top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

KODĖL RUSAI VĖL PAKEITĖ KARO VADĄ? (2023 01 12 / 11:00)

Politinis strateginis lygmuo
Vakar trijų prezidentų susitikimo Lvive metu, Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda paskelbė apie "Leopard" tankų perdavimą Ukrainai. "Pirmiausia norėtume, kad tai būtų tarptautinė koalicija, ir pateikėme jai svarstyti pasiūlymą suteikti pirmąjį "Leopard" tankų paketą, kuris, tikiuosi, kartu su kitomis "Leopard" tankų partijomis, esančiomis kitose šalyse, bus išsiųstas Ukrainai", - pridūrė Lenkijos vadovas.
Lietuva pareiškė, jog parengė dar vieną karinės pagalbos Ukrainai paketą. "Perduodame oro gynybos sistemas ir priešlėktuvinę įrangą, kuri turėtų padėti jums kovoti", - sakė prezidentas Gitanas Nausėda. "Mes liekame kartu! Lietuva ir Lenkija toliau teiks karinę pagalbą Ukrainai" – sakė prezidentas.
Berlynui garsiai skelbiant, kad jis netieks „Leopradų“ ir „neis vienas“, Vilnius ir Varšuva nuėjo be Berlyno. Tai labai gražus gestas iš drąsių Ukrainos sąjungininkių Lietuvos ir Lenkijos, kuris tuo pačiu yra didelis ir atviras gėdos signalas didžiausioms ir galingiausioms Vakarų partnerėms. Kol didžiosios Vakarų šalys diskutuoja, iniciatyvos imasi kur kas didesnėje rizikos zonoje esančios Lietuva ir Lenkija.
Tikime, kad šis žingsnis pralauš ledus ir Ukrainai nereiks dar keletą mėnesių maldauti perduoti tankų "Leopard" Ukrainos kariams. Mums skaudu kaskart kartoti, jog kiekviena uždelsta diena kainuoja dešimtis ir kartais šimtus ukrainiečių gyvybių. Taip pat norime pabrėžti, kad tai - NATO ir ES skaldymas, o sunkaus vežimo judinimas pirmyn.
Tuo tarpu Didžiojoje Britanijoje aktyviai diskutuojama dėl "Challenger 2" sunkiųjų tankų perdavimo Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms. Vakarų partneriai padidino savo paramą siekiant apsaugoti Ukrainos dangų nuo Rusijos raketų, o Vokietija pažadėjo dar vieną priešraketinių sistemų "Patriot" bateriją. Neseniai pranešta, kad Kanada perka papildomas NASAMS sistemas Ukrainai. Modernizuoti sovietiniai tankai T-72 ruošiami išsiųsti į Ukrainą.
Sausio 20 d. įvyks kitas Ramšteino gynybos susitikimas, kurio metu bus kalbama apie sunkiosios ginkluotės tiekimą Ukrainai.
Nors „ekspertai“ trimituoja, kad "Bradley" jau Ukrainoje, tačiau šarvuota karinė technika Ukrainoje geriausiu atveju bus po kelių savaičių. JAV gynybos departamento teigimu, dabar Pentagonas teiks karinę pagalbą Ukrainai ne tik gynybai, bet ir šalies teritorijos išlaisvinimui.
Apie ketinimus tiekti sunkiąją ginkluotę kalba ir kitos vakarų šalys, tačiau žūvančių ukrainiečių fone tai prilygsta beprasmiam oro virpinimui. Leisime sau pabūti cinikais. Gerai, kad mes visomis išgalėmis remiame ukrainiečius ir rodome pavyzdį visai Europai. Jokia auka neprilygs karių, mirkstančių kraujo, purvo, žiemos žliugės, nutrauktų galūnių, riksmų ir kančių košėje, aukai. Nežinome, kokiu būdu, bet reikia Vakarus įtikinti, kad be tiesioginio įsikišimo Ukrainai bus be galo sunku. Karas gali užsitęsti keletą metų ir kainuoti šešiaženklius gyvybių skaičius. Rusija pereina į totalaus karo fazę. Tai reiškia, jog į frontą bus metamas pagrindinis resursas, kurio Maskva turi daugiau nei tankų, raketų, dujų ir naftos – gyvoji mėsa. Visa ši mėsmalė atneš daugybę mirčių, suluošintų gyvenimų, nutrauktų galūnių, atimto regėjimo, sugriautų namų. Ukraina neturi pakankamai žmogiškųjų resursų tokio masto ilgalaikiam karui.
