top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

JOKIO SKIRTUMO, KOKS GALVAŽUDYS PASODINTAS KREMLIAUS SOSTE (2023 06 27)

Geopolitinė padėtis


Pagaliau pasirodė pirmi atsargūs „Prigožino perversmo“ vertinimai Vašingtone. Įvairūs pareigūnai gana juokingai suskubo teigti, kad JAV nedalyvavo šiame konflikte ir tvirtina, kad tai buvo Rusijos vidaus reikalas. Keistokai atrodo ir jų atsisakymas komentuoti, ar skilimas FSB, SVR ir GRU bei genštabo gretose gali turėti įtakos karui Ukrainoje.


Oficiali tokios rezervuotos JAV reakcijos priežastis: vengiama sudaryti galimybę Rusijos fiureriui Putinui pasinaudoti amerikiečių pareigūnų retorika ir sutelkti rusus, kaltinant Vakarų priešininkus. „Mieguistas Džo“, kaip JAV prezidentą vadina jo oponentai, kuris dažnai tiesmukai pareiškia, ką galvoja vienu ar kitu atveju, šį kartą itin skrupulingai laikosi stratkomo surašytų gairių ir žaidžia pagal scenarijų.


Kaip mums to trūksta Lietuvėlėje, kur kiekvienas šūdpolitikis įsivaizduoja esąs Kisindžeris ir Čerčilis viename!


J. Bidenas, vakar interviu žurnalistams sakė, kad Jungtinės Valstijos ir NATO niekaip nėra susijusios su savaitgalio įvykiais Rusijoje, tačiau informavo, kad savaitgalį surengė vaizdo pokalbį su sąjungininkais ir jie visi sinchroniškai dirba, kad užtikrintų, jog Putinui "nebus jokio preteksto dėl to kaltinti Vakarus" ar NATO.


Kiek žinome, į vaizdo pokalbį ir konsultacijas mūsų aukščiausi valstybės vadovai nebuvo įtraukti. O gaila. Lietuva turėtų būti ir, iš tiesų, yra viena geriausių Rusijos analitikių ir tikrai galėtų teigiamai pasireikšti savo įžvalgomis. Ką gi, mūsų URMui ir diplomatams bei garbiems lyderių patarėjams reikia dirbti dar atkakliau.


"Mes aiškiai pasakėme, kad nesame susiję. Mes su tuo neturime nieko bendra", - sakė J. Bidenas. "Tai buvo dalis kovos Rusijos sistemoje".


Būtent taip. Tai buvo dalis kovos Rusijos saugumo ir karinių struktūrų elite, kuris suvokia atsidūręs aklavietėje. Įvyko perversmo repeticija ir daugelis nepaklusniųjų buvo susodinti ant nusiraminimo kėdutės. Putinui kol kas buvo leista, ir dalinai pavyko suvaldyti situaciją. Tačiau, neabejojame, neramumai tęsis.


J. Bidenas ir administracijos pareigūnai atsisakė iš karto vertinti, ką 22 valandas trukęs "Vagnerio grupės" sukilimas gali reikšti Rusijos karui Ukrainoje, butų vagiui ir recidyvistui Prigožinui ar pačiai Rusijai.


"Mes ir toliau vertinsime šio savaitgalio įvykių padarinius ir pasekmes Rusijai ir Ukrainai", - sakė J. Bidenas. "Tačiau dar per anksti daryti galutinę išvadą, kur tai nuves".


Tuo tarpu šiktelėjęs į kelnytes vladyka V. Putinas savo pirmuosiuose viešuose komentaruose po sukilimo sakė, kad "Rusijos priešai" tikėjosi, jog maištu pavyks suskaldyti ir susilpninti Rusiją, "bet jie apsiskaičiavo". Jis įvardijo priešus kaip "neonacius Kyjive, jų Vakarų globėjus ir kitus nacionalinius išdavikus". Užsienio terorizmo reikalų ministras Lavrovas sakė, kad Rusija tiria, ar Vakarų žvalgybos tarnybos prisidėjo prie Prigožino maišto.


Žodžiu, iš Kremliaus ir vėl liejasi eilinės pasakos nuzombintai Rusijos visuomenei.


Įdomus faktas yra tas, kad J. Bideno nacionalinio saugumo komanda informavo jį kas valandą apie padėtį, kol Prigožino pajėgos judėjo Maskvos link. Jis sakė nurodęs jiems "pasirengti įvairiems scenarijams", nes Rusijos krizė vystėsi. J. Bidenas nedetalizavo scenarijų, tačiau nacionalinio saugumo atstovas spaudai John Kirby atkreipė dėmesį į vieną nerimą. Kai atsiveria įtrūkimai V. Putino valdžioje, „kyla nerimas, kad Rusijos vadovas gali imtis kraštutinių veiksmų, siekdamas įtvirtinti savo valdžią“.


