top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

KAS VERČIA ZELENSKĮ SĖSTI PRIE DERYBŲ STALO SU PUTINU? (2023 03 01)

Politinis strateginis lygmuo
Žiniasklaidoje pasipylė „NATO šalių žvalgybos“ teiginiai, esą karas Ukrainoje šiais metais nesibaigs. Rusijos artimiausiuose planuose yra visiškas Donbaso užėmimas, toliau - operacija Kyjivas. Iš to daroma išvada, kad mažai tikėtina, kad karas baigsis 2023-iais. Karo eiga ir dinamika esą priklausys nuo ginklų, kurių dabar trūksta abiems pusėms, tiekimo tempų.
Apie branduolinio ginklo panaudojimo tikimybę vengiama prognozuoti.
Kyjivas, mūsų galva, yra svarbesnis strateginis tikslas, nei sugriautų Donbaso miestų, kaimų ir stepių okupacija. Tačiau Kyjivas - ne driskių nosiai.
Tai, ką po metų brutalios plataus masto karinės agresijos ima suvokti žvalgybos tarnybų analitikai, mes kartojome daugybę kartų. Deja, šis karas nesibaigs nei šiais, nei kitais metais. Tą turime įsisąmoninti visi. Tai skirtingų pasaulių, skirtingų ideologijų karas. Putinas užsibrėžė tikslą suskaldyti Vakarus, pakirsti jų galybę ir šio tikslo sieks iki galo. Būtų gerai, kad iki savo. Net ir laikinos taikos metu fiureris toliau apžiūrinės gaublį ir planuos naują invaziją. Problema ne tik Putinas ir jo aplinka. Tai, kad teroristą ir jo kruviną karą remia milijonai russkij mir gyventojų ne tik Rusijoje, bet ir Lietuvoje, rodo gėlės ant T-72 liekanų Katedros aikštėje.
Panašių provokacijų prie rusiškų ar sovietinių simbolių gali padaugėti, nes apie Rusijos FSB šeštosios agentūros aktyvavimą Lietuvoje mus įspėjo ukrainiečiai dar prieš pusantro mėnesio. Gali būti siekiama sukelti neramumus, konfliktus ar net kraujo praliejimą, todėl į provokatorius derėtų žiūrėti labai santūriai. Fiksuoti, informuoti specialiąsias tarnybas. Supraskime, kad jie ir yra siųsti tam, kad sukeltų mūsų įniršį ir smurtą. Elkimės taip, kad tai netaptų pretekstu Maskvai atkreipti savo šunaujos dėmesį ir įjungti papildomus hibridinio karo elementus.
Panašu, kad mūsų prognozės pildosi, nes Pekinas rimtai svarsto tiekti Maskvai paramą mirtį nešančiais ginklais. Tai patvirtino JAV valstybės sekretorius Antonis Blinkenas, lankydamasis Astanoje. "Mes labai aiškiai įspėjome Kiniją apie tokios paramos teikimo pasekmes ir padarinius", - sakė A. Blinkenas spaudos konferencijoje Kazachstane. "Nedvejodami, pavyzdžiui, taikysime sankcijas Kinijos bendrovėms ar asmenims, pažeidusiems mūsų sankcijas arba kitaip dalyvavusiems remiant Rusijos karo veiksmus."
JAV perspėja Kiniją, kad šiai nepavyks užtūpti dviejų kėdžių - prekiauti su Vakarais ir tuo pat metu kariauti prieš Vakarus, remiant Rusiją. Jei Kinija paremtų Rusijos karo pastangas, tai sukeltų "rimtą problemą" JAV ir Kinijos santykiams, taip pat Kinijos santykiams su kitomis pasaulio šalimis, sakė Blinkenas, tikriausiai šiuos palinkėjimus taikydamas Kazachstanui ir kitoms Kinijos palydovėms.
"Kinija negali turėti abiejų pusių, kai kalbama apie Rusijos agresiją Ukrainoje. Viena vertus, ji negali teikti taikos pasiūlymų, kita vertus, iš tikrųjų kurstyti Rusijos sukelto gaisro liepsnas", - teisingai pastebėjo J. Blinkenas.
"Bild", remdamasis informacija iš JAV ir Vokietijos vyriausybinių sluoksnių praneša, kad Vakarai mėgins įtikins Kyjivą, kad reiktų derėtis su Rusija. Deryboms esą būtų pritarta, jei Ukrainos kariuomenės puolimas nepasiektų užsibrėžtų tikslų. "Naujaisiais ginklais jie nori suteikti Ukrainai galimybę iki rudens susigrąžinti daugiau okupuotų teritorijų. Jei kontrpuolimas nepavyks, spaudimas Kyjivui derėtis su Kremliumi sustiprės", - rašo leidinys.
