top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

RUSIJA INTENSYVINA PUOLAMĄSIAS OPERACIJAS UKRAINOS RYTUOSE (2023 01 28)

Politinis strateginis lygmuo
Didžioji Britanija gali perduoti naikintuvus Ukrainai, bet su viena sąlyga - kai iš okupuotų teritorijų pasitrauks Rusijos kariai. Apie tai pranešė "The Telegraph". Esą aukšto rango Karališkųjų oro pajėgų šaltinis teigė, kad šiuo metu šis klausimas nėra prioritetinis. Leidinio pašnekovai teigė, kad lėktuvai gali būti perduoti, "kai Rusija bus išvaryta iš Ukrainos ir ukrainiečiams reikės vykdyti oro kontrolės misiją, kad apsaugotų savo oro erdvę".
Ė, čia kažkoks nesusipratimas. Naikintuvų reikia tam, kad visų pirma, driskiai būtų išmušti iš okupuotų teritorijų, o ne po to, kai jie kažkokiu stebuklingu būdu iš ten pasitrauks. Ar tik nebus minimi pašnekovai Ostapo Benderio mokiniai?
Tuo pat metu kitas aukšto rango JK gynybos šaltinis buvo susirūpinęs, kad karinės oro pajėgos ir karinės jūrų pajėgos nepakankamai prisideda prie paramos Ukraina. Pažymima, kad "ukrainiečiams reikia, kad dalyvautų visos ginkluotųjų pajėgų rūšys".
Tačiau pašnekovai iš karinių jūrų pajėgų ir laivyno paaiškino, kad jų ginklais naudotis sudėtingiau ir reikia daugiau laiko mokymams. Be to, JK karinis jūrų laivynas nuo 2022 m. vasaros moko ukrainiečius valdyti du "Sandown" klasės minininkus.
Pasak "Politico", Ukraina, gavusi tankų, dabar jau prašo vakarietiškų naikintuvų ir gali juos gauti, tikėdamasi Baltijos šalių paramos šiuo klausimu. JAV prezidento Joe Bideno administracija jau informavo, kad "nuodugniai aptars" su savo sąjungininkais galimybę tiekti Ukrainai naikintuvus F-16.
Ukrainai reikia 300-500 vakarietiškų tankų, pareiškė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis. Prezidentas vakar sakė, kad jam palengvės tik tada, kai šios karo mašinos pradės veikti mūšio lauke. Sausio 25 d. Vokietijos kancleris Olafas Scholzas paskelbė, kad Vokietija perduos Ukrainai tankus "Leopard". Ukrainos kariuomenė bus mokoma Vokietijoje, o mokymai prasidės kuo greičiau. Vokietija taip pat teiks "Leopard 2" logistikos, amunicijos ir techninės priežiūros paslaugas.
Vokietija leido sąjungininkams tiekti Ukrainai jų turimus tankus "Leopard 2". Pranešama, kad pirmajame etape Ukraina iš viso gali gauti iki šimto tankų. Vėliau paaiškėjo, kad Vokietija planuoja Ukrainai tiekti kovinius tankus "Leopard 2" apie kovo pabaigą.
Varšuva jau pareiškė, kad Lenkijai reikia kelių savaičių "Leopard" tankams Ukrainai pristatyti. Kanados vyriausybė taip pat ketina paremti Ukrainą ir perduoti keturis tankus "Leopard 2". 2023 m. sausio 25 d. JAV prezidentas Joe Bidenas oficialiai paskelbė apie 31 tanko M1 Abrams pristatymą Ukrainai. Iš jų bus suformuotas vienas tankų batalionas.
V. Zelenskis paragino Vakarus paspartinti tankų tiekimą karui su Rusijos Federacija. Minėdamas galutinį "Abrams" pristatymo iš JAV terminą, prezidentas pažymėjo, kad tankai gali būti pristatyti per vėlai.
Tuo tarpu Ukrainos ambasadorius Prancūzijoje Vadimas Omelčenka interviu Prancūzijos televizijai BFM sakė, kad Vakarų šalys kartu pažadėjo Ukrainai iš viso 321 tanką. "Pristatymo sąlygos kiekvienu atveju skiriasi, ir mums reikia šios pagalbos kuo greičiau", - pridūrė jis.
Labai gerai. Trys šimtai plius vakarietiškų tankų jau gali reikšmingai pakeisti situaciją fronte ir mes neabejojame, kad Ukrainos generalinis štabas dėlioja arba jau sudėliojo planus, kaip ir kur juos panaudoti, kad driskiams būtų suduotas kuo efektyvesnis triuškinantis smūgis.