Kai galingiausios valstybės prezidentas palaikė nuolatinė ryšį su savo nacionalinio saugumo patarėjais ir žvalgyba dėliodamas įvairių veiksmų eigos variantus, mūsų kaimo galvos mėgavosi puikiu šventiniu Joninių savaitgaliu. Mes džiaugiamės, kad pagaliau tikrai tapome lygiaverte Vakarų valstybe, kur pareigūnai, klerkai, kostiumuoti politšoumenai ir net karininkai, penktadienį 15:45 “baigia darbą“ ir 8:00 susirenka pirmadienį aptarti savaitgalio įvykių prie rytinės kavos. Iš kitos pusės, mums apmaudu, kad šitiek metų išdirbtas, daug kartų siūlytas valstybės krizių valdymo ar bent jau stratkomo modelis yra išmestas į šiukšlių kibirą ir vietoje to „sukurtas“ neveikiantis, tačiau daug etatų reikalaujantis, reaktyvus gremėzdiškas mechanizmas, migdančiu pavadinimu Vyriausybės kanceliarijoje. Žinoma, labai svarbu, kad viskas gražiai PowerPoint skaidrėse atrodo. Antras, papildomas taškas Lietuvai, pilnu pajėgumu prisijungusiai prie Vakarų Europos biurokratinio planktono šeimos.


Savaitgalį J. Bidenas kalbėjosi su Ukrainos prezidentu V. Zelenskiu ir pasakė jam: ""Nesvarbu, kas atsitiko Rusijoje, leiskite pakartoti, kad ir kas atsitiktų Rusijoje, mes Jungtinėse Valstijose ir toliau palaikysime Ukrainos gynybą, suverenitetą ir jos teritorinį vientisumą."" J. Bidenas sakė.


Baltųjų rūmų pareigūnai taip pat stengėsi suprasti, kaip Pekinas vertina „Vagnerio“ maištą ir ką tai gali reikšti tolesniems Kinijos ir Rusijos santykiams. Vašingtonas teigia, kad Pekinas svarstė galimybę siųsti Rusijai ginkluotę, kuri būtų naudojama Ukrainoje, tačiau to nepadarė.


"Manau, būtų teisinga sakyti, kad pastarieji įvykiai Rusijoje sukėlė nerimą Kinijos vadovybei", - sakė Baltųjų rūmų Nacionalinio saugumo tarybos koordinatorius Indostano ir Ramiojo vandenyno regionui Kurt Campbell.


Nelabai žinome, dėl ko Kinija turėtų, šiuo atveju, nerimauti. Jokio skirtumo, koks galvažudys pasodintas Kremliaus soste tol, kol saugumo ir jėgos struktūros valdo teroristinę šalį.


Reikšmingi postūmiai


JAV pareigūnai pirmadienį pranešė, kad Pentagonas paskelbs, jog siunčia iki 500 mln. dolerių karinės pagalbos Ukrainai, įskaitant daugiau kaip 50 sunkiai šarvuotų transporto priemonių ir raketų priešlėktuvinės gynybos sistemoms. Šia pagalba siekiama sustiprinti Ukrainos (kontr)puolimą, kuris pradiniame etape vyksta lėtai. Šiandien pranešimas dėl pagalbos paketo turėtų būti paskelbtas oficialiai. Tai būtų 41-as kartas nuo Rusijos invazijos į Ukrainą 2022 m. vasarį, kai JAV suteiks karinės ginkluotės ir įrangos, naudodamosi prezidento įgaliojimais dėl paramos. Programa leidžia Pentagonui greitai paimti daiktus iš savo atsargų ir pristatyti juos Ukrainai.


Ukrainos prezidentas V. Zelenskis vakar pareiškė, kad Ukrainos kariuomenė pasistūmėjo į priekį visomis fronto kryptimis. Vakariniame vaizdo kreipimesi jis sakė, kad šiandien lankėsi Donecko srityje ir Zaporožėje. "Mūsų kariai, mūsų priešakinės pozicijos, aktyvių veiksmų sritys fronte. Šiandien visomis kryptimis mūsų kariai pažengė į priekį, ir tai laiminga diena. Linkiu vaikinams daugiau tokių dienų", - sakė prezidentas.


