top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

RUSIJA – DIDŽIAUSIA GRĖSMĖ VOKIETIJAI (2023 06 15)

Geopolitinė padėtis

Vokietijos vyriausybė, trečiadienį pristatydama savo pirmąją išsamią nacionalinio saugumo strategiją, pareiškė, kad "artimiausioje ateityje" didžiausią grėsmę saugumui kels Rusija, ir pasisakė už subalansuotą požiūrį į Kiniją.

Kancleris Olafas Scholzas sakė, kad naujoji strategija įgavo dar didesnę svarbą po Rusijos beveik prieš 16 mėnesių įvykdytos plataus masto invazijos į Ukrainą. Karas Ukrainoje padidino nerimą Vokietijoje dėl jos pačios ginkluotųjų pajėgų pasirengimo ir paskatino O. Scholzą paskelbti apie "posūkio tašką" karinių išlaidų srityje.

76 puslapių dokumente, kuriame išdėstyta strategija, teigiama, kad "šiandieninė Rusija artimiausioje ateityje yra didžiausia grėsmė taikai ir saugumui euroatlantinėje erdvėje". Jame taip pat įspėjama, kad kai kurios šalys "bando pertvarkyti esamą tarptautinę tvarką pagal savo požiūrį į sistemingą varžymąsi" - tai netiesioginė nuoroda į dezinformacijos, kibernetinių atakų ir ekonominio spaudimo iš didžiųjų valstybių, tokių kaip Kinija, grėsmes.

Dokumente keletą kartų užsimenama apie klimato kaitos keliamas grėsmes saugumui. Tarp jų - padidėjusi bado, ligų ir konfliktų rizika visame pasaulyje, taip pat ekstremalūs meteorologiniai reiškiniai ir žala ypatingos svarbos infrastruktūrai Vokietijoje.

Trečiadienį paskelbtas dokumentas pasirodė likus savaitei iki Vokietijos vyriausybės posėdžio Berlyne, kur vyks aukšto lygio derybos su aukšto rango Kinijos pareigūnais, kuriose, kaip tikimasi, bus aptarta daug opių klausimų.

Berlyno nuomone, Kinija yra "partnerė, konkurentė ir sisteminė varžovė", pažymint, kad "pastaraisiais metais sustiprėjo rungtyniavimo ir konkurencijos elementai; kartu Kinija tebėra partnerė, be kurios neįmanoma išspręsti daugelio neatidėliotinų pasaulinių iššūkių".

Opozicijos lyderis Friedrich Merz teigė, kad naujoji saugumo strategija yra "anemiška turinio prasme, strategiškai nereikšminga, neturinti operatyvinių pasekmių" ir parengta nepasitarus su Vokietijos sąjungininkais.

Mes kol kas susilaikysime nuo išsamesnių vertinimų. Tačiau vienas dalykas šioje strategijoje yra iš tiesų reikšmingas – teroristinė Rusija pagaliau ir Vokietijoje įvardinta kaip grėsmė saugumui, o ne kaip „varžovė ir partnerė“.

Tuo tarpu naujai perrinktas prezidentu ilgametis Turkijos valdytojas R.T. Erdoganas paneigė JAV prezidento J. Bideno išsakytas viltis dėl Švedijos. Turkijos prezidentas pareiškė, kad NATO neturėtų tikėtis, jog jo šalis patvirtins Švedijos prašymą prisijungti prie Vakarų karinio aljanso iki liepos mėn. įvyksiančio aukščiausiojo lygio susitikimo. Antradienį grįždamas iš valstybinio vizito Azerbaidžane, kalbėdamas su žurnalistais, R. T. Erdoganas sakė, kad Turkijos požiūris į stojimą nėra "teigiamas" ir pažymėjo, kad Turkijos delegacija susitikime "perduos šią žinią, <...> nesitikėkite, kad Vilniuje, Lietuvos sostinėje, bus kitaip".

Formaliai, Turkijos vyriausybė kaltina Švediją, kad ji pernelyg atlaidžiai vertina grupes, kurios, Ankaros teigimu, kelia grėsmę saugumui, įskaitant kovingas kurdų grupuotes ir asmenis, siejamus su 2016 m. mėginimu įvykdyti perversmą.

Reikšmingi postūmiai

Ukrainos gynybos ministro pavaduotoja Hanna Maliar vakar teigė, kad Ukrainos kariuomenė pamažu žengia į priekį. Vakarų analitikai ir kariuomenės pareigūnai pastebi, kad pastangos išstumti įsitvirtinusias, pasiruošusias gynybai ir gausias Rusijos driskių pajėgas gali užtrukti ne vienerius metus.

Ukrainos kariai įvairiuose fronto linijos ruožuose aplink Donecko miestą Bachmutą pasistūmėjo 200-500 metrų, o pietinėje Zaporižės srityje - 300-350 metrų, teigė H. Maliar. Pasak jos, Ukrainos pajėgoms pavyko pasiekti laimėjimų nepaisant Rusijos artilerijos ir oro pajėgų pranašumo ir didelio skaičiaus Rusijos karių paliktų minų. M. Maliar pažymėjo, kad nuo Rusijos plataus masto invazijos pradžios Ukrainos nuostoliai mūšio lauke buvo "nepalyginamai mažesni" nei Rusijos karių.

