top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

JAV RUOŠIASI KARUI ARTIMUOSIUOSE RYTUOSE (2023 10 23)

Geopolitinė padėtis

JAV įspėja trečiąsias šalis nesikišti į Izraelio ir “Hamas” karą. Gynybos sekretoriaus Lloyd Austin teigimu, JAV atsakys nedelsiant, jei kas nors tiesiogiai užpuls regione dislokuotas JAV pajėgas ir imsis "atitinkamų priemonių", taip pat jei atsiras naujų "Hamas" ir Izraelio karo dalyvių. Pasak jo, Vašingtonas turi nuogąstavimų, kad dabartinis konfliktas gali išsiplėsti.

Tuo tarpu pats Izraelis grasina smogti didelį smūgį tiesiogiai Iranui, jei Libano "Hezbollah" atidarys antrąjį frontą šiaurėje.

Vašingtonas teigia pasirengęs remti tiek Ukrainą, tiek Izraelį. Ukraina turėtų gauti daugiausiai - daugiau nei 60 mlrd. dolerių iš 106 numatytų, o likusius pinigus Izraelis ir Taivanas pasidalins maždaug po lygiai. JAV prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake Sullivanas patikino, kad Amerika gali vienu metu teikti pagalbą ir Izraeliui, ir Ukrainai. Be to, Baltųjų rūmų teigimu, JAV pajėgumų pakaks ir Taivanui paremti.

Apie ginkluoto konflikto išsiplėtimą įspėja ir Irano užsienio reikalų ministerija. Teigiama, jog Artimieji Rytai gali tapti nekontroliuojama karinių veiksmų arena, jei Izraelio reidai Gazos ruože tęsis.

Ir, visgi, nors bet koks sveikas protas sako, jog negalima leisti karui išsiplėsti, labai panašu, jog konfliktas tik didės. Izraelio šiauriniame pasienyje su Libanu įtampa didėja, o netoliese esančios Izraelio bendruomenės evakuojamos. Libano teroristinė "Hezbollah" ruošiasi atakoms.

Kuo tai gresia? Jei į karą įsitrauks Libanas ir Iranas, pastarosioms nedelsiant smogs JAV. Įsiplieskus kariniams veiksmams, Jungtinės Valstijos privalės priešą sutriuškinti nedelsiant, kaip tai atliko operacijos „Audra dykumoje“ metu. JAV prezidentas savo šalies piliečius nuteikia rimtiems išbandymams: "Žinau, kad šie konfliktai gali atrodyti tolimi. Natūralu paklausti: kodėl tai svarbu Amerikai? Izraelio ir Ukrainos sėkmė yra gyvybiškai svarbi mūsų saugumui. Istorija mus moko, kad kai teroristai ir diktatoriai nemoka kainos, jie sukelia daugiau mirčių ir destrukcijos".

Teisingi žodžiai. Vėžys, kaip ir terorizmas, privalo būti išoperuotas pirmoje stadijoje, nelaukiant ketvirtosios. Metastazių gydymas labai komplikuotas.

Reikšmingi postūmiai

Rusai puola visomis kryptimis, patirdami didžiulių nuostolių. Smogiama ir iš oro.

Ukrainos gynybos pajėgos šiąnakt sunaikino visus oro taikinius, kuriuos paleido teroristinė Rusija - 13 „šachedų“, valdomą raketą "Kh-59" ir vieną smogiamąjį nenustatyto tipo bepilotį orlaivį.

Ukrainiečiai sėkmingai ginasi. Praėjusią parą likviduota apie 800 okupantų.

Įstrigęs frontas vis labiau primena Verdeno mūšį 1916 m. tarp prancūzų ir vokiečių, kuomet abi pusės neteko apie milijono karių, nors abi tikėjosi esminio lūžio.

Trumpai

Mėginama išspręsti „Hamas“ likvidavimo dilemą, sukeliant kuo mažiau civilių aukų, tačiau tokie planai labai sudėtingi. Mat Gaza yra „miestas po miestu“. Milijoninio miesto požemiuose funkcionuoja tunelių labirintas, naudojamas žmonėms, prekėms, raketoms ir kitai karinei įrangai gabenti. Tai daugiafunkcinė komunikavimo sistema, kuria naudojasi ir teroristai, ir civiliai.

Vašingtonas bando įtikinti Tel Avivą atidėti antžeminės operacijos pradžią, kad būtų galima išlaisvinti įkaitus ir pristatyti humanitarinę pagalbą į Gazą. Tuo tarpu Izraelio gynybos ministras Yoav Gallant pareiškė, kad ši operacija turėtų būti paskutinė ir gali trukti kelis mėnesius.

