top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

JAPONIJA GINS TAISYKLĖS GRINDŽIAMĄ PASAULIO TVARKĄ (2023 04 16)

Politinis strateginis lygmuo

Japonijoje, Karuizavoje susirinkę G-7 ministrai iš Japonijos, Jungtinių Valstijų, Jungtinės Karalystės, Prancūzijos, Vokietijos, Kanados, Italijos ir Europos Sąjungos aptars pasaulio saugumui iškilusius klausimus. Svarbiausi jų – Rusijos fiurerio Putino grasinimai panaudoti taktinius branduolinius ginklus, didėjantis Kinijos agresyvumas Taivano atžvilgiu ir rekordinis Šėkorėjos neteisėtų ginklų bandymų skaičius.

Japonija ir kitos šalys taip pat gali pasinaudoti G-7 susitikimu, kad paskelbtų apie didesnę pagalbą Ukrainai. "Kadangi Rusijos invazija į Ukrainą sudrebino tarptautinės tvarkos pamatus, tarptautinė bendruomenė atsidūrė istoriniame lūžio taške", - prieš susitikimą sakė Japonijos užsienio reikalų ministras Yoshimasa Hayashi. "Būdamas susitikimo pirmininku vadovausiu diskusijoms ir parodysiu tvirtą G-7 pasiryžimą absoliučiai atmesti bandymus jėga pakeisti status quo ir Rusijos grasinimą branduoliniais ginklais ar jų panaudojimu, ginant taisyklėmis grindžiamą tarptautinę tvarką."

Japonija, iš dalies reaguodama į Kinijos ir Šėkorėjos veiksmus, iš esmės atsisakė po Antrojo pasaulinio karo taikytų tik savigynos principų ir stengiasi įsigyti prevencinio smūgio pajėgumų bei sparnuotųjų raketų, kad galėtų atremti didėjančias grėsmes.

Tačiau susitikimą temdo didžiausios sąjungininkės JAV neva abejotinas gebėjimas išsaugoti įslaptintą informaciją ir Japonijos saugumo tarnybų kompetencija. Pastarosios nesugebėjo apsaugoti Japonijos premjero Fumio Kišidos nuo į jį mesto sprogmens šeštadienį viename žvejybos uoste Japonijos vakaruose. Pats F. Kišida nenukentėjo, o įtariamasis iškart buvo sulaikytas policijos, tačiau chaotiška scena priminė prieš devynis mėnesius įvykdytą buvusio ministro pirmininko Šindzo Abės nužudymą. Jis taip pat buvo įvykdytas kampanijos metu ir tebeatsiliepia Japonijos politikoje. Kišida lankėsi Saikazakio uoste Vakajamos prefektūroje, kad palaikytų savo valdančiosios partijos kandidatą vietos rinkimuose, o sprogimas įvyko prieš pat jam pradedant kalbą.

Tuo metu didžiausia po Lietuvos Ukrainos sąjungininkė ir rėmėja Lenkija nustebino partnerius laikinai uždrausdama grūdų ir kitų maisto produktų importą iš Ukrainos. Taip Lenkijos vyriausybė esą siekia nuraminti augantį Lenkijos ūkininkų pyktį, kurie teigia, kad dėl ukrainietiškų grūdų pertekliaus rinkoje praranda didžiules pinigų sumas.

Valdančiosios partijos lyderis Jaroslawas Kaczyńskis partijos suvažiavime rytų Lenkijoje pareiškė, kad Lenkijos kaimas išgyvena "krizės akimirką" ir kad nors Lenkija remia Ukrainą, ji buvo priversta imtis veiksmų, kad apsaugotų savo ūkininkus. Uždraudžiamas ne tik grūdų, bet ir dešimčių kitų maisto produktų rūšių - cukraus, kiaušinių, mėsos, pieno ir kitų pieno produktų bei vaisių ir daržovių importas į Lenkiją. Importo draudimas galios iki birželio 30 d.

