top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

KREMLIUS ĮVYKDĖ SAVO KARO PRIEŠ UKRAINĄ TIKSLUS? (2023 06 19)

Geopolitinė padėtis

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas šiandien pradėjo antrą ir paskutinę svarbių susitikimų su Kinijos aukšto rango pareigūnais dieną. Abi šalys išreiškė norą kalbėtis, tačiau nerodo didelio noro nusileisti dėl pozicijų viena kitos atžvilgiu. A. Blinkenas maždaug tris valandas kalbėjosi su Kinijos aukščiausiuoju diplomatu Wang Yi, tačiau ar didysis Xi priims JAV valstybės sekretorių prieš jam išvykstant vėlai vakare, nėra aišku.

Per pirmąjį susitikimą sekmadienį Blinkenas beveik šešias valandas kalbėjosi su Kinijos užsienio reikalų ministru Qin Gangu. Po susitikimo abi šalys pareiškė sutarusios tęsti aukšto lygio diskusijas, tačiau jokių apčiuopiamų rezultatų sprendžiant įtampą tarp šalių keliančius klausimus, nebuvo.

Vietoj to, Blinkenas ir kiti pareigūnai pabrėžė, kad svarbu, jog JAV ir Kinija užmegztų ir palaikytų geresnius ryšius. Abi šalys sakė, kad Qin priėmė Blinkeno kvietimą apsilankyti Vašingtone, tačiau Pekinas aiškiai pareiškė, kad "Kinijos ir JAV santykiai yra žemiausiame taške nuo jų užmezgimo". Šiai nuotaikai plačiai pritaria ir JAV pareigūnai.

Valstybės departamentas teigė, kad Blinkenas pabrėžė "diplomatijos svarbą ir atvirų bendravimo kanalų palaikymą visais klausimais, kad būtų sumažinta klaidingo suvokimo ir klaidingų apskaičiavimų rizika".

Tuo tarpu kinai pakartojo savo poziciją, kad dabartinė santykių padėtis "neatitinka esminių abiejų tautų interesų ir bendrų tarptautinės bendruomenės lūkesčių".

J. Blinkenas yra aukščiausio rango JAV pareigūnas, apsilankęs Kinijoje nuo prezidento Joe Biden atėjimo į valdžią. Abi pasaulio supergalios nesutaria dėl daugybės klausimų - nuo prekybos iki Taivano, žmogaus teisių Kinijoje ir Honkonge, Kinijos karinio aktyvumo Pietų Kinijos jūroje ir Rusijos karo Ukrainoje.

Penktadienį Xi užsiminė apie galimą norą mažinti įtampą susitikime su vienu iš "Microsoft Corp." įkūrėjų Billu Gatesu sakydamas, kad Jungtinės Valstijos ir Kinija gali bendradarbiauti, kad "tai būtų naudinga mūsų abiem šalims".

Manome, kad Rusijos invazijos į Ukrainą klausimas yra itin glaudžiai susijęs su tuo, kaip JAV pavyks susitarti su Kinija. Net ir nedidelis teigiamas postūmis šalių tarpusavio santykiuose galėtų pagreitinti karo baigtį ir nutraukti ukrainiečių kančias. Tačiau optimizmo neturime daug: Kinijos pozicija Taivano atžvilgiu yra visiškai nelanksti, ir net Xi iškeliavus gerti arbatos kartu su Mao, greitu laiku tikėtis pokyčių būtų labai drąsu.

Švedijos parlamento gynybos komiteto ataskaitoje teigiama, kad nors Rusijos sausumos pajėgos yra susitelkusios Ukrainoje, negalima atmesti Rusijos karinio puolimo ar kitokio pobūdžio karinių atakų prieš Švediją.

"Rusija taip pat dar labiau sumažino savo karinės jėgos panaudojimo slenkstį ir demonstruoja didelį politinės ir karinės rizikos apetitą. Rusijos galimybės vykdyti operacijas su oro pajėgomis, jūrų pajėgomis, tolimojo nuotolio ginklais ar branduoliniu ginklu prieš Švediją išlieka nepakitusios", - rašoma ataskaitoje.

Be jokios abejonės, būtų labai naivu ir neatsakinga manyti, kad fašistinis Rusijos režimas yra nusiteikęs sudėti ginklus. Kaip jau ne kartą rašėme, kolektyvinis Putinas – apie 80 proc. Rusijos visuomenės – yra aktyviai arba pasyviai pritariantis žudynėms, karui, prievartai ir svetimo turto bei žemių grobimui. Putino mirtis ar pakeitimas kitu fiureriu nieko neišspręs. Rusiją reikia demilitarizuoti, išardyti nusikalstamas saugumo ir jėgos struktūras, o visuomenę parklupdyti ant kelių ir priversti atgailauti už visus karo siaubus ir nusikaltimus, kuriuos Rusija – kaip imperija, sovietų sąjunga ar federacija – nesustodama vykdo kelis šimtus metų kaimyninėse šalyse.

