top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

LIETUVAI NEĮDOMU, KAIP JĄ RUOŠIASI GINTI LENKIJA? (2023 06 21)

Geopolitinė padėtis

JAV prezidentas pareiškė, kad Rusijos diktatoriaus grasinimai panaudoti taktinius branduolinius ginklus yra realūs. “Kai maždaug prieš dvejus metus buvau čia ir pasakiau, kad nerimauju dėl Kolorado upės išdžiūvimo, visi žiūrėjo į mane kaip į beprotį. Jie žiūrėjo į mane taip, kaip tada, kai pasakiau, kad nerimauju, jog Putinas panaudos taktinius branduolinius ginklus. Tai tikra", - kalbėjo Baidenas grupei rėmėjų Kalifornijoje.

Nieko netikėto. Putinas žinojo, ką apie jo grasinimus galvoja Vakarų lyderiai, todėl ir pradėjo karą. FSB, GRU, SVR pakankamai tiksliai numatė Vašingtono ir Briuselio ėjimus, tiksliau trypčiojimus, tačiau nenumatė vienintelio – ukrainiečių ryžto kovoti.

Ukrainos žvalgybos vadovas Kyrylas Budanovas pareiškė, kad Kachovkos hidroelektrinės užtvankos susprogdinimas buvo visiškai sąmoningas rusų veiksmas. Tai teroro aktas, ekocidas, kurio pasekmės siaubingos ir nepamatuojamos. Gamtai padaryta nepataisoma žala; žuvo nesuskaičiuojami kiekiai žuvų ir gyvūnų. Nacionaliniai parkai, tokie kaip Bolšoj Lug ir Kamenska Sič, pamažu virsta dykumomis.

Vaizdas, kaip po skėrių antplūdžio.

Rusijos užsienio teroro reikalų ministras Sergejus Lavrovas sako, kad jei NATO nepritaria konflikto Ukrainoje įšaldymui, karinis aljansas gali tęsti kovą. "Jei NATO Stoltenbergo lūpomis dar kartą pareikš, kad nepritaria, kaip jie sako, konflikto Ukrainoje įšaldymui, tuomet jie nori kariauti. Ką gi, tegul kovoja", - sakė S. Lavrovas žurnalistams Minske.

Visgi, manytume, jog kaip tik ir judama link to, kad šis karinis konfliktas būtų įšaldytas. Vakarai jokiu būdu nenori Rusijos pergalės, tačiau nesiekia ir Ukrainos laimėjimo. „Įstrigusi“ fronto linija, nepajudinami įtvirtinimai iš abiejų pusių bus ženklas tam tikrų derybų pradžiai.

Derybų apie nieką.

Panašu, jog po kelių serijų alinančių karinių veiksmų, matysime tam tikrą atoslūgį ir mėginimus tartis. O kas toliau? Toliau – nežinia. Vakarai neturi jokio konkretaus tolesnio veiksmų plano. Vienintelis esamai-nesamas veiksmų planas vadinasi - „laiko tempimas“. Gal kažkaip Rusija nusilps, gal kažkas pakeis Putiną, gal Maskvoje įvyks perversmas, gal Xi pagrasins Putinui ir tas susirinks savo žaislus. Tokio neapibrėžto geopolitinio dreifavimo fone turime būti labai atidūs ir itin susikaupę.

Rusijos karo nusikaltimų ministras Šoigu pareiškė, kad Ukraina planuoja pulti Krymą tolimojo nuotolio artilerija ir raketomis "Storm Shadow". Kremlius tai traktuoja, kaip vakarietiškų ginklų naudojimą Rusijos teritorijoje. Maskoliai vėl nori sukelti panikos priepuolį vakarų lyderiams, o ypač - Baidenui, kad pastarasis uždraustų naudoti vakarietiškus ginklus atsiimant Krymą, kaip tai padarė dėl JAV ginklų naudojimo Briansko srityje.

