top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

MASKVOS TIKSLAS - SUSTABDYTI PARAMĄ UKRAINAI (2023 08 28)

Geopolitinė padėtis

JAV Jungtinio štabų vadų komiteto pirmininkas Mark Milley pareiškė, kad Ukraina netrukus gali gauti F-16 lėktuvų. "Kalbant apie naikintuvus F-16. Šis klausimas iš tikrųjų juda į priekį. Taigi, yra mokymo programa, ir jie tikriausiai gaus F-16... netolimoje ateityje", - pažymėjo generolas.
"Ukrainiečiams liko nemažai kovinių pajėgų, ir tai dar ne pabaiga. Taigi, manau, kad atvirai kalbėti apie sėkmę ar nesėkmę dar per anksti", - pridūrė Milley.

Nyderlandai, beje, perduos visus savo F-16 naikintuvus Ukrainai, nes ši šalis pereina prie naujų F-35 modelių. O Danija Ukrainai suteiks 19 F-16 naikintuvų. Pirmuosius šešis naikintuvus Ukraina gali gauti iki metų pabaigos. Norvegija taip pat patvirtino suteiksianti Ukrainai vakarietiškus F-16 naikintuvus.

Optimistiškai aptakios generolo vizijos. Žinoma, niekas nesidalina jautria informacija viešai ir nepateikia tikslių datų. Aišku viena, kad F-16 bus suteikti „kažkada“ ir net galbūt greitai. Kodėl JAV ir sąjungininkai neskuba dovanoti dangaus karo mašinų?

Naikintuvų suteikimas Ukrainai pavėlavo mažiausiai metus laiko. Vakarų lyderiams nederėjo pernai drebinti kinkų ir pareikšti apie F-16 perdavimą Ukrainai, kuomet rusai buvo gėdingai sutriuškinti prie Kyjivo. Tuomet karinis spaudimas turėjo didelės reikšmės. Šiuo metu naikintuvai taip pat reikalingi. Tačiau stebuklo, kaip ir su „Leopardais“ ant žemės, danguje neišvysime. Taip, ukrainiečiams bus daug paprasčiau kontroliuoti savo oro erdvę ir vykdyti kovines operacijas.

Tačiau.
Tam, kad suprastumėte, kaip veikia ši kovinė oro mašina, įsivaizduokite, kad ji – mobilus telefonas. Norint efektyviai veikti, šiam lėktuvui būtinas įvairių ryšio priemonių ir sistemų palaikymas, operatorių sąveika. Ko vertas naujausias „obuolys“, neturintis ryšio su operatoriais ir be naujausios operacinės sistemos, skirtos užtikrinti sąveiką tarp įvairių programinių modulių?

Kaip „dirba“ F-16 tikriausiai matėte amerikiečių filmuose apie karą Afganistane ir Irake. Naikintuvai į kovines užduotis kyla turėdami ryšį su skrydžių valdymo centru JAV, taip pat vadaviete lėktuvnešyje, o taikinį nustato palydovas, kurio koordinates perduoda „centrui“ ant žemės esamuoju laiku, jas tvirtina specialiųjų operacijų pajėgų kariai, esantys mūšio zonoje. Naikintuvui „belieka nugabenti raketą“ nurodytu „adresu“. Būtent todėl JAV naikintuvų atakos - preciziškai tikslios. Tad šiuolaikinis naikintuvas - ne savarankiškai veikianti skraidyklė, o oro atakų sistemos dalis.

Tad tas pats naikintuvas, be žvalgybos ir ryšio priemonių palaikymo yra kur kas mažiau efektyvus, o tuo pačiu žymiai pažeidžiamesnis. Tad greičiausiai Ukrainai bus suteikta keletas naikintuvų, kad galima būtų pamatyti jų efektyvumą Ukrainos karo kontekste.

