top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

RUSIJOS IR BALTARUSIJOS INVAZIJA. SITUACIJOS APŽVALGA 2022 10 26 / 11:00

Politinis strateginis lygmuo
Ukrainos branduolinės energetikos agentūra įspėja, kad Rusijos pajėgos gali surengti teroro aktą, kurio metu bus panaudotos okupuotoje Zaporižės atominėje elektrinėje esančios radioaktyvios medžiagos. Ukrainos pareigūnai turi duomenų, kad Rusijos kariuomenė panaudoto branduolinio kuro saugykloje vykdo neleistinus, slaptus darbus.
Pasak "Energoatom", objekte yra 174 konteineriai, kurių kiekviename yra 24 panaudoto branduolinio kuro rinklės. Konteinerių susprogdinimas užterštų radiacija kelis šimtus kvadratinių kilometrų gretimos teritorijos. Bendrovė paragino JT Tarptautinę atominės energijos agentūrą įvertinti tai, kas šiuo metu vyksta elektrinėje.
Kiek anksčiau TATENA vadovai šiuo klausimu padarė viską, ką galėjo – išreiškė nerimą, nusifotografavo ir išvyko namo.
Jau rašėme, kad mūsų manymu, Maskvos pareiškimai apie tariamą Kyjivo pasirengimą susprogdinti "nešvarią bombą" gali reikšti tik viena - Rusija iš tikrųjų pati svarsto surengti branduolinio terorizmo aktą, kurio metu gali panaudoti Ukrainos teritorijoje, saugyklose esančias radioaktyviąsias atliekas.
Terorizmo tikslas yra visiškai aiškus, t.y. pasėti baimę ir paniką. Nors Kremlius teigia, kad tai Ukraina ruošiasi susprogdinti nešvarią bombą, kad dėl to apkaltintų Rusiją ir priverstų eskaluoti jau devintą mėnesį vykstantį karą, tačiau Maskvos ašaromis pasaulis nebetiki. Vakarų šalys atmetė Maskvos teiginį kaip "akivaizdžiai melagingą".
Maskvos melas toks gilus ir ydingas, kad net ir pasakius tiesą, nei Putinu, nei Šoigu, nei Lavrovu, nei blusomis ant jų šunų niekas nebetikės.
Zelenskis pasiūlė sukurti platformas Padniestrės ir Abchazijos išlaisvinimui. Tai nebus paprastas etapas, kaip ir Krymo reintegracija po ilgų okupacijos metų. Ukrainos prezidentas siūlo, kad "Krymo platformos" formatas būtų pradžia kitoms humanitarinėms ir diplomatinėms platformoms, kurios padėtų atlaisvinti Rusijos okupuotas teritorijas nuo Padniestrės ir Abchazijos iki Pietų Osetijos ir Kurilų salų teritorijų. Mes dar pridurtume – ir Karaliaučiaus.
Ukrainos prezidentas, kalbėdamas Zagrebe vykusioje Tarptautinės Krymo platformos pirmojo parlamentinio viršūnių susitikimo sesijoje pareiškė, jog pusiasalio reintegracijai bus būtina užsienio šalių politinė, teisinė, ekonominė, socialinė, infrastruktūrinė patirtis. Kai Ukrainos vėliava suplazdės Kryme, o Rusija pusiasalio nebegalės naudoti, kaip karinio forposto „žmonės pajus, kad pasaulis tampa saugesnis".
Pranešama, jog vienintelis žmogus Putino aplinkoje asmeniškai išdrįsęs jam pareikšti nepasitenkinimą generolais, nesugebančiais vadovauti karo veiksmams mūšio lauke, yra Jevgenijus Prigožinas. Kol kas neaišku, ko siekia Prigožinas – permainų Putino komandoje ar perversmo, po kurio už jėgos struktūrų vairo stotų Kadyrovo - Zolotovo klanas.
Macronas paragino popiežių Pranciškų paskambinti Putinui, Kirilui bei Bidenui ir paprašyti siekti taikos Ukrainoje. "Mums reikia, kad Jungtinės Valstijos sėstų prie derybų stalo ir paspartintų taikos procesą Ukrainoje. Joe Bideną su popiežiumi sieja tikri pasitikėjimo santykiai. Popiežius gali daryti jam įtaką dėl Amerikos dalyvavimo Haityje ir Ukrainoje", - kalbėjo Prancūzijos prezidentas.
Macronas – gražus prezidentas, tokiais pareiškimais patenkantis į pirmuosius kai kurių pasaulio žiniasklaidos priemonių puslapius. Tačiau iš to jokios naudos, išskyrus asmeninės puikybės tenkinimą. Politinis bulvaras - mūsų galva, geriausiai tinkanti šiam vyksmui apibūdinti sąvoka.
Europos Sąjunga sieks ne įšaldyti, o konfiskuoti Rusijos turtą Europoje, pareiškė Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen Berlyne vykusioje tarptautinėje paramos Ukrainai teikėjų konferencijoje. Šiuo klausimu netrukus bus sudaryta darbo grupė.
