top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

RUSIJOJE BRĘSTA NAUJAS PERVERSMAS (2023 06 29)

Geopolitinė padėtis

Ukrainos prezidento teigimu, karinė grupuotė "Wagner" Ukrainai grėsmės nekelia, padėtis kontroliuojama. Teigiama, kad Baltarusijoje yra nedidelis "Wagner" kovotojų kontingentas, tačiau patvirtintos informacijos nėra ir kol kas negalima pasakyti, ar šie rusų „kariai“ gali kažkam kelti grėsmę. Pasak Zelenskio, ukrainiečiai sunaikino 20 000 “vagneriečių“, dalis liko Luhansko srityje, o kiek „Wagner“ karių yra Baltarusijoje, nežinoma.

Žurnalistai ir politpatalogai žaidžia žaidimą „pagauk Prigožiną“, priskaldyk malkų, augink asmeninį populiarumą, didink informacijos pardavimus. Realios grėsmės ir skaičiai niekam neįdomūs. Tęsiasi informacinis karo marketingas.

Tuo tarpu Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda pareiškė, kad "Wagner" vis dar gali kelti pavojų. Lenkijos vadovas pažymėjo, kad Lenkija jau sustiprino ir toliau stiprina savo sieną su Baltarusija. Duda taip pat pabrėžė, kad NATO turėtų priimti konkrečius sprendimus dėl Rusijos branduolinių ginklų ir "Wagner" perkėlimo į Baltarusiją.

„Wagner“ Baltijos šalims kėlė grėsmę nuo 2014-tųjų, tačiau problemos užaštrinimas turi prasmės šiuo metu, kuomet Lenkijai ir Baltijos šalims būtina didesnė NATO parama ir kietesnis skydas.

Kremlius pagaliau sureagavo į NYT pranešimą, jog Rusijos armijos Ukrainoje vyriausiasis vadas generolas Sergejus Surovikinas galėjo žinoti apie „virėjo“ Prigožino planus surengti perversmą Rusijoje. Kremliaus diktatoriaus kilimėlis spaudai Peskovas pavadino JAV informaciją spėlionėmis ir spekuliacijomis.

NYT paskelbė informaciją, jog generolas Surovikinas ne tik žinojo apie „Wagner“ planus, bet ir padėjo organizuoti sukilimą, kuris kėlė didžiausią grėsmę Putinui per 23 jo valdymo metus. JAV pareigūnai spėja, kad kiti Rusijos generolai taip pat galėjo remti Prigožino bandymą jėga pakeisti Rusijos gynybos ministerijos vadovybę. Būtent tokią informaciją skelbėme ir mes, konstatuodami apie visišką arba dalinę Rusijos generalinio štabo sabotažą Prigožino maišto metu.

Galimas daiktas, jog Surovikinas padėjo Prigožinui organizuoti veiksmus ir sukilimą. Būtent dėl to nematėme jokio Rusijos ginkluotųjų pajėgų pasipriešinimo maištininkams.

Nors generolas Surovikinas pasisakė prieš sukilimą ir vaizdo įraše ragino Rusijos karius Ukrainoje išlaikyti savo pozicijas ir neprisijungti prie sukilimo, teigiama, jog Surovikino kalba rodė, jog jam nepatogu smerkti buvusį sąjungininką, kuris pritarė jo požiūriui į Rusijos karinę vadovybę. Beje, Surovikinas, kaip ir Prigožinas, ne kartą kritikavo Šoigu ir generolą Gerasimovą dėl Ukrainoje taikomos taktikos.

Kitas Rusijos generolas leitenantas Vladimiras Aleksejevas, paskelbė savo vaizdo pranešimą, kuriame bet kokius veiksmus prieš Rusijos valstybę pavadino "dūriu į nugarą šaliai ir prezidentui". Tačiau po kelių valandų jis pasirodė kitame vaizdo įraše, kuriame kalbėjosi su Prigožinu Rusijos mieste Rostove prie Dono, kur "Vagnerio" kovotojai užėmė karinius objektus.

Visa tai rodo Rusijos karinės vadovybės nepasitenkinimą esama padėtimi.

Taip pat teigiama, jog Prigožinas buvo informuotas apie esamą situaciją ir veikė, žinodamas apie Rusijos kariškių palaikymą.

Šaltinių teigimu, generolas Surovikinas yra rusų karių gerbiamas karinis vadas, padėjęs sustiprinti gynybą palei fronto liniją po praėjusių metų Ukrainos kontrpuolimo.

JAV pareigūnai teigia, kad esama požymių, jog kiti Rusijos generolai taip pat galėjo paremti Prigožino bandymą jėga pakeisti Rusijos Gynybos ministerijos vadovybę. Teigiama, kad "Putino virėjas" nebūtų sukilęs, jei nebūtų tikėjęs, kad kiti valdantieji ateis jam į pagalbą.