JAV iš esmės stiprina rytinį NATO flangą dislokuodamos šimtus sunkiosios karinės technikos ir įrangos Lietuvos ir Lenkijos teritorijoje. Karinė įranga jau Nyderlandų teritorijoje, įgula – vietos Flisingeno uostamiestyje. Olandijos žiniasklaida teigia, jog JAV kariuomenės brigadą sudaro 1275 transporto priemonės: M1 Abrams ir kiti tankai, pėstininkų kovos mašinos Bradley ir kita sunkioji karinė įranga. JAV brigadą ketina Lenkijoje ir Lietuvoje laikyti šešis mėnesius.
Tai labai svarbi tikrųjų sąjungininkų parama Lietuvai ir Lenkijai šiuo įtemptu laikotarpiu. Taip pat tai - labai aiški žinia Rusijai. Nebyli metalo kalba skelbia deklaraciją ne tik apie gynybą. Kremlius mūsų atžvilgiu negali turėti net menkiausių iliuzijų.
Ukrainiečių migrantai - didžiausias pabėgėlių srautas nuo Antrojo pasaulinio karo laikų, praneša Vokietijos Vidaus reikalų ministerija. Nurodoma, jog po Rusijos invazijos Vokietijoje buvo užregistruoti 1 045 185 iš Ukrainos pabėgę žmonės, dauguma jų buvo moterys ir vaikai. Be ukrainiečių pabėgėlių, praėjusiais metais prieglobsčio prašymus pateikė daugiau kaip 244 tūkst. žmonių, t. y. 27,9 proc. daugiau nei prieš metus.
Kremliaus teigimu, ES tampa NATO vasale, remdamasi bendra deklaracija, kurioje abi organizacijos įsipareigojo gilinti bendradarbiavimą reaguojant į Rusijos karą Ukrainoje. Putino mazgotė Marija Zacharova teigia, kad šis žingsnis "patvirtina visišką Europos Sąjungos pavaldumą Šiaurės Atlanto blokui, kuris yra JAV interesų užtikrinimo jėga priemonė, užduotims".
Ji pridūrė, kad europiečiams gresia "nepavydėtinas Amerikos vasalo likimas, prarandant savo pozicijas pasaulio politikoje ir ekonomikoje, su kiekvienu žingsniu vis labiau patenkant į priklausomybę nuo Vašingtono".
Aha. O ką? Kokią alternatyvą siūlo FSB majoro panagių valytoja? Mariupolį? Bachmutą? Taip, ES ir toliau vis labiau remsis tais, kurie pajėgūs sunaikinti hidrą iš rytų.
Reaguodamos į praėjusių metų išpuolį prieš dujotiekį "Nord Stream“, NATO ir ES įsteigs darbo grupę ypatingos svarbos infrastruktūros objektų apsaugai stiprinti. Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen teigia, kad praėjusių metų rugsėjį įvykdytas dujotiekių Baltijos jūroje sabotažas parodė, jog būtina "kovoti su šia naujo tipo grėsme".
"Tai darbo grupė, kurioje mūsų ekspertai iš NATO ir Europos Sąjungos dirbs ranka rankon, kad nustatytų pagrindines grėsmes mūsų ypatingos svarbos infrastruktūrai, išnagrinėtų strategines silpnąsias vietas, kurias turime", - sakė ji Briuselyje, kalbėdama kartu su NATO generaliniu sekretoriumi Jensu Stoltenbergu.
