top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

KREMLIUS IEŠKO DRAUGŲ AFRIKOJE (2023 07 29)

Geopolitinė padėtis

Vakar kalbėdamas Rusijos ir Afrikos aukščiausiojo lygio susitikime, vladyka Putinas sakė, kad Maskva atidžiai išanalizuos taikos pasiūlymą dėl Ukrainos, kurį „siekia įgyvendinti“ Afrikos lyderiai.

„Tai opus klausimas, ir mes nevengiame jo svarstymo“, – sakė teroristinės Rusijos fiureris, paieškomas tarptautinis nusikaltėlis, pabrėždamas, kad esą jo vyriausybė „pagarbiai žiūri į Afrikos iniciatyvą ir atidžiai ją nagrinėja“.

Jis ragino savo „Afrikos draugus“ kalbėtis su Ukraina, kuri neva atsisakė dalyvauti derybose, kitaip sakant, atsisakė pripažinti aneksuotas teritorijas ir kovoja dėl savo laisvės ir mūsų saugumo.

Pietų Afrikos Respublikos prezidentas Cyrilas Ramaphosa į Putino kalbas sureagavo teigdamas, kad jis esą „tikisi, kad konstruktyvus bendradarbiavimas ir derybos gali padėti užbaigti vykstantį konfliktą“. C. Ramaphosa pridūrė, kad Pietų Afrikoje „mūsų pačių istorija mus išmokė, kad tai tikrai įmanoma“.

Kitas Putino draugelis, Ugandos prezidentas Yoweri Museveni, pasmerkė tuos, kurie „kursto ideologiškai motyvuotus karinius konfliktus, kaip laiko ir galimybių švaistytojus“ ir pridūrė, kad „žmonijos istorija eis į priekį, nesvarbu, ar jiems tai patinka, ar ne“.

„Vieninteliai pateisinami karai yra teisingi karai, pavyzdžiui, antikolonijiniai karai“, – sakė J. Museveni. „Hegemonijos karai žlugs ir iššvaistys laiką bei galimybes. Teisingas kelias yra dialogas.“

Už tokį gražų palaikymą ir kalbas apie „teisingus karus“, teroristas Putinas dar kartą patvirtino savo pažadą, kad Rusija, pasitraukusi iš susitarimo, pagal kurį buvo leista vežti grūdus iš Ukrainos, ir toliau užtikrins nuolatinį grūdų ir kitų žemės ūkio produktų tiekimą Afrikos žemynui.

„Rusija visada bus atsakinga tarptautinė žemės ūkio produktų tiekėja ir toliau rems šalis ir regioną, kuriems to reikia, siūlydama nemokamą grūdų ir kitų produktų tiekimą“, – sakė jis.

Kai kurioms Afrikos šalims, įskaitant Somalį, per ateinančius tris-keturis mėnesius Maskva pažadėjo po 25 000-50 000 tonų rusiškų grūdų. Palyginimui, pagal Juodosios jūros susitarimą, Jungtinių Tautų Pasaulio maisto programa kelioms šalims, įskaitant Somalį, išsiuntė 725 000 tonų grūdų, o iš viso per metus Ukraina eksportavo daugiau kaip 32 mln. tonų grūdų.

Taigi, visas šis Putino-FSB žaidimas yra tik akių dūmimas. Įklimpusiai iki ausų kraujyje ir mėšle Rusijai pačiai reikia pagalbos – ginklais, amunicija, ir, kas labai svarbu Hagos laukiančiam Rusijos fiureriui – palaikymo Jungtinėse Tautose.

Reikšmingi postūmiai

Per pastarąją parą Rusijos okupantai sudavė daugybę smūgių Chersono sričiai. Priešas ypač smogė uosto infrastruktūrai. Chersono srities karinės administracijos vadovas Oleksandras Prokudinas pranešė, kad rusai 29 kartus apšaudė iš minosvaidžių, artilerijos, tankų, aviacijos ir bepiločių orlaivių. Iš viso paleisti mažiausiai 126 užtaisai. Į patį miestą pataikė 11 sviedinių. Rusijos teroristai pataikė į regiono gyvenviečių gyvenamuosius kvartalus ir Berislavo rajono grūdų terminalo teritoriją. Dėl Rusijos agresijos buvo sužeisti 4 žmonės.

Be to, penktadienio vakarą, Dnipro mieste nugriaudėjo keli sprogimai. Vėliau paaiškėjo, kad rusai balistinėmis raketomis „Iskander“ smogė į gyvenamąjį daugiaaukštį pastatą. Filmuotoje medžiagoje matyti, kad raketa pataikė į viršutinius namo aukštus. Sunaikinta ir apgadinta daug butų. Duomenų apie nukentėjusiuosius ir galimas aukas kol kas nėra.