Turime suvokti ir tai, jog Surovikinas, meistriškai išvedęs karius iš Chersono, yra griežtos taktikos Ukrainos atžvilgiu šalininkas. Jei Kremlius šiam generolui atrištų rankas, Surovikinas greičiausiai stengtųsi nušluoti Kyjivą nuo žemės paviršiaus ir nesuabejotų dėl taktinio branduolinio ginklo panaudojimo Ukrainos teritorijoje.

Pranešama, jog Rusijos armijoje bręsta nauja „sukilimo serija“. Putinas kol kas mėgina laviruoti, vienydamas visas konfrontuojančias puses. Diktatorius puikiai suvokia – menkiausia nesutarimų kibirkštis tarp klanų gali įžiebti pilietinį karą ir naują perversmą.

JAV informacija apie Surovikiną skelbiama siekiant pakirsti Kremliaus pasitikėjimą populiariu generolu, ir tai gali būti dalis amerikiečių „psyops“, siekiant destabilizuoti padėtį Rusijoje. Skelbiama nepatvirtinta informacija, jog Surovikinas – Lefortovo kalėjime.

Šiame žaidime JAV, kaip informacinių karų veteranės, žaidžia solidų, priešininko vertą žaidimą. Generolo Surovikino pašalinimas ar izoliavimas neabejotinai būtų naudingas tiek Ukrainai, tiek Vakarams. Tad šiandien naivu aiškinti, pralaimėjo ar laimėjo Putinas, kuomet neaišku, koks yra konfrontuojančių grupių jėgų balansas. Gali būti, jog Putinas jau praradęs iki šiol turėtą įtaką ir netrukus išvysime tam tikras rokiruotes Kremliuje.

Kinijos užsienio reikalų ministerija neneigia Kinijos ambasadoriaus Europos Sąjungoje Fu Tsungo žodžių, kad Pekinas gali paremti Ukrainos siekius atkurti teritorinį vientisumą 1991 m. sienų ribose. Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Mao Ning tai pasakė savo komentare.

Labai svarbus strateginis Kremliaus spustelėjimas už tam tikros vietos. Maskva anksčiau ar vėliau bus priversta derėtis.

Reikšmingi postūmiai

JAV valstybės sekretorius Anthony Blinkenas pareiškė, kad Ukrainos kontrpuolimas "yra ankstyvoje stadijoje".

"Kontrpuolimas yra pradiniame etape, ir jūs girdėjote, kaip vakar sakė Ukrainos gynybos ministras, atrodo, kad jie dar neįtraukė didžiosios dalies savo pajėgų į šį puolimą. Ir nėra abejonių, kad tai nėra lengva, nes rusai turėjo mėnesių mėnesius, mėnesius ir mėnesius, kad pastatytų gynybą. Bet mes tik vakar paskelbėme apie papildomą pagalbą Ukrainai", - sakė jis, remdamasis JAV valstybės departamento informacija.

"Tiek, kiek Maskvą blaško jos pačios vidiniai nesutarimai, tai gali padėti. Tiek, kiek "Wagner" pajėgos nebėra fronto linijoje, tai gali padėti, nes jos buvo veiksmingos. Jos tiesiogine prasme įmetė žmones į paties Putino sukurtą mėsmalę, bet tai turėjo poveikį. Todėl manau, kad čia yra tam tikra galimybė Ukrainai", - sakė jis.

Gynybos ministras Oleksijus Reznikovas paneigė žiniasklaidos pranešimus apie lėtą Ukrainos pajėgų judėjimą į priekį ir pareiškė, kad "pagrindinis kontrpuolimas" dar priešaky. O. Reznikovas sakė, kad kai kurių Rusijos okupuotų gyvenviečių išlaisvinimas pastarosiomis savaitėmis nėra "pagrindinis įvykis" planuojamame puolime. Jis tvirtina, kad pastarojo meto kuklūs laimėjimai prieš rusų okupantus buvo tik "parengiamoji repeticija" prieš daug rimtesnį smūgį.

Trumpai

Vilniuje vyksiančiame NATO aukščiausiojo lygio susitikime Ukrainai bus pateiktas "tvirtas" politinės ir praktinės paramos paketas. Vašingtonas neatsikleidžia naujojo paketo detalių, tačiau garantuoja Ukrainai nepajudinamą politinę ir praktinę paramą.

Vokietijos kancleris O. Scholzas pareiškė, kad Ukraina gali tikėtis ilgalaikių saugumo garantijų, bet ne narystės NATO, todėl NATO aukščiausiojo lygio susitikime Vilniuje daugiausia dėmesio bus skiriama būtent paramai.

V. Zelenskis pabrėžė, kad Ukraina niekada nesutiks su karo įšaldymu. "Bet koks įšaldytas konfliktas yra karas. Karas, kuris būtinai prasidės, ir vienintelis klausimas yra: kada? Kiek gyvybių tai kainuos? Štai kodėl taika turi būti sąžininga. Štai kodėl Ukrainos taikos formulė numato tokią taiką. Ir todėl Ukrainos taikos formulė turi universalią naudą: Ukraina niekada nesutiks nė su vienu iš įšaldyto konflikto variantų", - aiškina prezidentas.

