top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

RUSIJOS IR BALTARUSIJOS INVAZIJA. SITUACIJOS APŽVALGA 2022 10 01 / 11:00

Politinis strateginis lygmuo
Ukrainos prezidentas V. Zelenskis pareiškė, kad jo šalis "pagreitintai" teikia prašymą įstoti į Šiaurės Atlanto sutarties organizaciją, karinį aljansą, kurio sutrumpintą pavadinimą žino visas pasaulis. Taip Kyjivas sureagavo į Maskvos paskelbtą keturių iš dalies okupuotų Ukrainos regionų - apie 18 % teritorijos - aneksiją ir besitęsiančias masines žudynes.

Ukraina nutarė „pagreitintai“ prisijungti prie NATO, peržengiant pagrindinę iki šiol brėžtą Kremliaus raudoną liniją.
JAV mano, kad Ukrainos stojimo į NATO procesas "turėtų būti pradėtas kitu metu", teigia JAV Nacionalinio saugumo patarėjas Jake Sullivan. Tačiau galingiausios pasaulio šalies pareigūnas pridūrė, kad kitą savaitę JAV paskelbs apie "neatidėliotiną" paramą ginkluote Ukrainai.
Kol kas neaišku, kaip į tokį Kyjivo žingsnį sureaguos visos NATO šalys, nes yra tam tikri kriterijai, pagal kuriuos šalis, norinti tapti Aljanso nare, turi taikiai spręsti savo teritorinius klausimus. Kitas esminis klausimas – NATO standartus atitinkanti ginkluotė ir karinis pasirengimas. Ukraina, galima sakyti, šį egzaminą išlaikė eksternu ir per septynis metus pasiekė tai, ko iki šiol nebuvo pasiekusi nei viena NATO šalis – Ukraina jau kaunasi NATO ginklais realiame kare.
Neabejojame, kad Kremlius Aljanse įjungs visus savo korupcinius ryšius, šantažo svertus ir padlaižius, bus įvairių trukdžių, tačiau JAV žodis šiuo klausimu bus lemiamas.
Vakar Putinas pareiškė, kad Rusija turi "keturis naujus regionus", o Ukrainos okupuotų Donecko, Luhansko, Chersono ir Zaporižės sričių gyventojus pavadino "amžinai mūsų piliečiais". "Tokia yra milijonų žmonių valia", - čepsėjo Putleris šimtų vasalų akivaizdoje, Kremliaus Šv. Jurgio salėje.
Maskvos įgaliotiniai okupuotuose regionuose pareiškė, kad iki 99 % aneksuotų regionų gyventojų pasisako už prisijungimą prie Rusijos (kodėl ne 100 %, jei balsavo visos trys padvėsusios katės?, teatleidžia mums katukai). Preliminariais skaičiavimais, Rusija užgrobė ir atplėšė maždaug 109 000 kv. km arba apie 18 proc. Ukrainos teritorijos, neskaičiuojant Krymo. Visos okupuotos teritorijos plotas būtų apie apie 136 000 kv. km. arba daugiau kaip 22 proc. Ukrainos. Daugiau kaip dvi Lietuvos. Tačiau tie procentai tirpsta Ukrainai sėkmingai tęsiant puolimą.

Jungtinių Valstijų Senatas priėmė trumpalaikį vyriausybės finansavimo įstatymo projektą, pagal kurį Ukrainai skiriama 12,3 mlrd. dolerių parama, iš kurių 3,7 mlrd. dolerių skiriama JAV ginklams Ukrainai perduoti. Gegužės mėnesį Kongresas patvirtino 40 mlrd. dolerių paramą Ukrainai, o vėliau šiais metais Kyjivui skyrė 13,6 mlrd. dolerių atsakui į invaziją.

Tai milžiniški resursai, kuriais Jungtinės Valstijos remia Ukrainą. Taip pat prabilta ir apie skiriamų lėšų kontrolės mechanizmo kūrimą, nes didžiuliai pinigai gula mokesčių našta ant JAV piliečių pečių. „Pagalba Ukrainai virsta mėnesio abonentiniu mokesčiu Jungtinėms Valstijoms", - šios savaitės pradžioje socialiniame tinkle "Twitter" parašė respublikonų kongresmenas Andy Biggsas. "JAV mokesčių lėšos turi ribas ir privalo būti prižiūrimos."

JAV pareigūnai taip pat pažadėjo įvesti naujas sankcijas Rusijos piliečiams, prisidėjusiems prie Ukrainos teritorijų aneksijos.

