top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

RUSIJOS IR BALTARUSIJOS INVAZIJA. SITUACIJOS APŽVALGA 2022 11 05/ 11:00

Politinis strateginis lygmuo
Baltųjų rūmų patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Sullivanas atvyko į Kyjivą susitikti su Ukrainos prezidentu ir pranešė apie naują 400 mln. dolerių vertės karinės pagalbos paketą. Į jį įeina atnaujinti tankai T-72, bepiločiai orlaiviai ir 250 HAWK žemė-oras raketų, kurios galiausiai (!) bus perduotos Ukrainai, praneša Baltieji rūmai.
Tai pirmas kartas, kai JAV siunčia tankus Ukrainai, su kuo sveikiname visus jus ir ukrainiečius.
Sullivanas patvirtino tolesnį ekonominės ir humanitarinės pagalbos teikimą bei užtikrino dėsiantis visas pastangas patraukti Rusiją atsakomybėn už jos agresiją.
Kinijos vadovas Jinpingas po pokalbio su Vokietijos kancleriu Scholzu pareiškė, kad reikia kovoti su branduolinių ginklų naudojimu ir grėsme. Kinijos komunistų partijos lyderio teigimu, Kinija remia ES ir Vokietijos pastangas siekti taikos tarp Rusijos ir Ukrainos. Xi taip pat sakė, kad pasaulio bendruomenė turi "kartu pasipriešinti branduolinių ginklų naudojimui ar grasinimams juos panaudoti" bei užkirsti kelią "branduolinei krizei Eurazijos žemyne".
Štai kiek pavyko išspausti Olafui, kad Pekinas spusteltų Maskvą. Ar galima ploti katučių, sveikinant Kiniją ir jos komunistų partijos lyderį, turintį lašelį sveiko proto? Ne. Tikrai negalima. Turime suprasti, kad tai - klasikinė komunistų veidmainystė.
Tą rodo po derybų su Lavrovu pasirodęs Kinijos užsienio reikalų ministerijos pareiškimas, kuriuo ji skelbia remianti Putino siekius „telkiant Rusijos žmones įveikti sunkumus, pašalinti problemas, įgyvendinti strateginius plėtros tikslus ir įtvirtinti Rusijos, kaip pagrindinės veikėjos tarptautinėje arenoje, statusą“.
Tipiškas gudrus Pekino žaidimas, iš esmės laikantis neutralios pozicijos. Kinija nereikiai stiprios, dar vieną pasaulio galios polių išreiškiančios Rusijos. Jai reikia kariaujančios, silpnos, kraujuojančios Rusijos, kuri greičiausiai ateityje taps Kinijos satelitu – išteklių baze.
Beje, Kinija Rusiją remia tik žodžiais.
G7 teigia sukūrusi koordinavimo mechanizmą, skirtą padėti atstatyti Ukrainos miestams ir apsaugoti infrastruktūrai. "Mes tvirtai palaikysime Ukrainą tiek laiko, kiek reikės", - sakoma G7 pareiškime. Kanada, Prancūzija, Vokietija, Italija, Japonija, Jungtinė Karalystė ir Jungtinės Valstijos įsipareigojo padėti Ukrainai išgyventi ateinančią žiemą.
Vakarų sankcijų politika veda į "trečiąjį pasaulinį karą", - netikėtai pirstelėjo pareiškimą Lukašenka. Kolchozo viršininkas postringauja, kad Vakarų sankcijos, kuriomis smaugiamas Rusijos bankų sektorius, atjungiama nuo dujų, naftos rinkų yra „blogiau nei karas.“ Tokiomis priemonėmis esą Rusija stumiama link trečiojo pasaulinio karo. „Turėtume būti labai santūrūs ir vengti to. Nes branduolinis karas yra visko pabaiga", - perskaitė Maskvos paruoštuką Lukašenka.
Kai Maskva bijo išsižioti apie branduolinio karo galimybę, veikiai surandamas mulkis, kuris ištransliuoja tai, kas reikalinga Kremliui.
Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis ir Didžiosios Britanijos premjeras Rishi Sunakas vakar sutarė toliau siųsti Rusijai tvirtą žinią, kad jokie gąsdinimai nepadės. Sunakas Morawieckiui teigė, kad “vykdydama atgrasymo pastangas visame rytiniame flange, Jungtinė Karalystė didino savo pajėgumus ir suintensyvino veiklą <...> Baltijos regione". Premjeras Morawieckis socialiniame tinkle "Facebook" pareiškė, kad jo pašnekovas jį "patikino" tęsiantis šalių bendradarbiavimą ekonomikos, finansų, energetinio saugumo, NATO stiprinimo ir paramos Ukrainai srityse.
Ukrainiečiams, lenkams ir mums labai reikia sąjungos, veiklaus, tvirto darinio, kartu su britais ir Skandinavijos šalimis. Būsime atviri – kai kurių didžiausių Europos šalių pozicija pirmosiomis invazijos savaitėmis buvo labai skysta. Privalome patys ruoštis dienai “kas būtų, jeigu būtų.”
Putinas pareiškė, kad Mariupolyje, "senoviniame Rusijos mieste", turėtų būti atkurti muziejai, kad vietos gyventojai, kurie “30 metų gyveno beprotiškos, visiškai idiotiškos nacionalistinės propagandos sąlygomis suprastų, iš kur jie kilę“.
