top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

KIEK PASITEISINO VAKARŲ DEESKALACIJOS POLITIKA? (2023 08 01)

Geopolitinė padėtis

Baltųjų rūmų patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake Sullivanas dalyvaus taikos derybose dėl Ukrainos Saudo Arabijoje. Ukraina siekia, kad šiose derybose būtų nustatyti bendri karo užbaigimo principai ir kad šiais metais įvyktų aukščiausiojo lygio taikos susitikimas, kuriame pasaulio lyderiai įsipareigotų remti šiuos principus, teigia JAV pareigūnai. Nors nesitikima, kad Kinija dalyvaus derybose, Saudo Arabija deryboms pasirinkta ir dėl šios šalies santykių su Kinija. JAV sveikintų Kiniją ir jos konstruktyvų vaidmenį siekiant teisingos taikos, grindžiamos Jungtinių Tautų chartijos principais.

Deja, mojuodami chartijomis, konvencijomis, principais ir segtuvais, taikos nepasieksime. Mėgaujantis komfortu gerai vėdinamuose kabinetuose su nemokama kava ir kruasanais, postringaujant apie žmogaus teises Afrikoje, Saudo Arabijoje ir Centrinėje Amerikoje, suvešėjo smurtą, terorą ir kibernetines atakas sėjanti Rusija ir ją palaikanti Kinija. Tikėtis iš Pekino humanizmo lygiai taip pat naivu, kaip iš Putino - atgailos už nužudytus Ukrainos vaikus. Bijodami konflikto su Rusija ir manydami, kad kieta pozicija su teroristais Kremliuje paskatins Kinijos agresiją prieš Taivaną, Vakarai tik augina Kinijos ir Rusijos imperinius apetitus. Abejojame, ar ištaškius snarglius Putino nosyje, kinų komunistai tą pačią akimirką pultų Taivaną. Atvirkščiai, toks veiksmas sulaikytų Pekiną ir būtų laukiama, kuo viskas baigsis. Sunaikinta Kremliaus hidra būtų pamoka visiems komunistiniams diktatūriniams dinozauriniams režimams dvidešimt pirmame amžiuje.

Saudo Arabijoje bus aptariami žingsniai, būtini Ukrainos saugumui. Tarp šių žingsnių - kelias į branduolinę saugą, aprūpinimas maistu, specialus tribunolas Rusijos karo nusikaltimams tirti ir galutinė taikos sutartis su Maskva.

Viena smulkmena - norint žengti minėtus žingsnius, pirmiausia reikia įveikti Rusiją. Putinas pats savęs nenusiteis.

Kremlius įspėja apie blogėjančią saugumo padėtį Europoje, nes tęsiasi derybos dėl galimų būsimų Vakarų saugumo garantijų Ukrainai. Kremliaus triūbelė Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad galimos dvišalės saugumo garantijos Ukrainai pažeistų tarptautinių santykių principus.

Nors tarptautinė bendruomenė, įskaitant daugelį Afrikos valstybių, pasmerkė perversmą Nigeryje, „Wagner“ vadeiva Jevgenijus Prigožinas dėl visko apkaltino kolonializmo palikimą. Nigeris kadaise buvo Prancūzijos kolonija ir iki pučo buvo viena iš nedaugelio demokratinių valstybių regione. Prigožinas pareiškė, jog "Wagner" grupuotė yra pajėgi susidoroti su tokiomis situacijomis, kokios susiklostė Nigerio sostinėje Niamėjuje.

Diktatorių valdomos Nigerio kaimynės Burkina Fasas ir Malis perspėjo, kad bet kokia karinė intervencija prieš Niamėjų bus laikoma "karo paskelbimu" ir jų tautoms. Burkina Fasas ir Malis yra valdomos chuntų, kurios glaudžiai bendradarbiauja su Maskva. Burkina Faso kariškius instruktuoja „Wagner“ samdiniai, o Malyje jų veikia apie 1000. Po JT tyrimo paaiškėjo, kad 2022 m. kovo mėnesį Malyje vykdytos karinės operacijos metu nužudyta apie 500 žmonių. Žiaurumai susiję su Kremliaus valdoma "Wagner" grupuote.

Kremliaus įtakojami diktatorių valdomi režimai, karas, badas gali destabilizuoti padėtį regione ir išjudinti milijonus afrikiečių pajudėti patys suprantate kur. To FSB-Putinas nuoširdžiai siekia.

Praėjusią savaitę TVF pagerino pasaulio ekonomikos prognozę, o JAV antrojo ketvirčio BVP augimas sudarė 2,4 % ir viršijo prognozuojamus lūkesčius. Naftos kaina šoktelėjo 16 % ir viršijo 81 JAV dolerį, o Brent rūšies nafta pabrango 13 % iki šiek tiek mažiau nei 85 JAV dolerių už barelį. Maskva planuoja sumažinti naftos eksportą maždaug 500 000 barelių per dieną, o Saudo Arabija taip pat greičiausiai sumažins eksportą maždaug 10 %, t. y. 1 mln. barelių per dieną. Vadinasi, pasaulinė naftos kaina greičiausiai ir toliau kils.

