top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

RUSIJOS IR BALTARUSIJOS INVAZIJA. SITUACIJOS APŽVALGA 2022 11 03 / 11:00

Politinis strateginis lygmuo
Ukrainos prezidentas pareiškė, kad negali būti jokios kalbos apie derybas su Rusija, nes Rusija yra teroristinė šalis. Zelenskio teigimu, jam visai nesvarbu, ar kas nors stumia Ukraina deryboms, ar ne - kol nebus išvaduotos visos okupuotos teritorijos, su Maskva nebus kalbama. Kokie gali būti šalių santykiai, kai Rusija prabyla apie pasirengimą deryboms ir tą pačią dieną smogia Ukrainai 54 raketomis, retoriškai klausia Zelenskis. Ukrainos prezidento teigimu, Rusijai niekas netrukdo grįžti į savo šalies teritoriją ir pradėti derybas, apie tai, kaip reikės gyventi ateinančius 100 metų.
Kagėbistėlis Putinas nemoka, nežino, o ir neturi patirties, kaip kalbėti su įsivaizduojama auka, jos neprismaugus ar neįvarius į panages vinies.
Zelenskis teigia, kad didžiausia Ukrainos politikos klaida ta, jog per 30 metų nebuvo sukurta stipri saugumo sistema. Šis karas esą greitai nesibaigs, nes Rusija nenori atiduoti Krymo ir Donbaso, o įšaldytas konfliktas – nei taika, nei karo pabaiga.
Teisybės dėlei norime priminti ir pripažinti, kad tiek Kyjivas, tiek Vakarai žaidė su Rusija užmerktomis akimis, tikėdamiesi, kad konfliktas Donbase baigsis „kažkaip“. Gal kažkaip pavyks susitarti Minske. Gal kažkaip dalis Ukrainos liks įšaldyta konflikto zona, kaip Padniestrė ar Abchazija, gal kažkaip Putinas apsiramins, gal kažkaip nebepuls. Visi ramiai miegojome, leisdami tylius debesėlius į palubes, milžinišką problemą atidėdami miglotai ateičiai. Kol nepažadino vasario 24-osios kanonados.
JAV žvalgybos duomenimis, spalio viduryje Kremliuje buvo svarstoma galimybė panaudoti branduolinį ginklą prieš Ukrainą. Apie tai praneša "The New York Times", patikslinant, kad Putinas nedalyvavo šiuose jėgos struktūrų pokalbiuose. Šis faktas Baltuosiuose rūmuose esą sukėlė nerimą, nes Rusijos generolai išreiškė nusivylimą savo nesėkmėmis mūšio lauke.
JAV nacionalinio saugumo tarybos strateginės komunikacijos koordinatorius Johnas Kirby atsisakė komentuoti šį pranešimą, tačiau pareiškė, kad tokie komentarai apie galimą branduolinių ginklų panaudojimą kelia didelį nerimą. JAV ir toliau atidžiai stebi situaciją Rusijoje.
Vakar po pranešimų apie branduolinio ginklo panaudojimo planus, Rusijos užsienio teroro ministerija netikėtai išplatino pareiškimą dėl branduolinio karo prevencijos. Pareiškime pažymima, kad Rusijos Federacijai "tenka ypatinga atsakomybė stiprinant tarptautinį saugumą ir strateginį stabilumą" ir kad ji "griežtai ir nuosekliai vadovaujasi branduolinio karo, kuriame negali būti nugalėtojų ir kuris niekada neturi būti pradėtas, neleistinumo postulatu".
Lavrovo teroro reikalų ministerijos teigimu, Rusija ir toliau laikosi galiojančių susitarimų ir supratimo branduolinių ginklų mažinimo ir ribojimo srityje, mažina strateginę riziką ir tarptautinių incidentų bei konfliktų, kurie gali peraugti į branduolinį lygį, grėsmę.
Lavrovas mėgina nuimti įtampą ir didinamąjį stiklą, pro kurį Pentagonas ir NATO stebi Kremliaus kaliauses. Mes gerai prisimename šio melagio pareiškimą vasario 24-osios išvakarėse, kad Rusija atitraukia savo ginkluotąsias pajėgas nuo Ukrainos sienos.
Po to, kai Rusija nutarė atnaujinti susitarimą dėl Ukrainos grūdų tiekimo tam, kad būtų sudėti visi taškai ant i dėl dronais atakuoto Juodosios jūros laivyno, Kremlius nutarė iškviesti JK ambasadorių. Apie tai pranešė Kremliaus gegutė Zacharova, tačiau neinformavo, ką ji sakys ambasados atstovui. Tikriausiai, klaikiu akcentu, kokio neišgirsi nei vienoje Lietuvos pirmokų klasėje, paklaus: Vat dū jū synk ebaut zys?
