top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

RUSIJOS IR BALTARUSIJOS INVAZIJA. SITUACIJOS APŽVALGA 2022 10 15 / 16:00

Politinis strateginis lygmuo
Praėjus dvidešimt dviem mėnesiams po to, kai pradėjo eiti pareigas, Bideno administracija pagaliau paskelbė JAV Nacionalinio saugumo strategiją. Nors išslaptinta jos versija dar nepaskelbta, Pentagono pareigūnai, įskaitant gynybos sekretorių Lloyd Austin nurodė, kad kertinis NSS akmuo bus vadinamoji integruoto atgrasymo koncepcija, pagal kurią JAV kariuomenė turi bendradarbiauti su kitomis JAV vyriausybinėmis institucijomis ir tarptautiniais partneriais, kad priešui būtų taikomos visos vyriausybės sankcijos.
NSS pateikia sudėtingą ir nerimą keliantį iššūkį Jungtinėms Valstijoms, kurios atsidūrė "lemiamo dešimtmečio" pradžioje, kai turi kovoti su beveik lygiaverčių konkurentų, tokių kaip Kinija ir Rusija, grėsme ir kartu spręsti tokias problemas kaip infliacija, pandemijos, klimato kaita ir kitas problemas, keliančias grėsmę Amerikos ir viso pasaulio valstybių gerovei.
Keli aukščiausio rango demokratai jau paskelbė viešus pareiškimus, kuriuose išreiškė paramą NSS. Tuo tarpu respublikonai pradeda kritikuoti strategiją. Alabamos atstovas Mike Rogers sakė, kad "Bideno administracijos parengta strategija užima 48 puslapius, kad nieko nepasakytų. Ji paremta fantazijų pasauliu, kuriame visos tautos, net ir priešininkės, dirba kartu siekdamos bendrojo gėrio".
Putinas pareiškė, kad bet koks susidūrimas su NATO sukels "pasaulinę katastrofą". "Tikiuosi, kad tie, kurie tai sako, yra pakankamai protingi, kad nesiimtų tokių žingsnių", - sakė pasaulio teroristas Nr. 1, nuolat grasinantis Vakarams branduoliniu ginklu.
Deja, susidūrimas virs katastrofa ne pasauliui, o Rusijai. Šią realybę Peterburgo banditas žino kuo puikiausiai, tačiau vis dar mėgina kai ką įbauginti.
Putinas Kazachstano sostinėje Astanoje vykusioje spaudos konferencijoje pareiškė, kad nesigaili dėl konflikto Ukrainoje ir teigė, kad Rusija elgiasi teisingai. Esą Rusija neturi užduoties "sunaikinti Ukrainą", kuri turi teisę egzistuoti, kaip valstybė. „Dabar masinių smūgių Ukrainai nereikia, bet dar pamatysime“, - ramino susirinkusius Putka.
Išpūtusių akis žurnalistų, matyt, jau nebevimdo toks Putlerio melas; o į Kyjivą driskiai su paradinėmis uniformomis veržėsi tik pražygiuoti miesto centre ir parsigabenti po vogtą skalbimo mašiną. Negalime tikėti nei vienu žodžiu diktatoriaus, kuris išsiuntė karinius dalinius į Baltarusiją, kad pastarieji dalyvautų "regioninėje pajėgų grupėje" Lukašenkos kolchozo sienoms apsaugoti. Jungtiniai kariniai daliniai bus dislokuoti prie Ukrainos sienos ir vien savo buvimo kels grėsmę Ukrainai.
Vokietija atmetė Putlerio pasiūlymą priimti rusiškas dujas iš vienintelės likusios nesugadintos dujotiekio "Nord Stream 2" linijos. Niekas Vakaruose nebeišties rankos Putleriui, kol šis neišties kojų ir nebus išnetas jomis į priekį iš Kremliaus. Gyvas ar miręs.
