top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

RUSIJOS IR BALTARUSIJOS INVAZIJA. SITUACIJOS APŽVALGA 2022 11 09/14:00

Politinis strateginis lygmuo
JAV patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake Sullivanas patvirtino, kad Vašingtono ir Maskvos ryšių kanalai tebėra atviri. JAV "suinteresuotos" palaikyti ryšius su Kremliumi dėl branduolinės grėsmės deeskalacijos.
Dienraščio "The Wall Street Journal" teigimu, Sullivanas pastaruosius kelis mėnesius konfidencialiai diskutavos su savo kolega iš Rusijos, Saugumo Tarybos sekretoriumi Patruševu ir vyresniuoju Kremliaus užsienio politikos patarėju Jurijumi Ušakovu. Pokalbių metu Rusijos atstovams buvo leista suprasti, koks būtų JAV atsako mastas.
Kremlius ir Vašingtonas atsisakė patvirtinti nuolatinį tokių atvirų kanalų egzistavimą, tačiau Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Karin Jean-Pierre pirmadienį pareiškė, kad Jungtinės Valstijos pasilieka teisę rengti derybas su Rusija.
Panašu, kad Bideno administracija pagaliau suvokė, jog turi reikalą su su itin žemo IQ Kremliaus atstovais. Jiems visais būdais mėginama paaiškinti, kad karo laimėti neįmanoma, o branduolinis konfliktas galutinai palaidos Putino režimą. Jokios kitos išeities nėra, būtina nutraukti šį beprasmį karą. Kol kas Gordijaus mazge susipynę skirtingi interesai: Ukrainos siekis atstatyti valstybės sienas, Rusijos užduotis legitimizuoti užgrobtas teritorijas ir priversti tai pripažinti Ukrainą, Vakarų tikslas – taika Ukrainos sąlygomis ir kuo greitesnis energetinės krizės suvaldymas.
Europa, pažadėjusi atsisakyti rusiškų dujų, siekia vamzdynais tiekiamas gamtines dujas pakeisti suskystintomis gamtinėmis dujomis (SGD). Tokiu būdu siekiama sumažinti Rusijos energetikos išteklių pirkimą, kuris naudojamas karui prieš Ukrainą. Tačiau Europa susidūrė su nauja problema – rusiškomis SGD. Teigiama, kad Rusijos SGD, gabenamų laivais eksportas spalio mėnesį padidėjo iki 4,3 mlrd. kubinių metrų ir pasiekė aukštesnį lygį nei kovo mėn. „Bloomberg" duomenimis, daugiausia dujų importavo Prancūzija, Kinija ir Japonija. Rusiškos SGD greičiausiai pateko ir į kitas ES šalis, nes artėjant žiemai gamtinių dujų paklausa Europoje paprastai išauga.
"Politico", remdamasi Europos Komisijos duomenimis, teigia, jog per devynis šių metų mėnesius SGD tiekimas iš Rusijos į ES, palyginti su praėjusiais metais, padidėjo 46 proc. ir sudarė apie 16,5 mlrd. kubinių metrų.
Nors importas sudaro nedidelę ES poreikio dalį, pats SGD dujų pirkimo precedentas yra moralės du dvigubu dugnu pavyzdys. Dabar Rusija SGD gali išnaudoti, o tai reiškia, kad neabejotinai išnaudos kaip dar vieną karo ir šantažo įrankį.
JAV valstybės sekretorius Anthony Blinkenas susitiko su Armėnijos užsienio reikalų ministru Araratu Mirzojanu ir Azerbaidžano užsienio reikalų ministru Jayhunu Bayramovu ir pareiškė, kad Vašingtonas remia abiejų šalių dialogą. JAV dabar laukia realių abiejų šalių žingsnių, kad "praeitis liktų praeityje ir būtų siekiama ilgalaikės taikos".
Pasaulio policininkas dėdė Semas, regisi, atplėšė letargo sumerktas akis. Kol Semas miegojo, Kremliaus driskiai siautėjo kaimyninėse šalyse, Artimuosiuose Rytuose, sėjo karą, mirtį, krizes ir saugumo pasaulyje destabilizaciją. JAV, kaip pagrindinio žaidėjo pasirodymas Azijoje, Pietų Kaukaze rodo, kad Vašingtonas suprato privalantis įsikišti, jei nori taikos šiuose regionuose.
Sakoma, kad Rusija savo neapgalvotais, agresyviais veiksmais pažadino Vakarus. Esame nepaprastai „dėkingi“ Vladimirui Putinui, kuris praplėtė, sustiprino NATO bloką, suvienijo Vakarus, privertė peržiūrėti gynybos planus ir pastūmėjo naują blaivų saugumo rizikų vertinimą, kas reiškia Rusijos išstūmimą į visišką užribį.
Ukrainos prezidentas Aukščiausiajai Radai pateikė įstatymų projektus dėl karo padėties ir visuotinės mobilizacijos pratęsimo. Visi 18-60 metų Ukrainos piliečiai gali būti šaukiami į karinę tarnybą, išskyrus atvejus, kai yra teisinių pagrindų ją atidėti arba išbraukti piliečius iš karinio registro.
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas vakar pasisakė už taikos derybų tarp Ukrainos ir Rusijos atnaujinimą, kurios turėtų vykti Kyjevo sąlygomis ir Ukrainai patogiu metu.
Kremlių šiuo metu reikia spausti ir dusinti visais įmanomais būdais.