ES šalys iki šiol pranešė įšaldžiusios apie 20,3 mlrd. eurų Rusijos turto, kuriam taikomos sankcijos. Beveik kiekviena ES narė pranešė įšaldžiusi milijonus eurų, tačiau Graikija pranešė įšaldžiusi tik 212 000 eurų vertės turtą, o Malta - 147 000 eurų.
Tai šiek tiek nustebino Europos partnerius, nes vykdydama Rusijai taikomas sankcijas, į juodąjį sąrašą ES įtraukė apie 1 300 asmenų ir 120 subjektų. Ji taip pat įvedė ekonomines sankcijas Rusijos prekybai ir šalies transporto, energetikos, bankininkystės, žiniasklaidos ir gynybos sektoriams.
Operacinis lygmuo
Tęsiasi sunkūs mūšiai dėl Soledaro. Ukrainos Gynybos ministerija praneša, kad šiame fronto ruože padaugėjo "Wagner" marodierių. Nors „Wagner“ skelbia, kad miestas užimtas, o Rusijos Gynybos štabas teigia, kad mieste vyksta mūšiai, Ukrainos pusė informuoja, kad ukrainiečiai kol kas sėkmingai ginasi ir driskiai gauna į skudurus.
Gynybos ministro pavaduotojos Anna Malyar teigimu, priešas, patyręs nuostolių, vėl pakeitė savo dalinius... bando pralaužti mūsų karių gynybą ir visiškai užimti miestą, bet jam nepavyksta“. Teigiama, jog ukrainiečių pozicijų prieigos tiesiog nusėtos likviduotų rusų karių kūnais.
Norime atkreipti dėmesį, kad informacinėje košėje, verdamoje apie Bachmutą ir Soledarą yra labai daug iš Rusijos per Vakarų medijas atplaukiančios dezinformacijos. Rekomenduojame informaciją filtruoti, tikrinti, remiantis kitais šaltiniais, pasikliauti Ukrainos gynybos štabo ir atsakingų asmenų pranešimas. Ir, žinoma, mumis. Taipogi rekomenduojame atmesti Maskvos skleidžiamą dezinformaciją apie Rusijos armijos ir „Wagner“ karinės grupuotės konkurenciją. Visi šie daliniai ir jų vadai srebia iš to paties bliūdo ir sėdi prie to paties stalo. Konkurencija geriausiu atveju gali būti imituojama, kad paskatintų aktyviau veikti kai kuriuos dalinius. Pagrindiniai lėlininkai lieka nepakitę.
Šaltiniai teigia, jog Rusijos pajėgos, bandančios užimti Bachmutą, yra smarkiai išsekusios. Rusijos okupacinei kariuomenei esą pavyko pasiekti tik nedidelę taktinę sėkmę Bachmuto kryptimi. Manoma, kad tai gali būti dar viena taktinė Kremliaus balvonų klaida, lipant ant Severodonecko grėblio. Išsekinus Rusijos kariuomenę, ukrainiečiams gali atsiverti galimybė pradėti puolimą.
Pranešama, jog Generalinio štabo viršininkas Valerijus Gerasimovas paskirtas Rusijos Jungtinės pajėgų grupės Ukrainoje vadu. Jo pavaduotoju paskirtas Surovikinas. Gerasimovas yra vienas vadinamojo hibridinio karo strategų, sukūręs "Gerasimovo doktriną" - karinės, technologinės, informacinės, diplomatinės, ekonominės, kultūrinės ir kitos taktikos derinimą siekiant strateginių karinių tikslų.
Ir vėl pasipylė komentarai apie tai, kaip Rusijos režimas ieško išeičių, kad neva atsidūręs aklavietėje, nežino, ko griebtis, vis keisdamas vadus. Mielieji, visa tai - dūmų uždanga. Tai, kad Maskva skelbia keičianti karo vadus, visiškai nieko nereiškia, nes mes nežinome, ar jie iš tikro yra keičiami, ir kas iš tiesų vadovauja. Kremliaus šių ėjimų tikslas - klaidinti, dezinformuoti, ir kaip mes matome, jiems tai puikiai sekasi. Garbūs analitikai ir ekspertai, regisi, jau pamiršo, kad prieš kelis mėnesius Gerasimovas neva buvo „numarintas“, „atstatydintas“, Putinas buvo ant jo „supykęs“ ir netgi „pasodinęs“.