Mūsų skaičiavimu toks variantas įmanomas, nes situacija priešakinėje fronto linijoje prasta. Ir vien tik ginklų tiekimu kylančių problemų Vakarai neišspręs. Būtina siųsti savo karius. Pradžioje -naikintuvuose.
Kremlius tikina, kad Rusija pasirengusi deryboms dėl Ukrainos, tačiau aneksuotų regionų neatsisakys. Putino kilimėlis spaudai Dmitrijus Peskovas vakar pakartojo fiurerio poziciją, kad Rusija yra atvira deryboms dėl konflikto Ukrainoje užbaigimo, tačiau negalima ignoruoti naujų "teritorinių realijų". Peskovas žurnalistams sakė, kad Rusija niekada neatsisakys pretenzijų į keturis Ukrainos regionus, kuriuos Maskva paskelbė aneksavusi praėjusiais metais po referendumų.
"Yra tam tikrų realijų, kurios jau tapo vidiniu veiksniu. Turiu omenyje naujas teritorijas. Rusijos Federacijos konstitucija egzistuoja, ir jos negalima ignoruoti. Rusija niekada negalės dėl to eiti į kompromisą, tai svarbios realijos", - kartojo kolektyvinio putlerio mantrą Peskovas.
Realijos tokios, kad kiek Rusija atsiplėšia kaimynų žemės, tiek ji tampa de facto Rusijos dalimi. Tokią naują pasaulio tvarką, grįstą marodieriavimu, vaikų žaginimu ir miestų šlavimu nuo žemės paviršiaus, iš rytų Vakarų civilizacijai neša branduoline kuoka ginkluotas barbaras, nepasitenkinantis neišsemiamais aukso ir naftos šaltiniais Sibire.
Kaip ten bebūtų, metas atsistoti ant žemės ir susivokti laike ir erdvėje. Galima užsiputojus klykti sėdint saugiai prie didelių stalų už šimtų ir tūkstančių kilometrų nuo fronto linijos, kad reikia „kovoti iki pergalės“, „neatiduoti priešui nei centimetro žemės“ dar metus laiko, matant, kaip driskiai toliau siaubia ir naikina Ukrainą. Tačiau be skubios Vakarų šiuolaikinių ginklų, ir, greičiausiai, jau ir karių, injekcijos, okupuotų teritorijų išlaisvinimo vizija tirpsta kartu su pavasario sniegu.
Optimalus pesimistinis laikinų paliaubų scenarijus galėtų būti toks: po nesėkmingų abiejų pusių puolimų, karo lauke vykstančių beprasmių skerdynių, Maskva imasi milijoninės mobilizacijos ir ruošiasi Kyjivo šturmui. Kadangi tam reikia laiko, pradedamos derybos su Kyjivu. Kyjivas, neva prispaustas Vakarų, išsiunčia Zelenskį susitikti su Putinu. Kalbama apie užgrobtų teritorijų statusą, tiksliau jų pripažinimą.
Putinas (kaip visada) meluoja ir viešai pareiškia, kad pripažinus aneksuotas teritorijas Rusijos dalimi, bus sudaryta taika. Susitarimo dokumentas (dalyvaujant JAV ir Turkijai) pakoreguojamas, pripažįstant sritis laikinai okupuotas ar aneksuotas, kas reiškia, kad de facto jos perduodamos Rusijai, tačiau teisiškai to nepripažįstant.
Maskvoje triumfas, fejerverkai, fiurerio garbinimo renginiai.
Tuo tarpu Ukraina, per pusmetį tampa ES ir NATO nare. Šalis sparčiai ginkluojasi, atsigauna ekonomiškai. Paprastai tariant, vyksta labai panašus procesas, kuomet buvo buvo padalinta Vokietija, su viltimi susigrąžinti okupuotas teritorijas.
Užsitikrinus saugumą, Ukraina, būdama NATO nare, sudaro sąlygas dislokuoti šalyje priešakines NATO pajėgas. Intensyviai dirbama toliau smaugiant Rusiją sankcijomis. Ginkluojasi ir Vakarai. Vyksta naujos dvidešimt pirmo amžiaus ginklavimosi varžybos.