O... ehm, kaip čia yra, kad jie arba nekalba, arba taip klaikiai blogai kalba angliškai? Aaa – turi Puškiną, Lermontovą, savo išskirtinę kalbą ir kuljtūrą. Visas pasaulis greičiau išmoks rusiškai, nei Putinas ir jo kremlinai angliškai. Tamsa, išsilavinimo stoka – driskių skiriamasis bruožas.
Operacinis lygmuo
Be esminių pakitimų.
Rusijai reikia šovinių. Bombų ir raketų. Todėl Kremlius ieško partnerių arsenalo atnaujinimui pas savo senus gerus draugus – Iraną ir Šė Korėją.
Vakar Baltieji rūmai apkaltino Šiaurės Korėją, kad ji slapta siunčia "daug" artilerijos sviedinių Rusijai. Esą Šiaurės Korėja bando sudaryti įspūdį, kad ginklai siunčiami į Artimųjų Rytų ar Šiaurės Afrikos šalis, tačiau šaudmenų galutinis tikslas – Rusija. Kalbama apie didžiulį sandėrį tarp Pchenjano ir Maskvos dėl milijonų raketų ir artilerijos sviedinių. Vėliau Baltieji rūmai šio sandorio reikšmę sumenkino.
Nuo Rusijos „atšokus“ didiesiems sąjungininkams, Šė Korėja rodo padidintą aktyvumą ne tik ginklų tiekimo srityje. Šalis ketina siųsti statybininkus, kurie padėtų atstatyti Rusijos okupuotas teritorijas Ukrainos rytuose. Šė Korėja vienintelė šalis, be Sirijos, pripažinusi Donecko ir Luhansko kažkokių liaudžių respublikų nepriklausomybę.
Taktinis lygmuo
Rusijos teroristai atakavo Zaporižę bepiločiais orlaiviais, tačiau nesėkmingai. Visi rusų bepiločiai dronai - kamikadzės "Šached-136", šiąnakt skridę Zaporižės link, buvo sunaikinti.
Šiąnakt rusų okupantai puolė ir Kryvyj Rihą. Vienas smūgis Irano dronu padarė miestui nuostolių.
Driskiai stengiasi išlaikyti užgrobtas teritorijas ir mėgina atakuoti Bachmuto, Avdijivkos ir Novopavlivkos kryptimis.
Per pastarąją parą okupantai surengė 3 raketinius ir 24 oro smūgius, daugiau kaip 80 atakų iš salvinių raketinių sistemų. Padaryta žala daugiau kaip 20 gyvenviečių teritorijoms.
Rusijos okupantai tęsia priverstinę gyventojų "evakuaciją" laikinai okupuotose Zaporižės ir Chersono srityse. Toliau vagiami greitosios pagalbos automobiliai bei įranga iš ligoninių. Svatovės mieste okupantai dislokuoja savo dalinius mokyklose, o vietos gyventojai, verčiami jiems dirbti ir vesti vaikus į pamokas, tokiu būdu sukuriant gyvuosius skydus.
Ukrainos karo aviacija praėjusią parą smogė okupantams 21 kartą. Pataikyta į ginkluotės ir karinės technikos koncentracijos vietas, priešlėktuvinės gynybos pozicijas. Oro gynybos pajėgos numušė 10 atakos bepiločių lėktuvų "Shahed-136" ir nepilotuojamą orlaivį "Orlan". Raketinių pajėgų ir artilerijos daliniai smogė 5 gyvosios jėgos, ginklų ir karinės technikos koncentracijos rajonams, 2 šaudmenų sandėliams, 3 kitiems svarbiems priešo kariniams objektams.
Ukrainos priešlėktuvinė gynyba numušė tris Kh-59 raketas, paleistas iš lėktuvo Su-30 virš Juodosios jūros
Pranešama, jog vakar, patekus į karinę bazę, esančią Pskovo srityje Veterijos kariniame aerodrome, buvo susprogdinti keturi sraigtasparniai Ka-52. Skelbiama tai liudijanti palydovinė fotografija, kurioje matyti trijų sunaikintų sraigtasparnių ir vieno apgadinto sraigtasparnio nuolaužos.
Foto: Vakarų šalių parama Ukrainai absoliučiais skaičiais ir procentais nuo BVP.
Dėkojame mūsų skaitytojams ir sekėjams bei rėmėjams. Tik Jūsų, mielieji, dėka, esame nepriklausomi ir galime sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Juridinius asmenis kviečiame sudaryti paramos sutartis (be jokių įsipareigojimų). Atskirai sakome ačiū: UAB "RCS LT", Silvijai T. ir Lietuvos aludarių gildijai. 2022 10 01 – 12 31 kasdienės apžvalgos yra projekto „Aštuonkojis“ dalis. Projektą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT44730001017206562446 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page