Ukrainiečiai gerai žino, iš kur jie kilę. Jie žino, kad daugiau nei 300 metų Kyjivą liberaliai valdė Gediminaičiai, atėję iš vakarų, ir kad ilgus amžius šalis buvo Lietuvos didžiosios kunigaikštystės ir Abiejų tautų respublikos sudėtyje. Joje kievienas laisvai išpažino savo religiją, laikėsi savo tradicijų ir puoselėjo savo kultūrą. Joje surėmę pečius lietuviai, lenkai ir ukrainiečiai gynėsi nuo agresorių ir užpuolikų. Ukrainiečiams žinoma ir tai, kad į šalį nuolat plūdo barbarai iš rytų: hunai, mongolai ir 21 amžiaus trogloditai.
Operacinis lygmuo
Rusija jau beveik išnaudojo pirmąją maždaug 300 dronų partiją, kurią gavo iš Irano. Bepiločius orlaivius okupantai naudojo smūgiams Ukrainos infrastruktūrai ir civiliniams objektams, pranešė gynybos ministras Oleksijus Reznikovas. Pasak jo, Iranas Rusijai įsipareigojo perduoti nuo 1 500 iki 2 400 bepiločių orlaivių kamikadzių, tačiau tai nereiškia, kad okupantai juos visus gavo.
Putinas, nužudęs tūkstančius ukrainiečių, staiga susirūpino Chersono gyventojais, pareikšdamas, jog jie turi būti iškeldinti iš miesto, kad "nenukentėtų nuo apšaudymo".
Sunku tiksliai pasakyti, kodėl Putinas siekia „atlaisvinti“ miestą nuo gyventojų. Viena priežasčių gali būti aktyvi partizaninė veikla, kurios Putleriui, kovojant dėl Chersono, tikrai nereikia. Kita priežastis gali būti miesto gynyba taikant Grozno-Alepo-Mariupolio taktiką, kai visa infrastruktūra nušluojama nuo žemės paviršiaus, paliekant griuvėsius.
Putinas laikysis įsikibęs Chersono velnio nagais ir kanopomis, net jei jį reikės sulyginti su žeme.
Tik naivūs apžvalgininkai, kalbėdami tai, ką nori girdėti dauguma karo pabaigos laukiančių žmonių, prognozuoja greitą miesto išvadavimą. Tai savęs raminimas, kartu siekiant asmeninio populiarumo. Greitos pergalės, kad ir kaip tai būtų skausminga mums sakyti, artimiausiu metu nenusimato.
Nebent Kremliuje įvyks “perversmas.”
Taktinis lygmuo
Naktį Rusijos okupantai smogė Zaporižei. Apgadinti trijų įmonių pastatai, automobiliai.
Nevykėliai ir toliau nesėkmingai braunasi Bachmuto, Avdijivkos ir Novopavlivkos kryptimis.
Okupantai apšaudo ukrainiečių gynybos pajėgų dalinius, atskiromis kryptimis stiprina inžinerines užtvaras ir vykdo oro žvalgybą.
Per praėjusią parą okupantai surengė 6 raketinius ir 21 oro smūgį, atliko daugiau kaip 60 atakų iš salvinių raketų sistemų. Rusijos okupantai smogė 20-čiai Lvivo, Charkivo, Donecko, Dnipro, Zaporižės, Chersono, Mykolaivo ir Vinicos sričių gyvenvietėms.
Rusų karių tarpe – kritinis kiekis sužeistųjų. Okupantų medicinos padaliniams trūksta kvalifikuoto personalo, ypač chirurgų.
Chersone rusų okupantai ieško vietos gyventojų, kurie atsisakė evakuotis į rusų okupantų laikinai kontroliuojamą teritoriją. Miestas toliau plėšiamas, naikinama infrastruktūra.
Ukrainos karo aviacija per praėjusią parą 11 kartų smogė priešui. Pataikyta į 4 personalo, ginklų ir karinės technikos koncentracijos vietas, 7 priešlėktuvinės gynybos pozicijas. Priešlėktuvinės gynybos daliniai numušė bepilotį orlaivį "Orlan-10", 11 bepiločių orlaivių "Shahed-136" ir 2 sparnuotąsias raketas "Kalibr".
Ukrainos raketinės pajėgos ir artilerijos daliniai smogė 2 priešo kontrolės punktams, 7 gyvosios jėgos, ginklų ir karinės technikos koncentracijos vietoms, šaudmenų sandėliui ir 4 kitiems svarbiems okupantų kariniams objektams.
Foto: pirmas traukinys, galimai su amunicja, iš Š. Korėjos kirto Rusijos sieną (asociatyvi nuotrauka, šaltinis rfa.org).
Šeštadienio mintis: prieš pykdami, liedami tulžį, keikdamiesi, nervindamiesi dėl materialių dalykų, įvertinkite, kad ši diena gali būti paskutinė, pasidžiaukite tuo, ką turite, kad galite kvėpuoti ir suprasti, kad tą darote.
Dėkojame mūsų skaitytojams ir sekėjams bei rėmėjams. Tik Jūsų, mielieji, dėka, esame nepriklausomi ir galime sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Juridinius asmenis kviečiame sudaryti paramos sutartis (be jokių įsipareigojimų). Atskirai sakome ačiū: UAB "RCS LT", Silvijai T. ir Lietuvos aludarių gildijai. 2022 10 01 – 12 31 kasdienės apžvalgos yra projekto „Aštuonkojis“ dalis. Projektą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT44730001017206562461 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page