Labai blogai, kad Kremliaus marodieriai beveik tiksliai žino, kiek jiems duota laiko, ir ką per tuos du mėnesius jie kraujas iš nosies turi padaryti. Deja, jie tą ir darys. Pirma, kad tie tankai kuo lėčiau arba iš viso nepasiektų Ukrainos, arba jų tiekimo grandinės būtų suardytos. Antra, patys skubės gaminti, nupirkti, pavogti visą įmanomą karinę techniką iš sąjungininkų - Irano, Šėkorėjos ir talibų. Trečia, neskaičiuodami nuostolių, bandys užimti Zaporižę ir Donbasą, ten įsikast ir įtvirtint gynybą.
Būtent Šėkorėja vakar pasmerkė Jungtinių Valstijų sprendimą tiekti Ukrainai pažangius kovinius tankus, kurie padėtų atremti Rusijos invaziją, ir pareiškė, kad Vašingtonas eskaluoja grėsmingą "tarpinį karą", kuriuo siekiama sunaikinti Maskvą. Šiuos komentarus išsakė riebiojo diktatoriaus Kim Jong Uno sesuo. Ji dėl karo Ukrainoje kaltino Jungtines Valstijas tvirtindama, kad Vakarų "hegemoninė politika" privertė Rusiją imtis karinių veiksmų, kad apsaugotų savo saugumo interesus.
Savo ruožtu, Jungtinės Valstijos kaltina šią komunistinę bado utopijos šalį siunčiant dideles artilerijos sviedinių ir kitos amunicijos atsargas Rusijai, kad ši galėtų tęsti puolimą Ukrainoje, nors Šiaurės Korėja ne kartą neigė šį teiginį.
Kim Yo Jong komentarai, kuriuos perdavė oficialioji Korėjos centrinė naujienų agentūra, pasirodė po to, kai JAV prezidentas Joe Bidenas trečiadienį pareiškė, kad Jungtinės Valstijos Ukrainai atsiųs 31 tanką "M1 Abrams". Juodoji diktatoriaus sesuo sakė, kad Bideno administracija, siųsdama savo tankus į Ukrainą, "toliau peržengia raudonąją liniją. JAV yra aršus nusikaltėlis, keliantis rimtą grėsmę ir iššūkį strateginiam Rusijos saugumui ir stumiantis regiono padėtį į dabartinę sunkią fazę", - sakė ji.
Šėkorėja yra vienintelė valstybė, išskyrus pačią teroristinę Rusiją ir Siriją, pripažinusi Donecko ir Luhansko sričių nepriklausomybę, taip pat yra užsiminusi apie planus siųsti ten darbininkus, kurie padėtų atkurti teritoriją.
Kol kas mes girdime tik pareiškimus. Ar jie gali tapti realybe? Galbūt. Viskas priklauso nuo Kinijos, kuri ant trumpo pavadėlio laiko branduolinį skurdo šalies šunį.
Aukšto rango ES pareigūnas penktadienį pareiškė, kad Rusija perėjo į kitą karo prieš Ukrainą etapą, nes vykdo beatodairiškas atakas prieš civilius gyventojus ir nekarinius taikinius, ir kritikavo Maskvą dėl to, kad ji paskatino Vokietiją ir Jungtines Valstijas siųsti Ukrainai modernius tankus.
Europos Sąjungos Europos išorės veiksmų tarnybos generalinis sekretorius Stefano Sannino gynė Vokietijos ir JAV teikiamą karinę įrangą Ukrainai ir kritikavo Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną už tai, kad jis kariauja su NATO ir Vakarais. V. Sannino, kalbėdamas per spaudos konferenciją Tokijuje sakė, kad V. Putinas "nuo specialiosios operacijos koncepcijos perėjo prie karo prieš NATO ir Vakarus koncepcijos".
"Manau, kad šis naujausias pokytis ginkluotės tiekimo srityje yra tik situacijos evoliucija ir tai, kaip Rusija pradėjo perkelti karą į kitą etapą", - sakė Sannino. Jis pridūrė, kad Rusija vykdo "beatodairiškas atakas" prieš civilius gyventojus ir miestus, o nebe prieš karinius taikinius.
Ir tai suprasti Stefanui prireikė metų. Neturim, ką daugiau pasakyti.
Prancūzijos ir Nyderlandų užsienio reikalų ministrai penktadienį aplankė NATO kovinę grupę bazėje Rumunijoje, o vėliau susitarė stiprinti savo ryšius Rusijos karo Ukrainoje akivaizdoje.
