top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

“RUSIJOS ARMIJA JAU YRA SUTRIUŠKINTA” (2023 10 04)

Geopolitinė padėtis

Lietuva atidaro koridorių ukrainietiškų grūdų kelionei į Afriką ir kitus pasaulio regionus. Šį Lietuvos užsienio reikalų ministro pranešimą džiugiai skelbia Ukrainos žiniasklaida. "Rusija naikina maistą, Lietuva jį tiekia. Koridorius grūdų tranzitui į Baltijos šalių uostus priimtas ir suderintas", - skelbia G. Landsbergis. Teigiama, jog naujas Ukrainos grūdų eksporto maršrutas sumažins spaudimą Ukrainos pasienyje ir leis padidinti jų tiekimą į Afriką ir kitas pasaulio šalis. Toks sprendimas taip pat sumažins trintį ir konfliktą tarp Ukrainos ir Lenkijos.

Sveikintinas ėjimas, puiki Vilniaus iniciatyva. Džiugu, kad ministras nežaidžia dėl reitingų, neužsiima pigiu rinkiminiu populizmu, o daro teisingus, savalaikius geopolitinius ėjimus. Šiuo metu Ukraina bando atkurti Juodosios jūros grūdų eksporto jūrų kelių maršrutą, tačiau jo apimtys vis dar gana kuklios - tik 50 000 tonų rugsėjo mėn. palyginti su 292 000 tonų liepos mėn. ir 2 mln. tonų birželio mėn. Kaip ten bebūtų, Klaipėdos uostui tai papildomas labai laukiamas darbas, ir, žinoma, pinigai.

JAV glaisto nepasitikėjimą, atsiradusį tarp Vašingtono ir Kyjivo. Pranešama, jog prezidentas Joe Bidenas antradienio rytą telefonu kalbėjosi su grupe svarbiausių Jungtinių Valstijų sąjungininkų, nes JAV finansavimo Ukrainai ateitis kol kas nėra aiški. Derinamos pozicijos su NATO ir ES lyderiais. Pokalbiai indikuoja, jog Ukraina tikrai nebus palikta viena.

Europos Komisijos pirmininkė Ursula Von der Leyen paskelbė, kad Europos parama Ukrainai "yra neabejotina“, siūloma nauja 50 mlrd. eurų makrofinansinė parama, remiant tiek karine amunicija, tiek finansiškai. Pranešama, jog Europos Parlamentas patvirtino ir daugiametę 52 mlrd. dolerių paramą Ukrainai.

Tarptautinis valiutos fondas taip pat peržiūri finansinę paramą Ukrainai po to, kai kovo mėn. buvo susitarta dėl 15,6 mlrd. dolerių pagalbos paketo. Šią savaitę TVF komanda pradėjo technines diskusijas Kyjive "siekiant aptarti fiskalines, biudžetines, finansines ir struktūrines priemones". Skelbiama apie susitarimą, kuris yra dalis viso 115 mlrd. JAV dolerių vertės TVF paramos Ukrainai paketo.

ES taip pat planuoja suintensyvinti kreditų teikimą, kad galėtų finansuoti karinę pagalbą Ukrainai, daugiausia amuniciją ir ginklų sistemas.

Na ir puiku. Plojimai pabudusiai Europos valdininkų armijai. Panašu, jog didžiųjų valstybių ir kolektyvinių institucijų vadovai pagaliau suvokė, jog Rusijos planuose visoms šalims ir jų atstovams numatytas vienas scenarijus – sunaikinimas. Tad trypčioti vietoje nebėra kada.

Žiniasklaida, ekspertai ir kai kurie šalių lyderiai ėmėsi karo Ukrainoje prognozių. Vieni mano, jog Putino karas bus alinantis ir „be pabaigos“, kiti teigia, jog Rusija nepajėgi kariauti ilgo karo ir jos resursai greitai baigsis. Ukrainos vyriausiosios žvalgybos valdybos vadovas Kirilas Budanovas teigia, jog okupantai fiziškai nepatrauks tokio krūvio, nes Rusijos armija jau yra sutriuškinta. Esą karo vilkinimas tik pagilins šią krizę. "Nepritariu nuomonei, kad tai bus ilgas karas", - pareiškė Budanovas.

Tuo tarpu Ukrainos lyderis Volodymyras Zelenskis interviu leidiniui "The Economist" teigIa, kad Putinas pralaimės "ilgą" karą. Pasak Ukrainos prezidento, Rusiją sužlugdys silpna ekonomika.

Vakarų ekspertai mano, kad Rusija jau dabar labai stipriai nukentėjo nuo karo, nes galėjo netekti 120 tūkst. žmonių, o sužeistųjų tarp Rusijos karių skaičius artėja prie 170 - 180 tūkst. žmonių. Esą patirti didžiuliai randai dėl sankcijų, o rusai pavargo nuo „putinizmo“.