Reikšmingi postūmiai

Rusija ir Ukraina pastarąją savaitę ukrainiečiams suaktyvinus atakas ant žemes ir siekiant išlaisvinti okupuotas teritorijas, patiria daug karinių nuostolių, sekmadienį pranešė Didžiosios Britanijos pareigūnai. Rusijos nuostoliai tikriausiai yra didžiausi nuo kovo mėn. vykusio mūšio dėl Bachmuto, teigė Jungtinės Karalystės kariškiai.

Intensyviausi mūšiai vyksta pietryčių Zaporižės provincijoje, aplink Bachmutą ir toliau į vakarus Ukrainos rytinėje Donecko provincijoje. Ukraina šiose vietovėse pradėjo puolimą ir "padarė nedidelę pažangą", bet Rusijos pajėgos vykdė "gana veiksmingas gynybines operacijas".

Rusijos diktatoriaus burna D. Peskovas pareiškė, kad šalies agresorės užduotis "demilitarizuoti" Ukrainą esą jau iš esmės įvykdyta. "Iš tiesų Ukraina buvo smarkiai militarizuota tuo metu, kai prasidėjo SKO (specialioji karinė operacija, taip Rusijos Federacija vadina karą prieš Ukrainą). Ir, kaip vakar sakė Putinas, viena iš užduočių buvo demilitarizuoti Ukrainą. Iš tikrųjų ši užduotis iš esmės jau įvykdyta. Ukraina naudoja vis mažiau savo ginklų. Ir vis daugiau ji naudoja Vakarų šalių jai tiekiamas ginklų sistemas."

Be to, Peskovas aiškiai grasino branduoliniu ginklu, nors tiesiai to ir neįvardino: "Vakarų šalys, būtent Šiaurės Atlanto aljansas, vadovaujamas to paties Vašingtono, vis labiau tiesiogiai ir netiesiogiai įsitraukia į šį konfliktą. Jos kišasi į šį konfliktą ir tampa konflikto šalimi. Tai, žinoma, ilgainiui veda prie konflikto pratęsimo. Dėl to padėtis Europoje tampa dar labiau įtempta ir nenuspėjama. Ir, žinoma, tai įpareigoja Rusiją taikyti ryžtingesnes priemones, kad būtų užtikrintas žmonių Donbase ir Rusijos Federacijos saugumas", - sakė D. Peskovas.

Akivaizdu, kad teroristinė Rusija keičia strateginę komunikaciją ir savo visuomenei bei pasauliui po truputį anonsuoja perėjimą iš „SKO“ į pilno masto karą prieš Vakarus. Tik visiškai aklas ir kurčias to nesupranta. Na dar tas, kas kaip pagrindiniu savo informacijos šaltiniu remiasi kanalais rusų kalba „Telegram“ programėlėse.

Į Peskovo vogravimus sureagavo Ukrainos užsienio reikalų ministras. "Tolesnėse serijose: iš tiesų, „SKO“ užduotis buvo įvykdyta. Ukraina, kaip ES ir NATO narė, nebegalės pulti Rusijos, Krymas nebėra našta Rusijos biudžetui, o Rusijos karių ir technikos praradimas Ukrainoje, apie kurį niekam nesakysime, padėjo mums ištaisyti savo klaidas ir sustiprinti Rusiją. Rusija yra stipresnė nei bet kada anksčiau", - žinutėje rašė D. Kuleba.

Trumpai

Remiantis išskirtinėmis dronu darytomis nuotraukomis ir informacija, kurią gavo "The Associated Press", Rusija turėjo priemonių, motyvų ir galimybių susprogdinti Kachovkos užtvanką. Iš viršaus virš Kachovkos užtvankos darytose nuotraukose, matyti, kad statinio viršuje stovi sprogmenų prikrautas automobilis.

Austrijos valdžios institucijos sekmadienį pranešė, kad užkirto kelią galimam išpuoliui Vienos "Pride" parade, kurį galėjo surengti trys jauni vyrai, kaip įtariama, simpatizavę ekstremistinei grupuotei "Islamo valstybė". Austrijos vidaus žvalgybos tarnybos vadovas žurnalistams sakė, kad 14, 17 ir 20 metų įtariamieji buvo sulaikyti likus valandai iki šeštadienio "Pride" parado, kuriame dalyvavo apie 300 000 žmonių, pradžios, pranešė visuomeninis transliuotojas ORF.