Šią naktį priešas vėl atakavo Ukrainą iš oro. Į Kryvyj Rihą paleistos 4 sparnuotosios raketos, trys pataikė į pramonės įmones. Virš Dnipro srities buvo sunaikinti visi 5 "Shahed-131/136" tipo bepiločiai. Trys raketos pataikė į dvi pramonės įmones, neturinčias nieko bendra su kariuomene. "Sugriovimai yra dideli. Valstybinė avarinė tarnyba ir gelbėjimo tarnybos greitai užgesino gaisrus. Šiuo metu vyksta padarinių likvidavimas", - sakė karinės administracijos Kryvyj Rihe vadovas.

Iš viso priešlėktuvinės gynybos pajėgos sunaikino 20 "Šachedų", 1 sparnuotąją raketą X-101/X-555 ir 1 bepilotį "Orlan".

Reuters žurnalistai apsilankė išlaisvintame Storoževojės kaime. Jie rašo, kad kelias į jį "nusėtas rusų kareivių lavonais ir sudegusiais šarvuočiais". Ukrainos kariuomenės duomenimis, per "apsupimo" operaciją žuvo apie 50 rusų karių, keturi pateko į nelaisvę. Pačiame kaime matyti nuo apšaudymo apgadinti namai.

Trumpai

Rusijos fiurerio Putino draugelis alkoholikas Medvedevas, einantis kažkokias jam sugalvotas pareigas pareiškė, kad Maskva neturi jokios priežasties nesunaikinti savo priešų povandeninių ryšių kabelių, nes, pasak jo, Vakarai prisidėjo prie "Nord Stream" dujotiekio sprogimų.

"Jei vadovausimės įrodytu Vakarų šalių bendrininkavimu sprogdinant "Nord Stream", tuomet nebelieka jokių suvaržymų - net moralinių - kurie galėtų mums sutrukdyti sunaikinti vandenyno dugne esančias mūsų priešų kabelines komunikacijas", - per "Telegram" pareiškė buvęs Rusijos prezidentas ir rankinis Putino šunelis.

Atviras grasinimas, kurį reiktų priimti rimtai.

Australijos parlamentas ketvirtadienį priėmė teisės aktą, kuriuo siekiama neleisti Rusijai statyti naujos ambasados šalia Parlamento rūmų. Motyvuojama šnipinėjimo ir politinio kišimosi grėsmėmis. Ministras Pirmininkas Anthony Albanese sakė, kad teisės aktas, remiantis saugumo tarnybų rekomendacijomis, panaikins Rusijos nuomos sutartį dėl antrosios ambasados vietos.

"Vyriausybė gavo labai aiškius saugumo patarimus dėl rizikos, kurią kelia naujas Rusijos įsikūrimas taip arti parlamento rūmų", - sakė A. Albanese žurnalistams. "Mes veikiame greitai, kad užtikrintume, jog nuomos vieta netaptų oficialia diplomatine buveine".

Nuostabu. Plojame.

Trečiadienį Rusijos pietuose vyko daugiau kaip 20 ukrainiečių karių, patekusių į nelaisvę per kovas Ukrainoje, „teismas“. Į nelaisvę paimti kariai priklausė batalionui "Azov" - elitiniam Ukrainos ginkluotųjų pajėgų daliniui, kovojusiam su Rusijos kariuomene Azovo jūros Mariupolio uoste. Kaltinamiesiems pateikti kaltinimai dalyvavimu teroristinės organizacijos veikloje ir dalyvavimu veiksmuose, kuriais siekiama nuversti Rusijos remiamą valdžią Donecko regione.

Gegužės mėnesį Kinijos ekonomika lėtėjo, o pramonės produkcijos ir mažmeninės prekybos augimas neatitiko prognozių, todėl dar labiau sustiprėjo lūkesčiai, kad Pekinui reikės imtis daugiau priemonių, kad sustiprintų po pandemijos atsigavimą.

Šių metų pradžioje pastebėtas ekonomikos atsigavimas antrąjį ketvirtį prarado pagreitį, todėl Kinijos centrinis bankas šią savaitę sumažino kai kurias pagrindines palūkanų normas.

Trečiadienį Rusijos teismas pripažino kalinamo opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno bendrininkę kalta dėl ekstremizmo ir skyrė jai 7,5 metų laisvės atėmimo bausmę. Lilija Čanyševa, anksčiau vadovavusi A. Navalno biurui Rusijos Baškortostano regione, buvo pripažinta kalta dėl ekstremizmo raginimo, ekstremistinės grupės kūrimo ir teises pažeidžiančios organizacijos steigimo.

Dar vienas cirkas, tik žiūrovų mažoka.

Lietuvoje

Kaišiadoryse iš paukštyno pradingo 15 000 vištų ir dar 10 000 kiaušinių.

Vagystė, ne kitaip.

Viskas įvyko trumpą ir šviesią birželio naktį, nė lapė nesulojo, nė gaidys negiedojo. Ir kameros nieko nefiksavo, ir raibosios tylėjo, kaip gi kitaip.

Matyt, NSO iš Kauno pakeliui į Sirijų užsuko į Kaišiadoris.

Nuotraukoje – kelias į išlaisvintą Storoževojės kaimą (REUTERS).

Ypatingas ačiū nuolatiniams rėmėjams „DT Artelė“ ir Lietuvos aludarių gildijai. Dėkojame savo skaitytojams už palaikymą. Svarbu ne tai, kokia suma paremiat, svarbus Jūsų dėmesys ir dėkingumas. Nuoroda paramai: https://tinyurl.com/noriuparemti

Siūlome aktyvius mokymus: https://tinyurl.com/f352n3uw40 views0 comments

Comments


bottom of page