Užsienio žiniasklaida paskelbė rimtus Lietuvos ministrės pirmininkės Ingridos Šimonytės signalus, atkreipiančius dėmesį į Kremliaus pastangas nuvarginti Ukrainos rėmėjus, kad sumažėtų pagalbos Ukrainai tempai ir mastai. Putino strategija - alinantis, ilgai trunkantis naikinamasis karas. Rusija visais būdais stengsis paveikti paramos Ukrainai tiekimą.

"Tada į valdžią ateis politinės partijos, kurios apskritai nustos remti Ukrainą. Matau tokią realią galimybę", - sakė Lietuvos premjerė.

Labai rimtas skambutis, reiškiantis, jog pavargę Vakarai vieną dieną gali akis į akį susidurti su galvužudžiais iš rytų. Apie galimas Kremliaus kiršinimo pastangas byloja skelbiamas "Nord Stream" sprogimo tyrimas, kurio duomenys esą rodo, jog "vamzdyno sprogdintojų pėdsakai veda viena kryptimi - į Ukrainą“.

Prieš metus slaptas desantas susprogdino "Nord Stream" vamzdynus Baltijos jūroje, o tyrėjai, prokurorai ir agentai iki šio ieško įkalčių bei asmenų. Dauguma jų dingę. Tačiau reikiami įkalčiai esą rasti ir jie politiškai itin jautrūs. „Spiegel“ samprotauja, jog jei vamzdyną atakavo Rusija, turėtų būti aktyvuotas 5 NATO straipsnis, jei JAV – griūti Amerikos ir ES santykiai, jei Ukraina - sumažėti esama parama. Tačiau atkreipiamas dėmesys ir į tai, jog išpuolis galėjo būti įvykdytas po „netikra vėliava“. Diversija surengta tyčia ir taip, kad visi įkalčiai pernelyg akivaizdžiai vestų į Kyjivą, o įrodymai atrodytų pernelyg įtikinami.

Mums klausimų dėl šio teroro aktų nekyla. Tačiau įrodymų truks, o byla greičiausiai kabės ore ir toliau, skleisdama rusiškos agentūrinės sieros smarvę.

Reikšmingi postūmiai

Rusų okupantai puolė Limano, Bachmuto ir Marijinkos kryptimis, tačiau visos atakos atmuštos. Praėjusią parą įvyko 34 kariniai susirėmimai.

Vakar vakare, Maskvos srityje pastebėjus skraidančius objektus, buvo paskelbtas planas "Kovior" (kilimas). Eilinį sykį buvo uždaryti Domodedovo ir Vnukovo oro uostai, sustabdyti skrydžiai. Kai kurių šaltinių duomenimis, Rusijos sostinė buvo atakuojama dronais.

Tik baimė, badas ir fizinis pojūtis, jog gali būti sunaikintas stipresnės jėgos gali išmušti iš milijonų Rusijos piliečių įsitikinimą, kad jie turi teisę eiti į svetimą žemę žudyti joje gyvenančių žmonių.

Naktį teroristai iš Rusijos priešas paleido keturias sparnuotąsias raketas "Kalibr" ir dvi Kh-59 valdomas aviacijos raketas. Dvi „Kalibr“ raketos prasiveržė pro oro gynybos priemonės ir pataikė į civilinį taikinį Poltavos regione.

Trumpai

52 rusų okupantai atsisakė mirti už Putiną, viešai pasiskundė, kad jiems trūksta maisto ir šaudmenų, po to sumušė savo vadą ir kartu su juo pasidavė.

"Prieš savaitę patyrėme didelių nuostolių, žuvo daug vaikinų. Tuo pat metu jie nustojo tiekti maistą, mes ieškojome savo jėgomis, bet dažnai pasitaikydavo momentų, kai tiesiog nebūdavo ką valgyti", - sakė vienas okupantų. Taip turi jaustis kiekvienas iš 140 milijonų Rusijos gyventojų. Kuomet badaus visa imperija, tada eilinį kartą nukirs savo carui galvą ir prašys vakarų duonos ir makaronų.

