top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

RUSIJOS IR BALTARUSIJOS INVAZIJA. SITUACIJOS APŽVALGA 2022 10 29 / 12:00

Politinis strateginis lygmuo
Vakar JAV paskelbė neįslaptintą savo Nacionalinės gynybos strategijos versiją - nepaisant Rusijos invazijos į Ukrainą, Gynybos departamentas tebėra įsitikinęs, kad ilgalaikę grėsmę kelia ne Maskva, o Pekinas. Dokumente nustatyti trys prioritetai: integruotas atgrasymas, kampanijų plėtojimas (anglų k. „campaigning“) ir ilgalaikių pranašumų kūrimas.
Integruotu atsakymu siekiama, kad kariuomenė dirbtų visose konflikto srityse, teatruose ir spektruose, sklandžiai bendradarbiaudama su kitomis JAV vyriausybės agentūromis ir tarptautiniais sąjungininkais bei partneriais, panaudodama visas departamento turimas priemones, kad potencialūs priešai suprastų agresijos beprasmiškumą. Kampanijos apima karinius veiksmus ir iniciatyvas, skirtas departamento strateginiams prioritetams įgyvendinti per tam tikrą laiką, pavyzdžiui, pratybas, leidžiančias JAV kariuomenei treniruotis, kaip ji mobilizuosis ir vykdys logistiką konflikto metu. Ilgalaikiai pranašumai bus kuriami per Pentagono vidaus reformas, pavyzdžiui, investicijas į Pentagono darbo jėgą, įsigijimo procesų tobulinimą ir JAV karinės infrastruktūros atsparumo klimato kaitai didinimą.
Jei atvirai - nuo 2018 metų strategija iš esmės nepakito. Daug gražių, kūrybiškai pateiktų lozungų ir sąvokų. Tuo labai primena Lietuvos Nacionalinio saugumo strategiją. Gerąja prasme. Arba blogąja. Čia jau kaip pažiūrėsi į pusiau pripildytą / ištuštintą stiklinę vandens.
Penktadienį paskelbti duomenys rodo, kad Europos ekonomikos variklis - Vokietija - trečiąjį ketvirtį netikėtai išvengė recesijos grėsmės, tačiau ekonomika tebėra nerami, nes dėl skausmingo energetinio konflikto su Rusija išaugo infliacija. Federalinės statistikos tarnybos duomenimis, vartotojų kainos, suderintos su kitomis Europos Sąjungos šalimis, spalio mėnesį per metus padidėjo 11,6 % ir pasiekė aukščiausią lygį per daugiau kaip 25 metus, kartu skatindamos susirūpinimą dėl galimo dujų trūkumo šią žiemą, net jei saugyklos bus beveik visiškai užpildytos. Ekonomistai teigė, kad infliacija tikriausiai dar kurį laiką išliks dviženklė, todėl Europos Centrinis Bankas, ketvirtadienį padidinęs palūkanų normas iki aukščiausio lygio nuo 2009 m., jas ir toliau didins ateityje.
Ilgai lėbavus, išėjimas iš daugiadienių, nenuostabu, yra skausmingas. Abstinencijos sindromas kapstantis iš priklausomybės nuo pigių Rusijos žaliavų dar kurį laiką gerokai papurtys Vakarus ir laukia ne viena, rūškana, bet pagaliau blaivi diena. Toliau bus tik geriau.
Ta proga Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis pareiškė, kad JAV įmonė "Westinghouse Electric Co" statys pirmąją Lenkijos atominę elektrinę, taip patvirtindamas ilgai lauktą sprendimą, kuriuo siekiama sumažinti šalyje išmetamo anglies dioksido kiekį ir atsisakyti anglies.
Rusijos invazija į Ukrainą sukėlė "epochos lūžį" Vokietijos ir Maskvos santykiuose, o karas sugriovė buvusio Sovietų Sąjungos prezidento Michailo Gorbačiovo svajonę apie "bendrus Europos namus", pareiškė Vokietijos prezidentas Frankas-Walteris Steinmeieris.
Bendrus Europos namus. Kuriuose vien kraujas, degėsiai, prievartaujamos moterys ir seneliai, ir orda, besituštinanti ant mokyklinių suolų.
Rusija teigia baigusi šaukti tris šimtus tūkstančių rezervistų kovai Ukrainoje - daugiau kaip ketvirtadalis jų jau dislokuoti mūšio lauke. "Jūsų iškelta užduotis - 300 000 žmonių - įvykdyta", - Rusijos karo nusikaltimų ministras Šoigu raportavo Hagos tribunolo laukiančiam Putleriui. "Jokių papildomų priemonių neplanuojama imtis." Šoigu pažymėjo, kad 82 000 „karių“ jau išsiųsti į kovos veiksmų zoną, o likusieji dalyvauja mokymuose.
Melas. Mobilizacija, kuri ir taip vangiai vyko Maskvoje ir Piteryje, pristabdyta. Tačiau plačios Rusijos regionai ir toliau tieks patrankų mėsą, kuri be apmokymų, aprūpinimo ir su šimtmečio senumo ginkluote bus metama į beprasmį karą.
Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba sakė, kad per pokalbį telefonu su Irano kolega Hosseinu Amirabdollahianu pareikalavo, kad Teheranas nustotų tiekti Rusijai ginklus. Iki vakar dienos, Ukrainos pajėgos nuo rugsėjo vidurio numušė daugiau kaip 300 Rusijos naudojamų bepiločių orlaivių "Shahed-136", importuotų iš Irano. Manoma, kad Rusija yra užsakiusi apie 2 400 dronų kamikadzių, nors tikslus Maskvai tiekiamų dronų skaičius nežinomas. Iranas, savo ruožtu, neigia tiekiantis Rusijai dronus ir bet kokią kitą ginkluotę.
Na taip. Ir Irano ligoninėje 22 metų moteris, kuri buvo sulaikyta režimo moralės policijos už tai, kad, kaip įtariama, nesilaikė šalies hidžabo taisyklių, mirė ne dėl sumušimų policijoje, o nuo senatvės.
Operacinis lygmuo
Apsiverkęs Kadyrovas pranešė, kad žiaurūs ukrainiečiai artilerija sumaitojo vieną jo dalinių. "Šios savaitės pradžioje vienas iš čečėnų dalinių buvo apšaudytas Chersono srityje. Dvidešimt trys kovotojai žuvo ir 58 buvo sužeisti", rypavo Twiteryje Tik-toko žvaigždė. Toks netikėtas posūkis pagyrūno kalboje rodo, kad ir ištikimas šuo Putleriui gali kąsti į ranką.
Nežiūrint nuostolių pietuose ir šiaurės rytuose bei rytuose, okupantas deda visas pastangas užimti Bachmutą, taip nutraukiant Ukrainos tiekimo linijas ir atveriant kelią Rusijos pajėgoms veržtis į Kramatorską ir Slovianską.
Černihivo srityje, šiaurėje ties siena su Baltarusija ir Rusija Ukrainos pasieniečiai sunaikino dvi žvalgybines rusų grupes. Diversinės - žvalgybinės rusų grupės suaktyvėjo Hrinivkos - Leonovkos atkarpoje. Greičiausiai, tuo siekiama parodyti, kad Kremliaus ketinimas kartu su baltarusiais pulti iš šiaurės yra artimiausiuose ateities planuose.
To neatmetame, bet manome, kad baltarusių įtraukimas į atvirus karo veiksmus yra pavojingesnis pačiai Rusijai, nei Ukrainai ir, žinoma, Minsko režimui.
Taktinis lygmuo
Per praėjusią parą priešas surengė 4 raketinius ir iki 25 oro smūgių, surengė daugiau kaip 70 atakų iš raketinių salvinės gynybos sistemų.
Priešas smogė daugiau kaip 35 gyvenviečių teritorijoms. Tarp jų - Siverskas ir Prečystivka Donecko srityje; Mali Ščerbaki Zaporožės srityje; Davydiv Brid ir Mala Seideminucha Chersono srityje ir Kobzarka Nikolajevo srityje.

