top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

PATRUŠEVAS IR PUTINAS PATYLIUKAIS VAKAR VAKARE KIMŠO VODKĘ (2023 03 16)

Politinis strateginis lygmuo

Reiškiami JAV nerimo ir susirūpinimo ženklai dėl jos Rusijos atakuoto drono virš Juodosios jūros subliuško. Kremliaus pasirodė besąs ilgesnis, o Patruševas ir Putinas patyliukais vakar vakare kimšo vodkę ir užgėrinėjo ją šampanu.

Vašingtonui vietoje aktyvių veiksmų pradėjus žodžių mūšį su Rusija, Kremliaus burna Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad dvišaliai santykiai yra "pačiame žemiausiame taške, labai apgailėtinos būklės", tačiau "kartu Rusija niekada neatsisakė konstruktyvaus dialogo ir neatsisako dabar".

Netrukus po to, Rusijos ir JAV gynybos ministrai susiskambino telefonu. Po trumpo pokalbio, Rusijos gynybos ministerija išplatino pranešimą apie tai, kad Rusija bandys surasti drono liekanas. Baltųjų rūmų atstovas spaudai Džonas Kirbis (John Kirby) tvirtino, kad dronas gali būti niekada nesurastas.

Rusija, gerai išmokusi nusikaltėlių taktiką viską neigti, ir dabar dar kartą paneigė atakavusi droną, ir pakartojo, kad jis nukrito dėl "staigaus manevro“. Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos vadas S. Naryškinas pareiškė, kad Jungtinės Valstijos "labai aktyviai" vykdo kosminę, vizualinę ir radijo žvalgybą regione. „Mes išsamiai žinome ir suprantame Jungtinių Valstijų žvalgybos tikslus, naudojantis technologinėmis priemonėmis, ir stengiamės nustatyti juos labiausiai dominančius objektus", - sakė jis internete paskelbtame vaizdo įraše.

Rusijos ambasadorius Jungtinėse Valstijose pakartojo, kad JAV dronas "sąmoningai ir provokuojamai judėjo Rusijos teritorijos link su išjungtais atsakikliais". Jis pabrėžė, kad "nepriimtina JAV kariškių veikla netoli mūsų sienų kelia susirūpinimą" ir apkaltino amerikiečius teikiant žvalgybinę informaciją Kyjivui. "Jie renka žvalgybinę informaciją, kurią vėliau Kyjivo režimas naudoja smūgiams mūsų ginkluotosioms pajėgoms ir teritorijai", - sakė jis ir taip netiesiogiai patvirtino, kad Rusijos veiksmai atakuojant droną buvo tyčiniai.

Viso šio apsižodžiavimo rezultatas buvo ne tik gana netikėtas, bet ir iš tiesų apgailėtinas. JAV valstybės departamento atstovas spaudai Nedas Priceas staiga pareiškė, kad JAV karinio stebėjimo bepiločio orlaivio kritimas į Juodąją jūrą, greičiausiai, buvo netyčinis Rusijos veiksmas. "Manau, kad dabar geriausias vertinimas yra tas, kad tai tikriausiai buvo netyčinis incidentas. Tikriausiai, tai buvo vieno iš šių Rusijos pilotų gilios nekompetencijos rezultatas", - interviu televizijai MSNBC sakė jis.

Mes suprantame nenorą gilinti konfliktą, bijantis branduolinių pasekmių. Mes taip pat suprantame, kad teroristinė šantažo ir bauginimo taktika, kurios prisakė Kremliui laikytis Žirinovskis, puikiai veikia.

Ir mes suprantame, kad karo nusikaltėliams ir recidyvistams Maskvoje duota žalia šviesa, paskatinimas eiti toliau. Jų atsakymą, deja, visiškai neabejojame, netrukus pamatysime.

Bulgarijos prezidentas Rumenas Radevas trečiadienį susitiko su Sofijoje iš Rumunijos viešinčiu savo kolega ir abi kaimynės bei NATO sąjungininkės pasirašė bendradarbiavimo susitarimą, kuriuo siekiama sustiprinti dvišalius ryšius vykstant Rusijos karui Ukrainoje.