Fenomenali situacija: Putino ordos griauna Ukrainą, o Vakarai skaičiuoja lėšas, kurias skirs Ukrainos atstatymui. Visa tai nuostabu, bet karas dar nepasibaigė ir Putinas neišvyko aplankyti Kobzono. Argi nederėtų daryti viską, kad Ukrainoje ant galvų vaikams nekristų bombos jau šiandien?
Levados centro apklausos duomenimis, Rusijoje sumažėjo piliečių, kurie siekia pokyčių.
Nevarginsime jūsų beprasme apklausos rezultatų statistika, kurią pateikia netgi ir visai solidžios žiniasklaidos priemonės. Kodėl? Todėl, kad ji neatspindi nei realių nuotaikių Rusijoje, nei realių skaičių. Kremliaus globojamą viešosios nuomonės tyrimų agentūrą reikia vertinti kaip dar vieną dezinformacijos šaltinį.
Šaltinį, kuriuo, beje, naudojasi ir cituoja mūsų šalies politikai. Tai didelė klaida.
Operacinis lygmuo
Plinta informacija apie “mobikų nuotykius“ fronto linijoje. Štai rugsėjo 25 d. Maskvoje mobilizuoti jaunuoliai be jokių apmokymų atsidūrė fronto linijoje, Luhansko srityje. Automatinius ginklus gavo tik kai kurie, o vadai įsakė „prisišaudyti“ mūšio metu į priešą. Tačiau mūšio metu mobilizuotieji pamatė iš mūšio lauko sprunkančias dvejas kitų mobilizuotųjų kuopas, paskui kurias netrukus pasirodė iš mūšio besitraukiantys tankai. Vadovybė dar iki to laiko jau buvo pasišalinusi iš vietovės automobiliais. Tęsiantis ukrainiečių artilerijos apšaudymui, naujokai susirinko mantą, kurią galėjo panešti ir bėgte pasileido paskui tankus.
Panaši situacija ir kituose fronto ruožuose, kuriuos Kremlius tikisi užkišti tūkstančiais jokio parengimo neturinčių naujokų.
Tai tik dar kartą patvirtina, kad kariniams veiksmams Ukrainoje vadovauja parketiniai glušiai. Kariauti mokomasi daug mėnesių pratybose, po to būtinos kelios adaptacijos savaitės priefrontėje, kai apsiprantama prie šūvių, sprogimų garsų, patrankų, lėktuvų, tankų gaudesio. Net ir stabilios psichikos parengtus karius pirmosiomis mūšio akimirkomis gali ištikti panikos priepuolis.
Putinas, kuris pirmomis invazijos dienomis palaidojo savo elitinius dalinius, po to pasiuntė į mirtį bedančius alkoholikus „ura – patriotus“, o dabar aukoja paskutinius savo resursus – darbingo amžiaus vyrus yra - aišku kaip dieną - Centrinės žvalgybos agentūros agentas.
Rusijos jaunimas nekenčia Putino. Labai nekenčiantis jo jaunimas ima ginklus į rankas, kariauja Ukrainos pusėje ir svajoja suspėti patys pakabinti jį žemyn galva. Kol to už juos dar nepadarė savi. Našy.
Taktinis lygmuo
Teroristinės Rusijos daliniai stengiasi išlaikyti užgrobtas teritorijas, vis dar beviltiškai mėgindami pulti Bachmutą.
Okupantai ir toliau apšaudo civilinius objektus, pažeisdami tarptautinę humanitarinę teisę ir karo meto įstatymus.
Per pastarąją parą teroristai paleido 5 raketas, surengė apie 30 smūgių iš oro ir daugiau kaip 100 atakų iš reaktyvinių ugnies sistemų.
Nuo priešo smūgių nukentėjo daugiau kaip 40 gyvenviečių teritorijos.
Teroristų raketa pataikė į degalinę Dnipro mieste. Žuvo nėščia moteris ir vyras, dar trys žmonės sužeisti.
Ukrainos karo aviacija praėjusią parą sudavė 21 smūgį. Smogta 17 ginkluotės ir karinės technikos židinių, 2 atramos punktams ir 2 priešo priešlėktuvinių raketinių kompleksų pozicijoms. Priešlėktuvinės gynybos daliniai numušė 5 priešo bepiločius orlaivius.
Raketų ir artilerijos daliniai pataikė į kontrolės postą, 2 gyvosios jėgos židinius, ginklų ir karinės įrangos punktą, radijo stotį, kitus svarbius okupantų karinius objektus.
Po Ukrainos artilerijos smūgių Novoivanivkos gyvenvietėje Luhansko srityje sunaikintas šaudmenų sandėlis, daugiau kaip 10 "kadyrovcų". Svatovės gyvenvietėje sunaikinta iki 10 okupantų ir 5 kariniai sunkvežimiai.