2023 m. suskystintų gamtinių dujų rinkose situacija bus įtempta, nes atsigauna Kinijos ekonomika. Nors teigiama, kad užpildyta 88 proc. visų Europos Sąjungos šalių dujų saugyklų, ir ES turi tam tikrą rezervą, kad galėtų išgyventi tiekimo sutrikimus šią žiemą, tačiau net ir turint 90 proc. užpildytų saugyklų Europai gali grėsti elektros energijos tiekimo sutrikimai ir gali tekti ieškoti alternatyvių tiekimo šaltinių.

Iziumo tarybos narys Karakai Mikita informuoja, jog baigta Iziumo masinių kapaviečių ekshumacija. Rasta: 194 kūnai – vyrų, 215 kūnai – moterų, 22 kūnai – kariškių, 5 kūnai – vaikų, 11 kūnų lytis neidentifikuota. Daugeliui jų trūksta galūnių, surištos rankos, krūtinės ląstoje ir galvose - šautinės žaizdos, daugybiniai lūžiai, nėra lytinių organų, ant kaklo – kulkų skylės bei smaugimo pėdsakai.

Operacinis lygmuo

Ukrainos kariuomenė apsupo Lymano miestą. Jame gali būti nuo 2 iki 5 tūkstančių driskių. Miesto atsiėmimo klausimas – valandų reikalas. Išvadavus Lymaną, atsiveria tiesus kelias Severodonecko ir Lysičiansko išvadavimui. Tačiau čia reikės ruoštis kovai su tūkstančiais naujų driskių pasipildžiusiais ordos legionais.
Pranešama, jog į Donecko regioną atvyko pirmoji mobilizuota rusų okupantų grupė. Tai reiškia, jog šviežia patrankų mėsa kovų zonoje atsidūrė po pusantros savaitės nuo atvykimo į mobilizacinius punktus be karinio parengimo, nors ketvirtadienio vakare Putinas Saugumo Tarybos posėdyje reikalavo papildomų karinių mokymų mobilizuotiesiems.

Gali Putka trypt kojytėmis ir mostaguot rankytėmis, kiek tik nori, tačiau tai padėties fronte nepakeis. Trūksta Rusijos armijai karininkų, instruktorių, batų, drabužių, ginklų, palapinių. O svarbiausia - mąstančių, sumanių vadų, kurie pasakytų - užtenka! - ir, sušaudę Putlerį su svita, nutrauktų beprasmį karą.

Taktinis lygmuo

Naktį ginkluoti Rusijos fašistai apšaudė Odesos regioną: paleistos 2 raketos "Iskander" padarė žalos pramonės įmonėms, energetikos infrastruktūrai ir gyventojų namams.

Bepiločiais orlaiviais ir raketomis apšaudytas Mykolajivas, apgadinti civilių gyventojų namai.

Rusijos teroristai pagrobė Zaporižės AE generalinį direktorių Igorį Murašovą.

Pastarąją parą okupantai sudavė 4 raketinius ir 15 oro smūgių, 85 kartus apšaudė iš salvinių raketinės artilerijos sistemų.

Nuo okupantų atakų nukentėjo daugiau kaip 50 gyvenviečių.

Dėl karininkų personalo trūkumo, Rusijos karinė vadovybė fronto linijoje ruošiasi dislokuoti karo mokyklų kadetus. Tiumenės karo mokyklos absolventai bus siunčiami į priešakines pozicijas tuose kariniuose daliniuose, kurie komplektuojami su mobilizaciniu rezervu. Riazanės oro desanto mokyklos kadetai siunčiami vykdyti mobilizacinio rezervo pulkų rengimą.

Ukrainos karo aviacija per praėjusią parą priešui smogė vienuolika kartų. Pataikyta į vieną atramos punktą, šešias ginklų ir karinės technikos susikaupimo vietas, bei keturis priešo priešlėktuvinių raketų kompleksus. Priešlėktuvinės gynybos daliniai numušė tris bepiločius orlaivius ir sraigtasparnį Ka-52.

Ukrainos raketinės pajėgos ir artilerija smogė vienuolikai driskių kontrolės punktų, aštuonioms gyvosios jėgos ir technikos sutelkimo vietoms. Ištaškyta keturiolika priešo karinių objektų - šaudmenų sandėliai, priešlėktuvinių raketų kompleksai, radioelektroninės kovos ir žvalgybos stotys.

Zaporižės apšaudymo metu, apie kurį jau rašėme vakar, okupantai nužudė 30 žmonių, 88 sunkiai sužeidė. Tarp žuvusiųjų yra du vaikai: 11 metų mergaitė ir 14 metų berniukas. Taip pat buvo sužeista 3 metų mergaitė.