Prancūzijos atstovė Catherine Colonna ir Nyderlandų atstovas Wopke Hoekstra kartu su savo Rumunijos kolega Bogdanu Aurescu apsilankė karinėje bazėje Cincu mieste centrinėje Rumunijoje. Prancūzija ir Nyderlandai turi savo karių kovinėje grupėje, kuri buvo sustiprinta po Maskvos invazijos į Rumunijos kaimynę Ukrainą.
Po pietų du ministrai ir ministrė surengė derybas Rumunijos sostinėje Bukarešte, kur pasirašė susitarimą dėl trijų NATO valstybių narių ryšių stiprinimo. Po susitarimo pasirašymo, C. Colonna pasakė, kad Prancūzija rems Ukrainą "tiek, kiek reikės".
Oho, kaip netikėta!
Buvęs Čekijos kariuomenės vadas Petras Pavelas, provakarietiškas kandidatas, kuris remia pagalbą Ukrainai, tikisi laimėti prezidento rinkimus šiandien, antrajame rinkimų ture. Pavelas, 61 metų į pensiją išėjęs generolas su balta barzda, dalyvauja rinkimų kampanijoje kaip nepriklausomas kandidatas ir turi centro dešiniųjų vyriausybės, kuri per 2021 m. parlamento rinkimus nušalino nuo valdžios Babišą, palaikymą.
Šiuo metu Europai reikia lyderių, kurie geba priimti sprendimus ne taikos, o karo sąlygomis. Linkime čekams sąmoningumo rinkimuose.
ES diskutuoja dėl sankcijų Baltarusijai pratęsimo, siekiant taikomas sankcijas pritaikyti prie Rusijai taikomų sankcijų. Tarp pasiūlymų - naftos, anglies ir aukso importo iš Baltarusijos apribojimai, taip pat tam tikrų mašinų ir technologijų, kurias galėtų naudoti kariuomenė, eksporto apribojimai, sakė pareigūnai. ES pareigūnas sakė, kad ES šalių diskusijos bus tęsiamos, o susitarimas greičiausiai bus pasiektas kitą savaitę.
Pareigūnas teigė, kad blokas bando rasti pusiausvyrą ir aiškiai parodyti, kad Baltarusijos vadovo Aleksandro Lukašenkos parama Maskvai yra nepriimtina, kartu stengdamasis nesukelti per daug sunkumų civiliams gyventojams. "Tai yra sudėtingas veiksmas. Stengiamės priveržti varžtus, bet ne per daug", - sakė pareigūnas, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga.
Manome, kad tiek Rusijai, tiek jos faktiškai aneksuotai Baltarusijai, sankcijos turi būti dar labiau sugriežtintos, ir, be jokios abejonės, vienodos. Lukašenka toks pat karo nusikaltėlis, kaip fiureris Putinas.
Operacinis lygmuo
Be pakitimų.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį pareiškė, kad padėtis fronte išlieka "itin aštri", ypač rytiniame Donecko regione, kur Rusija intensyvina puolimą. V. Zelenskis taip pat pranešė apie didelius mūšius dėl Vuhledaro į pietvakarius nuo Donecko ir Bachmuto į šiaurės rytus. Bachmutas iš esmės yra sugriautas dėl pakartotinių Rusijos atakų.
"Okupantai ne tik šturmuoja mūsų pozicijas, jie sąmoningai ir metodiškai naikina aplink esančius miestus ir kaimus, naudodami artileriją, oro smūgius, raketas", - sakė jis vakariniame vaizdo kreipimesi. "Rusijos kariuomenei netrūksta mirtinų priemonių ir ją galima sustabdyti tik jėga".
Vakar Ukrainos prezidento kanceliarija pranešė, kad per naują Rusijos apšaudymą per dieną žuvo mažiausiai 10 Ukrainos civilių gyventojų ir dar 20 buvo sužeisti, šaliai dar neatsigavus po ankstesnės Rusijos raketų smūgių ir bepiločių lėktuvų atakų bangos.
Regionų pareigūnai sakė, kad labiausiai nukentėjo miestai ir kaimai rytuose ir pietuose, kurie yra Rusijos artilerijos pasiekiamumo zonoje. Šeši žmonės žuvo Donecko srityje, du - Chersono ir du - Charkivo srityse. Diena anksčiau Rusijos pajėgų paleistos raketos ir dronai pasiekė taikinius Ukrainos teritorijos gylyje, žuvo mažiausiai 11 žmonių.
