top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

MES ŽINOME, KAS LAIMĖS RINKIMUS (2023 09 10)

Geopolitinė padėtis

JAV vėl tampa pasaulio geopolitiniu žaidėju numeris vienas ir tai pademonstravo G-20 susitikime. Be jokios abejonės, negerai, jog šalių dalyvių lyderiams nepavyko pasiekti vieningos formuluotės ir pasmerkti Rusijos invazijos į Ukrainą, tačiau Amerikai pavyko suvaldyti ir palenkti situaciją sau naudinga linkme. Susirinkusiems pasaulio šalių lyderiams pavyko susitarti dėl bendro pareiškimo, kuriame išdėstytas bendras požiūris į klimato kaitą, ekonominį vystymąsi, bei sutarti dėl deklaracijos, jog "visos valstybės turi susilaikyti nuo grasinimo jėga ar jos naudojimo siekiant įsigyti teritoriją".

Galbūt, pasinaudodamas tuo, jog tarp lyderių nėra Xi ir Putino, Joe Bidenas atvirai ragino palaikyti Ukrainą ir ją remti kare su Rusija. Nusivylusius dėl greito efekto ir skubių sprendimų norime nuraminti: tai, kas iššvaistyta, prarasta ir patekę į Pekino drakono ir Maskvos meškos letenas ne taip paprasta susigražinti.

O gerų ženklų ne vienas: Bidenas paskelbė apie naujus planus kartu su valstybėmis partnerėmis Europoje, Artimuosiuose Rytuose ir Azijoje nutiesti naują svarbų tranzito koridorių, jungiantį šiuos regionus, ir taip mesti iššūkį paties Pekino pastangoms plėsti pasaulinę prekybą. Bidenas kartu su Indijos, Saudo Arabijos, Jungtinių Arabų Emyratų ir Europos Sąjungos vadovais pasirašė naują memorandumo projektą, kuris apims integruotos infrastruktūros kūrimą, darbo vietų kūrimą, prekybos didinimą, tiekimo grandinių stiprinimą ir kt. JAV vadovas pristatė naujas reformas ir investicijas, kurios, Baltųjų rūmų teigimu, gali padėti besivystančioms šalims gauti šimtus milijardų dolerių dotacijų ir paskolų, kurios taptų alternatyva Kinijos ekonominėms ambicijoms tuose regionuose.

Tai nepaprastai svarbūs ėjimai ir susitarimai, kurie turės didžiulės įtakos Ukrainos kare bei naujai Europos ir viso pasaulio saugumo architektūrai. JAV ir ES nedviprasmiškai pasiūlė partnerystę Azijos, Arabų šalims bei kitoms besivystančioms valstybėms. Jų lyderiai labai aiškiai suprato, jog su dėdės Semo pagalba ir parama, jiems atsivers bankų milijardai ir milžiniškos JAV investicijos. O visa tai reiškia darbo vietų kūrimą, stabilumą ir ekonominį augimą.

G-20 šeimininkės Indijos premjeras Modi pareiškė: "Indija ragina pasaulį susivienyti, kad pasaulinis pasitikėjimo deficitas taptų pasitikėjimo ir priklausomybės deficitu. Dabar atėjo laikas mums visiems veikti kartu".

Taip, dabar atėjo metas pasaulio šalių lyderiams apsispręsti su kuo jie: su Rusija, Kinija, vykdančiomis agresyvią, invazinę politiką, kurios pasekmė – sugriauti miestai, tūkstančiai žuvusiųjų, melas, skausmas, prievarta, kariniai perversmai, badas, skurdas ir emigracija, ar stabilumas, saugumas, užtikrintas rytojus kartu su Vakarų civilizacija.

Deja, būtent tokie pasaulio galingųjų susitarimai lemia karų ir taikos dinamiką kontinentuose bei valstybių santykiuose. Iš kitos pusės, šiandien jėgų pusiausvyra krypsta JAV link, jas palaiko Europos ir Azijos šalys. Rusijos laukia neabejotinas krachas.

Reikšmingi postūmiai

Šiąnakt Rusijos okupantai bepiločiais orlaiviais atakavo Kyjivą. Šachedai į sostinę skrido grupėmis ir iš skirtingų krypčių. Ukrainiečių priešlėktuvinės gynybos pajėgos sunaikino daugiau kaip 20 priešo bepiločių orlaivių.

Numuštų nepilotuojamų orlaivių nuolaužos nukrito keliuose sostinės rajonuose, apgadintas butas, automobiliai, kelio danga.

Rusija laikinai okupuoto Krymo teritorijoje dislokavo dar vieną dronų paleidimo stotį. Okupantai bando rasti naują atakų taktiką, kad apeitų Ukrainos oro erdvės gynybą.

"The Washington Post" pranešė, kad Rusija siekia iki 2025 m. pagaminti 6 000 atakos bepiločių orlaivių ir jau pasiekė tam tikrų laimėjimų.

Dronai, tradicinei priešlėktuvinei ir kitai oro gynybai nepastebimos priemonės, suteikia galimybes ne tik atakuoti priešo techniką, gyvąją jėgą, strateginius objektus, bet ir vykdyti žvalgybą iš oro.

Mes neabejojame, jog išmintingi Lietuvos sprendimų priėmėjai apginklavo mūsų kariuomenę, sieną kontroliuojančias tarnybas anti-dronine įranga taip, jog nei viena priešo musė neįskris į Lietuvos teritoriją nepastebėta.

