top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

NEPAVYKUSI IRANO ATAKA – KREMLIAUS PRALAIMĖJIMAS (2024 04 16)

↞ Strateginės aplinkybės ↠

 

Iš Jungtinių Valstijų pasiekia signalai apie įvykusį demokratų ir respublikonų susitarimą dėl paramos Ukrainai ir Izraeliui. Teigiama, jog balsavimas dėl bendro 95 mlrd. dolerių paramos paketo gali įvykti jau šią savaitę ir jis gali būti teigiamas.

 

Šį kongresmenų aktyvumą, be abejo, lėmė nevykęs Irano ir jo satelitų – teroristų smūgis į Izraelio teritoriją. Ir nors daug kas smerkia JAV, kad pastarosios ragina Izraelį susilaikyti nuo atsakomojo smūgio, Vašingtonas, reikia pripažinti, Artimuosiuose Rytuose vykdo gerai apskaičiuotą, racionalią politiką. Pentagonas suvokia, jog Iranas atakavo Izraelį pasinaudodamas Rusijos atakų prieš Ukrainos miestus patirtimi. O gal buvo naudojamasi ir tiesioginėmis karinėmis konsultacijomis, kas būtų visiškai natūralu. Į Izraelio teritoriją iš pradžių buvo paleisti dronai ir tik po to raketos, kad visi mirtį nešantys objektai pasiektų taikinius vienu metu ir būtų sunku juos numušti. Smūgiui nepavykus, Maskvos karinių operacijų planuotojai kramtė kojų nagus. Tikslas buvo ne tik surengti parodomąją, baudžiamąją „keršto“ akciją, siekta kuo daugiau sugriautų pastatų, aukų, kraujo; po ko sektų atsakomasis Izraelio smūgis, įsiplieskę karo veiksmai ir JAV įsitraukimas į juos. 

 

Tačiau to neįvyko, karas neįsiplieskė, naftos kainos dramatiškai nepakilo. Izraelio oro erdvė atidaryta jau kitą dieną. Visa tai, žinoma, pasiekta preciziškų Izraelio, JAV ir JK gynybos pajėgumų dėka, dėl ko Kremliaus nevykėliai dar stipriau kramto kojų nagus.

 

Ragindami JAV nedelsiant visur kištis, atakuoti, sunaikinti visus priešus, turime pripažinti, kad karas Artimuosiuose Rytuose su tiesioginiu JAV dalyvavimu, pilnai įtrauktų Vašingtoną ir Ukrainos klausimas būtų pastumtas dar labiau į šalį. To akivaizdžiai siekia Maskva, bet jos planai žlunga. JAV stengiasi išlaikyti jėgų balansą, neleisti išplisti kariniams konfliktams ir išlaikyti pasaulio ekonominės ir karinės supervalstybės galią.

 

Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministras Deividas Kameronas pareiškė, kad salų karinės oro pajėgos negali numušti priešo bepiločių orlaivių virš Ukrainos, kaip tai padarė virš Izraelio. Tokie veiksmai esą įtrauktų NATO šalių pajėgas į tiesioginį konfliktą su Rusija, kas sukeltų "nerimą keliantį konflikto eskalavimą".

 

“Apmokėme daugiau kaip 60 tūkst. ukrainiečių karių, pirmieji aprūpinome juos prieštankiniais ginklais, tolimojo nuotolio artilerija ir tankais", - gyrėsi JK ministeris.

 

Mes gerai žinome, jog ukrainiečiai sukandę dantis klauso moraliai pasenusių vakariečių karo meno “su rusais” pamokėlių, nes ne ukrainiečiams, o britams reiktų mokytis, kaip kovoti su maskovijos orda. O ir apmokymas naudotis ginklais turėtų būti sutrumpintas iki minimumo, paliekant 95 procentus laiko praktikai, ir tik 5 procentus teorijai. Ne atvirkščiai.

 

Gaila, kad britai neturi tokios, kaip mes istorinės patirties, kuomet nenorėdami, kad mogolai - totoriai, maskoliai ar osmanai plėštų mūsų miestus ir kaimus, eidavom jų pasitikti svetimose žemėse. Britai su rusais nekariavę. Kol kas.

