareiškė ES vyriausiasis diplomatas Josepas Borrelis, viešėdamas Kinijoje. Kartu jis pažymėjo, kad tokios derybos turėtų būti grindžiamos Ukrainos taikos formule.

"Geriausias būdas mums padaryti pažangą šiose derybose yra Ukrainos taikos formulė, ir mes tikimės Kinijos paramos", - kalbėjo ES diplomatijos galva.

Vizitai į Kiniją, žinoma yra gerai, kaip ir prašymas bei tikėjimasis, kad Kinijos komunistų partija parems Kyjivo taikos siekį pagal jo pasiūlytą planą. Realybėje, nusiėmus rožinius akinius, net Briuselio klerkas sugeba pamatyti, kad Kinija per Šė Korėją remia Rusiją ir laukia nesulaukia, kada galės pasiimti Taivaną, Sibirą, o visą ES paskelbti savo protektoratu su galimybe ateityje ją paversti autonomine provincija, panašia į Tibetą ar, greičiau, uigūrų koloniją, „naująją valdą“. Butent tai mandarinų kalba reiškia Sindziangas (新疆).

Vakar Libano pietuose žuvo "Reuters" vaizdo žurnalistas, o dar šeši žurnalistai buvo sužeisti, kai į juos pataikė iš Izraelio pusės paleistos raketos. Grupė žurnalistų, tarp kurių buvo "Al Jazeera" ir "Agence France-Presse" žurnalistų, dirbo netoli Alma al-Šaabo, netoli Izraelio sienos, kur Izraelio kariuomenė ir Libano "Hezbollah" sukarinta grupuotė apsižodžiavo per susirėmimus pasienyje.

Libano ministras pirmininkas Nadžibas Mikati dėl incidento apkaltino Izraelį, o Izraelio atstovas JT Gilad Erdan sakė, kad "niekada nenorėtume pataikyti, nužudyti ar nušauti nė vieno žurnalisto, kuris atlieka savo darbą. Bet žinote, esame karo padėtyje, gali nutikti įvairių dalykų".

Kare visada daugiausia nukenčia civiliai. Net jei jie karo reporteriai.

Rytoj kaimyninėje Lenkijoje vyks rinkimai, kurie, daugelio nuomone, yra svarbiausi nuo 1989 m. balsavimo, per kurį buvo nuverstas komunizmas. Tačiau esamos dabartinės valdžios kritikai sako, kad ant kortos pastatyta šalies demokratijos būklė, jos teisinė pozicija dėl LGBTQ+ teisių ir abortų, taip pat šalies, esančios rytiniame NATO flange ir buvusios svarbia Ukrainos sąjungininke, užsienio aljansai.

Politikos apžvalgininkai teigia, kad rinkimai nebus visiškai sąžiningi po aštuonerius metus trukusio konservatyvios nacionalistinės partijos valdymo, kuri, siekdama įgyti didesnę valstybės institucijų, įskaitant teismus, viešąją žiniasklaidą ir patį rinkimų procesą, kontrolę, apribojo demokratinės savireguliacijos – atsvarų ir stabdžių – sistemą.

Lietuvoje

Mūs kaimuky grasinančių žinučių ugdymo įstaigoms tvanas. Pranešimų, grasinančių sprogdinti, deginti ir kitaip griauti mokyklas ir vaikų darželius, artėjant prie tūkstančio, valdžios olimpe – olimpinė ramybė.

Vienintelis policijos vadas, matydamas, kad politikams svarbesnis artėjantis savaitgalis ir vasariška spaliui nebūdinga šiluma, nei sunerimę jų valdomos valstybės piliečiai ir apskritai, visa valstybė, bando dūminės pirkios valstiečių provaikiams paaiškinti, kas darosi šalyje.

Ir beaiškindamas sukelia dar didesnę paniką, kuri bangomis ateina iki mūsų ir užplūsta mūsų elektroninį paštą ir kitas susižinojimo priemones baugiais klausimais, ar jau bėgt?