Dėl nestabilaus medicininės aviacijos veikimo, Belgorodo srities medicinos infrastruktūros neparengtumo ir pilno esamų ligoninių užpildymo rusai sužeistuosius evakuoja autobusais į netoliese esantį Voronežą.
Chersono srities Beryslavo gyvenvietėje okupantai masiškai persirenginėja civiliais drabužiais ir keliasi į privačius gyvenamuosius namus. Tęsiama vadinamoji okupantų evakuacija iš laikinai okupuotos Chersono srities teritorijos, įskaitant medicinos įstaigas. Iš Chersono ligoninių išvežama visa įranga ir vaistai. Gydytojams, kurie atsisako išvykti, neleidžiama įeiti į ligoninių teritoriją net ir pasiimti asmeninių daiktų.
Majorsko gyvenvietės rajone užvakar buvo sunaikinta apie 300 okupantų, kurie ruošėsi dar vienam puolimui. Dar apie 60 lengvai sužeistų varguolių kitą dieną buvo nugabenti į medicinos įstaigas Horlivkos mieste. Luhansko srities Červonopopivkos gyvenvietėje buvo likviduota iki 20 priešo kariškių, o apie 30 okupantų buvo sužeisti.
Per pastarąją parą ukrainiečių oro pajėgos atliko 24 smūgius į ginklų ir karinės technikos koncentracijos rajonus, taip pat į priešo priešlėktuvinės gynybos sistemų pozicijas. Numušti du naikintuvai Su-25, sraigtasparnis Mi-8 ir vienas bepilotis.
Raketiniai ir artilerijos daliniai smogė į priešo savaeigių artilerijos įrenginių baterijų pozicijas ir kitus svarbius karinius objektus.
Sviatovės - Kreminos greitkelio atkarpą, apie kurią rašėme vakar, ukrainiečiai perėmė į savo rankas ir ruošiasi tolimesniam puolimui.
Pavlivkos apylinkėse rusų elitinės pajėgos štrumuoja ukrainiečių pozicijas, stumdamos gynėjus į šiaurės vakarus.
Rusijos okupuotame Kryme, kariniame poligone, pratybų metu nuo atsitiktinės kulkos žuvo Rusijos žurnalistė, pranešė Maskvos paskirti pareigūnai ir valstybinė žiniasklaida.
Не**й шастать.
Foto: Čekijos VRM pastato papuošimai; Italija perduos Ukrainai 155 mm savaeiges haubicas OTO Melara M109L.
Dėkojame mūsų skaitytojams ir sekėjams bei rėmėjams. Tik Jūsų, mielieji, dėka, esame nepriklausomi ir galime sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Juridinius asmenis kviečiame sudaryti paramos sutartis (be jokių įsipareigojimų). Atskirai sakome ačiū: UAB "RCS LT", Silvijai T. ir Lietuvos aludarių gildijai. 2022 10 01 – 12 31 kasdienės apžvalgos yra projekto „Aštuonkojis“ dalis. Projektą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT447300010172065624
44 views0 comments

Kommentare


bottom of page