top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

POPIEŽIUS PRANCIŠKUS RAGINA NUTRAUKTI VISUS KARUS (2023 04 09)

Politinis strateginis lygmuo

Politinis gyvenimas šeštadienį prieš Velykas Europoje buvo nuščiuvęs. Prezidentai ir institucijų vadovai, vyriausybių lyderiai ir nevykėliai, nesiblaškė po žiniasklaidos priemones, nelipo ant bačkų ir nepažėrė pasauliui nuotraukų su dirbtinėmis šypsenomis. Skambūs pareiškimai antraštėms buvo atidėti kitai savaitei.

Popiežius Pranciškus per šeštadienio vakaro vigilijos Mišias Šventojo Petro bazilikoje kvietė pasaulio katalikus švęsti Velykas, smerkdamas "ledinius karo vėjus" ir kitas neteisybes. Prieš tai, 86 metų Pranciškus praleido penktadienio vakaro renginį po atviru dangumi dėl neįprastai žemos temperatūros Romoje. Gydytojai liepė jam būti atsargiam, nes praėjusią savaitę Katalikų bažnyčios galva buvo hospitalizuota dėl bronchito.

Mišių metu Pranciškus kalbėjo apie kartėlį, siaubą ir nusivylimą, kurį šiandien jaučia daugelis. "Galime jaustis bejėgiai ir nusivylę prieš blogio galią, konfliktus, kurie ardo santykius, išskaičiavimo ir abejingumo nuostatas, kurios, atrodo, vyrauja visuomenėje, korupcijos vėžį, neteisybės plitimą, ledinius karo vėjus", – sakė jis.

Savo homiliją Pranciškus skaitė tvirtu ir pasitikinčiu balsu, sakydamas, kad net tada, kai žmonės jaučia, jog vilties šaltinis išdžiūvo, svarbu neužšalti pralaimėjimo jausme, bet su Dievo pagalba siekti "vidinio prisikėlimo".

Pontifikui raginant nutraukti visus karus, Kinija pradėjo tris dienas truksiančias karines pratybas aplink Taivaną. Pekinas taip demonstruoja savo nepasitenkinimą dėl Taivano prezidentės Tsai Ing–wen susitikimo Kalifornijoje su JAV Atstovų Rūmų pirmininku Kevinu McCarthy.

Kinija, kuri tvirtina, kad Taivanas yra jos nuosavybė, ir neatmeta galimybės panaudoti jėgą savo tikslams pasiekti, iki balandžio 10 d. vykdys "kovinės parengties patruliavimą", šeštadienį trumpame pareiškime nurodė komunistinė Liaudies išlaisvinimo armijos vadovybė.

Pratybose, pavadintose "Jungtinis aštrus kardas", įvairios kinų pajėgos dalyvauja Taivano sąsiauryje į šiaurę ir pietus nuo salos, taip pat jūroje ir oro erdvėje į rytus nuo jos.

"Tai rimtas įspėjimas Taivano nepriklausomybės separatistinėms pajėgoms ir išorės jėgų sąmokslui bei provokacijoms ir būtini veiksmai siekiant apginti nacionalinį suverenitetą ir teritorinį vientisumą", – pareiškė Kinijos kompartijos begemotai.

Taivano gynybos ministerija pranešė, kad stebi padėtį ir tinkamai reaguos, kad apgintų salos saugumą. Bet Taivanas yra blogiau pasirengęs karui nei Ukraina, todėl be tiesioginio JAV įsikišimo jis neišgyvens, sako Atstovų Rūmų Užsienio reikalų komiteto vadovas respublikonas Michael McCaul. Jis teigimu, JAV įsitrauks į kovines operacijas prieš Kiniją, jei Pekinas bandys jėga užgrobti Taivaną.

CŽA yra įspėjusi, kad jos analitikai prognozuoja, esą Pekinas ketina į Taivaną įsiveržti 2027 metais.

