top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

NEVYKUSI KREMLIAUS PROVOKACIJA BALTIJOS JŪROJE (2024 05 23)

↞ Strateginės aplinkybės ↠

 

Rusija paleido į žemąją Žemės orbitą palydovą, kuris greičiausiai yra priešpriešinis kosminis ginklas, pareiškė Pentagono atstovas, brigados generolas Patas Raideris. Manoma, kad šis rusų palydovas gali toje pačioje orbitoje atakuoti kitus palydovus.

 

Gegužės 16 d. rusų raketa „Sojuz“ į žemąją Žemės orbitą iškėlė mažiausiai devynis palydovus, įskaitant COSMOS 2576 – Rusijos karinį erdvėlaivį „inspektorių“, o kartu su juo ir civilius palydovus, dislokuotus skirtingose orbitose. Šis karinių - civilinių palydovų derinys amerikiečiams buvo labai netikėtas.

 

Tuo tarpu Rusijos užsienio teroro ministerijos atstovė Marija Zacharova pareiškė, kad JAV tokiomis žinutėmis siekia paversti kosmosą „karinės konfrontacijos arena“.

 

2022 metų vasarį pradėjusi pilno masto invaziją į Ukrainą, Rusija perspėjo, kad JAV palydovai, padedantys Ukrainos kariuomenei, gali tapti teisėtais taikiniais. Panašu, jog konfrontacija persikelia į kosmosą. Ir jei rusai pradės aktyvią griaunamąją veiklą jame, tą pirmiausia pajusime mes ant žemės. Rusija be pirmųjų kosmoso teroro žingsnių, dar kaltinama dėl GPS trikdžių, turinčių įtakos skrydžiams Europoje.

 

Kiek dar reikia aukų, nelaimių, žūčių, kad pagaliau “strategai” gerai ventiliuojamuose kabinetuose suvoktų, jog karas vyksta jau ne tik Ukrainoje, o persikelia į jų namus – oro uostus, ryšio, kibernetines ir kitas priemones. Ar būtinai turi įvykti sprogimai ir nelaimės Vakarų valstybių teritorijose, kad pagaliau “šiltose voniose” miegantys klerkai pabustų?

 

Rusijos karinių veiksmų perkėlimas į kosmosą ir hibridinės atakos prieš ES rodo, kad šis karas toli gražu nėra lokalus.

 

Kremliui patinka gąsdinti Vakarus, tačiau pats siaubingai bijo smūgių į Rusijos gilumą. Putino kilimėlis spaudai Peskovas pavadino “karštakošiais” JAV Kongreso narius, kurie palaiko galimybę ukrainiečiams smūgiuoti į Maskolijos teritoriją.

 

Kremliaus audrą sukėlė JAV Atstovų rūmų pirmininko Maiko Džonsono pareiškimas, kad Ukrainai “turėtų būti suteikta galimybė duoti atkirtį”.

 

↞ Reikšmingi postūmiai ↠ 

 

Lenkija svarsto galimybę Rusijos raketas numušti prie savo sienų. Pranešama, jog šis klausimas svarstomas techniniu ir teisiniu aspektu, po to, kai į Varšuvą kreipėsi Ukraina su tokia iniciatyva. Diskusijos šiuo klausimu kilo po kovo mėnesį įvykusio incidento, kai Rusijos raketa Lenkijos teritorijoje išbuvo 39 sekundes.

 

JAV prezidentas Džo Baidenas griežtai sukritikavo Donaldą Trumpą už tai, kad jis savo socialinio tinklo paskyroje paskelbė įrašą, primenantį nacių laikų retoriką.

 

„Tai Hitlerio, o ne Amerikos piliečio kalba“, – sakė Baidenas per lėšų rinkimo kampaniją Bostone. Vaizdo įraše, kurį paskelbė Trampas, kalbama apie „vieningą Reichą“, kurį sukurs politikas, jei laimės rinkimus prieš Džo Baideną. Pabrėžiama, jog vokiškas žodis „Reich“, siejamas su nacistine Vokietija ir Trečiuoju Reichu bei jo nusikaltimais.

 

Panašu, jog Donaldas šią Hitlerio naudotą ekvilibristiką pasirinko tyčia. Jis mokosi iš fiurerio masių valdymo, vienijimo ir uždegimo strategijos. Trampas milijonams amerikiečių žada ekonominį pakilimą, klestėjimą, sienų uždarymą ir suvienijimą. Tą žada daugumą diktatorių. Tačiau, pripažinkime, jog JAV ir diktatūra  - nieko bendra neturinčios sąvokos, tad greičiausiai tenka konstatuoti, jog einama tiesiog pačiu primityviausiu - populistiniu masių “nupirkimo” keliu. Priminsime, jog Donaldas Trampas privačiame pokalbyje išreiškė svajonę, kad minios jį taip pat garbintų, kaip Šė Korėjos diktatorių Kim Jong Uną.