Regisi, V. Zelenskio vizitas į Lenkiją ir nuotraukos su A. Duda norimo rezultato nedavė. Karas karu, o pietūs pagal grafiką. Tokia vat realpolitik.

Suomija vos tik oficialiai tapo 31 – ąja NATO nare pasiraitojo rankoves ir ėmėsi darbų. Netoli pietrytinio Imatros miesto, be jokių ilgų diskusijų, buvo pradėta statyti spygliuota tvora palei sieną su Rusija. Penktadienį Suomijos sienos apsaugos tarnyba pademonstravo, kaip statomas pradinis trijų kilometrų tvoros ruožas, kuris bus įrengtas Pelkoloje, netoli sienos kirtimo punkto prie Imatros, ramaus ežero pakrantės miestelio, kuriame gyvena apie 25 000 žmonių.

Pasienio tvoros statyba - tai pasienio apsaugos tarnybos iniciatyva, kurią praėjusiais metais, sulaukusi didelio politinio palaikymo, patvirtino ministrės pirmininkės Sannos Marin vyriausybė. Pagrindinis trijų metrų aukščio plieninės tvoros su spygliuota viela viršuje tikslas - užkirsti kelią nelegaliai imigracijai iš Rusijos ir suteikti valdžios institucijoms laiko reaguoti, teigia Suomijos pasienio pareigūnai.

Protingas ir labai reikalingas žingsnis. Mus žavi ne tik Sanna Marin ir Manerheimas. Mes plojame suomiams už jų vertybinę politiką, veiksmus ant žemės ir diplomatiją. Ir nors plaukiantiems paviršiumi gali pasirodyti, kad Helsinkis yra minkštokas Maskvos atžvilgiu, bet Suomija ne tik laimėjo Žiemos karą. Ji jau yra NATO narė – Žirinovskio košmaras virto realybe.

Operacinis lygmuo

Po Rusijos raketų smūgių Rytų Ukrainos Sloviansko miestui aukų skaičiui išaugus iki 11, Ukrainos karinės oro pajėgos pareiškė, kad šalis netrukus turės ginklų, kuriais bus bandoma užkirsti tokioms atakoms kelią. JAV pažadėtos oro gynybos sistemos "Patriot" pristatymo į Ukrainą tikimasi sulaukti po šiandien švenčiamų stačiatikių Velykų, sakė Ukrainos karinių oro pajėgų atstovas Jurijus Ihnatas.

65 ukrainiečių karių grupė praėjusį mėnesį baigė mokymus JAV kariuomenės poste Fort Sill Oklahomoje ir grįžo į Europą, kad užbaigtų pasirengimą rusų lėktuvams sekti ir numušti. Tada buvo sakoma, kad ukrainiečiai grįš į savo šalį su "Patriot" raketų baterija, kurią paprastai sudaro šešios mobilios paleidimo sistemos, mobilus radaras, elektros energijos generatorius ir kovinių veiksmų valdymo centras.

Šveicarija teigia, kad per ateinančius šešerius metus skirs apie 2 mlrd. dolerių humanitarinei ir vystomajai pagalbai Ukrainai. Šveicarijos vyriausybė penktadienį patvirtino šią savaitę iš Vašingtono gautus užsienio reikalų ministro Ignazio Cassis komentarus, kad Šveicarijos vyriausybė iki 2028 m. skirs 1,8 mlrd. Šveicarijos frankų (apie 2 mlrd. JAV dolerių) - pridėdama 1,5 mlrd. frankų prie 300 mln. frankų, jau numatytų šiems ir kitiems metams.

Šveicarija yra viena iš pirmaujančių šalių, siekiančių prisidėti prie Ukrainos atstatymo pastangų. Tačiau kai kurios Vakarų šalys mano, kad to nepakanka ir reiškia nepasitenkinimą, kad Bernas nesuteikė joms leidimo siųsti į Ukrainą Šveicarijoje pagamintų ginklų ir kitos jų įsigytos karinės įrangos.

