top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

LŪŽIS VAKARŲ LYDERIŲ SĄMONĖSE DĖL NAIKINTUVŲ TIEKIMO UKRAINAI (2023 05 21)

Geopolitinė padėtis

Rusijos dinozaurai įspėja Vakarus dėl "didžiulės rizikos", jei Ukrainai bus tiekiami naikintuvai F-16. Komentarai pasirodė po to, kai JAV prezidentas Joe Bidenas pritarė tam, kad Ukrainos pilotai būtų mokomi skraidyti su naikintuvais F-16, ir pakeitė savo ankstesnę poziciją.

F-16 laikomi didelio našumo priešakinės ginkluotės sistemomis, kurių veikimo nuotolis siekia 860 km. JAV taip pat pritaria, kad būtų patobulinti šiuo metu Ukrainos oro pajėgose esantys orlaiviai. Europos NATO šalys turi JAV pagamintų naikintuvų F-16 atsargų, įskaitant Nyderlandus, pareiškusius norą dalį naikintuvų eksportuoti į Ukrainą.

Šių metų pradžioje pareiškęs, kad Kyjivui naikintuvų nereikia, JAV prezidentas Joe Bidenas pakeitė savo nuomonę, duodamas ženklą Europos sąjungininkėms, kad jos gali tiekti F-16 Ukrainai. Bideno vyriausiasis patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake Sullivan vakar Japonijoje žurnalistams sakė, kad JAV prezidentas tiki, jog reikia aprūpinti Ukrainą įranga ilgalaikei kovai su Rusija.

Tai istorinis įvykis, dar vienas didelis žingsnis į Ukrainos pergalę. Jei iki šiol abejojome sąjungininkų ryžtingumu, tai šiandien matome, jog pergalė garantuota. Nesvarbu, kad ji gali įvykti ne šiemet, svarbu, jog esminiai lūžiai įvyko Vakarų lyderių galvose. Norėjome, kad tai būtų atsitikę prieš metus, tačiau kad ir užtruko, pamokos buvo išmoktos ir įsisąmonintos.

Vakar Zelenskis išskrido į Japoniją, kur aukščiausiojo lygio susitikimo išvakarėse susitiko su G7 šalių vadovais. Su galingiausių šalių lyderiais Zelenskis aptarė karinę paramą Ukrainai, naujų oro gynybos sistemų ir naikintuvų suteikimą. Zelenskis yra įsitikinęs, kad po G7 susitikimo Ukrainos atstovai grįš namo su daugiau galimybių kariuomenei. Ukraina derina pozicijas su partneriais ir rengia naujus bendrus žingsnius. "Gynyba: ginklai, oro gynyba, naikintuvai. Kuo daugiau šalių ir lyderių įtraukimas Ukrainos labui. Taikos formulė. Ilgalaikės paramos Ukrainai programos. Finansai ir ekonomika", - tviteryje rašė Zelenskis.

Įvyko ir labai svarbus pokalbis su Indijos ministru pirmininku Narendra Modi, kuris iki šiol tiesiogiai nepasmerkė Rusijos invazijos, o jo šalis nuo karo pradžios 2022 m. vasario mėn. padidino rusiškos naftos, anglių ir dujų importą, taip padėdama sušvelninti sankcijų poveikį Rusijos ekonomikai.

V. Zelenskis padėkojo M. Modi už "paramą mūsų šalies teritoriniam vientisumui ir suverenumui", o jo kolega iš Indijos pažadėjo padaryti "viską, ką galime".

Šalių, kurioms negresia tiesioginė Rusijos agresija, atstovams labai sunku įrodyti, kodėl reikia atsisakyti naudos, gaunamos iš teroristinės šalies. Ekonominė nauda, pelnas, BVP augimas, bedarbystės mažinimas yra faktoriai, lemiantys tylią daugelio šalių paramą Maskvai. Tokios pozicijos Rusijos atžvilgiu laikėsi ir patys Vakarai po 2014-ųjų Krymo okupacijos. Būtent todėl labai svarbūs Zelenskio susitikimai su tokių šalių, kaip Indija, Brazilija, PAR vadovais, stengiantis atmerkti akis žmogiškumui, svetimo skausmo suvokimui.

Reikšmingi postūmiai

Karinių Ukrainos pajėgų Rytų Grupės atstovas Serhijus Čerevatis pareiškė, kad Ukrainos kariuomenė sunaikino galingą Prigožino karinę grupuotę. Tuo tarpu pats Putino virėjas pareiškė, kad „vagneriečiai“ užėmė visą Bachmutą, tačiau pasitrauks iš miesto iki gegužės 25 dienos. "Mes visiškai užėmėme visą miestą, nuo namo iki namo. Bachmuto mėsmalės - užėmimo operacija truko 224 dienas", - teigė recidyvistas.

Putinas pasveikino „Wagner“ ir Rusijos armijos taip vadinamus karius su Bachmuto griuvėsių užėmimu.

Ukrainos gynybos ministro pavaduotoja Anna Malyar teigia, jog šis Prigožino pareiškimas yra melas: Bachmute esą tebevyksta smarkios kovos. Ukrainos kariai kontroliuoja kai kuriuos pramoninius ir infrastruktūros objektus šioje teritorijoje.

Tačiau Ukrainos prezidentas šiandien ryte Hirošimoje kalbėdamas kartu su JAV prezidentu sakė, kad miestas krito, bet pridūrė: "Turite suprasti, kad ten nieko nėra." Kalbėdamas apie rusus, jis sakė: "Jie viską sunaikino. Šiandien Bachmutas yra tik mūsų širdyse. Šioje vietoje nieko nėra."