Italijoje dešiniosios partijos "Liga" narys Lorenzo Fontan išrinktas žemųjų parlamento rūmų pirmininku. Radikalas save apibūdina kaip "kryžiuotį", kovojantį prieš abortus ir tos pačios lyties asmenų civilines santuokas. Nenuostabu, kad toks veikėjas pareiškė, kad Putino valdoma Rusija "yra etalonas tiems, kurie tiki nacionalistiniu visuomenės modeliu". Fontan labai žavisi Putinu, kurį vadina "šviesa" Vakarų pasauliui.
Teigiama, jog Fontan 2014 m. vyko į vadinamąjį referendumą laikinai okupuotame Kryme, o 2017 m. balsavo prieš tai, kad Ukrainai būtų suteiktas bevizis režimas su Europos Sąjunga. ES nerimauja, kad Italija gali tapti nenuspėjama partnere, po to, kai Italijos parlamento rinkimus laimėjo dešiniųjų ir kraštutinių dešiniųjų partijų koalicija.
Šitokie veikėjai kaip itališkasis Lorenzo yra reali grėsmė Vakarų demokratijai ir civilizacijai. Galime tik įsivaizduoti, kaip vystytųsi karas Ukrainoje, jei tokie prorusiški radikalai sėdėtų prie valdžios vairo Paryžiuje, Londone ir Berlyne. Rusija žygiuotų į vakarus nestabdoma.
Žinia, ne visas panašias ultraradikalias jėgas Kremlius finansuoja, kaip Prancūzijos nacionalinio fronto lyderę Marine Le Pen, tačiau be jokios abejonės jomis naudojamasi, užmezgami draugiški santykiai, palaikomi dalykiniai ryšiai. Po Putino Rusijos pralaimėjimo Europos strategų laukia itin sudėtingas uždavinys išmėžti šį gaivalą iš sprendimų priėmėjų tarpo.
Kremlius pagrasino uždaryti grūdų koridorių, jei JT neįvykdys jos reikalavimų. Kokių tiksliai reikalavimų, Maskva nevardino, tačiau išsiuntė laiškelį Antonio Guterresui. Gali būti, kad ryt jis jau sėdės Maskvoje. Tarsis.
Kremliaus šantažas tęsiasi. NATO ir JAV turi progą imtis maisto krovinių konvojavimo, saugant Vakarus nuo pabėgėlių srauto, Azijos ir Afrikos šalis nuo bado.
Operacinis lygmuo
Be esminių pakitimų.
Tolesnė karo eiga priklausys nuo resursų bei logistikos šaltuoju periodu. JAV vyriausybės ataskaitoje teigiama, kad sankcijos jau trukdo Rusijai aprūpinti savo kariuomenę, kuri nuo vasario mėnesio neteko maždaug 6 000 vienetų transporto technikos, o šaudmenis naudoja greičiau, nei pakeičia juos naujais.
Rusijoje armijai trūksta dyzelinių variklių, sraigtasparnių ir lėktuvų variklių dalių, šarvuočių bei tankų. Rusijos gebėjimas gaminti sudėtingus tiksliuosius ginklus nukentėjo dėl eksporto kontrolės, ribojančios Rusijos galimybes naudotis pažangiomis Vakarų technologijomis. Ataskaitoje pažymima, kad Rusijoje trūksta ir guolių, kas trukdo tankų, lėktuvų, povandeninių laivų ir kitų karinių sistemų gamybai bei remontui.
Todėl dabar JAV ir tarptautinės Ukrainą remiančios de facto koalicijos užduotis - rasti būdų, kaip neleisti Rusijai gaminti daugiau šaudmenų. Jungtinės Valstijos gali įvesti sankcijas asmenims, šalims ir bendrovėms, kurios tiekia amuniciją Rusijai arba remia jos karinės pramonės kompleksą.
