top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

RUSIJOS IR BALTARUSIJOS INVAZIJA. SITUACIJOS APŽVALGA 2022 10 22 / 12:00

Politinis strateginis lygmuo
Putino pozicija dėl dialogo su Ukraina sušvelnėjo, pareiškė Erdoganas. Tokį įspūdį Turkijos diktatoriui esą padarė Putleris paskutinio pokalbio metu. Artimiausiomis dienomis jis skambins Ukrainos ir Rusijos vadovams aptarti derybų proceso temą. Erdoganas nepraranda vilties dėl Rusijos ir Ukrainos taikos derybų, nes taikos procese esą nebus pralaimėjusiųjų.
Beprasmės kalbos nuo pat pirmosios karo dienos. Apie ką derėtis? Kalba gali būti tik viena – driskiai susirenka savo žaislus ir skuta lauk iš svetimo kiemo. Derėtis galima tik po tarptautinio karo nusikaltėlių teismo dėl reparacijų dydžio Ukrainai.
Tokiais „taikos derybų“ planais Putinas paprasčiausiai nori primigdyti Vakarus ir Ukrainą bei vėl smogti iš pasalų, kaip tai atsitiko, kai po Kyjivo apšaudymo raketomis, Putinas pareiškė, kad artimiausiu metu Ukrainos sostinei nesmogs. Praėjus parai Kyjivas patyrė didžiulę, kruviną dronų ataką.
Putinui burna dirbantis Peskovas ta proga išsitraukė seną plokštelę sakydamas, kad Putinas buvo pasirengęs deryboms dar prieš invaziją: "Jei pamenate, prezidentas Putinas dar prieš specialiąją karinę operaciją bandė pradėti derybas tiek su NATO, tiek su Jungtinėmis Valstijomis“.
Primename, kad tai buvo ne kvietimas deryboms, o ultimatumas JAV ir NATO, reikalaujant pasitraukti iš Europos ir atiduoti sudraskymui Ukrainą bei Baltijos šalis.
Pentagono vadovas Lloyd Austin pirmą kartą nuo gegužės mėnesio telefonu kalbėjosi su Rusijos gynybos ministru Sergejumi Šoigu ir su savo kolega Ukrainoje Oleksijumi Reznikovu. Austin pabrėžė, kad svarbu palaikyti ryšius net vykstant karui Ukrainoje. Maskva šį pokalbį „išvartė“, kaip ir priklauso padugnėms.
Patvirtinęs, jog „Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu surengė derybas su JAV gynybos sekretoriumi Lloyd Austin“ Peskovas pareiškė, kad „Vladimiras Putinas neketina kalbėtis su Joe Bidenu“.
Kuo čia dėtas Putino nenoras kalbėtis su Bidenu, kuris akyse nenori matyti Kremliaus menkystos – taip ir neaišku.
Kaimyninio kolūkio diktatorius žaidžia Kremliaus žaidimėlius. Bulbašenka pareiškė, jog Baltarusija su niekuo nesiruošia kariauti. Tuo tarpu į Baltarusiją jau atvyko pirmieji Rusijos kariai iš 9 000 kontingento. Minskas ir Maskva paskelbė kuriantys bendrą karinį dalinį Baltarusijos sienoms ginti. Ukraina teigia, kad Maskva bando įtraukti Baltarusiją į karą ir perspėja Baltarusiją, apie baisias pasekmes.
Lukašenka – kriminalinių nusikaltėlių globėjas. Pats nežudo, tačiau viskuo, kuo gali, talkina kaimyną užpuolusiems žudikams. Rankos kruvinos iki alkūnių.
Vykstant kovoms aplink Ukrainos Zaporižės atominę elektrinę, Lenkija parengė planą, pagal kurį kalio jodido tabletės bus išdalytos vietinėms gaisrinėms, kurios prireikus jas išdalytų gyventojams. Kalio jodidas apsaugo skydliaukę radiacijos poveikio atveju. Tabletes skubama įsigyti ir kitose Europos šalyse, įskaitant Suomiją, kur vyriausybė taip pat paragino gyventojus įsigyti kalio jodido.
ES vadovams vėl nepavyko priimti sprendimo dėl dujų kainų viršutinės ribos. Galimybė tai padaryti perkelta į netolimą ateitį. ES kovoja su didelėmis energijos kainomis ir baiminasi viso žemyno recesijos po to, kai Rusija nutraukė dujų tiekimą.
Ketvirtadienį iki vėlyvos nakties vykusiame aukščiausiojo lygio susitikime Briuselyje ES vadovai pritarė šią savaitę EK pateiktiems pasiūlymams pradėti taikyti alternatyvų suskystintųjų gamtinių dujų kainų standartą, bendrą dujų pirkimą. Dėl teisės aktų, reguliuojančių dujų kainų ir įsigijimo procesus bus artimiausiomis savaitėmis.
Kremliaus melo ir dezinformacijos agentūros skelbia, jog Rusijos piliečių pasitikėjimas Putinu sumažėjo (net!) 0,3 % ir sudaro 80,6 %.
Tačiau paaugo Rusijos ministro pirmininko Michailo Mišustino populiarumas iki 52,6 % (+1,8 %). Visų kitų politikų populiarumas smuko.
Darome prielaidą, kad Kremlius ruošia ir pratina Rusijos piliečius prie naujo galimo lyderio. Visi suvokia, jog Putinui kažkada ateis pabaiga.