Komentaras

Maskva deda visas pastangas, kad rusifikuotų aneksuotus regionus. Išduodami tūkstančiai rusiškų pasų vietos gyventojams, Ukrainos grivina keičiama krauju suteptu Rusijos rubliu. Okupuotų regionų teritorijose nutraukta Ukrainos TV kanalų transliacija, nebeteikiamos mobiliojo ryšio tinklų paslaugos. Veikia tik rusiški kanalai ir operatoriai. Kaip sakoma, „govorit i pokazyvajiet Moskva“. (mums mokytis ir mokytis, kaip reikia tvarkytis su propaganda)

Mokyklos, kuriose anksčiau buvo dėstoma pagal ukrainietišką mokymo programą, verčiamos perimti naują, russkij mir (rusiško pasaulio) mokymą. Donecko ir Luhansko regionai, kurie turėjo “savo vėliavas”, dabar pasipuoš rusišku „trikoloru“. Chersono ir Zaporižės gatvėse taip pat plazdės rusiškos vėliavos.

Deja, bet viskas pagal Kremliaus planą, kurį - ir tai buvo tikrai nesudėtinga - numatėme ir mes. Vakar Putinas savo kalboje paragino Ukrainą nutraukti karinius veiksmus ir grįžti prie derybų stalo. Tai, kad Kremlius nori stabdyti karą ir pradėti derybas patvirtino ir Putinui burna dirbantis Peskovas, kuris pareiškė, kad Rusija karinius smūgius savo naujose teritorijose vertins kaip agresijos aktą. Pasak Peskovo, Donecko ir Luhansko teritorijos "taps Rusijos dalimi" iki 2014 m. sienų ribų. Tai yra tos sienos, pagal kurias 2014 m. Maskva pripažino LNR DNR (kažkokių liaudies respublikų) nepriklausomybę.

Visa tai reiškia štai ką: Kremlius pasiima sau iki šiol užgrobtas teritorijas ir duoda suprasti, kad daugiau nebepuls mainais į Ukrainos pripažinimą, kad šios teritorijos nuo šiol yra Rusijos Federacijos dalis. Jei Ukraina tęs puolimą, siekdama išlaisvinti dalį okupuotos valstybės, Rusija bus priversta išsitraukti tai, ko bijo visas pasaulis. Taip kad, pripažinkit esamą situaciją, susitaikykit su aneksuotų teritorijų praradimu, nes kitaip konflikto eskalacija peržengs visas raudonas ribas.

Maskva nori fiksuoti esamą situaciją, sustabdyti karinius veiksmus ir atsikvėpti. Kolektyvinis Putinas supranta, kad to rytoj pasiekti nepavyks, todėl siunčia į frontą mirti tūkstančius neapmokytų driskių. Orda siekia pristabdyti Ukrainos puolimą, įvelti į derybas ir vėl netikėtai smogti. Pasimokęs iš klaidų, agresorius smogs daug stipriau nei iki šiol.

Visa tai yra ne kas kitas, kaip eilinė Maskvos apgavystė, siekiant atsikvėpus tęsti karą ne tik prieš Ukrainą. Kremliaus raudonos linijos – ne Ukrainos teritorija. Tai visa buvusi Sovietų sąjunga, o po padu - Europa su bedančiu kariniu Aljansu be JAV. Nėra abejonių, kad kitos ordos meniu - Baltijos šalys. Todėl būtent šiuo metu, būtent dabar, visi ir kiekvienas mūsų, ypač politikai, privalo nustoti kandžioti vienas kitam gerkles, susivienyti, teikiant visokeriopą paramą Ukrainai bei skatinant Vakarus pribaigti Putino režimą dabar.

Ne vėliau, ne kitais metais, ne kažkada, o dabar. Putino Rusijoje nenumatyta jokia autonomija Lietuvai, o numatyta tokia pat rusifikacija, kaip ir luhandonijoje. Vienintelė raudona linija Putinui ir jo gaujai – karo tribunolo suolas ir kartuvės.

Foto: Rusija tęsia lendlizą - trofėjinė inžinerinių užtvarų įveikimo mašina IMR2.

Dėkojame, kad skaitote ir dalinatės mūsų tekstais bei paremiate mūsų darbą. Tik Jūsų, mielieji, dėka, esame nepriklausomi ir galime sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Juridinius asmenis kviečiame sudaryti paramos sutartis (be jokių įsipareigojimų).

2022 10 01 - 12-31 kasdienės apžvalgos yra projekto „Aštuonkojis“ dalis. Projektą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas.

VšĮ Visuomenės informacinio saugumo agentūra, LT447300010172065624199 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page