Ukrainos prezidento biuras ragina svarstyto devintąjį sankcijų Rusijai paketą, kurį galėtų sudaryti likusių Rusijos ir Baltarusijos bankų atjungimas nuo SWIFT sistemos, draudimas išduoti vizas rusams ir draudimas Rusijos laivams įplaukti į Europos uostus. Pažymima, jog Kinija ir Turkija padeda Rusijai apeiti esamus apribojimus.
Skelbiama, kad mobilizaciniai resursai Rusijoje siekia 29 mln. žmonių, ir kad šia daline mobilizacija Kremlius neapsiribos.
Ką gi, galima surinkti į krūvą visus 29 mln., išdalinti visiems akmenis ir pagalius bei paleisti į fronto liniją.
Taktinis lygmuo
Šiandien ryte rusų teroristai atakavo Kyjivo sritį. Pranešama apie oro antskrydį, tačiau informacijos apie pasekmes kol kas nėra.
Okupantai bepiločiais atakavo Zaporižę, o paryčiais paleido dar 10 raketų S-300. Mieste sunaikinta infrastruktūra, kilo gaisrai, kuriuos gelbėtojai laiku lokalizavo. Nukentėjusiųjų nėra.
Okupantai deda visas pastangas, kad išlaikytų užgrobtas Charkivo, Luhansko, Zaporižės, Mykolajivo ir Chersono teritorijas.
Pastarąją parą okupantai paleido šešias raketas, atliko trisdešimt oro smūgių, keturiasdešimt aštuonis apšaudymus iš reaktyvinių ugnies sistemų.
Ukrainos kariuomenės Generalinio štabo duomenimis, sužeisti rusų kariai netelpa Tokmako ir Donecko miestų ligoninėse. Trūksta lovų ir medikamentų. Medikai pervargę.
Rusijos karinė vadovybė atsisako evakuoti sužeistuosius į Rusijos teritoriją, todėl sunkiai sužeistų karių mirtingumas viršija 50 %. Į vieną iš Donecko miesto ligoninių šią savaitę priimta apie 100 sužeistųjų.
Pranešama, jog Zaporižės srityje buvo sunaikintas ginkluotų varguolių susitelkimo vieta ir technika. Nukentėjo apie 100 užpuolikų. Tarp jų 25 mobilizuoti naujokai. Berdiansko gyvenvietės rajone sunaikinti 4 kompleksai S-300.
Per praėjusią parą Ukrainos karo aviacija sudavė apie trisdešimt smūgių, pataikyta į dvidešimt penkis ginkluotės bei karinės technikos židinius, tris priešo priešlėktuvinių raketų kompleksus. Ukrainos priešlėktuvinės gynybos daliniai numušė devynis bepiločius orlaivius, raketiniai daliniai ir artilerija ištaškė keturis kontrolės postus, penkiolika gyvosios jėgos, ginklų ir karinės įrangos židinių, dvylika šaudmenų sandėlių, pataikė į artilerijos dalinį ir dvidešimt kitų svarbių taikinių.
Pranešama, jog rusai, bėgdami iš Chersono srities, paliko visą ginklų arsenalą:
500 artilerijos sviedinių ir šaudmenų, skirtų "Grad" ir "Uragan" sistemoms, taip pat daugiau kaip šimtą prieštankinių valdomų raketų ir prieštankinių minų.
Bėkit driskiai, bėkit. Susirinkit vogtus unitazus ir lėkit, kaip akis išdegą.
Foto: okupantams trūkstant kadrų fronte, į jį susiruošė Girkinas - Strelkovas. Kobzonas jau akis prarymojo belaukdamas.

Dėkojame mūsų skaitytojams ir sekėjams bei rėmėjams. Tik Jūsų, mielieji, dėka, esame nepriklausomi ir galime sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Juridinius asmenis kviečiame sudaryti paramos sutartis (be jokių įsipareigojimų). Atskirai sakome ačiū: UAB "RCS LT", Silvijai T. ir Lietuvos aludarių gildijai. 2022 10 01 – 12 31 kasdienės apžvalgos yra projekto „Aštuonkojis“ dalis. Projektą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT44730001017206562436 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page