top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

MASKVA NORI DERĖTIS (2023 10 29)

Updated: Oct 30, 2023

Geopolitinė padėtis

Kinijos užsienio reikalų ministras Wang Yi pareiškė, kad "kelias iki San Francisko aukščiausiojo lygio susitikimo nebus sklandus", turėdamas omenyje numatomą prezidento Xi Jinpingo ir JAV prezidento Joe Bideno susitikimą. Wangas Vašingtone susitiko su J. Bidenu ir jo aukščiausio rango padėjėjais bei susitarė dirbti kartu rengiantis numatytam dvišaliam susitikimui Azijos ir Ramiojo vandenyno šalių ekonominio bendradarbiavimo forumo aukščiausiojo lygio susitikimo kuluaruose.

Praėjusį mėnesį Kinijos saugumo agentūra įspėjo, kad bet koks Xi ir Joe susitikimas San Franciske priklausys nuo to, ar JAV "parodys pakankamą nuoširdumą".

Nežiūrint rūsčių kino pareiškimų, iš vyriausiojo kompartijos diplomato lūpų išsprūdo žinutė, į kurią daugelis analitikų neatkreipė dėmesio. Wangas paminėjo, kad Kinijai ir JAV reikia "grįžti į Balį", o tai reiškia, kad Pekinas nori sumažinti įtampą dėl Taivano. Būtent Balyje pernai vyko G-20 susitikimas, kuriame Kinijos diktatorius aptarė svarbiausius klausimus su JAV prezidentu.

Iš vienos pusės, kinų naikintuvai virš Taivano ir nuolatiniai grasinimai JAV ir sąjungininkams rodytų, kad Xi yra apsisprendęs „suvienyti Kiniją“ jėga, iš kitos pusės, vizitai į JAV ir štai tokios žinutės lyg ir praneša, kad kompartijos begemotai adekvačiai vertina saugumo padėtį pasaulyje ir nenori kurstyti vis labiau įsiplieskiančios ugnies.

Ko nepasakysi apie Izraelį. Prieš kelias dienas pasirodę diplomatų teiginiai apie pavykusias JAV pastangas neva sulaikyti žydus nuo invazijos į Gazos ruožą tebuvo dūmų uždanga. Šiandien anksti ryte Izraelio pajėgos pradėjo sausumos operaciją prieš "Hamas" teroristus, kurią Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu pavadino antruoju trijų savaičių karo etapu ir įspėjo savo piliečius, kad jie gali tikėtis "ilgos ir sunkios" kampanijos.

"Tai antrasis karo etapas, kurio tikslai aiškūs - sunaikinti "Hamas" valdymo ir karinius pajėgumus ir sugrąžinti įkaitus namo", - žurnalistams sakė B. Netanyahu. "Esame tik pačioje pradžioje", - sakė jis. "Mes sunaikinsime priešą virš žemės ir po žeme".

Tuo tarpu Palestinos Autonomijos prezidentas Mahmudas Abasas pareiškė, kad palestiniečiai „susiduria genocidu ir žudynėmis, kurias vykdo Izraelio okupacinės pajėgos, matant visam pasauliui."

Atrodo, kad kol nebus sunaikinti „Hamas“ teroristai, Izraelis ir toliau tęs karines operacijas, ir nei JAV tarpininkavimas, nei tarptautinis spaudimas dėl taip vadinamos humanitarinės pertraukos, nei juo labiau, kai kurių arabų šalių ir teroristinių darinių grasinimai, nepakeis Tel Avivo pasirinkto kurso ir nepasodins jo prie derybų stalo.

Tačiau apie derybų stalą prabilo Maskvos išlaikomas klounas Minske. Gavęs nurodymą iš FSB pasakų departamento, bulvių kolūkio pirmininkas A. Lukašenka ėmė vapalioti, kad Rusija ir Ukraina atsidūrė aklavietėje karo fronte, todėl abi šalys turi susėsti ir derėtis dėl konflikto pabaigos.

"Abiejose pusėse yra pakankamai problemų ir apskritai situacija šiuo metu yra labai aklavietė: niekas nieko negali padaryti ir iš esmės sustiprinti ar pasistūmėti į priekį", - sakė A. Lukašenka. "Jie ten yra galva prieš galvą, iki mirties, įsitvirtinę. Žmonės miršta."

