top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

PAPILDOMA JAV KARINĖ ĮRANGA – PUOLIMUI PRADĖTI (2023 04 01)

Politinis strateginis lygmuo

Turkijai ratifikavus Suomijos prašymą, ši šiaurės šalis iš esmės tapo 31–ąja Vakarų karinio aljanso nare. Įtraukus Suomiją, kuri turi 1 340 km ilgio sieną su Rusija, NATO sienos su Rusija ilgis padidės daugiau nei dvigubai. Tačiau, kol Suomija taps tikrąja visateise NATO nare, reikia atlikti dar keletą žingsnių ir procedūrų.

Turkija (ir Vengrija, kuri priešpaskutinė ratifikavo Suomijos prašymą) dabar turi išsiųsti patvirtinimo raštus (laiškus) Jungtinėms Valstijoms. Jos yra NATO depozitoriumas (kitaip sakant, susitarimų saugotojos) pagal 1949 m. Aljanso steigimo sutartį. Laiškai bus saugomi JAV Valstybės departamento archyvuose, kuris NATO generaliniam sekretoriui Jensui Stoltenbergui praneš, kad Suomijos pakvietimo tapti nare sąlygos įvykdytos.

Tada jau NATO išsiųs J. Stoltenbergo pasirašytą laišką, kuriame Suomija bus kviečiama prisijungti prie karinio aljanso. Tuo tarpu Suomija siųs savo atsakymą – sprendimo dėl prisijungimo dokumentą, pasirašytą užsienio reikalų ministro Pekka Haavisto, JAV Valstybės departamentui. Suomijos prezidentas Sauli Niinistö įgaliojo P. Haavisto pasirašyti dokumentą. Dokumentą įteiks Suomijos ambasada Vašingtone arba Suomijos vyriausybės pareigūnas.

Teisiškai, kai Suomijos atsakymas pasieks Valstybės departamentą Vašingtone, šalis oficialiai taps NATO nare. Praktiškai, Suomija sulauks sveikinimų, o NATO šalių vadovai spaus vieni kitiems rankas ir nerimo grimasas Kremliaus karo nusikaltėlių veiduose atvykę į Vilnių liepos 11 –12 dienomis.

Švedijai šios šventės gali tekti palaukti. Didžiąja dalimi tai priklauso nuo gegužės mėnesį vyksiančių rinkimų Turkijoje, kurios progresyvioji visuomenės dalis planuoja nusimesti diktatoriaus R. T. Erdogano režimą. Progresyvioji, labiausiai pažengusi visuomenės dalis, kaip suprantate, nėra dauguma. Bet mes ir švedai laikome suspaudę kumščius.

Nobelio premiją pelniusios JT Pasaulio maisto programos vadovas Davidas Beasley įspėjo, kad jei milijonai badaujančių žmonių pasaulyje negaus milijardų dolerių maistui, per artimiausius 12–18 mėnesių pasaulyje prasidės masinė migracija, šalys bus destabilizuotos, o vaikai ir suaugusieji badaus. Jis gyrė praėjusiais metais padidėjusį Jungtinių Valstijų ir Vokietijos finansavimą bei paragino Kiniją, Persijos įlankos valstybes, milijardierius ir kitas šalis "gerokai pasitempti".

Kitą savaitę didžiausios pasaulyje humanitarinės organizacijos vadovas jos vairą perduos JAV ambasadorei Cindy McCain. Pastaroji susidurs su didžiuliu iššūkiu, nes, atrodo, ši programa iš būtinų 23 mlrd. dolerių, kurių reikia milijonams skurstančių žmonių padėti, nesurinks ir pusės. "Šiuo metu, atvirai kalbant, nustebsiu, jei gausime 40 proc. šios sumos", – sakė kadenciją baigiantis JT PMP vadovas.

Maistas, kaip ir energetika, yra ginklas teroristinių šalių, tokių kaip Rusija, rankose.

Penktadienį JT vykdo žodžių mūšis dėl Maskvos planų dislokuoti taktinius branduolinius ginklus Baltarusijoje. Ukraina ši žingsnį pasmerkė kaip desperatišką Kremliaus bandymą išvengti karinio pralaimėjimo ir "grasinti pasauliui branduoline apokalipse". Kinija, neįvardydama Rusijos, aiškiai pareiškė nepritarianti planuojamam dislokavimui.

"Raginame panaikinti susitarimus dėl dalijimosi branduoliniais ginklais ir pasisakome už tai, kad visos branduolinės valstybės nedislokuotų branduolinių ginklų užsienyje, o užsienyje dislokuotus branduolinius ginklus atsiimtų", – sakė Kinijos atstovas Geng Shuangas.