Taktinis lygmuo

Šiandien, rusams ir ukrainiečiams sutinkant Velykas bei švenčiant Prisikėlimą, rusofašistai apie 2.20 val. raketomis smogė Mykolajivo Snihirevskajos bendruomenei. Greičiausiai apšaudžius iš S-300 žuvo du paaugliai, gimę 2005 m., nukentėjo švietimo įstaiga, gyvenamieji pastatai ir privati įmonė.

Per parą priešas 28 kartus smogė iš oro, 6 kartus – raketomis ir 38 kartus iš salvinės ugnies sistemų apšaudė ukrainiečių karių pozicijas ir apgyvendintų vietovių civilinę infrastruktūrą.

Bachmutas ir Marijinka puolami intensyviausiai. Per parą šiame fronto ruože gynėjai atrėmė 60 marodierių atakų.

Ukrainos karinės oro pajėgos 11 kartų pataikė į okupantų personalo ir karinės technikos koncentracijos vietas ir 3 kartus apšaudė priešlėktuvinių raketų kompleksus. Ukrainos gynėjai vakar numušė priešo lėktuvą Su-25, artilerija 3 kartus smogė priešo gyvosios jėgos, ginklų ir karinės technikos koncentracijos rajonams, taip pat artilerijos koncentracijos rajonui, radiolokacinei stočiai, 2 elektroninės kovos stotims, priešlėktuvinių raketų kompleksui ir šaudmenų sandėliui.

Spaudos konferencijoje Vašingtone kalbėjęs Ukrainos ministras pirmininkas Denisas Šmyhalas pareiškė, kad Ukrainos kariuomenės kontrpuolimas prasidės "artimiausiu metu".

"Po to, ką paviešinsime pirmadienį, jo karinė karjera bus baigta, joks generolas ar pulkininkas su juo net gamtos reikalų neatliks tame pačiame lauke", - sakė "Gulagu.net" įkūrėjas apie Jevgenijų Prigožiną. Jo teigimu, tai bus butų vagies karjeros pabaiga.

Ukrainos specialiųjų operacijų pajėgų kariai, su kuriais mus sieja sena draugystė ir kuriems padedame kartu su Oleksandru per jo įkurtą fondą (https://otereshchenko.com/) patvirtino, mieli skaitytojai, ką jums jau daug kartų sakėme. Šarikovai, šalia Bachmuto apkasuose gėrė vodkę ir birbino balalaika, kai juos netikėtai užklupo specukai. Manote, bolševikų palikuonys stojo į mūšį? Pritriedę į kelnes, metę vodkę ir ginklus, driskiai išsilakstė kas sau. Kadangi balalaikos pasiimti jie negrįžo, instrumentas keliauja į Lietuvą. Artimiausiu metu ją galės aukcione įsigyti rėmėjai, o už surinktas lėšas toliau vystysime paramos projektus.

Lietuva

Socialiniai tinklai verda nuo aistrų – tikrų, ar išgalvotų, sunku pasakyti. Spėliojama, ar Saboniukas atsivers į tikrąjį judėjų tikėjimą ar ne?

Poniutės išraudę domisi, ar Domantas... apsipjaustys?!

Hė-huhm. Mielosios ir mielieji, kad ir kaip jums tai rūpėtų, nelįskit į svetimas kelnes. Ir nepadoru, ir gali tekti smarkiai nusivilt.

Arba nusvilt.

Nuotraukoje: Oleksandras ir rusofašisto šarikovo numestas mūšio lauke instrumentas – vienintelė rusų kultūros apraiška. Tiesa, ir ji – pavogta iš kitų tautų.

Dėkojame, kad remiate ir suteikiate mums galimybę sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Ypatingas ačiū rėmėjams DT Artelė, UAB ir Lietuvos aludarių gildijai. Kasdienės apžvalgos yra „Pažinti Rusiją“ projekto dalis, kurią remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Norėtumėte pakviesti diskusijai ar mokymams? Rašykite: info@visagentura.com
Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT447300010172065624


58 views0 comments

Comentarios


bottom of page