top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

PRIGOŽINO MANEVRAI – KERMLIAUS REŽIMO SKILIMO ŽENKLAS? (2023 05 06)

Geopolitinė padėtis

Vakar Pasaulio sveikatos organizacija pranešė, kad COVID-19 nebelaikoma pasauline nepaprastąja padėtimi. Praėjus daugiau nei trejiems metams nuo to laiko, kai PSO paskelbė koronavirusą tarptautine krize, šis pranešimas žymi pandemijos pabaigą. Ji visame pasaulyje sukėlė didžiulę baimę, įtarumą, susiskaldymą, užsidarymą, o ekonominiai padariniai jaučiami iki šiol.

PSO teigia, kad kiekvieną savaitę nuo viruso vis dar miršta tūkstančiai žmonių, o milijonai kenčia nuo alinančių ilgalaikių padarinių, tačiau pandemija – suvaldyta.

"Su didele viltimi skelbiu, kad COVID-19 baigėsi kaip pasaulinio masto ekstremalioji situacija sveikatos srityje", - sakė PSO generalinis direktorius Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas. "Tai nereiškia, kad COVID-19 baigėsi kaip pasaulinė grėsmė sveikatai", - sakė jis, įspėdamas, kad dar gali atsirasti naujų variantų. Tedrosas pažymėjo, kad nors oficialus COVID-19 mirčių skaičius yra 7 milijonai, realus skaičius siekia mažiausiai 20 milijonų.

Jis apgailestavo dėl COVID-19 padarytos žalos pasaulio bendruomenei, sakydamas, kad pandemija sužlugdė verslą, padidino politinį susiskaldymą, paskatino dezinformacijos plitimą ir įstūmė milijonus žmonių į skurdą.

Tačiau pati PSO prisidėjo prie to, kad ta padaryta žala būtų dar didesnė. Ir nors 2020 m. sausį PSO viešai gyrė Kiniją už tariamai greitą ir skaidrų reagavimą, tačiau privačiai aukščiausi pareigūnai buvo nusivylę kinų bendradarbiavimo stoka. Be to, siaučiant virusui, PSO rekomendavo kelis mėnesius nedėvėti kaukių, o tai, daugelio sveikatos pareigūnų teigimu, pareikalavo žmonių gyvybių.

Daug mokslininkų taip pat peikė PSO nenorą pripažinti, kad COVID-19 plinta oru ir per žmones, kuriems nepasireiškia ligos simptomai, ir kritikavo, kad agentūra nepateikė griežtų rekomendacijų, kaip užkirsti kelią tokiam poveikiui.

Žmonijai, bent jau iš dalies, tikrai pavyko susitvarkyti su plika akimi nematomu virusu, tačiau kasdien regimiems siaubams, kuriuos kuria žmonių rankos, kelio užkirsti niekaip nepavyksta. Visame pasaulyje tvyranti prievarta, agresija, ginkluoti konfliktai, Rusijos vykdomi karo nusikaltimai Ukrainoje, globalus poveikis gamtai ir su tuo susijęs atšilimas bei griaunanti klimato kaita yra visuotinio žmonijos dvasinio ir moralinio atsilikimo požymiai.

Reikšmingi postūmiai

Po devynių karo mėsmalės mėnesių prie Bachmuto, butų vagis ir recidyvistas Prigožinas pareiškė, kad jo samdomi žmogžudžiai ir prievartautojai ketina trauktis iš karo Ukrainoje. Prieš tai Prigožinas pareiškė, tik jo marodierių dėka Rusija užgrobė Donecko sritį, įskaitant svarbų druskos kasyklų miestą Soledarą, ir apkaltino Rusijos gynybos ministeriją nesugebant aprūpinti jo nusikaltėlių pakankamu kiekiu amunicijos Bachmutui užimti. Būtent šią priežastį jis nurodė penktadienį, grasindamas „pasitraukti“.

Mes nemanome, kad šis, kaip ir ankstesni, Prigožino pareiškimai yra nesuderinti su Maskva. Visi Kremliaus nusikaltėliai sėdi toje pačioje valtyje, kurios atplaukiančios laukia Hagoje, todėl net ir tikrą atsitraukimą reikėtų vertinti kaip iš anksto suplanuotą karinę teroristų apgaulę.

JAV skaičiavimais, Ukrainoje kariauja apie 50 000 "Wagner" karių, iš kurių apie 40 000 – nuteistieji iš įkalinimo įstaigų. Beveik pusė iš 20 000 taip vadinamų Rusijos karių, žuvusių Ukrainoje nuo gruodžio mėnesio, buvo "Wagner" marodieriai kovose dėl Bachmuto.