Tai tęsiasi tol, kol arba galutinai nukvaišęs fiureris paskelbia žygį į Kyjivą, kurio metu jo driskiai patiria visišką pralaimėjimą, arba vietoj ligonio mitomano į caro krėslą Kremliuje pasodinamas Mišustino tipo veikėjas, kuris pradeda derybas su Vakarais, mainais į sankcijų panaikinimą, siūlydamas sugrąžinti okupuotas teritorijas. Ukraina susigražina Krymą ir Donbasą.
Vienintelis tokio scenarijaus minusas yra laikas, per kurį okupuotos teritorijos bus visomis prasmėmis „išvalytos“.
NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pareiškė, kad "NATO sąjungininkai susitarė, kad Ukraina taps mūsų Aljanso nare, tačiau kartu tai yra ilgalaikė perspektyva", - sakė jis. J. Stoltenbergo teigimu, "dabar reikia, kad Ukraina laimėtų kaip suvereni nepriklausoma valstybė, todėl turime remti Ukrainą".
Ilgalaikėje perspektyvoje NATO kariai veiks Ukrainos teritorijoje.
Kreipdamasis į FSB, Putinas paragino rusus saugotis išdavikų, o saugumiečius sustiprinti kontržvalgybą. "Būtina nustatyti ir sustabdyti neteisėtą veiklą tų, kurie bando suskaldyti ir susilpninti mūsų visuomenę; naudojant separatizmą, nacionalizmą, neonacizmą ir ksenofobiją kaip ginklą. <...> O dabar bandymai, žinoma, yra patys aktyviausi. Bandymai suaktyvinti visą šį šlamštą mūsų žemėje", - tauzijo teroristinės Dzeržinskio KGB augintinis.
Putinas pareiškė, kad Rusijos saugumo agentūros turėtų būti įkurtos aneksuotuose Ukrainos regionuose. O kaip gi kitaip - be opričninos niekaip.
Per daugiau nei metus teroristinės Rusijos karo veiksmų Ukrainoje nužudytas 8 101 civilis gyventojas, 4 479 sužeisti. Tarp žuvusių civilių gyventojų 3 584 vyrai, 2 127 moterys, 256 berniukai, 201 mergaitė; 31 vaikas ir 1 902 suaugusieji, kurių lytis nenustatyta.
Operacinis lygmuo
Įtempta padėtis prie Bachmuto.
Vakar Volodymyras Zelenskis surengė generalinio štabo posėdį, kuriame kuriame su kariškiais aptarė operatyvinę padėtį ir tikėtinus Rusijos okupantų veiksmus artimiausiu metu. Aptarta gynybos pajėgų aprūpinimo šaudmenimis ir įranga būklė, Ukrainos karių mokymo užsienyje eiga, ypač pajėgų poreikiai.
Nors apie padėtį Rytų fronte nepranešta, ji mūsų žiniomis labai sudėtinga. „Wagner“ smogikai jau šlaistosi miesto centre, o ukrainiečių daliniai, apšaudomi iš trijų pusių, atsidūrė beveik visiškoje apsuptyje. Tačiau leidimo atsitraukti nėra.
Rusai spaudžia iš flangų, ir jei žiedą uždarys, gali pasikartoti Ilovaisko scenarijus. Vienintelis likęs kelias į miestą Bachmutas - Kostantynivka apšaudomas taip stipriai, kad karių jau nebepasiekia parama. Šįkart leisime sau nesutikti su pasirinkta taktika gintis iki paskutinio kraujo lašo. Ukrainos karo vadai neturėtų kariauti vadovaudamiesi Gerasimovo mokyklos doktrina.
Tačiau tikėkime, kad Zalužnas ir jo vadai žino, ką daro, ir išsaugos savo karių gyvybes, o gal surengs netikėtą kontrataką.
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų teigimu Rusijos karių nuostoliai kare beveik pasiekė gražų skaičių - 150 000.
Nepaisant vidutinio stiprumo audros, padaugėjo Rusijos laivų Juodojoje jūroje esančioje grupuotėje. Šiuo metu yra 17 laivų, įskaitant penkis raketų nešėjus, tarp jų - du povandeniniai laivai. Bendra "Kalibrų" salvė gali siekti iki 32 raketų.
Rusai nesustabdo oro žvalgybos, o tai reiškia, kad negalima atmesti raketų smūgių artimiausiu metu.