Teroristų valdomos Rusijos ambasadorius JT Vasilijus Nebenzia sakė, kad Maskva perduoda ne branduolinius ginklus, o "operatyvinius taktinius raketų kompleksus", kuriuos kontroliuos Rusija. Kiaulės akutėmis žibinantis karo nusikaltėlių atstovas tvirtino, kad tai nepažeidžia Maskvos tarptautinių įsipareigojimų.

Tuo tarpu Maskvos statytinis apsišaukėlis Baltarusijos prezidentas A. Lukašenka pareiškė, kad strateginiai Rusijos branduoliniai ginklai gali būti dislokuoti Baltarusijoje kartu su dalimi Rusijos taktinio branduolinio arsenalo.

Rusija atvirai tyčiojasi iš civilizuoto pasaulio, o jos šantažas ir gąsdinimai seniai peržengė bet kokias ribas. Atrodo, kad po tokių cirkų nuo jos nusisuka ir Kinija. Kad kompartijos Pekine šulams būtų lengviau tą padaryti, jos slenkstį mina ES šalių atstovai.

Ispanijos premjeras Pedro Sanchezas apsilankęs Kinijoje, vakar paragino diktatorių Xi Jinpingą pasikalbėti su Ukrainos vadovybe ir iš pirmų lūpų sužinoti apie Kyjivo taikos formulę, kurią remia Ispanija.

O Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas, metęs telefoną į kampą, kitą savaitę irgi vyks į Kiniją ir bandys įtikinti Xi, kad dabar pats laikas Kinijai padėti tašką vladykos Putino beprotybei.

Labai norėtume, kad jam tas pavyktų, bet žiūrint į chaosą, kurį Makronas sukėlė stumdamas pensijų reformą savo valstybėje, vargu, ar realu tikėtis didesnio proveržio. Turime pasakyti tiesiai. Prancūzijos vadovas atrodo vis labiau pasimetęs, darantis klaidas ne tik šalies viduje, bet ir užsienio diplomatijoje. Jo sprendimas atšaukti Didžiosios Britanijos karaliaus Charleso valstybinį vizitą yra ne šiaip maža špygutė kelnėse, o visa didelė atvirai rodoma špyga monarchui ir monarchijos institutui, ypač gerbiamam visuose žemynuose.

Klaida, kuri gali kainuoti žymiai daugiau, nei telefono skambučių į Kremlių sąskaitos apmokėjimas.

Operacinis lygmuo

Tikimasi, kad jau pirmadienį bus paskelbtas naujas 2,6 mlrd. dolerių vertės JAV karinės pagalbos paketas, į kurį gali būti įtraukti oro erdvės stebėjimo radarai, prieštankinės raketos ir degalų sunkvežimiai, skirti Ukrainos kovai su Rusija, penktadienį sakė trys JAV pareigūnai.

Į įrangos sąrašą, kuris gali būti galutinai patvirtintas šį savaitgalį, taip pat bus įtraukta tankų amunicija, itin tikslūs aviaciniai šaudmenys ir tiltų įranga, kurią Ukraina naudotų Rusijos pozicijoms pulti, transporto priemonės, skirtos pažeistai sunkiajai šarvuotai technikai ištraukti iš mūšio lauko bei papildomos raketos NASAMS priešlėktuvinei gynybai, kurią JAV ir sąjungininkės jau anksčiau perdavė Kyjivui.

Atpildo diena okupantams vis artėja.

Tarptautinis valiutos fondas pranešė, kad jo vykdomoji valdyba patvirtino ketverių metų 15,6 mlrd. JAV dolerių paskolos Ukrainai programą iš viso paketo, kurį sudaro maždaug 115 mlrd. JAV dolerių, skirtų paremti šalies ekonomiką.

Stebėdamas vis augančią paramą Ukrainai, Kremlius vakar tesugebėjo išstenėti, kad karas ir toliau tęsis. "Kalbant apie Ukrainą, niekas nesikeičia, specialioji karinė operacija tęsiama, nes šiandien tai vienintelė mūsų turima priemonė mūsų tikslams pasiekti", – sakė Rusijos fiureriui burna dirbantis D. Peskovas. Jis pridūrė, kad Kinijos pasiūlyto taikos Ukrainoje plano dalys šiuo metu "neįgyvendinamos dėl Ukrainos pusės nenoro – ar veikiau nesugebėjimo – nepaklusti savo vadovams ir vadams".

Savo ruožtu JAV Jungtinio štabų vadų komiteto pirmininkas generolas Mark Milley Ukrainos ketinimus 2023 m. išvyti visus okupantus iš Ukrainos teritorijos pavadino "labai sunkia karine užduotimi". "Nemanau, kad tai bus padaryta artimiausiu metu šiais metais", – prognozavo generolas.

Gali būti, kad toks generolo pasisakymas yra sąmoningas okupanto klaidinimas ir klasta.