V. Zelenskis „Telegram“ kanale parašė, kad penktadienio vakarą Rusijos teroristų taikiniais tapo gyvenamasis daugiaaukštis ir Ukrainos saugumo tarnybos pastatas.

„Dnipro. Penktadienio vakaras. Pataikyta į daugiaaukštį gyvenamąjį namą ir SBU pastatą. Vėl rusų raketinis teroras. Skubiai surengti pokalbiai su SBU, Vidaus reikalų ministerija, Valstybine nepaprastųjų situacijų tarnyba, karinės administracijos vadovu. Visos reikalingos tarnybos yra savo vietose. Greitai reaguoja ir padeda žmonėms. Kontroliuojame situaciją“, – rašė Ukrainos prezidentas.

Vykstant aršioms kovoms rytuose ir pietryčiuose, abi pusės praneša apie sėkmingą puolimą. Rusijos pajėgos atakavo palei Svatovės-Kremenos liniją, netoli Bachmuto ir palei Donecko bei Zaporižės sričių sieną, ir kai kuriuose ruožuose pasistūmėjo į priekį. Ukrainos pajėgos tęsė puolimo veiksmus mažiausiai trijuose fronto ruožuose ir žengė į priekį palei tą pačią Svatovės-Kremenos liniją.

Ukrainos gynybos pajėgų aviacija, raketinės pajėgos ir artilerija smogė 8 driskių artilerijos sistemų ugnies pozicijoms, 2 elektroninės kovos stotims, šaudmenų sandėliui, taip pat priešo degalų ir tepalų sandėliui, taip pat tris smūgius į priešo personalo, ginklų ir karinės technikos koncentracijos rajonus.

Rusai tęsia spaudimą rytuose, ukrainiečių gynėjai turi didelių sunkumų ties Marijinka, tačiau laikosi. Taip pat driskiai nerimsta Avdijivkos, Bachmuto, Kupjansko apylinkėse ir bando veržtis į priekį.

Tuo tarpu ukrainiečiai spaudžia okupantą pietryčiuose, Zaporižės srityje ir lėtai juda į priekį Melitopolio link.

Trumpai

Kol Putinas su draugais iš Afrikos Piteryje ėdė ikrus užgerdamas vodke, Nigeryje perversmą surengę maištaujantys kariai paskelbė savo lyderį naujuoju valstybės vadovu, praėjus kelioms valandoms po to, kai generolas paprašė nacionalinės ir tarptautinės paramos, nors vis labiau nerimaujama, kad politinė krizė gali trukdyti šalies kovai su džihadistais ir didinti Rusijos įtaką Vakarų Afrikoje.

Atstovas spaudai pulkininkas majoras Amadou Abdramane per valstybinę televiziją sakė, kad konstitucijos galiojimas sustabdytas, o vadovauti pradėjo generolas Abdourahmane Tchiani.

JAV vakar paskelbė apie 345 mln. dolerių karinę pagalbą Taivanui – tai pirmasis didelis J. Bideno administracijos paketas, kuriuo siekiama padėti Taivanui pasipriešinti Kinijai.

Baltųjų rūmų pranešime teigiama, kad paketas apims gynybą, švietimą ir mokymą taivaniečiams. Vašingtonas atsiųs nešiojamų oro gynybos sistemų, žvalgybos ir stebėjimo pajėgumų, šaunamųjų ginklų ir raketų, teigė du JAV pareigūnai.

JAV įstatymų leidėjai spaudė Pentagoną ir Baltuosius rūmus paspartinti ginklų perdavimą Taivanui. Siekiama padėti jam pasipriešinti Kinijai ir atgrasyti Kiniją nuo minties užpulti, suteikiant salai pakankamai ginkluotės, kad invazijos kaina Kinijos kompartijos begemotams taptų per didelė.

Jungtinės Tautos buvo priverstos sumažinti maisto produktų, išmokų grynaisiais pinigais ir pagalbos milijonams žmonių daugelyje šalių teikimą dėl „gniuždančios finansavimo krizės“, dėl kurios gaunama parama sumažėjo maždaug perpus. Tuo pat metu badas pasiekė rekordinį lygį, penktadienį sakė vienas aukščiausio rango pareigūnas.

Pasaulinės maisto programos vykdomojo direktoriaus pavaduotojas Carlas Skau spaudos konferencijoje sakė, kad mažiausiai 38 iš 86 šalių, kuriose veikia Pasaulinė maisto programa, parama jau sumažinta arba netrukus planuojama ją sumažinti, įskaitant Afganistaną, Siriją, Jemeną ir Vakarų Afriką. Jis sakė, kad WFP veiklos poreikis yra 20 mlrd. JAV dolerių, kad būtų suteikta pagalba visiems, kuriems jos reikia, tačiau ji siekia gauti bent 10-14 mlrd. dolerių, t. y. tiek, kiek agentūra gavo per pastaruosius kelerius metus.