Austrijos kancleris Karlas Nehammeris išreiškė padėką tyrėjams už tai, kad jie užkirto kelią "galimam islamistų išpuoliui Vienoje".

Vokietijos ir Prancūzijos ministrai, atsakingi už migracijos reguliavimą, išvyko į derybas su Tuniso prezidentu ir savo kolegomis Tunise, kuris yra pagrindinis Šiaurės Afrikos migrantų, bandančių pasiekti Europą rizikuodami savo gyvybe, tramplinas.

Primename, kad Viduržemio jūroje įvyko daugiausiai gyvybių per daugelį metų nusinešusi migrantų laivo katastrofa - praėjusią savaitę apvirto žvejybos laivas, kuriame buvo vyrų, moterų ir vaikų, bandžiusių pasiekti Italiją iš Libijos, Tuniso kaimynės. Manoma, kad daugiau kaip 500 migrantų nuskendo prie pietinių Graikijos krantų.

Irano, Rusijos ir kelių šalių, apimančių didžiulį Eurazijos regioną nuo Rytų Europos sienų iki Vakarų Kinijos, laisvosios prekybos zonos susitarimas gali būti sudarytas iki metų pabaigos, pranešė Rusijos vicepremjeras Aleksejus Overčiukas. Taip vadinamos Eurazijos ekonominės sąjungos, kuriai priklauso Armėnija, Baltarusija, Kazachstanas, Kirgizija ir Rusija, ir Irano derybos yra baigiamajame etape.

Suomijos konservatyvioji Nacionalinės koalicijos partija, balandžio mėn. laimėjusi visuotinius rinkimus, sekmadienį pristatė savo kandidatus į svarbiausius postus būsimoje vyriausybėje, kuri, pasak apžvalgininkų, bus dešinioji per visą naujausią Šiaurės šalių istoriją.

Po ilgų, septynias savaites trukusių derybų penktadienį NKP paskelbė apie susitarimą su trimis kitomis partijomis dėl valdančiosios koalicijos, į kurią įeina ir kraštutinių dešiniųjų euroskeptiška Suomių partija, kuri daugiausia vadovaujasi nacionalistine ir antiimigracine programa.

Naujajame ministrų kabinete iš viso bus 19 ministrų postų, įskaitant paskirtąjį ministrą pirmininką ir NKP lyderį Petteri Orpo. Šis 53 metų politikos veteranas, be kitų postų, yra buvęs finansų ir vidaus reikalų ministras, o NKP, pagrindinei Suomijos konservatorių partijai, vadovauja nuo 2016 m.

Ukrainos Gynybos ministerija PASGT kevlaro šalmus pirko už keturis kartus didesnę kainą. 2022 m. gegužės mėnesį jie buvo perkami po 468 JAV dolerius už vienetą. Pagal kitą 2022 m. gegužės mėn. ministerijos sutartį tie patys šalmai kainavo 132 JAV dolerius.

Lietuvoje

Mūs kaimuky veidaknygės burbuliatoriuje – audra. Nepasidalinama... patriotiškumu. Vieni mano, kad yra labiau patriotiški, jei kelia Lietuvos vėliavas, kiti – kad jei šalia iškelia ir Ukrainos.

Treti, matyt, nuo pervargimo, fotošopina ir kelia profiliuosna Lietuvos sportininko atvaizdą su iš Lietuvos į Rusijos pakeista vėliava.

Vieni rėkia. Kiti staugia. Pjautynės lyg per kačių morčių.

Drabstosi šūdais ir supuvusiais kiaušiniais. Gerai, kad virtualiais.

Dėve, Dėve, jeigu tik tiek tereikėtų, kad būtų galima nedelsiant užbaigt karą Ukrainoje ir ją priimti į NATO, mes galėtume kad ir į Vanuatu vėliavas susivyniot.

Šioje 2023 m. gegužės 28 d. nuotraukoje, darytoje iš Ukrainos kariuomenės pateiktos dronų filmuotos medžiagos, matyti ant Kachovkos užtvankos stovintis automobilis, kuriame, atrodo, yra sprogmenų. (Ukrainos kariuomenė per AP)

Ypatingas ačiū nuolatiniams rėmėjams „DT Artelė“ ir Lietuvos aludarių gildijai. Dėkojame savo skaitytojams už palaikymą. Svarbu ne tai, kokia suma paremiat, svarbus Jūsų dėmesys ir dėkingumas. Nuoroda paramai: https://tinyurl.com/noriuparemti

Siūlome aktyvius mokymus: https://tinyurl.com/f352n3uw39 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page