top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

RUSIJOS IR BALTARUSIJOS INVAZIJA. SITUACIJOS APŽVALGA 2022 11 04/ 11:30

Politinis strateginis lygmuo
Putinas su Erdoganu aptarė branduolinių ginklų panaudojimo temą. Vienas diktatorius patikino kitą, kad neplanuoja panaudoti branduolinių ginklų. Turkijos prezidentas esą darsyk paragino Putiną deeskaluoti padėtį Ukrainoje.
Ankara aktyviai veikia ir grūdų koridoriaus klausimu. Teigiama, kad Maskva grįžo prie susitarimo dėl grūdų dėka aktyvios JT generalinio sekretoriaus Antonio Guterreso ir Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano diplomatijos, Ukrainai įsipareigojus nekelti pavojaus ir nenaudoti koridoriaus kariniais tikslais.
Rusija iškvietė Jungtinės Karalystės ambasadorių ir perspėjo Londoną dėl "pavojingų pasekmių" po savaitgalį Kryme įvykdyto Maskvos Juodosios jūros laivyno „užpuolimo“. "Tokie konfrontaciniai anglų veiksmai kelia situacijos eskalavimo grėsmę ir gali sukelti nenuspėjamų ir pavojingų pasekmių", - sakoma Rusijos užsienio teroro ministerijos pareiškime. Rusija apkaltino Didžiąją Britaniją padėjus Ukrainai šeštadienį užpulti jos laivyną ir nežymiai apgadinti vieną iš jos laivų.
Visas šis murzinas vanduo, kuris teliūškuoja apie Sevastopolį ir Kremlių (upė Maskva – buvusi Mazguva), greičiausiai tarnauja Kremliui, kaip atspirties taškas, vadinamajai, „mnogochodovkai“ (daugelio ėjimų galimybė), kuomet galima spausti Vakarus dėl maisto, grūdų, dujų, trąšų klausimų ir/arba surengti, kaip keršto aktą, dar vieną raketinę ataką prieš Ukrainą.
Septynių šalių grupė - G7 - išplatino pareiškimą, kad neleis Rusijai šią žiemą dėl karo "marinti badu" ukrainiečių, pareiškė Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock.
Puiku. Labai norėtume išgirsti, kokiomis priemonėmis tai bus daroma ir kada jos bus pradėtos taikyti. Tam, kad galėtume užsirašyti ir priminti.
Bulgarijos vyriausybė ateinantį mėnesį turėtų nuspręsti, kokius ginklus siųsti Ukrainai. Šiuo metu Bulgarija yra viena iš nedaugelio ES šalių, nesiunčiančių karinės pagalbos Ukrainai po to, kai Rusijai palanki Socialistų partija, ankstesnės vyriausybės koalicijos partnerė, gegužės mėnesį užblokavo šį sprendimą.
Matyt, Bulgarijos ekskomunistams bunda sąžinė, suvokiant, kad jie gali patekti į istorijos vadovėlius, kaip tylūs Putino chuntos karo nusikaltimų rėmėjai.
Po Ukrainos ir Rusijos apsikeitimo belaisviais išlaisvinti 107 Ukrainos kariai, tarp kurių 74 "Azovstal" gynėjai.
Pentagonas pripažino, jog "nedidelė JAV darbuotojų grupė" kelis mėnesius vykdė ginklų patikrinimus visoje Ukrainos teritorijoje ne fronto linijoje ir faktų, kad ginklai būtų naudojami diversijoms, nenustatyta.
Operacinis lygmuo
Be pakitimų.
Maskvos paskirtas Chersono srities civilinio administratoriaus pavaduotojas Kirilas Stremousovas pranešė, kad Rusijos kariai neva traukiasi iš vakarinio Dnipro upės kranto. Taip pat skleidžiamos žinios, tiksliau, dezinformacija, kad rusų kariai palieka Chersoną. Kyjivas netiki tokiomis paskalomis, juolab, kad daugėja informacijos apie driskių rengiamus įtvirtinimus gyvenvietėse apie Chersoną ir pačiame mieste.