Eliziejaus rūmuose vykusiame Gynybos tarybos posėdyje svarstyta galimybė atsisakyti tradiciškai atsargios Prancūzijos vyriausybės pozicijos dėl greito Ukrainos prisijungimo prie NATO. Teigiama, jog Paryžius užima vis labiau "proukrainietišką" poziciją – pereina iš Vokietijos ir JAV stovyklos į Lenkijos ir Baltijos šalių, kurios greitą Ukrainos įstojimą į Aljansą laiko svarbiu Europos saugumo veiksniu, pusę.
Paryžiaus reveransai Kyjivui yra kažkas panašaus, kuomet uodega nori vizginti šunį. Mat tokia pozicija Paryžius neva siekia daryti spaudimą Kremliui, kad paveiktų Rusiją ir įtikintų Kremlių karo tęsimo beprasmybe. Taip pat apskaičiuota, kaip paveikti Ukrainos vadovybę. Tikimasi, kad tai padės paskatinti Kyjivą pradėti hipotetines taikos derybas anksčiau, nei Ukraina šiuo metu yra linkusi tai daryti.

Štai toks šiandieninis Vakarų scenarijus: priversti abi puses sėsti prie derybų stalo. O toliau – kažkaip.

Daugelis pasaulio mokslininkų skambina pavojaus varpais dėl rekordiškai aukštos temperatūros kai kuriose Šiaurės Atlanto vandenyno dalyse. Kai kuriose vietovėse vandens temperatūra iki 5 laipsnių Celsijaus aukštesnė nei įprastai. Pasaulinis vandenynas jau kelis mėnesius yra itin šiltas. Balandžio ir gegužės mėnesiais buvo užfiksuota aukščiausia vandenyno paviršiaus temperatūra per šiuos du mėnesius nuo 1850 m., kai buvo pradėti registruoti duomenys.

Vandenyno šilimas – katastrofa visai augmenijai ir gyvūnijai. Teigiama, kad jei vandenynų temperatūra vidutiniškai padidės daugiau nei vienu laipsniu, o vanduo surūgštės – tai gali sąlygoti vandenyno ekosistemos kolapsą. Žinia, vandenynai saugo žemę nuo perkaitimo, palaiko globalią ekosistemą. Turbūt nereikia aiškinti, jog vandenynų mirtis reikš tai, jog mūsų žemė taps nebetinkama vieta gyventi.

Jungtinės Karalystės meteorologijos tarnybos duomenimis, gegužės mėn. temperatūra Šiaurės Atlante buvo maždaug 1,25 laipsnio Celsijaus aukštesnė už vidutinę. Planetą kaitinanti tarša didėja, nes pasaulis ir toliau degina iškastinį kurą, o tai reiškia aukštesnę vandenynų ir sausumos temperatūrą. Vandenynų klimatą įtakoja ir sieros kiekis laivų degaluose.

Mokslininkų teigimu „mūsų klimato sistema toliau griūva".
Tiksliau sakant, žemės klimatą ir savo vaikų ateity naikiname mes patys, skatindami besaikį vartojimą.

Lietuvos meteorologai teigia, jog karščio sienos vandenyne blokavo įprastą drėgnų oro srautų judėjimą į Lietuvą.

Reikšmingi postūmiai

Šią naktį rusų okupantai smogė Ukrainos šiaurinei daliai Irano gamybos bepiločiais orlaiviais kamikadzėmis "Shahed-136/131". Teigiama, jog visi dronai buvo numušti.

Ukrainos kariuomenė tęsia puolamąsias ir gynybines operacijas keliose kryptyse. Per pastarąją parą vykdydami puolimą ukrainiečių kariai pasiekė dalinės sėkmės. Ukrainos puolimas tęsiasi Melitopolio ir Berdiansko kryptimis. Pranešama, jog ukrainiečiai įsitvirtina pasiektose linijose.

Vakar Ukrainos gynybos pajėgų aviacija sudavė aštuonis smūgius į Rusijos karinių pajėgų koncentracijos rajonus ir du smūgius į jos priešlėktuvinių raketų sistemas.

Per pastarąją parą Ukrainos gynėjai likvidavo 1 010 Rusijos okupantų, o bendri Rusijos koviniai nuostoliai Ukrainoje siekia 221 460 karių. Tai milžiniški nuostoliai, Kremliaus „specialiosios karinės operacijos“ kaina. Per 11 metų trukusią gėdingą Maskvos invaziją į Afganistaną žuvo apie 15 000 sovietų karių, tame tarpe ir lietuvių.

Pasak Ukrainos žvalgybos vadovo, Rusijos kariai padėjo sprogmenis Zaporižės atominės elektrinės aušinimo tvenkinyje.

Trumpai

Europos Sąjunga ateinantiems ketveriems metams Ukrainai pasiūlys 50 mlrd. eurų vertės pagalbos paketą. Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen paskelbė, kad pagalbos paketą sudarys ir paskolos, ir dotacijos.