Rumunijos prezidentas Klausas Iohannisas trečiadienio susitikimą pavadino "svarbiu momentu dvišaliams santykiams" ir sakė, kad incidentas su bepiločiu lėktuvu Juodojoje jūroje yra "rimtas ir apgailėtinas".

Tai jau tikrai.

Tuo metu Maskvoje susitiko du draugeliai, kurių laukia nesulaukia Hagos tribunolas, karo nusikaltėliai fiureris Putinas ir diktatorius Assadas iš Sirijos. V. Putinas pasveikino B. Assadą ir pabrėžė Rusijos kariuomenės "lemiamą indėlį" stabilizuojant šalį. Rusija nuo 2015 m. rugsėjo vykdo karo nusikaltimus Sirijoje ir iki šiol išlaiko savo marodierių atramos tašką karo krečiamoje šalyje, dislokuodama karo lėktuvus ir taip vadinamus karius, o Viduržemio jūroje – karinio laivyno geldas.

O štai ES užsienio politikos reikalų galvai ir vyriausiajam diplomatui Josepui Borrelliui apsilankyti Izraelyje nepavyko ir nepavyks. Izraelio kraštutinių dešiniųjų vyriausybė pranešė, kad jis nėra laukiamas vizito po jo kritiškų komentarų apie Izraelio politiką okupuotame Vakarų krante.

J. Borrellas papiktino Izraelį praėjusią savaitę paskelbtu straipsniu, kuriame, pasak Izraelio pareigūnų, palestiniečių išpuolių aukos prilyginamos per Izraelio kariuomenės operacijas nužudytiems kovotojams.

"Būti sąžiningam reiškia pripažinti, kad ekstremizmas auga abiejose pusėse“, - pažymėjo ES politikas ir tuo užsitraukė žydų valstybės rūstybę.

Turkijos prezidentas R. T. Erdoganas užsiminė, kad jo šalis gali netrukus ratifikuoti Suomijos prašymą įstoti į NATO. Suomijos prezidentas Sauli Niinisto penktadienį Stambule turi susitikti su R. Erdoganu. Žurnalistų paklaustas, ar po to Turkijos parlamentas gali ratifikuoti Suomijos narystę, Erdoganas atsakė: "Dievas duos, jei tai bus geriausia. Kad ir koks būtų procesas, procesas veiks. Mes atliksime savo dalį. Mes laikysimės savo pažado. Penktadienį susitiksime su prezidentu ir įvykdysime duotą pažadą", – sakė jis.

Rusija ir Baltarusija pasaulio moterų bokso čempionate varžysis su savo vėliavomis ir nacionaliniais simboliais. Abiejų agresorių šalių sportininkės trečiadienį Indijoje vykusioje renginio atidarymo ceremonijoje nešė savo šalių vėliavas. Teroristinių valstybių sportininkams iš Rusijos ir jos kaimynės Baltarusijos, po plataus masto invazijos į Ukrainą, buvo uždrausta dalyvauti daugelyje tarptautinių varžybų. Kai kuriose sporto šakose, kuriose jie vis dar varžosi, jie tai daro be savo nacionalinių vėliavų ar himnų.

Tačiau Tarptautinė bokso asociacija, kuriai vadovauja Rusijos verslininkas Umaras Kremlevas, praėjusiais metais panaikino sankcijas šioms dviem valstybėms ir leidžia jų sportininkams varžytis kaip įprasta.

Taip, taip, pasaulis grįžta į senas naujas vėžes. Business as usual. Su teroristais iš Rusijos. Kodėl gi ne?

Jungtinės Karalystės Aukščiausiasis Teismas trečiadienį nusprendė, kad Ukraina gali kreiptis į teismą, kad išvengtų 3 mlrd. JAV dolerių paskolų grąžinimo, kurias, kaip teigiama, 2013 m. ji paėmė spaudžiama Rusijos, kad užkirstų kelią bandymui įstoti į Europos Sąjungą.