Trumpai

Išgąsdinti marokiečiai antrą naktį po galingo žemės drebėjimo, nusinešusio daugiau nei 2000 gyvybių, praleido gatvėse. Marakešo, kuriame gyvena beveik milijonas gyventojų, centre esančiuose parkuose šimtai žmonių miegojo tiesiog ant žemės. Tuo tarpu gelbėtojai stengiasi surasti aukas, įstrigusias atokiuose kalnų kaimeliuose.

Penktadienį vėlai vakare įvykęs 6,8 balo stiprumo žemės drebėjimas buvo stipriausias Maroke per pastaruosius šešis dešimtmečius. Maroko valdžios institucijų duomenimis, iki šiol į sąrašą įtraukti 2 012 žuvusiųjų ir 1 404 sunkiai sužeisti žmonės, tačiau manoma, kad jų skaičius dar padidės.

Šė Korėja švenčia savo įkūrimo 75-ąsias metines. Renginiai prasidėjo paradu, kurį priėmė diktatoriaus Kim Jong Uno generolai, tarsi mažvaikiai, nusikarstę uniformas medaliais nuo ausų iki klyno. Šė Korėjos liaudį linksmino ir Rusijos karinis liaudies dainų bei šokių ansamblis.

Putinas pasveikino draugelį Pchenjane teigdamas, kad abu konclageriai "ir toliau stiprins dvišalius ryšius visais frontais".

Sėkmės. Linkime susirakinti ir amžiams užsirakinti nuo viso likusio pasaulio.

Pranešama apie JAV prezidento Joe Bideno administracijos planus suteikti Ukrainai ilgo nuotolio raketų ATACMS. Teigiama, jog sprendimas raketų suteikimo jau yra "ant stalo", tačiau reikės kelių mėnesių, kol Ukraina gaus šią toliašaudę amuniciją.

Lietuvoje

Įvairių partijų bendražygiai renkasi draugėn. Jų lyderiai sako ugningas kalbas, kurių rašytojai pridarė gramatinių klaidų (akmenukas viešųjų ryšių atstovų daržan), o bendrapartiečiai liaupsina kalbėtojus ir jiems audringai ploja. Po susitikimų fotografuojamasi, fotografijos keliamos feisbukan kartu su kalbų citatomis ir pranešimais. Palaikinimams.

Suvažiavimai ir patiktukai, žinoma, yra labai gerai. Tačiau drįsime sau leisti pastebėti tendenciją, jog tiek pozicinės, tiek opozicinės partijos pernelyg ilgai (nuo kovido užsidarymo laikų) kunkuliuoja savo sultyse ir iškreiptos šlovės šviesoje. Politikai, manome, suvokia, jog ši jų šlovės valanda laikina, jų garbintojai – savi arba žmonės iš reikalo, o po rinkimų pro pralaimėjusiuosius buvę pataikūnai praeis, kaip pro tuščią vietą.

Šia proga patarimas politikams. Už dyką. Ypač tiems, katarie suvokia, kad populiarumas partiniame feisbukiniame sostinės burbule – tas pats, kaip pomidorų derlius nevėdinamame šiltnamyje.

Lietuva – ne tik partiniai pritarėjai ir karjeristai bei Vilniaus Antakalnio ar Žirmūnų rinkėjai. Lietuva – ir ne keliolika žiūrovų, stebinčių kalbančias galvas per TV debatų laidas. Jei partijų strategai įdėmiau pažiūrėtų į potencialios auditorijos spektrą, išvystų, jog rinkėjai išsibarstę po dešimtis įvairiausių žiniasklaidos priemonių ir socialinių tinklų, o populiarumas viename iš burbulų – labai apgaulingas. Todėl tam, kad pasiektų kritinę masę, jiems reikia tą patį sakinį pakartoti mažiausiai 15-oje žiniasklaidos priemonių ir dar taip, kad politiko vapalionės būtų įdomios, o kalbanti galva neišjungta po trijų sekundžių ar „praskipinta“.

Kur gi mes lenkiame?

Mes, kaipos nesibodintys nudardėti į atokiausius Žemaitijos ir Aukštaitijos kampelius, žinome, kad Lietuvos žmogus yra labai pasiilgęs „ponų“ iš sostinės. Žmonės nori pamatyti savo „dievaičius“ gyvus, juos pačiupinėti, su jais pakalbėti, pasiguosti, pasipasakoti. Kiekvienas atvykėlis pasitinkamas itin šiltai ir svetingai, o gyvas bendravimas išsklaido visus nesutarimus ir nesklandumų debesis. Žmonės, išvydę gyvas žvaigždes, jas aptaria, jomis susišildo, žinias perduoda kaimynui ir taip gyvoji žinia plinta toliau.

Tačiau šio gyvo bendravimo dabartės labai nedaug. Kodėl – nesuprantam. Gal keverzojantiems po partinius postus nėr laiko baladotis po rajonus ir spaust įdiržusią ranką, apibarstytą juodžemio pudra..?

Todėl būsimus rinkimus mes varažyjam šiteip: laimės tas ir tie, katarie paspaus daugiau paprastų žmonių rankų ir pamatys daugiau jųjų akių. Amen.

Nuotraukoje: į Lvivą atvyko „Pasišiaušėlis“.

Ypatingas ačiū nuolatiniams rėmėjams „DT Artelė“ ir Lietuvos aludarių gildijai. Dėkojame savo skaitytojams už palaikymą. Svarbu ne tai, kokia suma paremiat, svarbus Jūsų dėmesys ir dėkingumas. Nuoroda paramai: https://tinyurl.com/noriuparemti

Siūlome aktyvius mokymus: https://rb.gy/j7rjt
46 views0 comments

コメント


bottom of page