Ukrainos gynybos ministerija teigia, kad ES šiais metais apmokys 30 000 karių, kurie dalyvaus ES karinės pagalbos Ukrainai misijoje.

Paryžiuje susitikęs su Italijos premjere Georgia Meloni, Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas sakė, kad "Ukrainos kontrpuolimas turi būti kuo veiksmingesnis".

"Dabar svarbu išvengti įšaldyto konflikto", - antradienį Berlyne per bendrą spaudos konferenciją su Kinijos premjeru Li Qiangu pareiškė Vokietijos kancleris O. Scholzas.

Ukrainoje prasidėjo masinis tręšnių pardavimas – žmonės stebisi 70 % pabrangusiomis uogomis. Kilogramas kainuoja 1.70 euro. Pasibaigus karui visi vyksime į Kyjivą valgyti tręšnių. Ir ne tik.

Lietuvoje

Svetima gėda dėl sužlugdyto susitikimo su Lenkijos atstovais Medininkų pilyje. Planuota diskutuoti ir tartis „Kaip Lenkija gins Lietuvą“. Tačiau dėl vaikiškų ambicijų, politinio nebrandumo ir dūminės pirkios valstiečio savanaudiškumo – kai kas kai ko nepakvietė, kai kas dėl kai ko įsižeidė, kai kas kai kam neleido vykti – lenkai į susitikimą taip pat neatvyko. Negi lenkų generolai sėdės sau vieni pilyje ir kalbėsis tarpusavy, kaip čia tą Lietuvą nuo ruso apgint. Jei lietuviui tai nerūpi, ko lenkui turi rūpėt?!

Neskalbsime apatinių aiškinantis, koks kieno ego kabo pusę šešių, o kieno savimeilė buvo užgauta, kad dėl to reikėjo sužlugdyti tarptautinį Lietuvai svarbų renginį.

Pasakysime tik tiek, kad mums labai dėl to ir gėda, ir baisu. Gėda, kokiam Vingių Jono mentaliteto „elitui“ patikėjome valdyti mūsų šalį. Ir nėra ko pykti, kad lenkai greičiausiai mūsiškius išvadino chalopais ir mužikais. Nes kad ir kaip skaudu, jie yra teisūs. Gali valstietį aprengti kostiumu, vadinti jį direktoriumi, ministru, vadu ar pirmininku, žagrių iš smegenų su ekskavatoriumi neišlupsi. Neduota. Neduota jiems nardyti Eliziejaus laukuose, Baltuosiuose rūmuose ar Vatikane, kur kadais mūsų didikai jautėsi kaip namie. Mūsų kostiumuotieji atgrubnagiai tegeba pilstyti pamazgas vieni ant kitų ir virti intrigas gimtajame kaime. Jiems jų Aš yra svarbiau, nei valstybės, nei mūsų visų saugumas.

Tie veikėjai vakar vakare ūžė, nešiojo gandus, paskalas, badė vienas į kitą pirštais, kaip paskutiniai neišperti, neišsilavinę baudžiauninkai. O jų Zosės, pasiėmusios vyno „pusbonkius“, ėjo pas kaimynes Stases, ir apie visus „pletkino“.

Šiandien rusiškus šnipų ir dezinformacijos praskiestus interneto kanalus „valgantys“ politikos mažaraščiai akis subedę skaito portalus ir postus, skrolina ir komentuoja.

O ropių laukai neravėti, piktžolėmis apaugę, kumečių niekaip nesulaukia.

Nuotraukoje: atsisveikinimas su kariu savanoriu Ivanu Šulga, televizijos kanalų garso prodiuseriumi ir muzikantu, žuvusiu mūšyje su Rusijos okupantais netoli Bachmuto, Nepriklausomybės aikštėje Kyjive, Ukrainoje, antradienį, 2023 m. birželio 20 d. (AP Photo/Efrem Lukatsky).

Ypatingas ačiū nuolatiniams rėmėjams „DT Artelė“ ir Lietuvos aludarių gildijai. Dėkojame savo skaitytojams už palaikymą. Svarbu ne tai, kokia suma paremiat, svarbus Jūsų dėmesys ir dėkingumas. Nuoroda paramai: https://tinyurl.com/noriuparemti

Siūlome aktyvius mokymus: https://tinyurl.com/f352n3uw71 views0 comments
bottom of page