top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

KARO LAIMĖTI TIK GINANTIS NEĮMANOMA (2023 06 10)

Geopolitinė padėtis

JAV paskelbė apie naują 2,1 mlrd. dolerių vertės karinės pagalbos Ukrainai paketą. Į jį, visų pirma, įtraukta amunicija priešraketinės gynybos sistemoms "Patriot". Pentagono pareiškime sakoma, kad svarbiausios oro gynybos priemonės ir šaudmenys teikiami pagal Ukrainos saugumo pagalbos iniciatyvą. Pagal šią sistemą JAV perka išteklius tiesiogiai iš gamintojų arba partnerių.

Vandens lygis pietų Ukrainos dalyse, užtvindytose Rusijai sugriovus hidroelektrinės užtvanką, pradeda mažėti, pranešė pareigūnai. Tačiau dešiniajame Dniepro krante tebėra užlietos 35 gyvenvietės, 3 763 namai yra po vandeniu.

Be to, drėkinimas taps viena didžiausių pietų Ukrainos žemės ūkio problemų. Kachovkos kanalas tiekė vandenį daugiau kaip pusei milijono hektarų žemės, teigia agrarinės politikos ir maisto ministras Mykola Solskis. "<...> ūkininkai nebeturės kur ūkininkauti. Pagrindines ir stabilias pajamas jie gaudavo iš derliaus, užauginto laukuose, kuriuose buvo įrengtos drėkinimo sistemos", - pareiškė ministras. Vien dėl sunaikintų grūdų ir aliejinių augalų sėklų Ukraina gali patirti daugiau kaip 1,5 mlrd. dolerių nuostolių.

Dėl išsiliejusio užtvankos vandens minos gali būti nuneštos į Juodąją jūrą. "Šios minos gali susidurti su jūrinėmis minomis, kurios yra Ukrainos teritorinėje jūroje - tai bus papildomas pavojus, grėsmė", - pareiškė Pietų operacinės vadovybės atstovė Natalija Humeniuk.

Jungtinių Tautų pagalbos vadovas Martin Griffiths sakė, kad prireiks "šiek tiek laiko", kad būtų galima pamatyti žalos aplinkai. "Bet mes visi žinome, kad... tai absoliuti nelaimė", - sakė jis, apibūdindamas užtvanką kaip "duonos kąsnį", svarbų pietų Ukrainos gyventojų pragyvenimui. "Šiuo metu humanitarinė pagalba pasiekė 30 000 žmonių. Tai pradžia, tačiau suprantu Ukrainos žmonių nusivylimą, kai jie mato šiuos įvykius ir jiems reikia pagalbos", - sakė Griffiths. Pareigūnas pridūrė, kad kitos ilgalaikės problemos gali apimti ligų plitimą ir žalą aplinkai.

Na tai taip, jei ką, Ukrainą jau ištiko ekologinė katastrofa, karas, elektros tiekimo pertrūkiai, ekonominė recesija ir tai, deja, ne pabaiga. Visų šių nelaimių sukėlėja yra Rusija. Kuo ilgiau Vakarai leis siautėti Kremliaus teroristinei chuntai, tuo tokių nelaimių daugės.

Nepaisant potvynio problemų, ukrainiečiai tęsia kontrpuolimo veiksmus. Žiniasklaida skelbia apie ukrainiečių nepavykstančius mėginimus prasiveržti į okupuotų teritorijų gylį. Gynybos ministro pavaduotoja Hanna Malyar sausai konstatavo, jog Rusijos kariuomenė "aktyviai ginasi" Orichivo miesto apylinkėse, maždaug už 65 km į pietryčius nuo Zaporižės. Ukrainos tikslas šiame ruože - blokuoti sausumos koridorių, kuris maitina visą pietinę priešo pajėgų grupę. Malyar teigimu, Ukrainos ginkluotosios pajėgos pažengė "nuo 200 iki 1 100 metrų įvairiose atkarpose".

Mes laikomės pozicijos, kad laimėti karo tik ginantis yra neįmanoma. Būtina smogti Rusijai jos teritorijoje, ypač taškams, iš kurių kyla raketos ir lėktuvai. Todėl nekurstysim optimistinių vilčių, kaip tą daro kai kurie mūsų politikai – influenceriai, kliedintys, jog Rusijai tuoj tuoj baigsis šaudmenų atsargos. Mūsų matymu, ukrainiečiams šiemet nepavyks išvyti driskių iš šalies teritorijos, nepavyks sustabdyti miestų griovimo ir žmonių žudymo. To nepavyks sustabdyti net išvijus okupantus iš visos Ukrainos teritorijos.