Pastarieji teiginiai rodo, kad kai kurie Vakarų ekspertai visiškai „neskaito“ Rusijos. Putinas, deja, tėra didžiosios dalies rusų idealas bei jėgos struktūrų „vadybininkas“, sėkmingai laviruojantis tarp įvairių klanų, grupuočių ir kol kas gebantis atstovauti daugumos interesams. Rusijai visi karo nuostoliai yra vienas juokas. Maskva pasirengusi karui pakloti ne šimtus tūkstančių, o milijonus gyvybių. Tiek, kiek reikės.

Tad kada Putinas sustos? Kada nutrauks karinius veiksmus?

Mes nuosekliai laikomės savo įžvalgų, kurias paskelbėme dar iki karo pradžios, kai niekas tuo netikėjo. Putino gauja nutrauktų (laikinai) karinius veiksmus tik pilnai aneksavusi Donecko ir Luhansko sritis. Tai yra įvykdžiusi savo pirminį planą. Valdžios Kyjive keitimas būtų atidedamas vėlesniam laikui. Pabrėžiame, kad tai ne mūsų mintys. To siekia Putinas. Kitas klausimas, ar tai Putinui pavyks? Kol kas Vakarų pozicija ir parama rodo, kad ne. Tad panašu, jog Kremliui jau vakar reikėjo ieškoti plano B – tai yra pakaitalo Putinui ir situacijos deeskalavimo, nes karas be pabaigos ne išeitis nei Kremliaus oligarchams, nei FSB/GRU strategams, nei milijonams rusų.

Po pastarųjų ES pareiškimų apie milžiniškas injekcijas į Ukrainos ūkį ir karinę paramą, sulauksime Maskvos signalų apie planuojamas taikos derybas, artėjančią Putino mirtį ar jau ruošiamą jam pakaitalą. Kiek jie bus tikri?

Niekada negali žinoti, kas bus rytoj, kai turi reikalų su teroristine valstybe ir leidi jai elgtis, kaip ji nori.

Reikšmingi postūmiai

Vakar Sevastopolyje buvo paskelbtas oro pavojus. Rusijos gynybos ir teroro ministerija pranešė, kad apie 20.30 val. numušė Ukrainos prieštankinę raketą "Neptun". Vietos gyventojai skelbia vaizdo įrašus, kuriuose girdimas oro pavojaus signalas. Mums be galo džiugu, kai driskiai viduriuoja okupuotose teritorijose.

Per pastarąją parą rusai surengė 100 apšaudymų, paleisdami beveik 700 sviedinių iš minosvaidžių, artilerijos, "Grad", tankų, BMP-2, lėktuvų ir bepiločių orlaivių. Vien tik Chersono kryptimi paleisti 39 sviediniai.

V. Zelenskis aplankė karius prie rytinės fronto linijos ir apžiūrėjo neseniai išvaduotas teritorijas. Ten, kartu su brigadų ir batalionų vadais aptarė operacinę padėtį mūšio lauke, aktualius klausimus ir karių poreikius.

Teisingas ėjimas, žinant, jog ukrainiečių kariai jautriai reaguoja į kebeknę dėl stringančios JAV paramos.

Trumpai

Armėnijos parlamentas ratifikavo steigiamąjį Romos statutą, taip paklusdamas Hagoje įsikūrusio teismo jurisdikcijai. Pagal šį nutarimą, Rusijos fiureris Putinas Armėnijos teritorijoje nuo šiandien būtų areštuotas ir atiduotas Hagos tribunolui.

60 deputatų balsavo už Romos statuto ratifikavimą, o 22 balsavo prieš.

Rublio kursas vėl voliojasi vasaros žemumose - nukrito žemiau 100 už vieną JAV dolerį barjero. Tuo tarpu dolerio kursas kitų valiutų atžvilgiu pakilo iki aukščiausio lygio per 10 mėnesių, o euro, svaro ir jenos kursas nukrito iki kelių mėnesių žemumų. Vakar euro kursas buvo maždaug 1,0476 JAV dolerio, t. y. silpniausias nuo gruodžio mėn., ir tai paskatino prognozes, kad netrukus jis pasieks paritetą, t. y. bus lygiavertis doleriui.

Vokietijos kariuomenės vadas generolas Carstenas Breueris perspėjo, kad karas Ukrainoje gali paaštrėti, ir paragino stiprinti Vokietijos ir NATO pajėgumus.

K. Breueris taip pat pareiškė, kad tiek prieš 2014 m. Krymo pusiasalio užgrobimą, tiek prieš 2022 m. Rusijos invaziją į Ukrainą buvo iš anksto perspėta. Generolo teigimu, tokios šalys kaip Vokietija buvo įstrigusios "komforto zonoje" ir nenorėjo tikėti šiais ženklais. Dėl to, pasak Breuerio, Vokietija turi teikti didesnę paramą šalims, kurios gali būti laikomos pasienio valstybėmis, pavyzdžiui, įsteigti brigadą Lietuvai.

Šyptelim. Jau ir vokiečių generolas ragina nebemiegoti, o veikti greičiau. Kas žino, gal mus skaito ir vokiečių strateginės komunikacijos analitikai.

