top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

RUSIJOS IR BALTARUSIJOS INVAZIJA. SITUACIJOS APŽVALGA 2022 10 21 / 12:00

Politinis strateginis lygmuo
Liz Truss paskelbus, kad ji atsistatydina iš JK premjerės posto, buvo atlikta apklausa, siekiant išsiaiškinti, kas galėtų užimti jos vietą. Pasirodo, jog Boris Johnson - ryškiausias pretendentas į ministro pirmininko ir konservatorių lyderio postus. 62 proc. torių mano, kad Johnson geriausiai atliktų ministro pirmininko pareigas.
Palinkėkime sąjungininkams greičiau išsispręsti vidines problemas ir suremti pečius su Kyjivu prieš Mordoro invaziją.
JAV ir Europos Sąjunga teigia turinčios įrodymų, kad Iranas tiekė Rusijai nebrangių bepiločių orlaivių "Shahed-136", kurie susinaikindami sprogdina taikinius. Baltųjų rūmų Nacionalinės saugumo tarybos koordinatorius John Kirby pareiškė, kad Irano kariškiai Kryme padėjo Rusijos pilotams-navigatoriams, kurie pirmadienį bombardavo Kyjivą Irano gamybos dronais. Kirby teigia, kad Iranas taip pat dalyvauja kare operacijose sausumoje.
JT Ukrainos atstovai patvirtino, kad gynėjai numušė daugiau kaip 220 Irano gamybos dronų - kamikadzių Ukrainoje ir pakvietė JT Generalinį Sekretorių Antonio Guterres atvykti apžiūrėti bepiločių lėktuvų nuolaužų. Tuo tarpu Rusijos ambasadoriaus pavaduotojas JT Dmitrijus Polianskis aiškino, kad dronai pagaminti Rusijoje ir apkaltino Kyjivą skelbiant sąmokslo teorijas.
Maskvos atstovai visada meluoja ir tą reikia priimti kaip faktą, kad kvėpuojame oru. Niekas pasaulyje nieku gyvu nepatikės, kad kreivarankiai Rusijoje per tokį trumpą laiką sugebėtų pagaminti tiek daug dronų - kamikadzių, ir juo labiau, išmokti juos valdyti. O štai išlakti šimtą tonų vodkės per naktį – kitas reikalas.
Ukrainos prezidentas Zelenskis, komentuodamas Krymo tilto sprogdinimą, pareiškė: "Mes tikrai to neįsakėme”.
Niekuomet neskubame pernelyg trykšti emocijomis ir džiaugtis tokiais sprogimais, nes pirmiausia privalu išsiaškinti, ko jais siekiama ir ar prie to nėra nagų prikišusi FSB. Šiuo atveju, nemanome, Ukraina sužaidė išmintingai: žinant, kad tilto sprogdinimu bus apkaltinta Ukraina, o pasinaudojant pretekstu - pradėti civilinės infrastruktūros bombardavimai bei vykdomi kiti karo nusikaltimai, atsakymas turėjo būti pateiktas ir platinamas nedelsiant po sprogimo. Dabar jau reikėjo tylėti, o ne mosuoti šauktais prie tuščio puodo.
Londonas vakar informavo apie prieš tris savaites įvykusį incidentą, kai Rusijos naikintuvas SU-27 iššovė raketą į virš Juodosios jūros neutralioje teritorijoje skridusį JK žvalgybinį lėktuvą. Britai kreipėsi į Šoigu ir Gerasimovą, prašydami pasiaiškinti, į ką buvo atsakyta, kad raketa “paleista dėl techninio gedimo”.
Karas Ukrainoje gali baigtis greitai, jei Rusija prisižais bandydama NATO šalių kantrybę.
Graikijos atstovai teigia, kad šiuo metu santykiai su Turkija yra tokie įtempti, kad Egėjo jūroje arba rytinėje Viduržemio jūros dalyje gali įvykti karinis incidentas, kuris gali peraugti į platesnio masto konfliktą. Įtariama, kad Turkijos diktatorius Erdoganas siekia sukelti nacionalinio saugumo krizę, kuri padidintų jo tirpstantį populiarumą. Rugpjūtį Erdoganas užsiminė, kad gali įsakyti savo kariams išsilaipinti Graikijos salose: “Jei jūs, graikai, nueisite per toli, kaina bus didelė."
Visi diktatoriai labai panašūs. Visi jie mano, kad jėgos demonstravimas – raktas į populiarumą.
Operacinis lygmuo