Pergalės žaidžiant karą vien tik ukrainiečių rankomis nebus.

Vakarų valstybių sprendimų priėmėjai turi tai labai aiškiai įvardinti, neapgaudinėjant nei savęs, nei Kyjivo ir ieškoti būtų parklupdyti Rusiją. O būdai yra bent du: įvesti taikdarių pajėgas ir / arba nedelsiant, be jokių išankstinių sąlygų, priimti Ukrainą į NATO. Kadangi apie tai kol kas garsiai nekalbama, kraujuojančią Ukrainą matysime ir toliau.

Reikšmingi postūmiai

Rusiškieji okupantai vakar vakare ir naktį atakavo Ukrainą raketomis ir "šachedais". Odesoje yra aukų. Irano bepiločiai ir sparnuotosios raketos X-101/X-555 buvo paleistos į karinius objektus ir svarbią infrastruktūrą. Ukrainos ginkluotųjų pajėgų oro gynybos pajėgos sunaikino 4 iš 7 raketų ir 8 bepiločius orlaivius. "Shahed" buvo paleisti iš pietų, sparnuotosios raketos - iš Kaspijos jūros rajono, iš keturių strateginių bombonešių Tu-95MS.

Estijos gynybos pajėgų žvalgybos centro vadovė pulkininkė Margo Grosberg pareiškė, jog didėja Ukrainos kontrpuolimo intensyvumas. Pasak jos, pagrindinis kontrpuolimo smūgis dar nepradėtas, veikiau ieškoma galimų proveržio taškų. "Tačiau gali atsitikti ir taip, kad tokio didelio ir milžiniško puolimo, kokį matėme praėjusį rudenį Charkove, nesulauksime. Pripažinkime, Rusijos Federacijos ginkluotosios pajėgos taip pat turėjo pastaruosius devynis mėnesius pasirengti. Vietų tokiam proveržiui rasti gali prireikti daug laiko".

"Ši puolamoji operacija tikrai bus sudėtingesnė, daugialypė, nei buvo Charkovo kryptimi rudenį... Viskas priklausys nuo to, kur bus rastas lūžio taškas, kurį jie, taip sakant, sugebės pastumti. Manau, kad galimybių yra visame fronte", - teigia Grosberg.

Lietuvos atstovai nieko nepareiškė, matyt, neturi tam laiko, nes skuta bulves NATO viršūnių susitikimui Vilniuje.

"The Washington Post" skelbia, jog Ukrainos ginkluotosios pajėgos pradėjo kontrpuolimą Zaporižės kryptimi. Pasirodė informacija ir apie tariamai pirmą kartą apgadintus "Leopard 2" ir "Bradley". Remiantis atnaujintais pranešimais, Ukraina mūšyje esą neteko mažiausiai dviejų vakarietiškų tankų ir daugiau kaip dešimties amerikietiškų šarvuočių.

Ukrainos gynybos štabas teigia, kad okupantai praranda vis daugiau technikos ir žmonių. Vakar vien Tavričeskio kryptimi rusai neteko keturių kuopų karių ir daugiau kaip 60 vienetų technikos.

Trumpai

Didžiosios Britanijos karališkųjų oro pajėgų naikintuvai "Typhoon" per vieną parą du kartus kilo perimti Rusijos orlaivių, sakoma Jungtinės Karalystės gynybos ministerijos pranešime.

Ketvirtadienio vakarą britų "Typhoon", dislokuoti Amario oro bazėje Estijoje, ir Švedijos karinių oro pajėgų "Gripens" perėmė Rusijos karinių oro pajėgų orlaivius IL-20 ir Su-27, skridusius netoli NATO ir Švedijos oro erdvės. Penktadienio rytą jie vėl kilo perimti vieną An-12 ir vieną An-72, skrendančius į pietus nuo Rusijos žemyninės dalies Kaliningrado srities link.

Prie britų prisijungė Suomijos karinės oro pajėgos, kurios lydėjo rusų lėktuvus per Suomijos įlanką, o vėliau juos perdavė Švedijos karinėms oro pajėgoms. Portugalijos ir Rumunijos naikintuvai F16, dislokuoti Šiaulių aviacijos bazėje Lietuvoje, taip pat buvo pasitelkti lydėti Rusijos orlaivius, kurie skrido toliau į pietus per Latvijos ir Lietuvos oro erdvę, - pridūrė JK ministerija.