Kremlius skelbia apie mobilizacijos pabaigą. Rusijos karo nusikaltimų ministras Šoigu teigia, kad jau dislokuota 87 000 mobilizuotų karių. Iš viso esą pašaukta taip, kaip ir planuota - 300 000 Rusijos piliečių. Žiniasklaidos skelbiamoje ataskaitoje rašoma, kad Rusijoje mobilizuota 213 000 “karių”. Tuo tarpu kai kurie šaltiniai Rusijoje primygtinai tvirtina, kad tikrasis įslaptintame punkte nurodytas pašauktųjų skaičius yra 1 200 000.
Kadangi Kremlius meluoja ne tik pasauliui, bet ir savo šalies piliečiams, patys dezinformacijos kurpėjai greičiausiai nežino tikslios statistikos.
Naujuoju invazijoje į Ukrainą dalyvaujančių Centrinės karinės apygardos pajėgų vadu tapo generolas majoras Aleksandras Linkovas. Prieš tai Linkovas vadovavo Centrinės apygardos organizaciniam ir mobilizaciniam skyriui. Generolas Lapinas, pabėgęs iš Limano, išleistas į ilgalaikes atostogas. Galės sočiai atsigerti, kaip įprasta Rusijos karininkų ir ne tik, tarpe.
Kremliui senka ne tik raketų, bet ir generolų atsargos.
Taktinis lygmuo
Driskiai pastarąją parą surengė keletą bergždžių atakų. Jau nebežinome kelintą kartą vis nesėkmingai „užima“ Bachmutą, į kurį taip ir nesugebėjo iki šiol įžirglioti savo mėšlinais kaliošais. Nepadeda ir prieš civilius naudojamas baltasis fosforas
Okupantai į Ukrainos teritoriją paleido 4 raketas, sudavė 28 oro smūgius, 45 kartus apšaudė iš reaktyvinių ugnies sistemų. Nuo šių nusikalstamų veiksmų nukentėjo apie 30 Zaporižės, Dnipro, Donecko, Chersono ir kitų vietovių gyvenviečių.
Laikinai okupuotose teritorijose vykdomos vietos gyventojų filtravimo priemonės. Luhansko srityje pagrobta apie 30 gyventojų ir išvežta nežinoma kryptimi. Panašios priemonės vykdomos ir Chersono srityje. Be to, Chersono srities greitkeliuose suaktyvėjo sunkvežimių ir lengvųjų automobilių su pagrobtu turtu judėjimas. Driskiai plėšikauja Berislave ir aplinkinėse gyvenvietėse. Ypač daug turto išvežama iš elektros tinklus prižiūrinčių įmonių.
Ukrainos karo aviacija per praėjusią parą sudavė priešui 21 smūgį. Pataikyta į 20 ginkluotės ir karinės technikos vietų, priešlėktuvinės gynybos įrangos pozicijas. Ukrainiečių oro gynybos pajėgos numušė 3 bepiločius "Shahed-136".
Gynybos pajėgų raketinės pajėgos ir artilerijos daliniai smogė priešo valdymo punktui, 4 gyvybinių pajėgų vietoms, ginkluotės ir karinės technikos telkiniams, šaudmenų sandėliui, radioelektroninės žvalgybos stočiai bei kitiems okupantų kariniams objektams.
Komentaras
Pagrindiniai Kremliaus žinių šaltiniai praneša, kad Rusijos sprendimas pradėti “specialiąją karinę operaciją” Ukrainoje buvo būtinas, o Putinas neturėjo kito pasirinkimo. Esą sprendimas priimtas atsižvelgiant į esamus pavojus ir Rusijos žmonių valią, vakar pareiškė Rusijos prezidento administracijos vadovo pavaduotojas Magomedsalamas Magomedovas.
Tvirtinama, kad Ukraina taip sparčiai militarizavosi, nacifikavosi ir grasino aneksuoti Rusijos teritorijas, o Ukrainos kariuomenė rengė masiškiausius bombardavimus, per kuriuos buvo apgadinta civilinė infrastruktūra ir nukentėjo civiliai gyventojai, kad kito kelio nebuvo.
Taupydami jūsų psichinę sveikatą necituosime šlykščiu melu ir cinizmu persunktų pamazgų, labai primenančių Kremliaus TV programas 1990-ųjų sausį, kuomet buvo skalambijama, kaip Sąjūdžio smogikai užgrobė valdžią, o kariai ir snaiperiai apsupo karinius dalinius ir Rusijos specpajėgas, kurios narsiai ginasi nuo užpuolikų.