Rusijos karo ir teroro ministras Sergejus Šoigu teigia, kad Rusijos pajėgos "gerokai susilpnino" Ukrainos kontrpuolimo "kovinį potencialą". Jo teigimu, Ukrainai buvo suduoti jautrūs smūgiai, o Bachmuto ir Soledaro rajonuose buvo atremtos ukrainiečių atakos. Šoigu taip pat meluoja, kad Rusijos karių skaičius šiuo metu siekia 335 000 žmonių, todėl esą nauja mobilizacija nėra būtina.

Nulio vertas skiedalas. Sukeverzotas GRU „spaudos atstovų“ ir dar gerokai pavėluotai.

Lietuvoje

Prasidėjo Generolo linčo teismas.

Už atlyginimo eurus, kurie esą skirti buto nuomai, nors sistemines karių tarnybos apmokėjimo ydas žino eilinis kareivis. Butpinigiai, maistpinigiai, priedai už pavojingas tarnybos sąlygas yra sovietiniai reliktai, kurių dėka profesinės karo tarnybos kariai prisišūdeliauja prie atlyginimų. Daugiau nei dvidešimt penkis metus nuo kariuomenės atkūrimo šie visi priedai buvo mokami neatskaitant mokesčių ir todėl išėję į atsargą kariai dabar gali „džiaugtis“ vidutine 300 eurų pensija. Valstybė sutaupė, sveikiname biudžeto eilučių priežiūrą atliekančius vyriausybės narius.

Tačiau mes ne apie tai. Ir ne apie tariamą Rusijos įtaką šioje niekingoje istorijoje.

Taip, galbūt, nėra labai etiška, moralu nuomoti iš vaiko būstą. Nors iš esmės, koks skirtumas, kur ir kaip kariškis leidžia savo pinigus. Savo „valdišką“ algą. Butpinigiai ir kita skiriama išmalda – ne koks pasirašytinai apmokamas „čekiukas“.
Kitas dalykas, kaip keturiomis žvaigždutėmis papuoštas Generolas niekina (bendrauja) žurnalistą, bet čia jau asmeninės Generolo bėdos. Jis sėdi aukščiausiose jėgos pozicijose, ir ožkos pieno jis, pasitaiko, nemėgsta.
Abu šie išpūsti burbulai neverti mūsų ir jūsų dėmesio.

Tačiau.

Tačiau, galbūt, derėtų Generolo paklausti, ką jis kadaise veikė ir ko mokėsi Sovietų Sąjungoje. Iš kitos pusės, ir tokie klausimai dabar yra šaukštai po pietų.

Šaukštai po pietų, nes traukinys seniai nuvažiavo, o detales reikėjo aiškintis prieš pastatant garvežį ant bėgių.

Tačiau esmė ta, jog dabar, neva staiga, prieš rinkimus, Generolas kažkam tapo nesavas, nes kažkam šioje vietoje reikia pasodinti savą ir sukišti dar didesnę govėdą savų. Kad būtų saugu. O saugu tik tuomet, kai savi sėdi tarp savų. O be to, šiltos darbo vietos nesivolioja. Būtent dėl to ir sukeltas visas šis dvaro ermideris, apie kurį iš tiesų nėra net ką diskutuoti.

Šlykšti, gėdinga istorija ir tiek.

Ir viskas dabar priklauso nuo minios, kuri, kaip kokiose gladiatorių kautynėse, rėks „gyvybė!” arba “mirtis!” O imperatorius turės iškelti nykštį arba į viršų arba nuleisti jį žemyn. Nesvarbu, kad Generolas prašo pasigalėjimo. Jo likimas dabar minios emocijų rankose.

Ir tik visiškas glušius nemato, kad tai – įvartis į savus vartus.
Sėdi dabar valdiškų tarnybų analitikai prie kompiuterių, skaito portalus, volioja smegenyse kvailus, nieko vertus visažinių eGZpertų komentarus feisbuke ir galvoja apie savo darbo vietą, naujų vadovų, permainų grėsmę ir kramto nagus.

O Skabejeva, kaip ir kitos Kremliaus kalės bei šakalai loja, kad Baltijos šalys virsta fašistinėmis, ir jau pats metas su jomis susidoroti. Skamba raginimai užpulti Estiją, sunaikinti estų tautą, privežti ten rusų ir amžiams išspręsti problemą.

Mes gi tuo tarpu smagiai sau kapstomės mėšle, dėliojame krūveles, rūšiuojame pagal spalvą, konsistenciją ir bandome nustatyti jo kilmę.

Ne, ne iš užsienio jis. Ne priešų pakištas.

Patys ne tik po savimi, bet ir save, ir visus aplinkui apdergėme.

Nuotraukoje: NATO pratybos Adažyje, Latvijoje.

Ypatingas ačiū nuolatiniams rėmėjams „DT Artelė“ ir Lietuvos aludarių gildijai. Dėkojame savo skaitytojams už palaikymą. Svarbu ne tai, kokia suma paremiat, svarbus Jūsų dėmesys ir dėkingumas. Nuoroda paramai: https://tinyurl.com/noriuparemti

Siūlome aktyvius mokymus: https://rb.gy/j7rjt48 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page