Galėtume nekreipti dėmesio į Baltarusijos diktatoriaus pasisakymus, tačiau Kremlius šią lėlę naudoja taip pat, kaip ir savo laiku Žirinovskį. Nereikėtų galvoti, kad Lukašenka yra savarankiškai veikiantis driskių veikėjas – jis tik prastas aktorius, vaidinantis pagal iš anksto surašytą scenarijų.

O scenarijus, artėjant žiemai, Kremliuje yra, regisi, toks: spausti Ukrainą per Vakarus dėl paliaubų, tuo pat metu fronte, nežiūrint savo taip vadinamų karių žūčių, eiti į priekį ir didinti ukrainiečių netektis. Deja, pagrindinis ukrainiečių resursas – žmonės – senka, ir Kremlius žino, kad tą irgi žino Vakarų žvalgybos. Todėl Lukašenkos lūpose ne veltui įdėta kertinė žinutė: "Kaip jau kartą sakiau: nereikia jokių išankstinių sąlygų. Svarbiausia, kad būtų duota komanda "stop"."

Šio „stop“ kaip didžiausio išganymo laukia Berlynas, Briuselis ir Paryžius. Ir laukia jie to labai nuoširdžiai. Tik nesupranta, arba nenori suprasti, kad „stop“ fronte bus labai laikinas, iki kitos, dar didesnės, kruvinesnės siaubo bangos, kurią atneš žudanti, prievartaujanti, deginanti, sprogdinanti, griaunanti, luošinanti ir kankinanti teroristų iš Rusijos orda.

Reikšmingi postūmiai

Nepaisant didelių ir vis didėjančių nuostolių, driskiai atnaujino nesėkmingas atakas Keramiko, Avdijivkos, Stepovės, Tonenkės ir Opytnės apylinkėse. Ukrainos pajėgos atrėmė daugiau kaip dešimt atakų Avdijivkoje, sunaikindamos mažiausiai 9 tankus, 8 pėstininkų kovos mašinas, 6 artilerijos sistemas ir likviduodamos 400 Rusijos okupantų.

JAV Respublikonų partijos narys ir galimas kandidatas 2024 m. prezidento rinkimuose Christopheris Christie sakė, kad siųsdami ginklus iš Pentagono sandėlių Ukrainai amerikiečiai gauna dešimteriopą naudą. „Už 5 proc. metinio Pentagono biudžeto Ukrainos pajėgos sunaikino pusę Rusijos Federacijos įrangos“, - pareiškė kandidatas į JAV prezidentus.

Pasak jo, JAV vyriausybė turėtų teikti dar didesnę paramą, kad įvykdytų partneriams ir sąjungininkams duotą pažadą. "Turime tai padaryti, nes jei to nepadarysime, kiti mūsų pasauliniai sąjungininkai suabejos, ar mūsų pažadai ko nors verti", - aiškino respublikonas.

Taigi taip, ką čia dar bepridursi.

Tęsiasi mūšiai kairiajame Dniepro krante, kuriame Ukrainos pajėgos vis labiau įsitvirtina. Aktyviai veikia jūrų pėstininkai, juos remia „Azovo“ kariai ir kiti pajėgumai. Driskiai iš paskutiniųjų priešinasi Krynkuose, kairiajame Chersono srities krante. Susirėmimai vyksta ir netoli Poimos, Piščanovkos, Podstepnojės.

Siekdami atremti ukrainiečių puolimą, Rusijos okupantai pradėjo naudoti visiškai naują "Lancet" kamikadzių dronų versiją (Izdelija-53). Naujasis dronas turi automatinę orientavimo sistemą, kuri gali atskirti taikinių tipus ir padidinti sėkmingo smūgio tikimybę. Ukrainiečiai baiminasi, kad okupantai gali juos imti naudoti masinėms sinchronizuotoms atakoms. Visgi, dėl ribotos sprogmenų masės (iki 5 kg), reikšmingai pažeisti svarbių karinių objektų naujieji kreivarankių gaminiai negali. Tačiau verta paminėti tai, kad be Kinijos pagalbos, vargu ar Rusijos karo pramonės trogloditai patys būtų sugebėję juos susimontuoti.

Iš viso per pastarąją parą įvyko apie 70 karinių susirėmimų. Daugiausia priešo atakų vyko Marijinkos kryptimi - daugiau kaip 20. Driskiai čia veltui bandė vykdyti puolamąsias operacijas prie Novomichailovkos ir pačios Marijinkos.

Trumpai

Šeštadienį popiežius Pranciškus dideliame katalikų vyskupų ir pasauliečių susirinkime pareiškė, kad "būtina skubiai" užtikrinti visavertį moterų dalyvavimą Bažnyčios valdyme, ir paragino per metus paskelbti argumentaciją dėl leidimo moterims būti diakonėmis.

