top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

RUSIJA RUOŠIASI BRANDUOLINIAM TERORO AKTUI (2023 06 26)

Geopolitinė padėtis

Rusija ruošiasi įvykdyti teroro aktą Zaporižės atominėje elektrinėje. Ukrainos žvalgybos duomenimis, prie 4 iš 6 elektrinės energijos blokų rusų okupantai įtaisė sprogmenis. Ukrainos karinės žvalgybos vadas generolas majoras Kirilas Budanovas teigia, jog avariją galima surengti ir be sprogimo, padidinus įtampą į elektrinę vedančiose elektros linijose. Taip pat katastrofą galima sukelti nutraukus aušinimą. „Padėtis dar niekada nebuvo tokia rimta kaip dabar", - pabrėžia Budanovas.

Tuo tarpu TATENA atstovai teigia, jog nematė minavimo pėdsakų AE reaktorių aušinimo tvenkinyje.

Teigiama, jog Rusija gali įvykdyti teroristinį išpuolį, jei bus sutriuškinta kairiajame Dniepro krante. Rusija branduolinės katastrofos zonos sukūrimą vertina kaip saugiklį tolesniam Ukrainos ginkluotųjų pajėgų puolimui.

Mes esame jau komentavę šią situaciją anksčiau. Rusija ruošia ir yra pasirengusi įvykdyti branduolinį teroro aktą, jei pietų fronte okupacines pajėgas ištiks kolapsas. Tačiau šiuo metu vyksta psichologinis (kontr)puolimo stabdymas – informacinis teroras. Jei Ukrainos kariuomenė priartės prie Krymo pusiasalio, tikėtina, jog Kremlius gali ryžtis šiam beprotiškam žingsniui.

Šiame kontekste labai svarbi išankstinė NATO, JAV ir kitų Vakarų lyderių reakcija. Vašingtonas yra pareiškęs, jog NATO tokį teroro aktą vertintų kaip branduolinę ataką, jei pasekmės išplistų į NATO šalis. Be jokios abejonės, branduolinės katastrofos pasekmės būtų tragiškos, todėl Vakarai turi šią žinutę siųsti Maskvai kasdien, grasindami kariniu atsaku.

Tuo tarpu ne taikdarių, o TATENA atstovų siuntimas į teroristų užgrobtą Zaporižės AE Putino klikos suprantamas kaip Vakarų bejėgystės simbolis.

Jei jau neatrandama ryžto perimti pasauliui atominę katastrofą galinčio sukelti objekto karine jėga, tai derėtų kasdien sukeverzoti po aštrų pranešimą spaudai.

„Rusijos krizė, susijusi su nutrauktu "Vagnerio grupės" maištu prieš Kremlių, atskleidė tikrus prezidento Vladimiro Putino valdžios įtrūkimus", teigia JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas.

Tai tiesa. Tačiau „Wagner“ ir FSB operacija „Maskvos užėmimas“ šiuos įtrūkimus panaikino. Bent jau laikinai.

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda įspėjo, kad jei Prigožinas bus Baltarusijoje, NATO turės sustiprinti savo rytinį flangą. Užsienio žiniasklaida komentuodama mūsų prezidento pareiškimą teigia, jog šalis, kuri ribojasi su Baltarusija ir Rusija, rengia NATO viršūnių susitikimą, todėl turi būti apsaugota nuo provokacijų. "Jei Prigožinas ar dalis "Vagnerio" grupės atsidurs Baltarusijoje su neaiškiais planais ir neaiškiais ketinimais, tai reikš tik tai, kad mums reikia dar labiau sustiprinti mūsų rytinių sienų apsaugą", - cituojamas Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda.

"Aš čia kalbu ne tik apie Lietuvą, bet, be jokios abejonės, apie visą NATO", - sako G.Nausėda.

Savalaikis pareiškimas, atkreipiantis dėmesį į galimas provokacijas prieš Lietuvą, o taip pat kitas NATO šalis. Vienok, mes siūlome ne tik atkreipti dėmesį į jautrų NATO rytinį flangą, bet nedelsiant išsireikalauti oro gynybos sistemų bei NATO oro policijos misiją pakeisti į gynybinę. Šiuo metu mūsų padangė ginama simboliškai, joje patruliuoja naikintuvai, kurie neturi teisės atsakyti priešui, išskyrus jų pačių užpuolimo atveju. Kodėl mes esame ginami prasčiau ir silpniau, nei kitos aljanso narės, kodėl vis dar nedenonsuotas NATO ir Rusijos susitarimas, kada ir ar iš viso bus paskirta po diviziją kiekvienai Baltijos šaliai ginti – šiuos klausimus būtina kelti NATO viršūnių susitikime ir nebijoti išsišokti.

Reikšmingi postūmiai

Naktį teroristinė Rusija atakavo Ukrainą raketomis ir dronais. Sunaikintos dvi sparnuotosios raketos "Kalibr" ir 7 "Shahed". Trys sparnuotosios raketos "Kalibr" buvo paleistos iš povandeninio laivo Juodojoje jūroje, o aštuoni Irano gamybos smogiamieji bepiločiai – iš rytinės Azovo jūros pakrantės.

