top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

RUSIJOS IR BALTARUSIJOS INVAZIJA. SITUACIJOS APŽVALGA 2022 10 25 / 15:00

Politinis strateginis lygmuo
Jungtinė Karalystė turi naują ministrą pirmininką. Penny Mordaunt pasitraukus iš kovos dėl torių partijos lyderio ir Jungtinės Karalystės ministro pirmininko posto, juo tapo buvęs finansų ministras Rishi Sunak. Nors britų žiniasklaida pranešė, kad Boris Johnson pavyko gauti daugiau kaip 100 parlamento narių palaikymą, kad galėtų vėl kandidatuoti į JK ministro pirmininko postą, užvakar Boris pareiškė, kad nekandidatuos. Matyt, nutarė nebebristi į tą pačią upę.
Visiems mums, be abejo, rūpi, kokia šio indų kilmės JK piliečio pozicija dėl Ukrainos. Sunak yra pareiškęs, kad Putinui turėtų būti uždrausta dalyvauti G20 susitikimuose, kol Maskva nesustabdys karo Ukrainoje: "Mūsų G20 partneriai ir sąjungininkai turi kolektyvinę atsakomybę pareikalauti, kad Putinas pasmerktų savo bjaurų elgesį. Sėdėti su juo prie vieno stalo negalima, nes jis (Putinas) atsakingas dėl to, kad vaikai žudomi, kol miega".
Ukraina taps ES nare, todėl rekonstruojant šalį turi būti atsižvelgta į šią perspektyvą, pareiškė Vokietijos kancleris Olafas Scholzas savo kalboje Berlyne atidarant 5-ąjį Vokietijos ir Ukrainos verslo forumą, skirtą Ukrainos atstatymui. "Taigi, mes taip pat esame atsakingi už tai, ką visi jau seniai suprato po Maidano: Ukraina yra Europos šeimos dalis. Aš kalbu labai rimtai ir suprantu visas to pasekmes - mes norime, kad Ukraina būtų Europos Sąjungos dalis", - sakė Scholzas, dėl ko mes jį labai sveikiname.
Olafas paragino verslininkus investuoti į Ukrainą, nes tai bus investicija į naują ES rinkos dalį. Puikus raginimas, didelė, potenciali rinka. Apžvelgta ir Ukrainos logistikos, atsinaujinančios energetikos ir kitos perspektyvos, tačiau šiam tikslui trūksta vienos „nedidelės“ smulkmenos – pribaigti Putino režimą.
Tuo tarpu Ursula von der Leyen sakė, kad ES galėtų skirti Ukrainai iki 1,5 mlrd. eurų per mėnesį iki pergalės. Vau!
Buvusio JAV ambasadoriaus Ukrainoje ir JAV Taikos instituto viceprezidento William Taylor teigimu, Rusija turi atsakyti už karo nusikaltimus ir nuostolius, kuriuos Kremliaus okupacinės pajėgos padarė Ukrainoje, sumokant nuo 750 iki 1 trilijono JAV dolerių kompensaciją. 300 mlrd. dolerių gali būti gauta iš įšaldytų Rusijos centrinio banko lėšų, esančių G7 šalių bankuose.
Tūkstantis milijardų – tai, be abejo, dideli pinigai. Tačiau jie nereiškia nieko tūkstančiams žuvusiųjų ir beveik nieko - jų artimiesiems. Privalome padaryti viską, kad sunaikintume Kremliaus hidrą visiems laikams.
Dėl prieštaringų komentarų apie Rusijos karą prieš Ukrainą atsistatydino Rumunijos gynybos ministras Vasile Dincu, sulaukęs šalies prezidento Klaus Iohannis ir partijos narių pylos. Dincu teigė, kad Vakarų šalys turėtų derėtis su Rusija dėl karo pabaigos, net jei jis baigtųsi įšaldytu konfliktu. Politikas teigė, kad Rusija turi išteklių tęsti kovą ir būtina susitarti su Maskva dėl saugumo garantijų Ukrainai.
Kremliaus žinutės, prieštaraujančios ES ir NATO pozicijai, kad tik pati Ukraina turi nutarti, kaip spręsti savo likimą, kažkaip buvo sudėtos į gynybos ministro lūpas.
NATO turi padidinti visos reikiamos įrangos tiekimą, kad ukrainiečiai galėtų kovoti visą žiemą, - pareiškė aljanso vadovas Stoltenbergas. Pasak jo, NATO sąjungininkų ir partnerių tiekiamos ginklų sistemos jau padarė didžiulį poveikį. Tai viena iš priežasčių, kodėl Rusijai nepavyko įgyti pranašumo ore. Todėl dabar reikia padidinti žieminių drabužių, generatorių, palapinių tiekimą, kad ukrainiečiai galėtų tęsti karines operacijas visą žiemą.
Gerai, šiltai aprengtas, pamaitintas, šiuolaikine ginkluote ekipuotas ukrainiečių karys prieš suvargusį, šimtmečio senumo Mosinu ginkluotą, viduriuojantį, varnalėšos lapu pasturgalį braukiantį varguolį. Pergalė ne už kalnų.
Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos direktorius Naryškin įspėjo JAV dėl ilgalaikės agresijos prieš Rusiją pasekmių. Rusijos šnipų vadas priminė, jog lygiai prieš 60 metų, būtent spalio mėnesio dienomis, pasaulis buvo per žingsnį nuo plataus masto branduolinio konflikto. "Šiandien amerikiečių elitas ir toliau tiki, kad gali vykdyti agresiją prieš mūsų šalį tiek ilgai, kiek tik nori, į karo veiksmų ugnį metant tūkstančius ir tūkstančius Ukrainos piliečių ir samdinių gyvybių. Toks trumparegiškas įsitikinimas turi labai pavojingų pasekmių", - teigia Naryškin.