Jis susitiko su generolais Vasilijumi Zubaničiumi, Aleksandru Tarnavskiu, Jurijumi Sodolu ir Aleksandru Syrskiu ir priėmė keletą operatyvinių sprendimų. "Dar kartą aptarėme jūrų pėstininkų korpuso kūrimą. Visos detalės aiškios, visiškai aiškios: organizacija, mokymas, aprūpinimas", - pridūrė Zelenskis.


Ukrainos gynėjams pavyko išvaduoti dar vieną gyvenvietę. Dėl koordinuotų veiksmų ir tikslaus plano vykdymo Taurijos krypties gynybos pajėgų daliniai perėmė Rivnepilio kaimo kontrolę. Kaimas buvo apsuptas minų laukų, o ukrainiečių gynėjams teko prasiveržti koridoriais deokupacijai. "Kaimas, esantis Donecko ir Zaporožės sričių pasienyje ir Donecko srities Velikonovoselkivo bendruomenėje, buvo deokupuotas. Rivnepolyje civilių gyventojų nebuvo, nes gyvenvietė buvo beveik visiškai sunaikinta. Vienintelė problema buvo ta, kad ją iš visų pusių supo labai sudėtingo pobūdžio minų laukai. Kariai prasiveržė pro koridorius ir iš esmės taip įvyko deokupacija. Dabar stabilizavimo priemonės tęsiamos, o išminuotojams tenka daug darbo", - pažymėjo Ukrainos pajėgų atstovas V. Šeršenas.


Trumpai


Šiandien Prigožino lėktuvas nusileido Mačiuliškių kariniame aerodrome netoli Minsko 07.40 val. ryte. Ar pats „didvyris“ buvo lėktuve, nėra aišku, bet daugelis žiniasklaidos priemonių teigia, kad taip. Tą patį jos teigė šeštadienį, sekmadienį ir vakar, pirmadienį.


JAV paneigė Ukrainos žvalgybos vado teiginius ir sako, kad neįžvelgia Rusijos ketinimų panaudoti branduolinius ginklus Ukrainoje. Baltųjų rūmų Nacionalinio saugumo tarybos strateginės komunikacijos koordinatorius John Kirby taip pat pabrėžė, kad Vašingtonas nemato jokios grėsmės, kad Rusijos pajėgos susprogdins Zaporižės atominę elektrinę.


JK gynybos sekretorius Wallace teigia, kad raketos "Storm Shadow" padėjo Ukrainai pakeisti karo eigą. Jo manymu, Londono perduotos raketos neabejotinai atakuoja aprūpinimo centrus ir griauna Rusijos logistiką.


Lietuvoje


Vakar premjerė I. Šimonytė griežtai sukritikavo įstatymo projektą, kuriuo siekiama įteisinti naktinių taikiklių naudojimą medžioklėje.


Kaimo bernų sapaliojimus apie medžiotojams skirtų naktinių taikiklių lemiamą veiksnį kovoje su galimai būsimu rusišku okupantu ji pavadino piktnaudžiavimu, o treniruotis naudoti naktinius taikiklius ji siūlo tam skirtose šaudymo vietose, ne į gyvus žvėris. Lygiai taip pat ji neigiamai atsiliepė apie laukinių gyvūnų pjudymą šunimis.


Plojame ir džiaugiamės, kad Vyriausybės vadovė išlaiko sveiką protą ir nepasiduoda lobistų ir kitokių pistų užmačioms. Apie medžioklei skirtų naktinių taikiklių „lemiamą reikšmę mūšyje su rusofašistų grobikais“ jau ne kartą rašėme, tad nesikartosime.


Kas nesupranta, priminsime dar kartą kitą faktą – už naktinių taikiklių, kurie neva skirti atremti Rusijos keliamą grėsmę, medžiokliams (kaip ir žudynių naudojant šunis) kyšo „viarslo“ ausys: 30 000 medžiotojų reiškia maždaug 60 mln. eurų pajamų.


Nuotraukoje: V. Zelenskis fronto linijoje rytuose.


Ypatingas ačiū nuolatiniams rėmėjams „DT Artelė“ ir Lietuvos aludarių gildijai. Dėkojame savo skaitytojams už palaikymą. Svarbu ne tai, kokia suma paremiat, svarbus Jūsų dėmesys ir dėkingumas. Nuoroda paramai: https://tinyurl.com/noriuparemti


Siūlome aktyvius mokymus: https://tinyurl.com/f352n3uw44 views0 comments

Comentários


bottom of page