 

Vakar vakare Baltųjų rūmų nacionalinio saugumo koordinatorius Džonas Kirby pareiškė, kad ir Jungtinės Valstijos nedalyvaus, ginant Ukrainos oro erdvę, kaip tai buvo Izraelio atveju. Esą tai skirtingi kariniai konfliktai, skirtingi paveikslai, skirtingos grėsmės.

 

Kuo skiriasi žydų ir ukrainiečių vaikai, JAV saugumo koordinatorius vargu, ar galėtų paaiškinti. Už šių politinių dviprasmiškų ekvilibiristikų slypi visiškai primityvus – mes bijome.

 

↞ Reikšmingi postūmiai ↠

 

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas pareiškė, kad praleido 36 valandas koordinuodamas diplomatinį atsaką, kad būtų išvengta eskalacijos po Irano atakos prieš Izraelį. Vašingtono atstovas paragino Izraelį į ataką reaguoti santūriai. Tuo tarpu Izraelio gynybos ministras Yoavo Gallantas esą pareiškė, kad šalis neturi kito pasirinkimo, kaip tik smogti Iranui atsakomąjį smūgį.

 

Vašingtono interesas Artimuosiuose Rytuose akivaizdus – taika ir nafta. JAV dar visai neseniai Saudo Arabijos ir Rusijos nelaikyta juodojo aukso eksporto konkurente šiuo metu išsiveržė į pirmąją vietą pasaulyje, o šalies naftos eksportas sudaro apie 15 % viso pasaulio prekybos. Skelbiama, jog šiais metais JAV žaliavinės naftos gavyba padidės 290 000 barelių per dieną ir pasieks rekordinį 13,21 mln. barelių per dieną lygį.

 

JAV taip pat tapo didžiausia pasaulio gamtinių dujų eksportuotoja, pralenkdama Katarą, Australiją ir net tris kartus – Rusiją. Tai yra apie 330 milijardų dolerių per metus ir daugiau nei 10 milijonų darbo vietų Jungtinėse Valstijose.

 

Skaitydami šią vietą driskių karinių operacijų planuotojai jau baigė krimsti kojų nagus. Šias naujas galimybes Jungtinėms Valstijoms atvėrė Rusijos „strategai“, kurie privertė Europą ieškoti energetinių alternatyvų. Jos buvo rastos. Už Atlanto.

 

Štai tokiomis priemonėmis JAV vėl ima viršų pasaulio ekonomikoje, kaip tai bebūtų iracionalu ar skaudu bendražmogiškąja prasme. Vašingtonas suvokia, jog Izraelio užpuolimas, karas Ukrainoje yra tarsi ringai, į kuriuos išpūtęs akis žiūri Pekinas, ruošdamasis praryti Taivaną. Kinų komunistinės išperos puikiai suvokia, jog netapę pirmąja pasaulio ekonomika, negalės dominuoti ir karine prasme.

 

Šiuo metu vyksta dar ir JAV – Kinijos ekonominis karas. Aktyvūs kinai braunasi į Vakarų rinkas su visokiausiais blizgančiais drandalietais ir greitai gendančia technika. Europos rinka jau šturmuojama elektromobiliais, kurių kaina prasideda nuo 9000 erų, o didesnis auto kainuoja 20 000. Prezidentas Džo Baidenas raginamas uždrausti Kinijoje pagamintų elektromobilių importą į JAV, mat šalies kongresmenai pareiškė, kad "kiniški elektromobiliai kelia egzistencinę grėsmę Amerikos automobilių pramonei".

 

↞ Veiksmai ant žemės ↠

 

Prezidentui Volodymyrui Zelenskiui buvo pristatytas naujo modelio nepilotuojamas orlaivis, kurio pavadinimas laikomas paslaptyje. Tačiau kai kurios jo savybės jau žinomos. Dronas turi elektrinį variklį ir yra paleidžiamas iš katapultos. Skraidyklė užtikrina didelį manevringumą ir galimybę smogti statiškiems ir judantiems taikiniams skirtingomis trajektorijomis, taip pat ir lėktuvams.