JAV įvardijo ginklų rūšis, kurios vienodai reikalingos ir Ukrainos, ir Izraelio kariuomenei. Abiem kariuomenėms reikia 155 milimetrų artilerijos sviedinių bei vadinamųjų „išmaniųjų bombų“.

Vakarų žiniasklaida atsigręžia į Rusijos karo nusikaltimus Ukrainoje. Baisimasi Rusijos raketų ataka į pašto terminalą Charkive, kuomet žuvo mažiausiai šeši žmonės. "Teroras ir žudynės Rusijai niekur nepadės. Teroristai galiausiai susidurs su teisingumu ir atsakys už viską, ką padarė", - cituojamas Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Gyvename absurdo pasaulyje. Piktinamės „neteisingu“ vaikų auklėjimu, mokymo programomis, tuo tarpu mūsų pačių vaikų akyse už sienos liejasi kraujas. Kaip manote, ko jie mokosi?

Mūsų civilizacija pažengė tiek, jog galime įveikti virusus ir replikuoti genus, sukūrėme dirbtinį intelektą, tačiau šimtai milijonų žudo vienas kitą nepasidalindami teritorijų, sprogdina, prievartauja, kankina Dievo vardu, nenustodami ginčytis, kokios tautybės buvo Jėzus.

Man. Mano. Mūsų. Rūšiavimas, skirstymas, skaldymas, priešprieša, neapykanta, agresija, smurtas itin kontrastuoja su mūsų laikmečio savybe – „tolerancija ir pagarba“ kitam žmogui. Tai tiek ir tepažengė žmogus per daugiau nei 2000 metų po Kristaus, kad vietoj ištiestos pagalbos rankos suklupus, spardo gulintį kojomis.

Lietuvoje

Ermideris. Streikai. Pasipiktinimai. Mitingai. Įraudę žandai, putos tarp lūpų, sugniaužti kumščiai. Ore tvyranti neapykanta. Žmonės galimai eis mitinguoti prieš naujus mokesčius, įstatymus ir prieš valdžią, ar šiaip gyvenimą.

Pagrindinis demokratiją nuo autokratijos skiriantis bruožas – žodžio laisvė. Žmogus gali būti neteisus, suvedžiotas, praplautas, tačiau jis visais atvejais turi teisę reikšti savo nuomonę. Net ir pačią kvailiausią. Ir net piktintis tais, kurie piktinasi, yra jūsų laisvė, nes tai laisvos visuomenės požymis.

Kitas klausimas, ar reikia būtent dabar tuos mokesčius keisti ir reguliuoti. Viena vertus, negalime gyventi įstrigę finansinėje pelkėje, antra vertus, ar dabar tam pats tinkamiausias metas?

Galbūt, ėjimas ir teisingas. Techniškai. Tačiau stebint, kaip socialinė erdvė užtvindyta dezinformacija ir isterija apie siaubingus nekilnojamojo turto mokesčius, kyla įvairių minčių.

Klykiama, jog Lietuvos pensininkai, susimokėję tuos nelemtus mokesčius, mirs badu, o danų senjorai esą, pasirodo, dėl tokio pat NT mokesčio jau seniai išvaryti iš namų. Paišomos viena už kita baisesnės lentelės, scenarijai, keliama niekuo nepagrįsta isterija.

Mes nenorime veltis į jokią „už-prieš“ diskusiją, tiesiog norime paklausti mūsų sprendimų priėmėjų, ar numatytos visos galimos įstatymo priėmimo pasekmės, ar iki galo „iškomunikuotas“ įstatymo būtinumas, perspektyvos, ar numatytas galimos kylančios krizės suvaldymo planas.

Taip, mes žinome, jog įstatymas įsigalios nuo 2025 m., o vietos savivaldybės spręs dėl rinkliavos nuo 0,05 iki 4 % dydžio. Bet ar išmoktos pamokos, ar kalbama su savo piliečiais?

Turime galvoje būsimus neramumus, kuriuos Lietuvoje dirbtinai kelia ir kels ne tik vietinis, bet ir kremlinis dumblas. Ir bet koks pagrindas sumaiščiai – įrankis priešo rankose. Darant ėjimus E2- E4, o toliau, kaip Dievas duos, pamirštama elementari tiesa: šiandien tu valdžioje, o rytoj – tik pilkas praeivis gatvėje.

Nuotraukoje: pati pažangiausia priešraketinė sistema pasaulyje THAAD (JAV).

Ypatingas ačiū nuolatiniams rėmėjams „DT Artelė“ ir Lietuvos aludarių gildijai. Dėkojame savo skaitytojams už palaikymą. Svarbu ne tai, kokia suma paremiat, svarbus Jūsų dėmesys ir dėkingumas. Nuoroda paramai: https://tinyurl.com/noriuparemti

Siūlome aktyvius mokymus: https://rb.gy/j7rjt
96 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page