Teismas atmetė Rusijos vardu veikiančios Didžiosios Britanijos bendrovės prašymą įpareigoti Ukrainą grąžinti paskolas be teismo. Ukraina teigia, kad pinigus skolinosi, nes jai buvo grasinama karine jėga ir patiriant didžiulį neteisėtą ekonominį ir politinį spaudimą beveik dešimtmetį prieš Rusijai įsiveržiant į šalį.

Karas karu, o skolas Rusijai grąžint reikia. Kaip ir mokėti už dujas, naftą, grūdus, o nuo balandžio pirmosios leisti vadovauti JT Saugumo tarybai. Kvailių dienos pokštas, ne kitaip. Tik visą pasaulį čia kvailina Rusija. Tiksliau, pasaulis leidžiasi kvailinamas.

Vokietijos gynybos ministras nusprendė pakeisti šalies kariuomenės vadą ir į jo vietą paskirti dabartinį kariuomenės vidaus operacijų vadovą, trečiadienį pranešė vyriausybė. Nuo 2018 m. balandžio kariuomenei vadovaujantį generolą Eberhardą Zorną pakeis generolas leitenantas Carstenas Breueris, kuris anksčiau 2021 m. pabaigoje buvo paskirtas vadovauti ekspertų grupei, turinčiai patarti pareigūnams, kaip kovoti su COVID-19 pandemija.

Gynybos ministerija nenurodė šio pakeitimo priežasties, kuris vyksta Vokietijai siekiant modernizuoti savo kariuomenę, Bundesverą, ir tobulinti jos įrangą. Kai kurie šaltiniai teigia, kad šis naujojo Vokietijos gynybos ministro Boriso Pistoriaus ėjimas yra „visiškai politinio pobūdžio“.

Operacinis lygmuo

Vakar Ramšteine vyko Ukrainos gynybos klausimų kontaktinės grupės susitikimas, vadinamasis "Ramšteinas-10". Posėdyje, kuris vyko virtualiu formatu, JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas informavo, kad padaugėjo šalių, įsipareigojusių stiprinti Ukrainos oro gynybos sistemą. Taip pat jis sakė, kad devynios šalys ketina perduoti Ukrainai daugiau kaip 150 tankų "Leopard" ir taip padės Ukrainai suformuoti mažiausiai devynias naujas šarvuotas brigadas. Kartu jis pažymėjo, kad sąjungininkai ieško inovatyvaus amunicijos Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms tiekimo problemos sprendimo.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, reaguodamas į susitikime pasiektus susitarimus sakė, kad Rusijos agresija artėja prie ribos, kai ji gali būti Kremliui nebepakeliama. "Šiandien buvo vaisinga tarptautinė diena mūsų valstybei, mūsų gynybai. Įvyko dar vienas, jau dešimtasis, Ramšteino susitikimas. Amunicija mūsų kariams, artilerija, tankai, Ukrainos dangaus apsauga – visa tai buvo aptarta. Sprendimas yra", – sakė jis vakariniame vaizdo pranešime.

V. Zelenskis taip pat padėkojo partneriams, ypač JAV, kurios koordinuoja Ramšteino susitikimus, už pasirengimą padėti Ukrainai.

Kanada paskelbė, kad perduos Ukrainai 155 mm artilerijos šaudmenų ir raketų oro gynybos sistemoms. Kaip teigiama Kanados gynybos ministerijos pranešime, ministrė Anita Anand virtualiame susitikime "Ramšteinas-10" paskelbė, kad Kanada padovanos 8 000 vienetų 155 mm artilerijos šaudmenų ir 12 oro gynybos raketų iš Kanados ginkluotųjų pajėgų atsargų, skirtų paremti tas oro gynybos sistemas, kuriomis jau disponuoja Ukrainos kariuomenė.

Tuo tarpu Ispanijos gynybos ministrė Margarita Robles pareiškė, kad jos valstybė suteiks Ukrainai dar keturis tankus "Leopard 2", be anksčiau pažadėtų šešių. Pirmieji tankai turėtų būti pristatyti "artimiausiu metu".