 

↞ Veiksmai ant žemės ↠

 

Didžiosios Britanijos ir JAV žvalgybos agentūros turi įrodymų, kad Kinija teikia karinę pagalbą Rusijai, pareiškė Didžiosios Britanijos gynybos ministras Grantas Šapsas.

 

„Mums tai turėtų kelti susirūpinimą, nes karo pradžioje Kinija norėjo atrodyti, kaip daranti atgrasomąją įtaką Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui“, - pažymėjo Šapsas.

 

Pagaliau krinta melo širmos ir ryškėja tikrieji karo nusikaltimų užsakovai ir bendrininkai.

 

Vakar fronto linijoje įvyko apie 100 karinių susirėmimų. Sudėtingiausia padėtis - Volčanske, Charkovo srityje. Tačiau situaciją mieste kol kas kontroliuoja ukrainiečių pajėgos.

 

⥁ Lietuvoje ⥀

 

Rusija įmetė žiežirbą į Baltijos jūros katilą ir žiūri, kas dabar bus. Po informacinės provokacijos dėl jūros sienos pakeitimo ir išplėtimo Rusijos naudai, pasipylė įvairios sąmokslo teorijos, svarstymai, grasinimai ir lavina kliedesių.

 

Kai kurie ekspertai jau analizuoja, kaip ir kada Rusija rengs puolimą prieš Baltijos šalis, tuo tarpu Lietuvos politikai tai įvardijo, kaip mėginimą gąsdinti, ar net grėsmę NATO saugumui. Kai kurie “ekspertai” tai įvertino ir kaip scenarijų, pagal kurį Rusija gali pradėti veikti.

 

Visa tai yra niekai, tuščios kalbos. Kremlius paprasčiausiai įmetė į viešumą dalį savo ketinimų, pasinaudodamas vyriausybės svetaine, o po 24 valandų visa tai pašalino.

 

Ko siekia Maskva?

 

Maskva tikrai nesiekia ir neplanuoja artimiausioje ateityje vykdyti jokių karinių veiksmų Baltijos šalių ar NATO atžvilgiu. Tai keliasluoksnė hibridinė operacija, kurios tikslas yra įbauginti rytinio NATO flango pilietinę visuomenę ir persitempusius politikus, stebėti, kaip reaguos Aljansas ir atskiros šalys į tokio ėjimo tikimybę, priminti, jog šiandieninė Rusija neketina vadovautis 2003 sutartimis, o grįžti į 1996 arba, dar geriau, 1989 m. geopolitines ribas, pademonstruoti ir priminti, jog Rusijos interesų zona – Baltijos šalys.

 

Sukėlę audrą stiklinėje, rusai dar ją mėgino padidinti D. Peskovo pastangomis, kuris paskelbė kažkokias vapaliones apie pradėtą konfrontaciją, ir iš Rusijos prašomą saugumą.

 

Į tokias provokacijas reikia žiūrėti labai atsakingai ir brandžiai. Lietuvai ir sąjungininkėms būtinas kolektyvinis veikimas. Tariamas sienų stumdymas (Maskvos akimis) – ne karinė invazija, ne okupacija, todėl tarsi problema spręstina diplomatiniais būdais. Juolab, kad ir jokių oficialių ar net pusiau oficialių informacinių šūvių iš Raudonosios Aikštės paleista nebuvo.

 

Tačiau toks vienpusis teritorinių vandenų ribų plėtimo ketinimas turėtų būti sau aiškiai įvardinamas kaip hibridinio karo prieš visą Aljansą dalis. Vietoje kiek isterinės retorikos į nežinia kieno pasisakymus, NATO šalys turėjo tiesiog nusiųsti prie jūros sienų savo karinius laivus, o apie sustiprintą sienų kontrolę pranešti sunerimusiems piliečiams.

 

↡ Nuotraukoje: karo grafiti Borodiankoje.

 

Itin dėkojame nuolatiniam rėmėjui Panevėžyje, poniai Salvai M., UAB Vilkeda, Lietuvos aludarių gildijai bei visiems jums už palaikymą ir supratimą. Svarbu ne tai, kokia suma paremiat, svarbus Jūsų dėmesys ir dėkingumas.

 

Mūsų ištikimiems rėmėjams siūlome galimybę įsigyti ukrainiečio rankomis padarytą apyrankę https://luckydiamonds.lt/produktas/sekmes-apyranke-su-tikru-deimantu/ – visos jūsų lėšos (išskyrus PVM) bus pervestos mūsų agentūrai.

 

Nuoroda įprastai paramai: https://tinyurl.com/noriuparemti

 

Siūlome aktyvius mokymus: https://www.visagentura.com/publications

 116 views0 comments

Comments


bottom of page