Tarptautinis Teisingumo Teismas priėmė 32 šalių prašymus paremti Ukrainą genocido byloje prieš Rusiją. Tai didžiausias šalių, prisijungusių prie kitos šalies skundo Hagoje įsikūrusiame tribunole, skaičius, penktadienį pranešė Jungtinių Tautų aukščiausiasis teismas. Ukrainos vyriausybė bylą pateikė praėjus kelioms dienoms po 2022 m. vasario 24 d., kai Rusija pradėjo plataus masto invaziją. Latvija buvo pirmoji šalis, prisijungusi prie bylos, kurioje teigiama, kad Rusija pažeidė 1948 m. Genocido konvenciją, melagingai apkaltinusi Ukrainą genocido vykdymu rytiniuose Luhansko ir Donecko regionuose ir pasinaudojusi tuo kaip pretekstu invazijai.

Rekordinis skaičius šalių - 33, įskaitant Jungtines Valstijas, Kanadą, Australiją ir visas Europos Sąjungos valstybes nares, išskyrus Vengriją, paprašė dalyvauti byloje Ukrainos pusėje. Tačiau Jungtinių Tautų teismo teisėjai atmetė JAV prašymą dėl techninių detalių.

Penktadienį Baltųjų rūmų paskelbtoje JAV žvalgybos išvadoje teigiama, kad Iranas tiekia Rusijai medžiagas dronų gamyklai į rytus nuo Maskvos statyti. Taip Kremlius siekia užsitikrinti nuolatinį ginklų tiekimą savo vykdomai invazijai į Ukrainą.

Nacionalinio saugumo tarybos atstovas spaudai John Kirby sakė, kad JAV žvalgybos pareigūnai mano, jog gamykla Rusijos specialiojoje ekonominėje zonoje Alabugoje galėtų pradėti veikti kitų metų pradžioje. Baltieji rūmai taip pat paskelbė balandžio mėn. padarytas palydovines nuotraukas, kuriose užfiksuota pramoninė vietovė, esanti už kelių šimtų kilometrų į rytus nuo Maskvos, kur, jų nuomone, gamykla "tikriausiai bus pastatyta".

Lietuvoje

Valdantieji nutarė pasitikėti vyriausybe ir leisti jai dirbti toliau. Išreikštas pasitikėjimas ir konservatorių partijos pirmininku.

Paprastiems žmonėms tikriausiai, neaišku, kam iš viso reikėjo tokių manevrų, grasinant atsistatydinimais, pirmalaikiais rinkimais, jei visa tai baigėsi niekuo. Kam gi šis beprasmis laiko ir energijos švaistymas?

Mes visiškai ramūs ir nesipiktindami paaiškiname, kad politikoje - taip pat žmonės, kurie daug dirba, aria, pavargsta ir pervargsta, dėl ko ima ir „užkaista“ smegenys.

Taip sakant, nervai nelaiko.

Bet už Vilniaus ribų, politinių viršūnėlių intrigos mažai kam rūpi. Tautiečiai su šeimomis šlifuoja kurortus, o ūkininkai, raižydami dulkančius ir sausus laukus, meldžia lietaus.

Politikams būtų pravartu nuvykti į kokią sodybą, kaimuką, be būrių pritarėjų, pabendrauti su paprastais žmonėmis, sužinoti, ką mano ir kuo gyvena „eilinis valstietis“. Tokiu būdu gali pavykti pabėgti nuo „suburbulėjimo“, pamatyti ne popierinį gyvenimą, o svarbiausia – parodyti dėmesį nuostabiai gražiai ir tyrai Lietuvos provincijai.

Nuotraukoje - Ukrainos kariškiai remontuoja per kontrpuolimo operaciją paimtą rusų tanką (Sofija Gatilova/Reuters)

Ypatingas ačiū nuolatiniams rėmėjams „DT Artelė“ ir Lietuvos aludarių gildijai. Dėkojame savo skaitytojams už palaikymą. Svarbu ne tai, kokia suma paremiat, svarbus Jūsų dėmesys ir dėkingumas. Nuoroda paramai: https://tinyurl.com/noriuparemti

Siūlome aktyvius mokymus: https://tinyurl.com/f352n3uw


38 views0 comments

Comments


bottom of page