O štai Švedijos vyriausybė nusprendė aplenkti Ispaniją ir Ukrainai duoti 10 Vokietijoje pagamintų tankų "Leopard 2" jau labai greitu metu. Taip Stokholmas skatina Kyjivą praėti ruoštis kontrpuolimui.

Visa tai yra, žinoma, labai gerai. Tankai, artilerijos šaudmenys, oro gynybos sistemų raketos. Aiškumo dėlei turime pasakyti, kad, pvz., 8 tūkst. 155 mm artilerijos šaudmenų ukrainiečių gynėjams užteks pusantros - dviems dienoms, 12 oro gynybos raketų – pusvalandžiui (masinių Rusijos atakų iš oro metu, Ukraina gynybai sunaudoja 250 – 300 įvairaus tipo raketų), na o 14 tankų yra parama vienai pėstininkų brigadai arba kitaip sakant, viena tankų kuopa. Bet svarbiausia reikia suprasti, kad ne tankai ir ne artilerija ginasi, bet kariai, kurie tą ginkluotę valdo. Be žmogaus, be kario, geriausia ginkluotė tėra metalo gabalas.

Taktinis lygmuo

Per pastarąją parą ginkluoti valkatos iš Rusijos surengė 75 atakas rytų fronte.

Sulaukusi Ukrainos gynybos pajėgų pasipriešinimo, Rusijos Federacija toliau naudoja teroro taktiką prieš Ukrainos civilius gyventojus, nesiliauja smogti ir apšaudyti apgyvendintų teritorijų.

Per pastarąją parą priešas sudavė 3 raketų ir 9 oro smūgius, 79 kartus apšaudė iš salvinės ugnies sistemų. Ypač nukentėjo Charkivo miesto civilinės infrastruktūros objektas.

Tolesnių priešo raketinių smūgių visoje Ukrainos teritorijoje tikimybė išlieka didelė.

Ukrainos karinės oro pajėgos 16 kartų pataikė į okupantų personalo ir karinės technikos koncentracijos rajonus. Gynėjai numušė priešo lėktuvą Su-25 ir 13 įvairių tipų bepiločių orlaivių. Raketinių ir artilerijos pajėgų daliniai smogė valdymo postui, 3 priešo personalo ir karinės technikos koncentracijos rajonams, taip pat 2 kartus radiolokacinei stočiai, elektroninės kovos stočiai ir priešlėktuvinių raketų kompleksui šaudymo pozicijoje.

Rusų marodieriai, atsigavę po kelių itin sėkmingų ukrainiečių kontr-atakų prie Bachmuto, vakar remiami aviacijos ir artilerijos, nuo Dubrovo-Vasiljivkos pajudėjo Hyrhorivkos kryptimi. Šio puolimo tikslas, greičiausiai, yra apeiti Bohdanivką ir Kalynivką, kurioje itin gerai įsitvirtinę gynėjai ir blokuojant Časiv Jarą šiaurėje ir rytuose, atkirsti remiančias ir rezervines pajėgas tam, kad galėtų artimiausiu metu su nauja jėga bandyti užveržti žiedą aplink Bachmutą. Tokį rusų veiksmų eigos variantą patvirtina uraganinė, nenutylanti nė akimirkai, artilerijos ugnis į prarastą kelio H-32 atkarpą. Šis kelias yra itin svarbus paramai iš Časiv Jaro.

Primename, kad galite savo 1.2 procento nuo pajamų pervesti šias apžvalgas kuriančiai agentūrai, įmonės kodas 305974366.

Nuotraukoje – ukrainiečių karys Bachmute, ginkluotas sovietine priešlėktuvine „Igla“. Šatinis: apnews.com

Dėkojame, kad remiate ir suteikiate mums galimybę sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Ypatingas ačiū rėmėjams DT Artelė, UAB ir Lietuvos aludarių gildijai. Kasdienės apžvalgos yra „Pažinti Rusiją“ projekto dalis, kurią remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Norėtumėte pakviesti diskusijai ar mokymams? Rašykite: info@visagentura.com
Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT447300010172065624


67 views0 comments

Comments


bottom of page