 

Karo technikos srityje – nauji stebuklai. Ką gi, panašu, kad greitai išvysime dešimt tūkstančių dolerių kainuojantį droną, galintį numušti dešimtis milijonų kainuojantį bombonešį. Deja, toks šiuo metu yra didysis žmonijos progresas. Progresas žudyti greičiau ir efektyviau.

 

Norvegijos užsienio reikalų ministras Espenas Barthas Eide pareiškė, jog netrukus Ukrainai bus perduoti naikintuvai F-16 su naujesne ginkluote. "Esu įsitikinęs, kad Ukraina turi stiprinti savo smogiamąjį potencialą, smogti už fronto linijos. Ir tai yra viena iš priežasčių, kodėl mes labai džiaugiamės galėdami prisijungti prie F-16 koalicijos, kuriai perduosime norvegiškus F-16, kurie yra modernizuoti, kurie yra geros būklės", - sakė Norvegijos užsienio reikalų ministras.

 

Laukiame nesulaukiame.

 

Čekija jau pasirašė sutartį dėl pirmųjų 180 000 sviedinių pirkimo Ukrainai, kurie bus pristatyti "artimiausiais mėnesiais”. Šiuo metu dirbama, dėl naujos 300 000 partijos pirkimo. Driskiams Ukrainos žemėje bus karšta.

 

Fronto linijoje įvyko 54 susirėmimai. Trijose kryptyse driskiai pasistūmėjo į priekį. Pagrindinė ordos užduotis esą iki gegužės 9 – osios užgrobti strategiškai svarbų Časiv Jarą.

 

⥁ Lietuvoje ⥀

 

Kas bus rytoj? Kur pirkt butą, namą, vilą, kuria kryptimi reikės bėgt? Kur atidaryt sąskaitą, kur iškelt verslą?

 

Niekur. Butą namą vilą vėl reiks parduot, nes pasirodys, kad kas vasarą skraidyt į tą patį kurortą, kad atgulėt atostogas už 100 “štukių“... nu neapsimoka. Vėl teks spjaudytis ir pardavinėt NT su nuostoliu.

 

Mielieji. Nustokime kelti bangas. Pasiruošimas karui – tai ne karas. Tai saugumas ir ramybė. Izraelis, kuris įsivėlė į didžiulį karinį konfliktą laikosi stabiliai. Niekas iš šalies nebėga. Priešingai – atvyksta. Gyventojų skaičius 2023 m. paaugo 1,9 % ir šiais metais pasieks 10 mln. Ekonomikos augimas dėl karo šiek tiek gali susitraukt. Kokiais 0,3 procento. O gal ir ne. Auga informacinių technologijų sektorius, verslas, atsigaus turizmas. Ir per raketų bei dronų atakas niekas nelaksto gatvėmis, niekur nebėga ir neviduriuoja. Visi dirba savo darbą.

 

O juk Izraelis apsuptas gausybės priešų ir teroristinių darinių.

 

Tuo tarpu Lietuva yra galingiausiuose kariniuose ir ekonominiuose pasaulio blokuose. Kodėl mes būdami saugesni nei žydai, taip nerimaujame?

 

↡ Nuotraukoje: Ukrainoje sukurtas naujos kartos jūrinis dronas "Sea Baby-2024". Jis gali gabenti beveik toną sprogmenų iki 1000 km atstumu.

 

Itin dėkojame nuolatiniam rėmėjui Panevėžyje, poniai Salvai M., UAB Vilkeda, Lietuvos aludarių gildijai bei visiems jums už palaikymą ir supratimą. Svarbu ne tai, kokia suma paremiat, svarbus Jūsų dėmesys ir dėkingumas.

 

Mūsų ištikimiems rėmėjams siūlome galimybę įsigyti ukrainiečio rankomis padarytą apyrankę https://luckydiamonds.lt/produktas/sekmes-apyranke-su-tikru-deimantu/ – visos jūsų lėšos (išskyrus PVM) bus pervestos mūsų agentūrai.

 

Nuoroda įprastai paramai: https://tinyurl.com/noriuparemti

 

Siūlome aktyvius mokymus: https://www.visagentura.com/publications

 110 views0 comments

Recent Posts

See All

Kommentit


bottom of page