Operacinis lygmuo
Be esminių pakitimų.
Ukrainos kariuomenės generalinis štabas praneša, kad Chersone esantys rusų kariai, persirengę civiliais drabužiais, įsikuria apleistuose būstuose. Teigiama, kad okupantai tokiu būdu ruošiasi gatvės mūšiams. Kaip jau sakėme, viešai driskių deklaruojamas „pasitraukimas“ iš Chersono yra ne kas kita, o spąstai.
Tikime, kad Chersono srities atkovojimas bus racionalus, su minimaliais nuostoliais. Vakar dienos duomenimis, Chersono regione buvo išlaisvintos 88 gyvenvietės.
Pranešama, kad rusai užminavo ir grasina susprogdinti Kahovkos užtvanką. 1941 m. sovietai susprogdino kitą Dnipro užtvanką Zaporižėje, kad pristabdytų nacius. Šis Stalino įsakymas pražudė tūkstančius nieko neįtariančių civilių gyventojų.
Vis garsiau kalbama apie „dar vieną karo etapą“, kuris gali prasidėti Rusijos armijai koncentruojant didžiulį puolimą iš šiaurės.
Kol kas tokias prognozes vertiname kaip svaičiojimus, siekiant atitraukti dėmesį nuo kitų fronto ruožų ir stabdyti Ukrainos puolimą. Nei 9 000, nei 90 000 vargetų minia Gomelio ar Briansko srityje nebus pajėgi suduoti rimtesnio smūgio, tik bejėgišką pirstelėjimą.
Taktinis lygmuo
Šį rytą visoje Ukrainoje buvo paskelbtas oro pavojus. Keliuose regionuose griaudėjo sprogimai. Teigiama, jog kai kurios raketos buvo paleistos iš pietų, iš Juodosios jūros, nes praskriejo Mykolaivo regioną ir nuskrido į vakarinę ir centrinę Ukrainos dalį.
Lucke nugriaudėjo sprogimų serija. Po išpuolio kai kuriose miesto dalyse nėra elektros. Pranešama, kad Voluinės srities Kovelio mieste taip pat girdėti sprogimai. Miestas - be elektros ir vandens.
Kyjivo regione „dirba“ priešlėktuvinė gynyba.
Pranešama apie sprogimus Odesos srityje.
Socialiniuose tinkluose pranešta apie sprogimus Lvivo srityje. Čia taip pat dirba oro gynyba.
Beveik 1 000 šeimų po apšaudymo liko be elektros Dnipro srityje.
Prezidento kanceliarija jau reagavo į masinį Ukrainos apšaudymą.
"Tai raketų ugnis iš teroristų, kurie kariauja su civiline infrastruktūra ir žmonėmis. Viskas gerai, mes ištversime. Rusų svajonė turėti problemų vidaus fronte ir sustabdyti Ukrainos teritorijų išlaisvinimą yra infantili. Kiekvieną dieną mes tampame tik dar labiau nuožmesni. O tai reiškia, kad duosime dar stipresnį atsaką", - skelbia Ukrainos prezidento administracijos vadovas Andrijus Jermakas.
Generalinio štabo duomenimis, per parą priešas surengė penkis raketinius ir 19 oro smūgių ir atliko daugiau kaip 94 raketų atakas iš daugkartinių raketų paleidimo įrenginių.
Priešas smogė maždaug 20 gyvenviečių.
Savo nusikaltimams priešininkas naudojo aviacines bei zenitines raketas, taip pat smogiamuosius bepiločius orlaivius "Shahed-136".
Didėja Rusijos Federacijos civilių gyventojų nepasitenkinimas karinės vadovybės veiksmais. Ypač dėl mobilizacijos, kuri vis dar vyksta atokiuose regionuose, nors oficialiai paskelbta apie jos pabaigą.
Ukrainos karo aviacija per praėjusią parą sudavė 16 smūgių. Pataikyta atramoms punktams ir dešimčiai ginkluotės bei karinės technikos židinių, trims priešo priešlėktuvinių raketinių kompleksų pozicijoms. Priešlėktuvinės gynybos daliniai numušė vieną priešo lėktuvą SU-25 ir vieną bepilotį "Orlan-10".
Raketinių pajėgų ir artilerija per pastarąją parą smogė 2 kontrolės punktams, 14 gyvybinių jėgų, ginklų ir karinės įrangos židinių, šaudmenų sandėliui, priešlėktuvinių raketų kompleksui S-300, artilerijos ugnies pozicijoms.
Foto: Jerusalem post panešė, kad Ukrainoje žuvo 10 Irano instruktorių, kurie mokė rusus valdyti dronus, šaltinis MAJID ASGARIPOUR/WANA (WEST ASIA NEWS AGENCY) VIA REUTERS
Dėkojame mūsų skaitytojams ir sekėjams bei rėmėjams. Tik Jūsų, mielieji, dėka, esame nepriklausomi ir galime sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Juridinius asmenis kviečiame sudaryti paramos sutartis (be jokių įsipareigojimų). Atskirai sakome ačiū: UAB "RCS LT", Silvijai T. ir Lietuvos aludarių gildijai. 2022 10 01 – 12 31 kasdienės apžvalgos yra projekto „Aštuonkojis“ dalis. Projektą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT44730001017206562447 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page