Odesoje girdėjosi sprogimai. Vėliau paaiškėjo, kad mieste veikė priešlėktuvinė gynyba. Apie 4 val. ryto visoje Ukrainoje gaudė oro pavojaus sirenos.

Chaosas Rusijoje naudingas Kyjivui, teigia Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba. Ukrainos ginkluotosios pajėgos tęsia aktyvius puolamuosius veiksmus pietų ir rytų kryptimis. D. Kuleba šeštadienį kalbėjosi su JAV valstybės sekretoriumi Antoniu Blinkenu ir aptarė Kyjivo kontrpuolimo pastangas.

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų rytų kariuomenės atstovas Sergejus Čerevatis informuoja, jog Ukrainiečiai prie Bachmuto pasistūmėjo į priekį iki 1000 metrų. Tačiau okupantai čia sutraukia papildomus oro desanto dalinius.

Per parą pietiniame ir šiauriniame flanguose aplink Bachmutą sunaikinti 186 okupantai, 224 sužeisti, 8 paimti į nelaisvę.

Trumpai

JAV už 118 mln. dolerių Ukrainai nupirks "Gepard" sviedinių. "Rheinmetall" praneša, kad jau liepos mėn. ketinama pasirašyti milijardinės vertės sutartį su Vokietijos vyriausybe dėl pirmųjų 35 mm sviedinių, skirtų priešlėktuvinėms sistemoms "Gepard". Tuo tarpu Vokietija informuoja, jog suteiks Ukrainai papildomų 30 savaeigių priešlėktuvinės gynybos vienetų "Gepard". Vokietija jau perdavė Ukrainai 34 "Gepard" vienetus, o dar 15 bus pristatyta artimiausiu metu.

9 žmonės žuvo per Rusijos bombardavimą Džisr al-Šugūro ir Idlibo rajone Sirijos šiaurėje. Pranešama, jog Rusijos karo lėktuvai bombarduoja Kabinos kalvų rajoną į šiaurę nuo Latakijos bei Džabal Al-Arbaino vietovę Idlibo kaime, Sirijoje.

Džisr al-Šugūro miesto, esančio į vakarus nuo Idlibo, ligoninė pilna nukentėjusiųjų nuo Rusijos oro antskrydžių prieš populiarų miesto turgų.

Lietuvoje

Nusivylusi Lietuva nesulaukė Prigožino veiksmo trilerio atomazgos Maskvoje ir suvalgė popkornus užsigerdama putojančiu be didelio entuziazmo. Dauguma laukė sprogimų, šūvių bei susišaudymų Maskvoje tiesioginiame eteryje įvairiuose interneto kanaluose, tačiau drama netikėtai žlugo.

Palaikyti įtampą mėginama ir dabar, spėliojant, kur šiuo metu yra Prigožinas ir kokią naują veiksmo dramą jis galimai dar atliks.

Prigožinas, visų nusivylimui, šiuo metu yra išjungtas, kitaip tariant, deaktyvuotas (kaip buvo aktyvuotas) ir sėdi dugne. Jo kol kas nematysime iki sekančio įjungimo, jei to iš viso prireiks. Prigožinas gali būti Maskvoje, Kryme, Baltarusijoje, Zanzibare, PAR – bet kur, ir nėra didelio skirtumo, kur. Sistema veikė be matomo Prigožino, veikia ir su nematomu Prigožinu.

Visame šiame šurmulyje mus labiausiai apstulbino pramanų, gandų ir įvairiausių išgalvotų scenarijų bei nesamų įvykių srautas, užpylęs Lietuvos interneto ir žiniasklaidos platybes. Politikai, prieš kelias valandas teigę viena, po poros valandų trimitavo visai ką kita.

Koks skirtumas ką. Svarbu kažką įdomaus ir efektingo. Jokios gėdos ar nepatogumo jausmo. Minia viską atleis. Miniai reikia efektingų reginių, šūkių, kvapą gniaužiančių karo šou elementų, todėl tie, kas garantuoja šį adrenaliną, vadinami mėgstamais politikais arba karo (koks pavadinimas!) blogeriais.

Paradoksas, kad visuotinio prieinamumo ir tiesioginės įvykių transliacijos iš prezidentų virtuvės amžiuje, gyvename didesnėje informacinėje ir psichologinėje sumaištyje, nei kokiame nors 17 amžiuje, kai informacija apie priešą ir įvykius būdavo renkama akimis ir perduodama skrebenant plunksnomis.

Nuotraukoje: Prigožino „vojakos“ Rostove. REUTERS/Stringer

Ypatingas ačiū nuolatiniams rėmėjams „DT Artelė“ ir Lietuvos aludarių gildijai. Dėkojame savo skaitytojams už palaikymą. Svarbu ne tai, kokia suma paremiat, svarbus Jūsų dėmesys ir dėkingumas. Nuoroda paramai: https://tinyurl.com/noriuparemti

Siūlome aktyvius mokymus: https://tinyurl.com/f352n3uw


78 views0 comments

Comentarios


bottom of page