top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

JAV ATSAKAS KREMLIUI - DAR VIENAS DRONAS VIRŠ JUODOSIOS JŪROS (2023 03 18)

Politinis strateginis lygmuo

Tarptautinis Hagos teismas išdavė arešto orderį Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui, taip pat Rusijos prezidentūros vaiko teisių komisarei Marijai Lvovai-Belovai. Teisme nustatytos "pagrįstos priežastys", leidžiančios manyti, kad V. Putinas yra asmeniškai atsakingas už ukrainiečių vaikų deportaciją. Įvairiais vertinimais, Rusijos "pavogtų" vaikų skaičius gali siekti dešimtis tūkstančių.

Remiantis orderiu, Putiną privalo suimti kiekviena iš 123 Romos statuto valstybių narių. Romos statuto šalims priklauso ir Rusijos draugės Tadžikistanas, Venesuela, Serbija, Pietų Afrika ir Vengrija. Šių šalių lyderiams, norintiems pasimatyti su teroristu Nr.1, bus nemenkas galvosūkis.

Šių metų balandžio pirmąją pasaulio laukia tikras cirkas – Jungtinių Tautų Saugumo Tarybai pirmininkaus šalis, kurios prezidentas V. Putinas yra paieškomas tarptautinis nusikaltėlis.

Slovakijos ministrų kabinetas pritarė 13 naikintuvų MiG-29 perdavimui Ukrainai. Apie tai socialiniame tinkle "Twitter" paskelbė Slovakijos vyriausybės vadovas Eduardas Gegeris. "Ką tik pritarta 13 naikintuvų MiG-29 perdavimui Ukrainai! Pažadų reikia laikytis, kai Zelenskis paprašė daugiau ginklų, ypač naikintuvų, pasakiau, kad padarysime viską, ką galime“.

Pranešama, jog pirmieji Lenkijos naikintuvai jau keliauja į Ukrainą. Nors MiG-29 lėktuvai yra sovietiniai, tačiau jie pritaikyti NATO standartams. Juose įrengta patobulinta padėties nustatymo sistema, borto kompiuteris, pilotų kabinoje įrengtas modernus daugiafunkcinis ekranas. 2011-2014 m. Lenkijos karinės aviacijos gamykloje buvo modernizuota 15 MiG-29 lėktuvų. Varšuvai tai padaryti padėjo Izraelis. Šiuo metu Kyjivui perduodami 4 naikintuvai, vėliau bus nugabenta dar 10 lėktuvų.

Tai kur tas branduolinis pasaulinis? Prieš metus buvome karo kurstytojais ir „nusikaltėliais“, o šiemet tai - suderintas NATO ėjimas. Ir ką Kremlius? Ir nieko. Inkščia susirietęs, suvokdamas, jog tai tik karo ore pradžia. Grasina, kad visi Ukrainai tiekiami naikintuvai bus sunaikinti. O fiureris Putinas pirstelėjo, kad kelios NATO valstybės narės "didina savo tiesioginį įsitraukimą į "konfliktą".

Taip, tikrai taip. Naikintuvai neabejotinai sunaikins krūvas driskių, jų gelžgalių ir gerokai apsunkins rusų pilotų siautėjimą ore.

Kremliaus opozicija teigia, kad Putinas prarado Rusijos verslininkų pasitikėjimą. Esą šalies „elito“ dezintegracija Rusijoje jau prasidėjo, o ateityje šis procesas tik spartės. Tuo įsitikinęs Rusijos opozicijos veikėjas, buvęs Dūmos deputatas Ilja Ponomariovas (vienintelis balsavęs prieš Krymo aneksiją). Komentuodamas nepavykusį paskutinį Kremliaus diktatoriaus susitikimą su stambaus verslo atstovais, į kurį kai kurie verslininkai neatvyko, jis sakė: "Šis susitikimas buvo iš esmės naujo pobūdžio. Pirmą kartą įvyko masinis verslininkų pasitraukimas iš Rusijos pramonininkų ir verslininkų sąjungos. Penkiolika žmonių pasitraukė iš šios organizacijos vien tam, kad išvengtų susitikimo su Putinu. Tai unikali situacija. Anksčiau žmonės mokėdavo papildomus pinigus, kad galėtų su juo susitikti, o dabar galvoja apie pabėgimą."

Panašiai teigia ir Ukrainos Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Oleksijus Danilovas prognozuojantis, kad artimiausiu metu prasidės Kremliaus elito skilimas. Jis įsitikinęs, kad Rusijos skilimo procesas prasidės Kaukaze.