Keista, ir kodėl Saudo Arabija neklauso dėdės Semo ir nedidina naftos gavybos? Ar tik pagrindinėje pasaulio naftos knisyklose nestyro kuokštai iš Kremliaus kipšo ausų?

Reikšmingi postūmiai

Vakar vėlai vakare Rusija pradėjo naują Ukrainos ataką. Pranešta apie paleistas raketas, oro smūgiai buvo tęsiami dronais, daugiausia Charkivo mieste ir srityje. Taikytasi į tankiai apgyvendintus miesto rajonus bei kritinę infrastruktūrą. Trys dronai pasiekė sporto komplekso teritoriją Charkivo Ševčenkovskio rajone. Vienas bepilotis orlaivis pataikė į bendrabutį ir sugriovė du jo aukštus. Smogta ir miesto sandėliams. Yra sužeistųjų, apie aukas nepranešama.

Rusijos karo nusikaltėlis Sergejus Šoigu dezinformuoja, esą Ukrainos kariuomenė per pastarąjį mėnesį neteko daugiau kaip 20 800 karių ir daugiau kaip 2 200 vienetų karinės technikos, įskaitant 10 tankų "Leopard", 11 amerikietiškų pėstininkų kovos mašinų "Bradley", 40 JAV pagamintų artilerijos sistemų "M777" ir 50 Didžiosios Britanijos, JAV, Vokietijos, Prancūzijos ir Lenkijos savaeigių artilerijos pabūklų.

Driskių teroro vado nurodymu, smogta ne Ukrainos kariuomenei, o miestams. Labiausiai nukentėjo Kryvyj Rihas, kuriame žuvo šeši žmonės, o daugiau nei 70 buvo sužeisti. Tarp nužudytų - penkerių metų vaikas, taip pat motina, kartu su dešimtmete dukra.

Raketų ataka vyko ryte, kai žmonės, tokie kaip mes ir jūs, ruošiasi į darbą, prausiasi, valgo pusryčius. Tokį paros metą bei šventes kaip Naujųjų Metų naktis Kremliaus išsigimėliai išnaudoja kruviniems teroristiniams išpuoliams.

Trumpai

Ukrainos užsienio reikalų ministerija teigia, kad per devynias šio mėnesio dienas Rusijos oro antskrydžiai sunaikino apie 180 000 tonų grūdinių kultūrų.

Rusija negali užimti Ukrainos uostų, todėl rengia teroristinius smūgius prieš juos, pareiškė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

"Ar adekvatu, kad žmogus šaudo į uostus? <...> Putinas negali užimti šių uostų, <..> negali išsilaipinti mūsų uostuose. Tai neįmanoma. Jis neturi tokių galimybių. Mes paprasčiausiai nuskandinsime visą jo laivyną, jei jis priartės prie mūsų. Ir jis tai puikiai žino", - pabrėžia Zelenskis.

Rusijos fiureris Putinas vakar pasirašė įstatymą, kuriuo nustatomos baudos už nepranešimą apie mobilizaciją, jos neužtikrinimą, neatvykimą į mobilizacijos punktą, sąlygų mobilizacijai nesudarymą ir kt. Pagal įstatymą, bauda pareigūnams sieks nuo 650 iki 870 JAV dolerių, o juridiniams asmenims - nuo 4350 iki 5440 JAV dolerių.

Kremlius nutarė sugriežtinti gyvosios mėsos tiekimo į frontą taisykles.

Lietuvoje

Lūžta politinės ietys dėl „Wagner“. Vieni ministrai ir ekspertai-lobistai teigia, jog lenkų reakcija į „muzikantų“ judėjimą Baltarusijoje yra rinkimams skirtas šou, kiti ministrai, kaip ir prezidentas, vertina galimas grėsmes ir mano, kad pavojus rimtas.

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis pastebėjo, jog nors dėl „Wagner“ Baltarusijoje nereikia krūpčioti, tačiau būtina pasiruošti. Jo manymu, karinės grupuotės judėjimas pademonstravo, kad kai kurie dalykai gali nutikti staiga. Landsbergis atkreipia dėmesį, kad Vakarų pasirinkta įtampos su Rusija deeskalavimo politika padėtį dar labiau eskaluoja. NATO susitikime priimtas sušvelnintas pareiškimas dėl Ukrainos virto Rusijos pasitraukimu iš grūdų sandorio ir „Wagner“ atsiradimu Baltarusijoje, kas padėtį dar labiau užaštrino. „Deeskalacija - tik eskaluoja“, teigė ministras lrt.lt.

Teisingi pastebėjimai, indikuojantys, jog turime būti kietesni, aštresni, su okupantais elgtis iš jėgos pozicijų, rodydami pavyzdį Vakarams.

Nuotraukoje: Rusijos teroristų smūgio Charkivui pasekmės.

Ypatingas ačiū nuolatiniams rėmėjams „DT Artelė“ ir Lietuvos aludarių gildijai. Dėkojame savo skaitytojams už palaikymą. Svarbu ne tai, kokia suma paremiat, svarbus Jūsų dėmesys ir dėkingumas. Nuoroda paramai: https://tinyurl.com/noriuparemti

Siūlome aktyvius mokymus: https://tinyurl.com/f352n3uw


61 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page