Mes tvirtai ir aiškiai žinome vieną dalyką - tiek Gerasimovas, tiek Surovikinas, kad ir kokie jų pragerti snukiai, yra, deja, kieti ir sumanūs karo ograi, kurių sprendimais ir siūlomomis strategijomis vis labiau pasikliauna žemesnio rango vadai ant žemės, ir, be abejo, politinė režimo vadovybė. Ypač didelį nerimą mums kelia naujai taikoma okupacinių pajėgų taktika mūšiuose su gynėjais - nuo ura! puolimo pereita prie mažų padalinių taktikos. Tai reiškia, kad rusai pradėjo taupyti profesionalus, geriau parengtus savo driskius.
Tai reiškia, kad karas bus labai ilgas. Ir tai reiškia, kad Ukraina turi vis mažiau laiko, nes pagrindinis „resursas“ - senka. Todėl verkiant reikalinga visa sunkioji karinė technika, kurią gali suteikti Vakarai.
Ir jie, kaip matome, tą pradeda daryti. Šį kartą, panašu, neklysta ir jų žvalgybos, ne tos, kurios rašinėja spaudai pranešimus, - juk suprantate, koks tokių „žvalgybų“ skleidžiamos informacijos tikslas. Kaip ir mes, žvalgybų analitikai pagaliau priėjo tokios pačios išvados: nors atrodo, kad Ukraina karą laimi, deja, faktai rodo priešingai. Užtenka pažvelgti į žemėlapį.
Ir atsiversti istorijos vadovėlį.
Taktinis lygmuo
Rusijos okupantai naktį smogė Zaporižei. Nukentėjo miesto infrastruktūros objektai. Pirminiais duomenimis, aukų nėra.
Per praėjusią parą rusų teroristai į Ukrainos civilinius objektus paleido 4 raketas, surengė 23 oro antskrydžius. Iš reaktyvinių ugnies sistemų apšaudytos 69 vietovės.
Ukrainos gynybos pajėgų daliniai atrėmė okupantų atakas visose srityse.
Netoli Chersono srities gyvenvietės Radensko driskiai iškniso tranšėjas ir suraizgė aklinų užtvarų tinklą, panaudodami jūrinius konteinerius, kurie anksčiau buvo naudojami lauko ligoninei.
Okupuotame Kryme paskelbtas samdinių verbavimas į naujai įkurtas vadinamąsias privačias karines bendroves „Skydas" ir "Rusič". Į jas kviečiami buvę kariškiai ir kiti teisėsaugos institucijų darbuotojai, pirmumo tvarka - pareigūnai. Samdiniams siūloma didelė piniginė parama.
Praėjusią parą Ukrainos karo aviacija atliko dvidešimt smūgių į priešo židinius, tris smūgius į priešlėktuvinių raketinių kompleksų pozicijas. Ukrainiečių kariai numušė sraigtasparnį Ka-52, du žvalgybos lėktuvus "Orlan-10".
Raketiniai ir artilerijos daliniai smogė priešo valdymo punktui, septynioms gyvosios jėgos židiniams ir trims rusų amunicijos sandėliams.
Foto: trys prezidentai (šaltinis: LR Prezidentūra).
Dėkojame, kad esate kartu ir suteikiate mums galimybę sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Juridinius asmenis kviečiame sudaryti paramos sutartis. Atskirai sakome ačiū: DT Artelė, UAB. Norėtumėt pasikviesti diskusijai ar mokymams? Rašykite: info@visagentura.com
Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT447300010172065624


74 views0 comments

コメント


bottom of page