Mes kol kas labai skeptiškai žiūrime į visas Putino žlugimo ir Kremliaus skilimo prognozes bei scenarijus. Kol nebus areštuoti ir nuteisti FSB, GRU ir SVR strategai, pasaulinio bado, karo, migracijos scenarijų kūrėjai, šiuo metu kurpiantys „perversmo Kremliuje“ ir „gerojo Putino“ naratyvą, tol visos tokios ir panašios vizijos tėra muilo burbulai.

Pranešama, kad Xi Jinpingas turėtų apsilankyti Rusijoje kitą trečiadienį ir tartis su Putinu dėl karo Ukrainoje. Vakarai šį susitikimą stebės pro didinamąjį stiklą. JAV ypač nerimauja dėl to, kad užsitęsęs karas galėtų būti naudingas Kinijai, nes kol JAV ištekliai ir dėmesys nukreiptas į Ukrainą, Azijoje stiprėja karinė Pekino įtaka. Kinija akivaizdžiai siekia nualinti tiek Rusiją, tiek Vakarus.

Tačiau kinų komunistai skaičiuos: ar užsitęsęs karas atneš žalą ir ekonominį nuosmukį, ar galutinai nustekens Rusiją, kurią bus galima pakišti po kinų drakono letena ir siurbti resursus neribotais kiekiais. Paradoksas tas, jog ši padėtis verčia Vakarų lyderius galvoti apie tai, kaip išsaugoti Putino Rusiją nuo Kinijos užmačių. Tapusi Sibiro resursų šeimininke, Kinija veikiai taptų pasaulio galia Nr. 1.

Jei Putinas savo makaulėje turėtų nors kiek smegenų bei žinių, ne tik tų, kurias įgijo senos KGB „partškolos“ laikais – Kremlius šiandien galėtų žaisti visiškai kitokią partiją. Tačiau Maskvą kontroliuoja generalbalvonai, kurių galvose vienas, kareiviškos kepurės įspaustas, vingis.

Ukrainos NSGT sekretorius O. Danilovas įspėja, kad Rusijos pradėtas karas keleriems metams užprogramuoja pasaulinį badą, todėl labai svarbu kuo greičiau sustabdyti šalies agresorės režimą. Politiko teigimu, po dvejų trejų metų bado migrantai „turi kažkur pasirodyti“.

Paprastai jie pasirodo Europoje, prie Lietuvos ir Lenkijos sienų. 2040-2050 m. pasaulyje gyvens apie 10 mlrd. gyventojų ir jiems reikės 265 mln. tonų papildomų baltymų. Mes nepavargstame kartoti, kad badas ir milijonai migrantų yra didžiulis pavojus, gresiantis chaosu visai Europai. Deja, kadangi tai dar neįvyko, mažai kas galvoja, kaip spręsti šią gresiančią katastrofą. Politikai, ypač rinkimų metu, nemato toliau savo nosies ir platinamos/siaurinamos gatvės galo.

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen pareiškė, kad Putinui nepavyko Europos”parklupdyti ant kelių” ir sumažinti energijos tiekimo. "Putinas akivaizdžiai pralaimėjo pradėtą energetinį mūšį ir jo šantažas nepasiteisino", - sakė ji lankydamasi dujų platformoje "Troll A" prie Norvegijos vakarinės pakrantės. Pasak politikės, Europa daug investavo į atsinaujinančiąją energiją ir 20 proc. sumažino energijos suvartojimą.

Būtų šaunu, jei EK lyderė su kolegomis pagalvotų, kas Europos laukia tolimais 2025-taisiais.

Pranešama, jog Vengrija turėtų pritarti dėl Suomijos ir Švedijos narystės NATO ratifikavimo. Amžinas prezidentas Erdoganas pareiškė, kad Turkija ratifikuos Suomijos paraišką dėl narystės NATO.

Viskas vyksta taip, kaip ir turi būti. Ankara ir Budapeštas nustojo spardytis ir priėmė racionalų sprendimą.

Vokietijos automobilių gamintoja "Volkswagen" parduoda savo gamyklą Rusijos Kalugos mieste. Įmonė vykdė bendrą gamybą su automobilių gamintoja "Gaz", kurios bendrasavininkis Olegas Deripaska yra įtrauktas į sankcionuojamųjų asmenų sąrašus.

Mat gi kaip. O štai kai kuriems Lietuvos piliečiams niekaip nesiseka iškelt tampriai su tarptautiniu nusikaltėliu suaugusio verslo iš teroristų valstybės. Kodėl gi jiems savęs pačių neperkėlus į motulę Rusiją?

Operacinis lygmuo

Jungtinės Valstijos į Juodąją jūrą išsiuntė žvalgybos droną RQ-4 "Global Hawk". Kurį laiką jis buvo Rumunijos oro erdvėje, dabar skraido virš Juodosios jūros. Toks JAV atsakas į „netyčinį“ drono MQ-9 Reaper numušimą. Beje, RQ-4 jau turi apie 15 000 sekėjų skrydžių stebėjimo puslapyje J.