Tik tokiu atveju pasaulyje įsiviešpataus taika ir abipusis supratimas.

Tęsiantis Rusijos invazijai, Ukraina ruošiasi papildomam karių šaukimui.
Nacionalinio saugumo tarybos sekretorius Oleksijus Danilovas pareiškė, jog visi darbingi vyrai nuo 18 iki 60 metų turi būti pasirengę atlikti karinę tarnybą. Į karą esą šiuo metu pašaukti šimtai tūkstančių ukrainiečių. Skaičiai neskelbiami.

Kai kuriems ekspertams kilo klausimų, kas vyks tose Afrikos šalyse, kuriose "Wagner" bandė plėsti savo veiklą, tokiose vietose kaip Burkina Fasas ir Nigeris.
Niekas nepasikeis. Pavadinimas galbūt pasikeis, tačiau Kremliaus ekspansija Afrikoje – ne.

Lietuvoje

Raganų, priešų, kagėbistų ir kitų naftalininių pabaisų paieška bei priešrinkiminiai pasitaškymai tulžimi ir politinėmis išmatomis.

Vienas profesorius vožė kitam saugumietiškos smarvės koše, pastarasis - atgalios.

Kiti knaisiojasi Salomėjos Nėries, Antano Venclovos, Petro Cvirkos ir kitų sovietinių skeletų spintose. „Sovietinių beždžionių“ paieškos, tskant, dabartės ant bangos.

Pasipils tuoj medicinos, mokesčių reformos, korupcijos skandalai ir kitokia priešrinkiminė pekla. Oponentai ės oponentą, kapstydamiesi politiniuose ir lytiniuose asmeninio gyvenimo mėšlynuose.

Šie ir panašūs mūs kaimuko apsibezdėjimai nestebina, o knaisiojimasis praeities šiukšlynuose - įprasta saviraiškos forma, suaktyvėjanti priešrinkiminiame laikotarpyje.

Tačiau mus šiandien labiau jaudina kiti dalykai: kur, pavyzdžiui, dingo 90 000 į Lietuvą įvažiavusių ir neišvažiavusių baltarusių. Kur jie? Miestuose? Kaimuose? Miškuose? Bunkeriuose? Vokietijoje? Čikenfektoryje Airijoje?

Ar kas nors kontroliuoja ir stebi tariamą Minsko opoziciją, kurios veikla ir čia veikiančios žiniasklaidos priemonės nė iš tolo nepanašios į antikremlines ir antilukašenkines. Ar neturėsim bėdų dėl šios gausios diasporos veiksmų, nes tūkstančiai priglobtųjų marširuoja po Vilnių su baltarusiškomis vėliavomis, tarsi su šlepetėmis po savo namus, bodėdamiesi paimti į ranką lietuvišką trispalvę.

Tačiau labiausiai pasigendame tariamos baltarusių opozicijos provakarietiškos pozicijos dėl Baltarusijos ateities NATO ir ES bendrijose. Jei ši mūsų politikų globojama Minsko opozicija tesiekia pakeisti Lukašenką „geresniu“ ir tuoj pat pulti į Maskvos glėbį, ką auginame ir nešiojame savo užanty?

Nuotraukoje: Ukrainos gynybos ministro pavaduotoja H. Malliar pranešė, kad Robotynės kaimas buvo visiškai išvaduotas (uniant.net koliažas).

Ypatingas ačiū nuolatiniams rėmėjams „DT Artelė“ ir Lietuvos aludarių gildijai. Dėkojame savo skaitytojams už palaikymą. Svarbu ne tai, kokia suma paremiat, svarbus Jūsų dėmesys ir dėkingumas. Nuoroda paramai: https://tinyurl.com/noriuparemti

Siūlome aktyvius mokymus: https://rb.gy/j7rjt


60 views0 comments

Comments


bottom of page