Policijos vadas, suprantama, ne strateginės komunikacijos asas, juolab, kad jam reiktų ne aiškintis žurnalistams ir visuomenei, o dirbt, t.y. vadovaut pareigūnams. Bet ką daryt, kad kalbėtojų nėr? Tada belieka pasakyti nuožmią tiesą, kad tokių žinučių lavina užvirto Ukrainą prieš plataus masto Rusijos ir Baltarusijos invaziją. Ir policijos vadas čia visiškai teisus.

Strateginės komunikacijos ekspertai tuo metu, kai politikai čepsėdami laukė šilto šeštadienio ir rūpinosi užraugtu šašlu ir raudono vyno atsargomis, kažką nerišliai aiškino apie Kremliaus organizuotą melagienų sklaidą.

Bet kas gi čia iš tikrųjų vyksta ir ar jau laikas jums viską metus, akis išdegus, bėgti lėkti kuo toliau nuo negandos, bado, karo ir maro?

Pirma, tokio masto grasinimai ir žinutės yra gerai organizuota informacinė ataka. Ir jokios čia ne „melagienos“, o kryptingi veiksmai, kuriais siekiama įbauginti visuomenę, pasižiūrėti, kaip reaguoja mūsų tarnybos (perkrautos darbu) ir sprendimų priėmėjai (niekaip), nukreipti dėmesį nuo Ukrainos ir kitų karštų taškų pasaulyje ir sukoncentruoti jį į savo kaimukio reikalus. Taigi, kitaip sakant, keliama įtampa ir psichologinis spaudimas.

Antra, kai specialiosios tarnybos ir policija sukoncentruoja savo visą dėmesį, o svarbiausia, visus resursus viena kryptimi, kitose galima laisviau veikti. Gerai žinomas vagių triukas sukelti erzelį minioje, ir kol ji sutelkusi dėmesį į vieną tašką, ramiai apšvarinti žioplių kišenes.

Trečia, kažkas arba labai suinteresuotas parodyti, kad už šios informacinės operacijos stovi Kremlius, arba tai iš tiesų Maskvos nurodymu vykdomas hibridinis išpuolis. Kadangi negalime (kol kas) tvirtai pasakyti, kas už to stovi, privalome manyti, kad tą daro SVR/GRU driskiai. Tai leidžia mums dar kartą jums pasakyti, kad Lietuvoje jau yra laisvai veikiantys jų agentai, kurie tą ir daro, ir dar kartą iškelti klausimą, ką veikia teroristinės valstybės atstovai Ukrainos didvyrių gatvėje? Teisingas ir būtinas ėjimas, kol vyksta karas, ambasadą uždaryt, palikt konsulinį skyrių ir 5 darbuotojus. Tiek, kiek ir mūsų atstovų yra Maskvoje.

Ir ketvirta, Rusijos plataus masto puolimo nebus. Nei Baltijos šalyse, nei Lietuvoje. Rusija neturi galimybių, pajėgumų, sugebėjimų ir resursų kariauti su Aljansu. Dar daugiau, Kremlius tokio karo paniškai bijo. Tačiau vieną dalyką karo nusikaltėliai Maskvoje iš savo patrono Žirinovskio išmoko tobulai.

Laikyti Vakarus nuolatinėje baimėje. Kai policijos vadas Lietuvoje kalba gretindamas NATO šalį ir Ukrainą (tikrai ne iš blogos valios), strateginės komunikacijos ekspertai – apie kažin kokias melagienas, o valdžios vyrai ir moterys tyli, įbaugintai visuomenei ant uodegos nukritus lapui, kaip mat yra gera proga atsirasti rėkiantiems: „Dangus griūva!”

Ar štai tokiam, kažkur, gal ir visai netoli nuo mūs kaimukio, rašomam scenarijui, esame pasiruošę?

Nuotraukoje: gražuoliai F-16, kuriais netrukus ukrainiečiai vys driskius iš okupuotų teritorijų.

Ypatingas ačiū nuolatiniams rėmėjams „DT Artelė“ ir Lietuvos aludarių gildijai. Dėkojame savo skaitytojams už palaikymą. Svarbu ne tai, kokia suma paremiat, svarbus Jūsų dėmesys ir dėkingumas. Nuoroda paramai: https://tinyurl.com/noriuparemti

Siūlome aktyvius mokymus: https://rb.gy/j7rjt66 views0 comments

Comments


bottom of page