Rusijos žvalgybos vadas priminė, jog 1962 m. JAV Turkijos teritorijoje dislokavo raketas su branduolinėmis galvutėmis, o Sovietų Sąjunga dislokavo savo raketas Kubos saloje. Ir štai anuomet Baltieji rūmai esą buvo priversti pripažinti, kad gali būti tik vienas taikus krizės sprendimo būdas - skubus raudonųjų linijų nubraižymas.
Aišku, kaip du kart du, kur tas Kremliaus nevykėlis suka. Jis, Putinas ir Ko nori naujų raudonųjų linijų. Tačiau kokių? Kur jos? Sovietai Karibų krizės metais buvo okupavę pusę Europos ir spaudė JAV branduolinėmis galvutėmis jos pašonėje. O kur dabar tos linijos ir kur Naryškinas nori braukti tą liniją? Ties Petrovskajos kaimu Zaporižės srityje ar ties Oktiabrsku Brianske (Rusija)?
Operacinis lygmuo
Teigiama, jog Maskva visgi planuoja puolimą iš Baltarusijos teritorijos. Tuo tikslu esą vyksta aktyvus mobilizacinių išteklių patikrinimas, telkiama technika ir gyvoji jėga. Be to, atjungiamos visos keliuose esančios kameros ir draudžiamas filmavimas Baltarusijos pasienyje. Kameros buvo atjungtos ir sausio 14-ąją, likus daugiau kaip mėnesiui iki invazijos.
Tai lipimas ant to paties grėblio, teigia Ukrainos generolas Oleksandr Syrskij.
Mes manome, kad tai - garantuota savižudybė. Prie Kyjivo elitinius rusų dalinius sunaikino lengvaisiais ginklais ginkluota Ukrainos savanorių teritorinės gynybos kariuomenė. Šįsyk tai bus ne mūšis, o tiesiog sušaudymas. Tiras.
Taktinis lygmuo
Okupantas visais pajėgumais stengiasi išlaikyti laikinai užimtas teritorijas, apšaudydamas ukrainiečių pozicijas ir vykdydamas oro žvalgybą.
"Wagner" grupuotės marodieriai toliau šturmuoja Bachmutą, bandydami prasiveržti iš rytinių pakraščių. Artilerija stipriai smogia į miestą.
Per praėjusią parą rusų teroristai surengė 3 raketinius, 12 oro smūgių, įvykdė daugiau kaip 60 atakų iš salvinių raketinės ugnies sistemų.
Nuo priešo atakų nukentėjo civilinės infrastruktūros objektai Donecko srities Vuhledar ir Neskučnės gyvenvietėse, Chersono srities Nova Kamiankos gyvenvietėje ir Mykolajive.
Varguoliai rausiasi ir įrenginėja gynybinius įtvirtinimus kairiajame Dnipro krante Chersono srityje. Hornostajevkos gyvenvietės rajone rusų inžineriniai ir žvalgybiniai daliniai minuoja pakrantę, palikdami nedidelius praėjimus savo karių atsitraukimui.
Iš Chersono ir aplinkinių gyvenviečių vagiama vietos administracijos bei interneto tiekimo įranga, evakuojamas greitosios pagalbos tarnybos ir medicinos personalas. Nutrauktas finansavimas ir maisto tiekimas mokykloms, vyksta masiniai plėšikavimai.
Per pastarąją parą Ukrainos karo aviacija atliko daugiau kaip 30 smūgių. Smogta 22 priešo ginklų ir karinės technikos koncentracijos vietoms, 5 šaudmenų sandėliams, 9 priešo priešlėktuvinių raketinių sistemų pozicijoms.
Priešlėktuvinės gynybos daliniai numušė 3 priešo sraigtasparnius Ka-52 "Aligator", bombonešį Su-24M, 2 bepiločius orlaivius "Orlan-10" ir kelis bepiločius orlaivius "Shahed".
Praėjusią parą Ukrainos raketinės pajėgos ir artilerija smogė 6 agresoriaus gyvosios jėgos, ginklų ir karinės technikos koncentracijos vietoms, 2 amunicijos sandėliams, priešlėktuvinių raketų kompleksui, radiolokacinei stočiai "Zoopark", kitiems svarbiems priešo objektams.
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas patvirtino, kad išvadavo Luhansko srities gyvenvietes: Karmazinovką, Mjasožarivką ir Nevskę bei Novosadovę Donecko srityje. Puolimas vyksta toliau šiaurės rytų, rytų ir pietryčių kryptimis.
Foto: Mariupolyje, prižiūrint okupacinei karinei valdžiai, tikintieji išvaro demonus iš „Azovstal“ gamyklos teritorijos.
Dėkojame mūsų skaitytojams ir sekėjams bei rėmėjams. Tik Jūsų, mielieji, dėka, esame nepriklausomi ir galime sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Juridinius asmenis kviečiame sudaryti paramos sutartis (be jokių įsipareigojimų). Atskirai sakome ačiū: UAB "RCS LT", Silvijai T. ir Lietuvos aludarių gildijai. 2022 10 01 – 12 31 kasdienės apžvalgos yra projekto „Aštuonkojis“ dalis. Projektą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT44730001017206562450 views0 comments

Comments


bottom of page