JAV vertinimu, "Wagner" per mėnesį Putino virėjui „kainuoja“ apie 100 mln. dolerių. Mes neabejojame, kad šiuos pinigus Prigožinas gauna tiesiai iš teroristinės Rusijos biudžeto.

Rusijos karo nusikaltimų ministerija pakeitė savo prioritetus mūšio lauke, perkeldama operatyvinį dėmesį nuo Bachmuto užėmimo į pasirengimą Ukrainos kontrpuolimui. Tai teigiama gegužės 5 d. JAV karo tyrimų instituto (ISW) pranešime. Pažymima, kad dėl tokio Rusijos kariuomenės dėmesio pasikeitimo Prigožino samdiniai atsidūrė potencialiai sudėtingoje padėtyje.

Analitikai pažymi, kad samdiniai nenustojo bandyti visiškai užimti Bachmuto, nepaisant ribotų galimybių gauti amunicijos. "Tolesnis "Wagner" atkaklumas Bachmute prieštarauja bendram Rusijos puolamųjų operacijų sulėtėjimui kitose Ukrainos vietose, nes reguliarioji Rusijos kariuomenė, regis, iš esmės keičia savo dėmesį, kad pasiruoštų ilgai lauktam Ukrainos kontrpuolimui", - sakoma pranešime.

Ekspertai pažymi, kad "Wagner" patirti nuostoliai Bachmute ir tikėtinas Rusijos gynybos ministerijos pastangų prioritetų mažinimas gali pastatyti Prigožiną ir jo marodierius į ypač blogą padėtį.

Trumpai

Šiandien Jungtinėje Karalystėje vyks visuotinė šventė – bus karūnuojamas Karolis III-iasis. Pompastika, iškilmės ir simbolika siekia daugiau nei 1 000 metų, o karūnavimo ceremonijos didžioji dalis išlieka nepakitusi kai Vestminsterio abatijoje 1066 m. buvo karūnuotas Vilhelmas Užkariautojas.

Buvęs karo nusikaltėlio ir teroristo S. Šoigu pavaduotojas, generolas pulkininkas Michailas Mizincevas paskirtas „Wagner“ vado pavaduotoju. Dviejuose vaizdo įrašuose "Telegram" kanale, M. Mizincevas, apsirengęs "Wagner" drapanomis, užfiksuotas besilankantis treniruočių stovykloje ir apžiūrintis Rusijos pozicijas Bachmuto mieste. Tikimės, kad jau šiandien jis pakratys savo skeltas kanopas.

JAV suteiks Lenkijai atakos sraigtasparnių "Apache", kurie bus dislokuoti šalies rytuose, pareiškė Lenkijos gynybos ministras.

Ukrainos kontrpuolimas gali prasidėti artimiausiomis dienomis ar valandomis, pareiškė Zaporižės srities okupacinės administracijos "vadovas" ir paskelbė apie "savanorišką" 18-os šios srities gyvenviečių evakuaciją.

Danija kartu su Vokietija perduos Ukrainai 80 tankų "Leopard 1", pareiškė Danijos gynybos ministro pareigas einantis Troelsas Lundas Poulsenas.

Lietuvoje

Savaitgalį naktimis kandžiosis šalnos, o dienomis nuo posėdžių pervargę parlamentarai kitos savaitės VSD direktoriaus kandžiojimui ruoš klausimus.

Pagrindinis jų – kodėl mūs kaimuko saugumas rūpinasi mūs kaimuko saugumu!

Va čia tai rimtas klausimas. O jei ir nelabai rimtas, tai ką daugiau veikt?

Negi imsi ir pats rūpinsiesi Lietuvos saugumu? Ne parlamentaro tai darbas. Žymiai įdomiau po „karštą“ lavoniena atsiduodančia temą pasiknaisioti. O ir antraštėse – gi žiū, kas ims, ir pavardę įrašys. Vis vienas kitas rinkėjo balsas tyruose.

Nuotraukoje Ukrainos pasienio apsaugos šturmo padaliniai treniruojasi ruošdamiesi kontrpuolimui (AP Photo/Bernat Armangue).

Ypatingas ačiū nuolatiniam rėmėjui „DT Artelė“, taip pat Lietuvos aludarių gildijai. Mūsų darbo tęsimui itin svarbi visų jūsų parama: https://tinyurl.com/noriuparemti
Siūlome aktyvius mokymus: https://tinyurl.com/f352n3uw47 views0 comments
bottom of page