Pranešama, jog nuo gegužės 18 d. Ukrainos kariuomenė pasistūmėjo nuo 500 metrų iki 1 kilometro Bachmuto pakraščiuose. Iš viso Ukrainos kariai išvadavo apie 20 kvadratinių kilometrų šia kryptimi. Ukrainos gynybos ministerija atskleidė šokiruojančius duomenis apie priešo nuostolius prie Bachmuto: likviduotų rusų karių skaičius pasiekė 70 000 .

Trumpai

G7 šalių vadovai susitarė toliau remti Ukrainą, susidūrusią su Rusijos agresija. G7 oficialiai paragino Kiniją spausti Rusiją "nedelsiant visiškai ir besąlygiškai išvesti savo karius iš Ukrainos" ir nutraukti karinę agresiją.

"Mes įsipareigojame stiprinti diplomatinę, finansinę, humanitarinę ir karinę paramą Ukrainai, didinti išlaidas Rusijai ir tiems, kurie remia jos karines pastangas", - sakoma pareiškime, kuriame patvirtinama "nepajudinama parama Ukrainai tiek laiko, kiek reikės, kad būtų pasiekta visapusiška, teisinga ir ilgalaikė taika", - sakoma šalių pranešime.

Emilijos-Romanijos regioną užliejo didžiuliai potvyniai. Daugiau kaip 36 000 žmonių buvo priversti palikti savo namus šiaurės rytų Italijoje, praneša regiono pareigūnai, nes kylantis vanduo pasiglemžė vis daugiau namų, o naujos nuošliaužos atskyrė kaimelius ir gyvenvietes.

Šią savaitę regiono miestų ir miestelių gatvėms virtus upėmis, žuvo keturiolika žmonių. Dėl smarkių potvynių regione susidarė daugiau kaip 305 nuošliaužos, sugadinta arba uždaryta daugiau kaip 500 kelių. Meteorologai teigia, kad smarkios liūtys prasidėjo po kelis mėnesius trukusios sausros, kuri išdžiovino žemę ir sumažino jos gebėjimą sugerti vandenį. Italijos ministrė pirmininkė Giorgia Meloni iš aukščiausiojo lygio G7 susitikimo Hirošimoje išvyks diena anksčiau nei planuota, kad galėtų vadovauti potvynių padariniams likviduoti.

Klimato kaita, kurią sąlygojo ir sąlygoja aktyvi žmogaus veikla, lemia negrįžtamus pakitimus mūsų planetos ekosistemoje. Ateityje, deja, greičiausiai matysime ir daugiau tokių stichinių nelaimių, kurios palies ir Lietuvą. CO2 didėjimas, beatodairiškas miškų naikinimas išbalansavo natūralų gamtos cikliškumą, vadinamosios “biologinės pompos” veiklą.

Lietuvoje

Vilniuje NT vystytojai nukirto šimtametį ąžuolą, eilinį kartą papiktinę miesto gyventojus ir merą. Tačiau bėda ne šio ąžuolo nukirtime, nes nubaudę jį kirsti nutarusius vandalus, problemos iš esmės neišspręsime. Problema – mūsų visų ir sprendimų priėmėjų galvose.

Medis, ypač ąžuolas, kuris šimtus metų buvo šventas mūsų seneliams, teikė pavėsį, orą, atgaivą, sielos ramybę, šiandien daugumai virto paprasčiausia mediena, iš kurios galima „užsivirinti šaibas“ ar kliuviniu statyboms.

Reiks daugybės metų, šviečiant baudžiauninkų palikuonis ir lietuviškuosius driskius apie medžių teikiamą naudą sveikatai, klimatui, nekalbant apie estetinį pasigėrėjimą.

Nacionaliniai barbarai teigia, jog seną medį pakeitus nauju, bus atkurta parkų infrastruktūra. Tačiau jie savo vienadieniu proteliu nesuvokia, jog kai kuriems medžiams užaugti ir subręsti reikės dešimtmečių metų, o tai reiškia, kad naujų žaliųjų namų daugybė žmonių jau nebesulauks.

Lietuvos aukštuomenė kadaise puoselėjo parkus, paupius, apsodindama juos išskirtiniais medžiais, o dvarus ir pastatus statė atokiau nuo vandens telkinių, negadinant kraštovaizdžio, jį papildant, puošiant ir gerinant estetinį vaizdą. Gi šiandieninis prakutęs tamsuolis baudžiauninkas, iškirtęs medžius, lipa į vandenį su tepaluotais batais, ratais ir pastatais, manydamas, kad tai yra didysis gėris ir gyvenimo kokybės „levelis“.

Nuotraukoje JAV prezidentas Joe Bidenas susitinka su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu G7 aukščiausiojo lygio susitikimo kuluaruose Hirošimoje, Japonijoje, sekmadienį, 2023 m. gegužės 21 d. (AP Photo/Susan Walsh)

Ypatingas ačiū nuolatiniams rėmėjams „DT Artelė“ ir Lietuvos aludarių gildijai. Dėkojame savo skaitytojams už palaikymą. Svarbu ne tai, kokia suma paremiat, svarbus Jūsų dėmesys ir dėkingumas. Nuoroda paramai: https://tinyurl.com/noriuparemti

Siūlome aktyvius mokymus: https://tinyurl.com/f352n3uw


45 views0 comments

Recent Posts

See All

Commentaires


bottom of page