Rusijos ir Ukrainos karo veteranas, armijos atsargos majoras Oleksijus Hetmanas sako, kad Ukrainos kariuomenė tikriausiai pradės kontrpuolimą pietų kryptimi, pasieks Azovo jūros pakrantę ir "atkirs" Krymą nuo Rusijos žemyninės dalies jau artimiausiu metu.

Puolimo ir pergalės laiką jis prognozavo vasaros pradžiai: „tikriausiai tai įvyks, kai išdžius dirva – pavasario pabaigoje arba birželio pradžioje.“

Taktinis lygmuo

Per praėjusią parą priešas surengė 5 raketų ir 16 oro smūgių, 39 kartus atakavo iš salvinės ugnies sistemų.

Kovo 31 d. Rusijos Federacija surengė dar vieną raketinį smūgį prieš civilinius taikinius, panaudodama balistines raketas. Oro smūgiams vykdyti priešas taip pat panaudojo 6 "Shahed–136" tipo bepiločius orlaivius. Visi jie buvo sunaikinti.

Tolesnių raketų ir oro smūgių visoje Ukrainos teritorijoje tikimybė išlieka gana didelė.

Rusų marodieriai savo kūnais bando atlaikyti vakarietiškos artilerijos ugnį ir puola Lymano, Bachmuto, Avdijivkos ir Marijinkos kryptyse. Dėl organizuotų ir koordinuotų Ukrainos gynybos pajėgų padalinių veiksmų, taip pat dėl kiekvieno gynėjo asmeninės drąsos buvo atremta 70 priešo atakų šiame fronto ruože.

Baltarusijos aukščiausioji politinė vadovybė ir toliau remia Rusijos agresiją, suteikia priešui oro erdvę ir savo teritoriją. Rusijos Federacijos ginkluotųjų pajėgų teritoriniai daliniai rengiami Baltarusijos poligonuose. Priešo puolamųjų grupių formavimosi požymių nepastebėta.

Rusų okupantai nesiliauja šturmavę Bachmuto miestą ir bando jį visiškai kontroliuoti.

Ukrainiečiams efektyviai apšaudžius vietoves, kuriose buvo sutelkta priešo gyvoji jėga ir technika, okupantai sustiprino kontržvalgybos režimą Luhansko srities Troicko rajone. Tikrinami vietos gyventojai, kai kuriose vietovėse išjungtas mobilusis ryšys.

Toliau fiksuojami atvejai, kai okupantai savo reikmėms naudoja civilinę infrastruktūrą ir privačią nuosavybę. Luhansko srities Ščastino rajono gyvenvietėse žmonės buvo iškeldinti iš nuosavų namų, kad juose galėtų apgyvendinti rusų okupacinių pajėgų kariškius.

Per pastarąją parą Ukrainos karinės oro pajėgos 10 kartų apšaudė vietoves, kuriose susitelkę okupantai. Raketų ir artilerijos daliniai 9 kartus smogė priešo gyvosios jėgos, ginklų ir karinės technikos koncentracijos vietoms, degalų ir tepalų sandėliui, 2 priešlėktuvinių raketų sistemoms, artilerijos daliniui šaudymo pozicijoje, taip pat radijo elektroninės kovos stočiai.

Lietuva

Žmonės kalba, kad neatsargaus rūkymo apraiškos, deja, pastebimos jau ir mūsų šalyje. Praeitą naktį, sakoma, kad greičiausiai dėl numestos nuorūkos, užsiliepsnojo prorusiško veikėjo Lauryno Ragelskio automobilis.

Kategoriškai nesutinkame su tokiu teiginiu – tai tikrai ne kokia ten numesta nuorūka.

Pažiūrėkit, kur gamintas tas kapitalistinis mėšlas, vadinamas automobiliu! „Chrysler Voyager“! Argi amerikosai gali ką nors padaryti, kas savaime neužsidegtų? Mūsų versiją patvirtinta ir tai, kad dūmai rūko iš variklio skyriaus.

Mums tik nuoširdžiai keista, kad draugas Ragelskis vietoje patikimos „Lados – Žiguli“ taip neapdairiai pasirinko jankių pramonės atlieką.

Nuotraukoje Ukrainos kariai sėdi tranšėjoje palei fronto liniją per mūšius su Rusijos kariais netoli Bachmuto, sekmadienį, 2023 m. kovo 26 d. (AP Photo/Libkos)

Primename, kad galite savo 1.2 procento nuo sumokėto pajamų mokesčio pervesti šias apžvalgas kuriančiai agentūrai, įmonės kodas 305974366.

Dėkojame, kad remiate ir suteikiate mums galimybę sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Ypatingas ačiū rėmėjams DT Artelė, UAB ir Lietuvos aludarių gildijai. Kasdienės apžvalgos yra „Pažinti Rusiją“ projekto dalis, kurią remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Norėtumėte pakviesti diskusijai ar mokymams? Rašykite: info@visagentura.com
Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT447300010172065624


48 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page