Komentaras
JAV FTB ieškomas garsusis “Putino virėjas” Jevgenijus Prigožinas šiuo metu karštligiškai bando pašalinti visą informaciją apie savo praeitį iš interneto. Kas taip sujaudino vadinamojo “Trolių fabriko” ir “Wagner” privačios karinės formuotės šeimininką?
Prigožinas panikuoja ne tik dėl to, kad yra areštuotas ir įšaldytas visas jo turtas užsienyje, o šeima įtraukta į sankcionuojamų asmenų sąrašą. Prigožino, kaip ir Putino, laukia Haga. Šį veikėją, tiesą pasakius, siutina ir “Putino virėjo” statusas bei padidėjęs žurnalistų knaisiojimąsis jo biografijoje. O ji dvokia iš tolo.
Prigožino karjera prasidėjo 2001-iais, kai jo restorane Sankt Peterburge apsilankė perspektyvus politikas Vladimiras Putinas. Prigožino kotletai Putinui patiko. Patiko ir padavėjas. Tačiau spėjama, jog Jevgenijaus ir Vladimiro draugystė prasidėjo gerokai anksčiau.
1990-aisiais Prigožinas įsuko “sosyskų” biznį ir anuometiniame Leningrade, pardavinėdamas karštus dešrainius užkaldavo po 1000 $ per mėnesį. Vėliau jis perėjo prie lošimų ir restoranų verslo. 1991-1997 m. “virėjas” tapo kazino valdančių bendrovių steigėju, atidarė keletą maisto prekių parduotuvių, barų ir restoranų.
Prigožino "plaukiojantis" restoranas "Naujoji sala" tapo viena Putino mėgiamiausių vietų Sankt Peterburge. Putinas užsienio valstybių vadovus Chiracą, G. W. Bushą ir Schroederį vaišindavo Prigožino restoranuose.
2003 m. Prigožinas užtaisė Putinui gimtadienio šventę ir galutinai “įėjo į pasitikėjimą” bei įgijo “Putino virėjo” pravardę. Prigožinui ne tik buvo leista atidaryti restoraną vyriausybės rūmuose Maskvoje, bet liepta lydėti Putiną į keliones užsienyje. Buvo skelbiama, kad Putinas, bijodamas būti nunuodytas, nesivaišindavo nuo svečių stalo, o valgydavo išskirtinai iš Prigožino bliūdų. Putino šešėlis netrukus “laimėjo” konkursus ir tapo daugelio Rusijos mokyklų, ligoninių ir galiausiai nudriskėlių armijos maitintoju. Vienas metais Prigožino įmonės gavo valstybinių užsakymų už 209,23 mlrd. rublių (apie 3,5 mlrd. eurų).
Tačiau ne šių biografijos faktų bijo Prigožinas. Ir net ne fakto, kad jis yra daugelio vakarų valstybių specialiųjų tarnybų taikiklyje, arba to, kad jo “Interneto tyrimo agentūra”, perkelta iš Olgino gatvės ir įsikūrusi naujame pastate Savuškino gatvėje 55, Sankt Peterburge bei populiariai vadinama "Trolių fabriku" kaltinama kišimųsi į JAV prezidento rinkimus. Dėl šių momentų Prigožinas, matyt, labai didžiuojasi.
“Virėjui” kelia įsiūtį, kai yra primenama, kad jis 1979 m. Leningrade buvo nuteistas lygtine bausme už vagystę. Atlikęs bausmę pataisos darbuose Nižnij Novgorode, Prigožinas grįžo į gimtąjį miestą, organizavo nusikalstamą gaują, apiplėšinėjo butus, apgaulės būdu išviliodavo pinigus, į nusikalstamą veiklą įtraukė nepilnamečius ir vėl buvo teisiamas 1981-iais.
Kitaip tariant, Prigožinas buvo ir yra paprasčiausias banditas. Tarpuvarčių plėšikas ir butų vagis. Toks pat, koks yra Putinas. Ir tai nieko keisto - toks tokį traukia.
Keista yra tai, kad pasaulio galingieji daugybę metų spaudė ir vis dar spaudžia ranką tokiems atmatoms, kalba su jais apie pasaulio ekonomikos, žaliosios energetikos ir humanizmo vystymo perspektyvas.
Foto: „Putino virėjas.“
Dėkojame mūsų skaitytojams ir sekėjams bei rėmėjams. Tik Jūsų, mielieji, dėka, esame nepriklausomi ir galime sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Juridinius asmenis kviečiame sudaryti paramos sutartis (be jokių įsipareigojimų). Atskirai sakome ačiū: UAB "RCS LT", Silvijai T. ir Lietuvos aludarių gildijai. 2022 10 01 – 12 31 kasdienės apžvalgos yra projekto „Aštuonkojis“ dalis. Projektą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT44730001017206562461 views0 comments

댓글


bottom of page