Mūsų manymu, su būtent tokiu įvykių scenarijumi Zelenskiui ir Kyjivui teks susitaikyti. Tai ne mūsų noras, tai esamos geopolitinės situacijos vertinimas. Mes, žinoma, esam už Ukrainos pergalę be jokių kompromisų.

Rusija teigia, kad Afrikos šalys gali nuspręsti, ar toliau bendradarbiauti su "Wagner". Afrikos šalių vadovai turėtų patys nuspręsti, ar nori toliau bendradarbiauti su Rusijos samdinių pajėgomis, pareiškė Rusijos užsienio teroro reikalų ministerija po sukarintos grupės maišto.

Tai dar vienas įrodymas, jog Kremlius ir niekas kitas atsakingas už „Wagner“ karo nusikaltimus visame pasaulyje. Putinas, beje, nuolat neigęs „Wagner“ priklausomybę nuo centrinės valdžios, oficialiai patvirtino, jog „Wagner“ grupė buvo visiškai ir pilnai finansuojama valstybės.

Joe Bideno teigimu, sunku pasakyti, ar Putinas susilpnėjo dėl pastarųjų įvykių. Kalbėdamas žurnalistams Baltuosiuose rūmuose prieš išvykdamas į kelionę į Čikagą jis sakė, kad Putinas akivaizdžiai pralaimi karą Ukrainoje, "jis pralaimi karą namuose ir tapo tam tikru pariju visame pasaulyje".

Rusijos Ivanovo srities gubernatorius patvirtino, kad per "Wagner" maištą žuvo Il-22 įgula. Nukritęs IL-22 yra turbosraigtinio lėktuvo IL-18 modifikacija, jame įrengtos įvairios ryšio sistemos, skirtos karinių dalinių valdymui. Tokie orlaiviai, be kita ko, naudojami kaip ryšio retransliatoriai, kuriais perduodamos komandos orlaiviams ir sraigtasparniams, skrendantiems itin mažame aukštyje. Orlaivio įgulą paprastai sudaro penki žmonės, taip pat du-keturi ryšių operatoriai. Informacijos, jog lėktuvą numušė „Wagner“ nėra. Jokios patvirtintos informacijos iš kitų objektyvių šaltinių apie dar 3-4 rusų armijos sraigtasparnių numušimą ir įgulų žūtį taip pat nėra.

Lietuvoje

Mūsų šalis dreifuoja Rusijos (ir Baltarusijos) informaciniame lauke. Tiek politikai, tiek dalis analitikų, tiek žiniasklaida, tiek žvalgybos institucijos renka, analizuoja, sistemina ir platina daugiausia Rusijoje ir Baltarusijoje sukurptą informaciją.

Nors tai sveiku protu sunkiai suvokiama, tačiau panašu, jog tokia situacija susiklostė tiek dėl mentalinės, tiek dėl kalbinės priklausomybės nuo Rusijos, kitų informacinių šaltinių neturėjimo, vidinės konkurencijos, ar siekiant efektingiau pasirodyti prieš visuomenę. Susidaro įspūdis, jog Lietuvoje bet kas tiki bet kuo, pavyzdžiui, Landsbergio antrininko vojažu į FSB būstinę Maskvoje. Gandų lygio informacija iki šiol skelbiama solidžių ekspertų ir visa tai atkartojanti žiniasklaida čia niekuo dėta. Žiniasklaidos uždavinys – skleisti žinias. Problema – „žinių“ skleidėjuose.

Mus stulbina, kaip greitai ir skaniai „valgomi“ socialiniuose tinkluose pateikti gandai, visiškos nesąmonės bei kliedesiai, ir, deja, tikslinė dezinformacija. Seniai pamirštas pirminio šaltinio paieškos, informacijos kanalų, jų atrankos, žinių sugretinimo ir analizės metodai. Vienintelis informacinių skiedalų skleidimo tikslas – vienkartinis efektas.

Tai mūsų šalį daro itin pažeidžiamą užsienio šalių informacinėms operacijoms.

Kur išeitis? Mes nežinome. Protas turi ribas. Beprotybė – beribė.

Nuotraukoje: ponas X vakar atvyko į Vilnių į susitikimą su šios apžvalgos autoriais.

Ypatingas ačiū nuolatiniams rėmėjams „DT Artelė“ ir Lietuvos aludarių gildijai. Dėkojame savo skaitytojams už palaikymą. Svarbu ne tai, kokia suma paremiat, svarbus Jūsų dėmesys ir dėkingumas. Nuoroda paramai: https://tinyurl.com/noriuparemti

Siūlome aktyvius mokymus: https://tinyurl.com/f352n3uw48 views0 comments

Comments


bottom of page