Karo tyrimų instituto manymu, Ukrainos kariuomenė turi galimybę pradėti kontrpuolimą Zaporižėje ir bandyti atkirsti okupuotą Krymą nuo žemyninės Rusijos dalies. Pažymima, kad Ukrainos kariuomenė ir toliau reaguoja į Vakarų nuogąstavimus dėl Ukrainos gebėjimo išlaisvinti okupuotas teritorijas. Ukrainos Gynybos ministerijos žvalgybos valdybos viršininko pavaduotojas Vadimas Skibickis pareiškė, kad Ukrainos kariai bus pasirengę kontrpuolimui 2023 m. pavasarį ir kad Ukrainos strateginis tikslas - padalinti Rusijos fronto liniją tarp Krymo ir žemyninės Rusijos dalies.
Laukiame triuškinamo ukrainiečių kazokų smūgio į urvinių žmonių irštvą.
Pentagonas nesitiki, kad Rusija artimiausiu metu galės pasiekti kokių nors reikšmingų teritorinių laimėjimų Ukrainoje, o padėtį fronte pavadino "varginančiu nuobodžiu darbu". Pasak JAV gynybos atstovo Kahlo, nėra pagrindo tikėtis Rusijos proveržio Ukrainoje, ir kad Kremlius "artimiausiais metais ar artimiausiu metu nepadarys reikšmingų teritorinių laimėjimų", o lėktuvų perdavimą įvardino nesantį tarp trijų svarbiausių jų prioritetų.
Taip, žinoma, yra įvairių ginklų tipų ir prioritetų. Kaži, kurioje vietoje šių prioritetų gradacijoje užima žmogaus gyvybė, žvelgiant į nuobodžiai nesikeičiančią fronto liniją Mac‘ o ekrane?
Taktinis lygmuo
Ukrainiečių daliniai atrėmė 85 rusų atakas Kupjansko, Lymano, Bachmuto ir Šachtarsko kryptimis.
Per praėjusią parą Rusijos okupantai atliko 2 raketinius ir 12 oro smūgių, įskaitant 2 "Shahed-136". Abu bepiločius numušė ukrainiečių kariai. Okupantai atliko 68 apšaudymus iš reaktyvinių salvinių ugnies sistemų. Sužeisti civiliai gyventojai.
Raketinių smūgių grėsmės lygis išlieka aukštas visoje Ukrainoje.
Sudėtingiausia padėtis Bachmute. Ten okupantai į ukrainiečius itin intensyviai pliekia iš visų tipų ugnies sistemų, į miestą besiveržiančius valkatas palaiko aviacija. Rusai veržiasi mažomis, iki 10 karių grupėmis, kurioms įsitvirtinus, priartėja pagrindinės pajėgos.
Zaporižės ir Chersono kryptyse okupantai ginasi, tačiau kai kuriose vietovėse stengiasi pereiti į puolimą.
Pranešama apie kai kurių Rusijos piliečių evakuaciją iš okupuoto Krymo. Perevalnoje dislokuotų Rusijos okupantų šeimų nariai gabenami namo į Rusiją.
Per pastarąją parą Ukrainos aviacija sudavė 11 smūgių per okupantų mėsos susitelkimo vietas, o raketiniai daliniai smogė 9 okupantų gyvosios jėgos sutelkimo rajonams, ginklų ir karinės technikos susitelkimo pozicijai, taip pat 2 priešlėktuvinių raketinių kompleksų pozicijoms.
Rusija turi problemų užnugaryje. Pranešama apie sprogimus ir gaisrą netoli rusų oro pajėgų bazės Jeiske, Krasnodaro krašte.
Vakar degė ir didžiulė naftos gamykla prie Tuapsės šalies pietuose netoli Soči. Nei Ukrainos, nei Rusijos valdžios institucijos nepatvirtino, kad tai buvo išpuolis, tačiau teigiama, kad prie naftos gamyklos, kurią valdo vyriausybės kontroliuojama naftos milžinė "Rosneft", buvo pastebėti dronai.
Sankt Peterburgo gimnazistas, šešiolikmetis diversantas vakar vakare buvo sulaikytas, kai į karinės registracijos ir šaukimo tarnybos duris Kirovske metė Molotovo kokteilius.
Nuotraukoje „Azovo“ karys pasirengęs išsiųsti okupantus aplankyti Kobzono pragare.
Dėkojame, kad remiate ir suteikiate mums galimybę sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Ypatingas ačiū rėmėjams DT Artelė, UAB ir Lietuvos aludarių gildijai. Kasdienės apžvalgos yra „Pažinti Rusiją“ projekto dalis, kurią remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Norėtumėte pakviesti diskusijai ar mokymams? Rašykite: info@visagentura.com
Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT447300010172065624


110 views0 comments

Comments


bottom of page