Kremlius surinko daugiau kaip 200 tūkstančių mobilizuotųjų. Vieni dar Rusijos teritorijoje, kiti artėja prie Ukrainos sienų. Teigiama, kad atsiliekant nuo plano trečdaliu, Maskva tęs mobilizaciją. Okupantai planuoja laikinai okupuotame Mariupolyje surinkti ir į frontą išsiųsti iki 10 000 klipatų.
Didėja pakartotinio puolimo iš šiaurės grėsmė. Gomelio srityje kaupiama karinė technika ir gyvosios mėsos daliniai. Kartu su Rusijos kariuomene į Baltarusiją gabenama amunicija iš Tolimųjų Rytų. Puolimo kryptis galėtų būti į vakarus nuo Baltarusijos ir Ukrainos sienos, siekiant nutraukti pagrindines ginklų ir karinės įrangos tiekimo Ukrainai grandines.
Ukrainiečių daliniai, išsidėstę netoli Chersono, pakilios nuotaikos, pasirengę puolimui. Laukiama, kol karius pasieks judėjimui į priekį būtini technikos vienetai ir tuomet gali prasidėti veržlus puolimas pietiniame fronte.
Taktinis lygmuo
Agresorius apšaudė gyvenamuosius namus Charkive ir Zaporižėje raketomis.
Okupantai ginasi užgrobtose teritorijose ir bando rengti atakas Bachmuto ir Avdijivkos rajonuose.
Per pastarąją parą agresorius surengė 3 raketinius ir 24 oro smūgius, atliko daugiau kaip 30 raketinės artilerijos atakų. Be to, priešas paleido daugiau kaip 20 Irane pagamintų bepiločių orlaivių "Shahed-136".
Chersono srityje papildyti nuostolių ir sustiprinti dalinių fronto linijoje atvyko iki 2 000 mobilizuotųjų Rusijos piliečių. Tuo pat metu okupacinė valdžia išleido įsakymą rengti evakuaciją vadinamosioms "bankinėms įstaigoms", parengė evakuacijos sąrašus įvežtiems rusų medicinos darbuotojams ir mokytojams. Humanitarinės įstaigos Chersone nustojo veikti.
Rusų pajėgos masiškai artilerija apšaudo M-14 kelią tarp Chersono ir Novo Kachovkos, kuriuo traukiasi neva evakuojamieji. Atrodo, Surovikino planas žudyti civilius ir kaltinti dėl to Kyjivą, įgauna pagreitį.
Novo Kamjankos - Suchanovo ruože ukrainiečių pajėgų grupė bandė pralaužti ginkluotų vargetų gynybą, tačiau nesėkmingai.
Per pastarąją parą Ukrainos aviacija atliko 5 smūgius. Patvirtinta, kad buvo pataikyta į 3 ginklų bei karinės technikos koncentracijos vietas ir 2 priešo priešlėktuvinių raketinių sistemų pozicijas. Oro gynybos padaliniai numušė 15 bepiločių orlaivių.
Raketinių pajėgų ir artilerijos kariai smogė 4 kontrolės punktams, 7 gyvosios jėgos, ginklų ir karinės įrangos koncentracijos vietoms, šaudmenų sandėliui ir priešlėktuvinės gynybos įrenginiui.
Naktį Antonovo tiltas ir priešo pontoninė perėja per Dniprą atakavo patys save.
Rusijos armijos personalas bėga iš Zaporižės srities Enerhodaro miesto, baimindamasis Ukrainos puolimo. Valstybinė branduolinės energetikos agentūra "Energoatom" praneša, kad Rusijos pajėgos grobsto turtą Enerhodare iš civilių ir administracijos pastatų. Bendrovė teigia, kad Rusijos kariai iš miesto viešbučio "Skifsky Hotel" pavogė viską, ką rado pastate - televizorius, šaldytuvus, baldus, virdulius, kitus namų apyvokos daiktus, juos sukrovė į autobusus bei sunkvežimius ir išsivežė.
Foto: rusų raketa smogė į penkiaaukštį Zaporižėje; išgelbėtas murkius (šaltinis - reuters.com).
Dėkojame mūsų skaitytojams ir sekėjams bei rėmėjams. Tik Jūsų, mielieji, dėka, esame nepriklausomi ir galime sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Juridinius asmenis kviečiame sudaryti paramos sutartis (be jokių įsipareigojimų). Atskirai sakome ačiū: UAB "RCS LT", Silvijai T. ir Lietuvos aludarių gildijai. 2022 10 01 – 12 31 kasdienės apžvalgos yra projekto „Aštuonkojis“ dalis. Projektą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT447300010172065624
30 views0 comments

Comentarios


bottom of page