Vokietija planuoja padidinti savo šaudmenų gamybos pajėgumus. Tokiu būdu bus užtikrindama, kad jos gynybos pramonė po metus trukusios karinės paramos Ukrainai turėtų pakankamai pajėgumų, pareiškė kancleris Olafas Scholzas. "Tai išliks tęstinė užduotis, nes mes pasakėme, kad remsime Ukrainą tiek, kiek reikės", - kalbėjo O. Scholzas.

Lenkija formuoja naujus dalinius, kurie pakeis išformuotus 2015 m. 16-osios mechanizuotosios divizijos daliniai Olštyne (netoli Karaliaučiaus srities) buvo aprūpinti naujais korėjietiškais tankais K2 ir savaeigėmis haubicomis K9. Divizija taip pat netrukus gaus naujas raketinės artilerijos sistemas HIMARS.

Varšuva planuoja taip sustiprinti savo kariuomenę, kad nei Putinas, nei kas nors kitas nedrįstų pulti Lenkijos, pareiškė šalies gynybos ministras Miriuszo Blaszczakas. "Mes, lenkai, žinome, kokia pavojinga yra ta blogio imperija, kuri yra Rusijos imperija - kiek skausmo, kiek nusikaltimų rusai padarė, kai okupavo Lenkijos teritoriją. Todėl mūsų užduotis - sukurti tokią stiprią Lenkijos kariuomenę, kad tie, kurie šiandien mėgina atkurti blogio imperiją, nedrįstų pulti mūsų tėvynės", - sakė Blaszczakas.

Būtų neprošal nutiesti bent vieną magistralę – greitkelį, jungiantį Lietuvą ir Lenkiją, ne tik platinti/siaurinti mūs kaimukio gatveles.

Taktinis lygmuo

Rusų okupantai surengė 34 oro smūgius. 11-ai iš jų buvo panaudoti bepiločiai orlaiviai "Shahed-136". Du priešo bepiločiai orlaiviai pataikė į infrastruktūros objektą Novomoskovske (Dniepropetrovsko sritis) ir padarė "didelę žalą". Aukų nėra. Priešas surengė 1 raketinę ir 5 atakas iš salvinės ugnies sistemų. Pataikyta į Veletenskės gyvenvietę (Chersono sritis), apgadinti 7 privatūs namai ir vietos vaikų darželis.

Raketų smūgių visoje Ukrainoje tikimybė išlieka didelė.

Driskių tikslas lieka nepakitęs – išrėplioti iki Donecko ir Luhansko sričių administracinių sienų. Tuo tikslu okupantai vykdo puolamąsias operacijas Lymano, Bachmuto, Avdijivkos, Marijinkos ir Šachtarsko ašyse. Ukrainos gynėjai atrėmė daugiau kaip 100 priešo atakų minėtose vietose, eilinį kartą paneigdami užsienio ir kaimuko karo ekspertų sapaliones apie išsikvėpusį rusų puolimą.

Zaporižės ir Chersono srityse rusai ginasi.

Okupuoto Luhansko srities vietinė valdžia paskelbė didelio masto karines pratybas, kurių tikslas – nauja mobilizacija.

Okupantai išnaudoja Krymo gyventojus kaip vergus, versdami juos nemokamai dalyvauti gynybinių įtvirtinimų statybose.

Praėjusią parą Ukrainos karinės oro pajėgos sudavė 6 oro smūgius į okupantų susitelkimo vietas, raketiniai ir artilerijos daliniai pataikė į juos 2 kartus, taip pat sunaikino rusų priešlėktuvinės gynybos sistemos dislokacijos vietą.

Krymo Perevalnės kaime esančioje karinėje bazėje nugriaudėjo sprogimas.

Rūkymas kenkia sveikatai ir gyvybei. Bent jau jūs, miela mūsų skaitytoja, taip, jūs, nerūkykit.

Primename, kad galite savo 1.2 procento nuo sumokėto pajamų mokesčio pervesti šias apžvalgas kuriančiai agentūrai, įmonės kodas 305974366.

Nuotraukoje vienas iš slovakų MiG-29, kurį galimai ketinama perduoti Ukrainai. Šaltinis: Jozef Durník/TASR via AP

Dėkojame, kad remiate ir suteikiate mums galimybę sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Ypatingas ačiū rėmėjams DT Artelė, UAB ir Lietuvos aludarių gildijai. Kasdienės apžvalgos yra „Pažinti Rusiją“ projekto dalis, kurią remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Norėtumėte pakviesti diskusijai ar mokymams? Rašykite: info@visagentura.com
Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT447300010172065624

62 views0 comments

Recent Posts

See All

コメント


bottom of page