Įtampa auga ir tarp kitų dviejų šalių. Pastaraisiais mėnesiais nesutarimai tarp Irano ir Azerbaidžano tapo beveik kassavaitiniu reiškiniu. Paskutinis diplomatinis incidentas įvyko, kai Azerbaidžanas išsiuntė keturis Irano diplomatus dėl "provokacinių veiksmų", kurių neįvardijo, o Irano užsienio reikalų ministerija pažadėjo imtis "atsakomųjų diplomatinių veiksmų". Be to, Azerbaidžanas areštavo šešis savo piliečius, kurie buvo apkaltinti ryšiais su Irano slaptosiomis tarnybomis ir perversmo Kaspijos jūros regiono šalyje rengimu. Tai buvo paskutinis iš kelių pastaraisiais mėnesiais įvykdytų areštų, o Baku visus įtariamuosius sieja su Teheranu.

Azerbaidžano prezidentas Ilhamas Alijevas, artimas Irano istorinės varžovės Turkijos sąjungininkas, apkaltino Teheraną dėl teroristinio išpuolio sausio pabaigoje. Jo metu, vyras įsiveržė į Azerbaidžano ambasadą sostinėje, nužudė jos apsaugos vadovą ir sužeidė kitus.

Azerbaidžanas taip pat kritikuoja Iraną už tai, kad jis tariamai remia Armėniją dešimtmečius trunkančiame konflikte dėl separatistinio Kalnų Karabacho regiono.

Kita vertus, Iranas, kuriame gyvena milijonai tiurkiškai kalbančių etninių azerbaidžaniečių, jau seniai kaltina Azerbaidžaną, kad šis kursto separatistines nuotaikas jo šiaurės vakarų pasienyje.

Karo dūmų ir žiežirbų fone, NATO planuoja surengti didžiausias aviacijos pratybas savo istorijoje. Birželio 12–23 dienomis tarptautinės pratybos, kuriose daugiausia dėmesio bus skiriama operacinio ir taktinio lygmens lauko mokymams, vyks Vokietijoje, Čekijoje, Estijoje ir Latvijoje, praneša JAV Nacionalinė gvardija. Pratybose dalyvaus apie 23 skirtingų tipų 220 orlaivių. „Air Defender '23“ bus didžiausios karinių oro pajėgų dislokavimo pratybos nuo pat NATO įkūrimo 1949 m.

"Air Defender' 23" strategiškai vienija JAV ir Vokietiją. „Pratybų metu bus ne tik patikrinta mūsų sąveika dirbant kartu, bet ir mūsų gebėjimas greitai dislokuoti ir panaudoti koalicijos oro pajėgas", – komentavo JAV karinių oro pajėgų generolas leitenantas Michaelas A. Loh.

Operacinis lygmuo

Ukrainos kariuomenės atstovas Ivanas Timoška sako, kad rusų okupantų puolimas įstrigo, o driskių pajėgoms nepavyksta pasistūmėti nė viena kryptimi.

Jo teigimu, apšaudymo tempas Bachmute ir keliuose kituose fronto ruožuose gerokai sumažėjo, o kai kuriose vietovėse frontas iš viso sustojo. Tuo pat metu "nuskendo" puolimas prie Avdijivkos, kurią priešas pasirinko nauju "taikiniu" vietoj Bachmuto. Be to, Rusijos kariuomenė nesėkmingai bando perimti Marjinkos kontrolę, nors miestas jau praktiškai sunaikintas.

Okupantai kraujas iš nosies stengiasi bent kažkur žengti į priekį, tačiau stigdami kovinės galios ir žmogiškųjų resursų, trūkumą kompensuoja artilerijos ugnimi.

Karo studijų centro analitikai praneša, kad Rusijos karinė vadovybė nusprendė nutraukti kasdienį šaudmenų išdavimą tuose fronto rajonuose, kur aktyvios puolamosios operacijos beveik sustojo.

Tuo tarpu Ukrainos gynėjų motyvacija išlaisvinti savo šalį auga, kaip ir pasirengimas galingam puolimui artimiausioje ateityje.