JK baiminamasi, kad Rusijos armija Ukrainoje gali tęsti bombardavimo taktiką, kaip tai darė Sirijoje. Kad taip neatsitiktų, Vakarų šalys turi kaip įmanoma greičiau aprūpinti Ukrainą oro gynybos sistemomis. Teigiama, kad Rusijai dar nepavyko sunaikinti Ukrainos priešlėktuvinių raketų sistemų ir pakartoti strategijos Sirijoje, pagal kurią ištisi šalies miestų rajonai virto griuvėsiais.
Vakar vėlai vakare Putinas atvyko į uždarytą Raudonąją aikštę, kur aplankė "interaktyvų muziejų po atviru dangumi", skirtą Maskvos gynybos istorijai. Diktatorius tuščioje aikštėje išklausė jam skirtą uniformuotų vyrų choro "Šventasis karas" (Vstavai strana ogromnaja) giesmę.
Klinika.
Rusijos užsienio teroro ministras Lavrovas, susitikęs su su Indijos užsienio reikalų ministru Subrahmanyamu Jaishankaru aptarė bendros modernių ginklų gamybos perspektyvas. Indija yra viena iš nedaugelio šalių, nepasmerkusių Rusijos karo Ukrainoje. Naujasis Delis taip pat nepritaria Vakarų sankcijoms Rusijai ir vietoj to pasisako už dialogą kaip konflikto sprendimo būdą.
Indijos tikslas aiškus kaip marodieriaus ant nugaros tempiamas vogtas unitazas iš Chersono - Rusijos ištekliai. Rusijos dalis Indijos importuojamoje naftoje išaugo daugiau kaip dešimt kartų nuo maždaug 2 % prieš invaziją į Ukrainą, iki 23 % rugsėjo mėnesį.
Operacinis lygmuo
Be pakitimų.
Vieši ir uždari šaltiniai praneša apie masines rusų karių žūtis fronto linijoje. Šimtai mobilizuotųjų žūva po ukrainiečių artilerijos ugnimi, taip pat intensyviai retinami kontaktinėse mūšių linijose.
Ukrainiečių kariai socialiniuose tinkluose praneša, jog nukauta 500 mobilizuotųjų Luhansko srityje, kurie buvo atgabenti iš Voronežo. 570 karių teturėjo tris katuvėlius. Nebe juokais teigiama, jog sovietų invazija Afganistane, palyginus su karu Ukrainoje, tebuvo lengvas pasivaikščiojimas.
Čečėnijoje masiškai atsisakoma dalyvauti kare prieš Ukrainą savanorišku pagrindu. Tai paskatino Putino marionetę Kadyrovą pradėti agresyvią žiniasklaidos kampaniją prieš „netikėlius“.
Taktinis lygmuo
Mordoro vargetos stengiasi sulaikyti ukrainiečių kariuomenės puolimą, patirdami milžiniškus nuostolius. Okupantai apšaudo Ukrainos gynybos pajėgų dalinius palei kontaktinę liniją, vykdo pasienio įtvirtinimų įrengimą ir oro žvalgybą.
Per pastarąją parą rusų teroristai surengė 7 raketinius, 32 oro smūgius, daugiau kaip 70 atakų iš salvinių sistemų. Apšaudyta daugiau kaip 35 gyvenviečių Sumų, Charkivo, Luhansko, Donecko, Zaporižės, Chersono ir Mykolajivo srityse.
Baltarusijoje toliau formuojama rusų ir baltarusių karinė grupuotė. Baltarusijos pasienio kariuomenėje kuriami bepiločių orlaivių operatorių padaliniai. Kaimyninėje šalyje sustiprintos represinės priemonės prieš proukrainietiškai nusiteikusius, arba valdžios institucijas ir vadinamąją Rusijos federacijos „specialiąją karinę operaciją“ kritikuojančius piliečius. Pastarųjų aktyviai ieškoma, nustačius vykdomi areštai.
Per praėjusią parą Ukrainos karo aviacija sudavė okupantams 18 smūgių. Pataikyta į 4 atramos punktus, 10 personalo, ginklų ir karinės technikos koncentracijos vietų, taip pat į 4 priešo priešlėktuvinės gynybos pozicijas.
Numušti 5 bepiločiai "Lancet" ir 4 "Orlan". Ukrainos raketinės kariuomenės ir artilerijos daliniai pataikė į okupantų vadavietę ir 4 gyvosios jėgos, ginklų ir karinės technikos koncentracijos rajonus.
Vakar ukrainiečių jungtinėms pajėgoms nepavyko išmušti okupantų iš Snihurivkos Chersono srityje. Šiandien rusai iš paskutiniųjų bando išsilaikyti kastuvėliais gindamiesi nuo HIMARS ugnies. Šios gyvenvietės praradimas reikštų okupacinių pajėgų kracho pradžią pietuose.
Foto: Italija planuoja Ukrainai perduoti keletą tokių oro gynybos sistemų.
Dėkojame mūsų skaitytojams ir sekėjams bei rėmėjams. Tik Jūsų, mielieji, dėka, esame nepriklausomi ir galime sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Juridinius asmenis kviečiame sudaryti paramos sutartis (be jokių įsipareigojimų). Atskirai sakome ačiū: UAB "RCS LT", Silvijai T. ir Lietuvos aludarių gildijai. 2022 10 01 – 12 31 kasdienės apžvalgos yra projekto „Aštuonkojis“ dalis. Projektą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT447300010172065624


39 views0 comments

Comments


bottom of page