Be propagandos suaktyvėjimo, pastaruoju metu Kremliuje įniko lankytis radikalūs ideologai - Aleksandras Duginas, Aleksandras Prochanovas ir Vardanas Bagdasarianas. Esą konsultuojamasi dėl „naujos ideologijos kontūrų". Derybose dalyvauja Kremliaus vidaus politikos prievaizdas, prezidento administracijos vadovo pavaduotojas Sergejus Kirijenka.
Minėti Kremliaus ideologai - skirtingų imperinės Rusijos tradicijų atstovai, tačiau visi vieningai sutaria dėl vieno - dabartinis karas Ukrainoje yra Rusijos ir Vakarų civilizacijų kova. Aleksandras Duginas teigia, kad karas Ukrainoje prilygsta "Paskutiniam teismui" ir kad Rusija susiduria su "Antikristu" - "kolektyviniais Vakarais". Dugino žodžius ir idėjas kartoja patriarchas Kirilas bei Putinas, vartodami apibūdinimą „anglosaksai“.
Visi šie Kremliaus ideologiniai ėjimai rodo, kad Putinas išsisėmė, karas įstrigo, ir verkiant reikia naujų impulsų. Tiek Rusijos viršūnėse, tiek opozicijoje šiuo metu verda nuožmi kova dėl caro sosto varžantis, kas pakeis Putiną arba kokia sistema bus pasiūlyta Vakarams vietoje šiandieninės. Įtakos nenorintys prarasti klanai stengiasi visus karo nusikaltimus Ukrainoje suasmeninti ir sukarti ant vieno šuns - Putino. Didelė dalis ekspertų, kurių lyg baltais triušiais iš skrybelės traukiamomis nuomonėmis ir argumetais mes abejojame teigia, kad nugnybus Putiną, karas kaip mat baigsis ir visi rusai staiga taps geri. O tai reiškia – nekalti.
Tai paprasčiausias gudravimas ir klasta. Putinas greičiausiai suvokia, kad jį pakišti nori savi, todėl Kremliui reikia naujų ideologinių pamatų, naujų šūkių ir misijų bei naujų karo dievų. Vienu iš lyderių mėginama padaryti sakinio nesurezgantį balvoną, generolą Surovikiną, kurio reputacija ir turtai kruopščiai slepiami, neseniai duomenis pašalinus iš Rusijos nekilnojamojo turto registro. Panašu, kad Surovikinas gali tapti nauju Rusijos didvyriu, nes po jo paskyrimo spalio 8 d., Ukrainos miestai patyrė masiškiausias per visą karą raketų atakas.
Šis karo nusikaltėlis Tarptautinės žmogaus teisių organizacijos "Human Rights Watch" ataskaitoje įvardijamas kaip vienas iš galimų daugybės žmogaus teisių pažeidimų per 2019-2020 m. puolimą Idlibo provincijoje (Sirija) vykdytojų. Jo vadovaujami Rusijos kariai smogė šimtams namų, mokyklų, medicinos įstaigų ir turgaviečių, naudodami kasetinius ir padegamuosius ginklus. Dėl šių veiksmų žuvo mažiausiai 1 600 civilių gyventojų.
Už šias taikių gyventojų skerdynes Putinas suteikė Surovikinui Rusijos didvyrio vardą.
Karo nusikaltimus Ukrainoje šis Hagos klientas, neabejotinai tęs ir toliau.
Jeigu nebus sustabdytas.
Foto: apsikeitimas karo belaisviais, stop-kadras.
Šiandieną vakare pasirodys labai sudėtingomis sąlygomis Kyjive įrašytas dešimtasis „Aštuonkojo epizodas“.
Dėkojame mūsų skaitytojams ir sekėjams bei rėmėjams. Tik Jūsų, mielieji, dėka, esame nepriklausomi ir galime sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Juridinius asmenis kviečiame sudaryti paramos sutartis (be jokių įsipareigojimų). Atskirai sakome ačiū: UAB "RCS LT", Silvijai T. ir Lietuvos aludarių gildijai. 2022 10 01 – 12 31 kasdienės apžvalgos yra projekto „Aštuonkojis“ dalis. Projektą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT44730001017206562496 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page