Tačiau susitikime nebuvo imtasi ryžtingų veiksmų šiuo klausimu, be to, buvo atsisakyta konkrečių raginimų priimti LGBTQ+ katalikus, nors Pranciškus ne kartą kreipėsi į gėjų bendruomenę ir buvo pasirengęs apsvarstyti galimybę palaiminti tos pačios lyties asmenų poras.

Sulaukęs 54 metų mirė "Draugų" žvaigždė Matthew Perry, "Emmy" apdovanojimui nominuotas aktorius, kurio sarkastiškasis, bet mielasis Čandleris Bingas buvo vienas garsiausių ir labiausiai cituojamų televizijos personažų.

Aktorius šeštadienį rastas negyvas savo namuose Los Andžele nuskendęs vonioje. Labiausiai tikėtina mirties priežastis – infarktas.

Rusijos pajėgos per puolimą dėl Avdijivkos patyrė vienus didžiausių Rusijos nuostolių 2023 m. Iš aštuonių brigadų, mestų į mėsmalę, pasak Ukrainos prezidento V. Zelenskio, Rusija prarado mažiausiai vieną. Driskių brigadoje karių skaičius svyruoja nuo 2 000 iki 8 000 taip vadinamų karių.

Bandydami atstatyti nuostolius, Kremliaus generalbalvonai nusprendė mobilizuoti vyrus iš Krymo pusiasalio, tačiau Ukrainos nacionalinis pasipriešinimo centras, sukurtas Ukrainos ginkluotųjų pajėgų specialiųjų operacijų pajėgų, pranešė, kad Krymo gyventojai palieka pusiasalį ir bėga nuo mobilizacijos, todėl karinio verbavimo centrai informuoja savo vadovybę, "kad planas prievarta verbuoti vietos gyventojus į okupacinę kariuomenę nebus įvykdytas".

Lietuvoje

Nuostabus artėjančių rinkimų metas. Politikai TV studijose verčiasi per galvą, šoka ir dainuoja, rodo triukus, vaiposi, staiposi ir kitaip išsidirbinėja. Tokių, ant vienračio važinėjančių meškų pasirodymų už cukrų, matysime vis daugiau.

Cukrus čia, žinoma, yra šilta vieta Seime ar Europarlamente. Kodėl gi dėl jos, dėl baldų, auto ir „Versaci“ neužsidėjus Gariūnuose pirktų treningų ir nesuvaidinus Budulio? Homofobo, rėkiančio „Už Lietuvą, vyrai!” arba geradario klouno – visiems pakelsiu algas?

Kai politikas maunasi kelnes prieš žiūrovą, staiposi prieš kameras, išsiviepęs kaip paskutinis kaimo stuobrys, mums visiškai nejuokinga. Mes stebime blizgučių ir tuštybės šou. Jam scenarijų rašo už reklamą gaunamos pajamos ir nukiautusi mažuma, kuri, nubalsavusi, kaip dauguma išrenka cicinus, radžius ir butkutes.

Skirtingai nuo tikrųjų paminėtų atlikėjų, kurių darbas yra linksminti publiką, dalis šių sudegusio politinio teatro artistų kelia arba nuleidžia rankas už jiems pakištus įstatymus, o kita pagal juos valdo valstybę.

Iš tiesų stebėtina, kad su tokiais veikėjais, mūsų šalis pasiekė tiek neįtikėtinai per tokį tumpą laiką daug. Tų retų grynuolių, kurie kažkaip praslydo į Seimą kartu su koldūnų reklamos veidais, dėka.

Tik pagalvokite, kiek būtų galima pasiekti, jei išmintinga dauguma, kuri neina balsuoti, nuspręstų tą padaryti! Jei vietoje triukus rodančių meškų ant vienračio už cukrų, galėtų rinkti Marką Aurelijų ir Adolfą Ramanauską.

Nuotraukoje: ukrainiečių kariai nuniokotoje Avdijivkoje, kurią „ir vėl užėmė“ driskiai (Vlada Liberova/Getty Images).

Dėkojame už palaikymą ir supratimą. Svarbu ne tai, kokia suma paremiat, svarbus Jūsų dėmesys ir dėkingumas. Nuoroda paramai: https://tinyurl.com/noriuparemti

Siūlome aktyvius mokymus: https://rb.gy/j7rjt
51 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentários


bottom of page