Įprastiniame savo kreipimesi Ukrainos prezidentas V. Zelenskis minėjo Lietuvos Seimo sprendimą siekti Ukrainos pakvietimo į NATO per Aljanso viršūnių susitikimą Vilniuje ir sakė, kad tai turės tęsinį artimiausiomis savaitėmis ir mėnesiais.

"Tik kartu su Ukraina Aljansas galės garantuoti realią Europos apsaugą nuo bet kokio kėsinimosi į žmonių gyvenimus, esamas sienas, taisyklėmis pagrįstą tarptautinę tvarką. O be Ukrainos sunku įsivaizduoti ilgaamžiškumą", – sakė Ukrainos valstybės vadovas savo vakaro kalboje.

Taktinis lygmuo

Rusams išsėmus raketų atsargas, mažėja ir apšaudymų jomis. Per praėjusią parą priešas paleido 4 raketas, tačiau sudavė 40 smūgių iš oro ir 58 kartus apšaudė iš salvinių ugnies sistemų griaudamas civilinę infrastruktūrą.

Zaporižėje, marodieriams pataikius į gyvenamąjį pastatą, ukrainiečiai praneša apie civilių aukas.

Teroristai iš Maskolijos Bachmuto, Avdijivkos ir Marjinkos apylinkėse surengė daugiau kaip 50 atakų.

Rusijos okupantai toliau stiprina kontržvalgybos ir policijos režimą laikinai okupuotoje Chersono srities teritorijoje. Gornostajevo rajone rengiami reidai, kurių metu tikrinami vietos gyventojų asmeniniai telefonai, ar juose nėra nuotraukų ir vaizdo medžiagos, taip pat "draudžiamo" turinio. Tokių patikrinimų metu okupantai fiksuoja vietos gyventojų asmens duomenis, pasirinktinai atlieka kratas jų namuose.

Kreminos – Siverskio ruože ukrainiečių pajėgos surengė tris kontr–atakas. Nuo Verchnekamenkos driskiai puolė Serebriankos kryptimi, šiaurės vakarų link ties Kremina, bet gavo į ausį. Nuo Kreminos pietvakarių kryptimi link per Dobrovką į pagalbą skubėję čmobikai užsirovė ant ukrainiečių pasalos ir iš šono gavę per šonkaulius, atsitraukė atgal. Tuo pat metu link Serebriankos į pietus nuo Kreminos pajudėjęs orkų padalinys pasimetė tarp generalbalvonų įsakymų, gavo tiesiai į kaktą artilerijos ugnies ir buvo beveik sunaikintas. Išblaškyti likučiai atsitraukė Kreminos kryptimi.

Lietuva

Vakar marginę kiaušinius, lietuviai šiandien švenčia Velykas.

Kiaušinis – gyvybės, derlingumo, vaisingumo simbolis. Valgant įvairiais raštais išmargintą kiaušinį tikima, kad dėl to jo galios dar labiau sustiprėja, žmogus tampa sveikesnis ir energingesnis.

Dažniausiai pasitaikantis margučio simbolis – saulė.

Kitaip ir būti negali: nors Velykos yra religinė krikščionių šventė, tačiau lietuvio sąmonė vis dar išlikusi ganėtinai pagoniška.

Nuotraukoje antikarinis grafitis, atsiradęs Sankt Peterburgo centre, Rusijoje. "Atleisk jiems, nes jie nežino, ką daro", – Kristaus žodžiai ant kryžiaus.

Dėkojame, kad remiate ir suteikiate mums galimybę sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Ypatingas ačiū rėmėjams DT Artelė, UAB ir Lietuvos aludarių gildijai. Kasdienės apžvalgos yra „Pažinti Rusiją“ projekto dalis, kurią remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Norėtumėte pakviesti diskusijai ar mokymams? Rašykite: info@visagentura.com
Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT44730001017206562457 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page