Penktadienį Ukraina pranešė, kad savo ginkluotosiose pajėgose steigia bepiločių orlaivių šturmo kuopas, kurios bus aprūpintos "Starlink" palydovinio ryšio priemonėmis, nes toliau įgyvendina idėją sukurti "bepiločių orlaivių armiją". Generolas V. Zalužnyj pasirašė dėl šių padalinių kūrimo įsakymą, tą darant dalyvaus kelios ministerijos ir agentūros, pranešė Generalinis štabas.
"Profesionaliausi kariškiai" jau atrinkti vadovauti kuopoms, kurių kiekviena gaus bepiločių orlaivių ir amunicijos, "Starlink" terminalų ir kitos įrangos, sakoma socialiniame tinkle "Facebook".
Mus labai džiugina ukrainiečių gebėjimas greitai ir lanksčiai prisitaikyti prie situacijos ir išmaniai kariaujant ginti savo šalį.
Rusijos prezidentas V. Putinas pasirengęs dar šešis mėnesius tęsti plataus masto karą prieš Ukrainą, teigia Karo studijų instituto (ISW) analitikai, kurie išanalizavo "Bloomberg" pateiktą informaciją. Jie taip pat nurodė, kad Putinas greičiausiai sieks susigrąžinti iniciatyvą Luhansko regione ir sužlugdyti ukrainiečių kontr-puolimą.
Kuo toliau, tuo mus labiau stebina šie taip vadinami analitikai, kurie kartoja trivialius, jau mažiausiai pusmetį žinomus teiginius. Ir joks ukrainiečių kontr-puolimas nevyksta. Kontr-puolimas, arba kontr-ataka yra vienu metu vykstantis puolančiųjų pajėgų puolimas. Ilgą laiką, driskiai Ukrainoje ne puolė, bet gynėsi, todėl ukrainiečiai vykdė tiesiog puolimą, kuris sustojo.
Taktinis lygmuo
Per pastarąją parą rusų okupantai surengė 26 oro ir 10 raketų smūgių, iš kurių kartą buvo smogta civilinei infrastruktūrai Zaporižėje. Be to, rusų pajėgos 81 kartą apšaudė iš salvinių ugnies sistemų, įskaitant atakas prieš civilinius objektus Očakovo mieste. Dėl šių atakų nukentėjo civiliai gyventojai.
Visoje Ukrainoje išlieka didelė priešo oro ir raketų smūgių grėsmė.
Priešas toliau vykdo puolamąsias operacijas Bachmuto, Avdijivkos ir Novopavlivkos ašyse. Kupjansko, Lymano, Zaporižės ir Chersono ašyse - rusų pajėgos lieka gynyboje.
Per praėjusią parą Ukrainos karinės oro pajėgos 8 kartus smogė iš oro rusų karių, ginkluotės ir karinės technikos telkiniams ir kartą atakavo rusų priešlėktuvinę raketinę sistemą.
Ukrainos pajėgos numušė naikintuvą Su-25, transporto sraigtasparnį Mi-8 ir 2 "Superkam" tipo nepilotuojamus orlaivius.
Per dieną Ukrainos raketinės ir artilerijos pajėgos atakavo 2 vadavietes, 2 rusų priešlėktuvinių sistemų pozicijas ir 5 priešo karių susitelkimo vietas.
Rusų marodieriai kaupia didžiules pajėgas ties Kremina. Jos apylinkėse dislokuotų urvinių prievartautojų skaičius gali siekti 10 - 15 tūkstančių. Tai reiškia, kad artimiausiu metu galime matyti dar aktyvesnius veiksmus šio rytų fronto ruože.
Ties Soledaru ukrainiečiai, atrodo, prarado Blahodatnės kontrolę ir atsitraukė už geležinkelio sankasos į vakarus. Nėra aišku, ar 05-13 kelio atkarpa yra visa dar ukrainiečių rankose. Jau minėjome anksčiau, kad ją praradus, o taip pat ir atsitraukus iš Blahodatnės ir Krasna Horos, driskiams atsiveria tiesus kelias iš šiaurės į Bachmutą.
Deja, bet turime pasakyti, kad mūsų vertinimu, Bachmutas tampa antruoju Mariupoliu.
Foto: daugiabutis, tiksliau, tai, kas iš jo liko rusų marodieriams atnešus taiką Mariupolyje.
Dėkojame, kad esate kartu ir suteikiate mums galimybę sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Juridinius asmenis kviečiame sudaryti paramos sutartis. Atskirai sakome ačiū: DT Artelė, UAB. Norėtumėt pasikviesti diskusijai ar mokymams? Rašykite: info@visagentura.com
Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT447300010172065624


42 views0 comments

Comments


bottom of page