Maskva badą naudoja kaip šantažo priemonę puikiai žinodama, kas vyksta. Karas Ukrainoje tik trumparegiams gali atrodyti kaip „lokalus konfliktas“, o Vakarų bandymai užkirsti kelią „eskalacijai, neerzinant Rusijos“ yra kvietimas Putinui išbandyti visas hibridinio karo priemones ir netiesiogiai sukelti sąmyšį Europoje. FSB/SVR analitikai vis dar mano, kad Rusija gali laimėti ekonominį karą prieš Vakarus, ir kol kas, laikinai, atrodo, kad ji bent jau atsilaiko.

JAV prezidentas Joe Bidenas ketvirtadienį išsiuntė savo patarėją nacionalinio saugumo klausimais Jake Sullivaną į Saudo Arabiją deryboms su faktiniu karalystės vadovu kronprincu Mohammedu bin Salmanu. Taip Baltieji rūmai siekia normalizuoti šios šalies ir Izraelio santykius.

Baltųjų rūmų trumpame pranešime sakoma, kad Sullivanas ketvirtadienį atvyko į Džiddą derybų su kronprincu, kuris dažnai vadinamas tik inicialais MbS, ir kitais Saudo Arabijos pareigūnais. Pasak Baltųjų rūmų, plataus masto derybose buvo aptartos iniciatyvos, kuriomis siekiama „plėtoti bendrą taikesnių, saugesnių, klestinčių ir stabilesnių Artimųjų Rytų viziją“, ir pastangos rasti galutinę daugelį metų trunkančio konflikto tarp Saudo Arabijos ir Irano sąjungininkų husių Jemene pabaigą.

Sullivanas ir princas taip pat aptarė Bideno administracijos viltis normalizuoti Izraelio ir Saudo Arabijos santykius, teigia su tuo susipažinęs Baltųjų rūmų Nacionalinio saugumo tarybos pareigūnas.

Tokie vizitai yra labai svarbūs, nes nors ir sunkiai sekasi, bet reikia, verkiant reikia, kad arabai išgrūstų lauk jų šalyse aktyviai veikiančią Maskvos agentūrą ir kažkiek sumažintų Rusijos įtaką.

Lietuvoje

Šalyje suaktyvėjo penktakolonis gaivalas. Tuo pačiu metu plečiama Kremliaus informacinė operacija. Ja grasinama Lietuvai ir Lenkijai Prigožino marodieriais bei siekiama užsitikrinti Vakaruose šių šalių lyderių supratimą, kad „Wagner“ nėra valdomi Rusijos ir veikia visiškai savarankiškai. Tokiu būdu informacinėje erdvėje ir sprendimų priėmėjų galvose norima atsiriboti nuo bet kokių sąsajų su teroristiniu režimu Maskvoje ir vladyka Putinu. Mes ir jūs žinome, kad tai visiška nesąmonė ir netiesa, bet patikliems vakariečiams atrodo kitaip.

Be to, gauname pranešimų apie aktyviai laužiamus socialinių tinklų profilius, elektroninių paštų paskyras.

Kiek anksčiau Šiauliuose kažkaip į šalį patekęs Rusijos pilietis iš Omsko dergėsi ant lietuvių ir bandė išprovokuoti muštynes. Pilietiško šiauliečio dėka, rusas gavo vieną trumpą į nosį ir buvo sulaikytas bei priduotas daboklėn. Provokacija nepavyko. Kiek tokių nežinia ką veikiančių „turistų“ ar „darbinykų“ iš teroristinės Rusijos į Lietuvą yra prileista, atsakyti gali tik Migracijos departmentas.

Visas šis didėjantis aktyvumas turėtų būti aiškiai ir blaiviai įvertintas mūsų žvalgybos tarnybų analitikų. Gerasimovo doktrinoje tokie veiksmai yra paruošiamoji dirva fizinėms provokacijoms.

Strateginės komunikacijos plotmėje, apie tokius hibridinius reiškinius turi būti kalbama su sąjungininkais, informuojami piliečiai ir siunčiamos aiškios įspėjamosios žinutės Maskvai.

Bet mūsų valstybės lygio informaciniai pabūklai tyli. Arba šaudo vieni į kitus, per automobilių parkavimo aikštelę, fronto linijai einant Totorių gatve.

Nuotraukoje: ukrainiečiai juda į frontą.

Ypatingas ačiū nuolatiniams rėmėjams „DT Artelė“ ir Lietuvos aludarių gildijai. Dėkojame savo skaitytojams už palaikymą. Svarbu ne tai, kokia suma paremiat, svarbus Jūsų dėmesys ir dėkingumas. Nuoroda paramai: https://tinyurl.com/noriuparemti

Siūlome aktyvius mokymus: https://tinyurl.com/f352n3uw


38 views0 comments
bottom of page