top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

RUSIJOS IR BALTARUSIJOS INVAZIJA. SITUACIJOS APŽVALGA 2022 12 02 / 11:00

Politinis strateginis lygmuo
Po susitikimo su Prancūzijos prezidentu Emanueliu Macronu JAV prezidentas Joe Bidenas pavadino Rusijos pradėtą karą prieš Ukrainą "bjauriu" ir sakė esąs pasirengęs kalbėtis su Rusijos diktatoriumi Vladimiru Putinu. Tuo pat metu J. Bidenas per spaudos konferenciją Baltuosiuose rūmuose pažymėjo, kad jis neketina artimiausiu metu kalbėtis su Rusijos vladyka. Tačiau jis yra pasirengęs tai padaryti, jei V. Putinas bus suinteresuotas nutraukti karą, kurį jis pradėjo prieš Ukrainą.
"Leiskite man būti labai atsargiam: esu pasirengęs kalbėtis su V. Putinu, jei jis iš tiesų suinteresuotas rasti sprendimą, kaip išeiti iš šio karo. To jis dar nepadarė. Jei jis tai padarys, pasitaręs su savo draugais iš Prancūzijos ir NATO, norėčiau susėsti su Putinu ir išsiaiškinti, ko jis nori ir ką galvoja", - sakė JAV prezidentas.
Ėėėė, supratot ką nors? Tai nori kalbėtis ar ne?
Rusijos užsienio teroro reikalų ministras Sergejus Lavrovas ketvirtadienį pareiškė, kad Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijoje susikaupė didelių problemų, ir apkaltino Vakarus, kad šie atsisakė galimybės paversti ESBO tikru tiltu su Rusija po Šaltojo karo. Spaudos konferencijoje, surengtoje susitikimo metu, S. Lavrovas išvardijo Rusijos istorines nuoskaudas Vakarams ir sakė, kad "beatodairiška NATO plėtra" nuvertino pagrindinius 57 valstybių ESBO, svarbiausios Europos saugumo ir teisių priežiūros institucijos, principus.
"Pasinaudodami savo kiekybine persvara šioje organizacijoje, Vakarai jau daugelį metų bando, jei norite, ją privatizuoti. O gal teisingiau būtų sakyti, kad jie bando įvykdyti ESBO užgrobimo reidą ir pajungti šią paskutinę regioninio dialogo platformą", - sakė S. Lavrovas.
Karo nusikaltėlis ir teroristas kitus tepa tuo, kuo pats dvokia iš tolo.
Primename, kad mus gerokai anksčiau nudžiugino vertybinis Lenkijos sprendimas neišduoti Rusijos delegacijai vizų dalyvauti ESBO užsienio reikalų ministrų susitikime Lodzėje vakar ir šiandien. Maskvai atstovauja jos nuolatinis atstovas ESBO.
Ketvirtadienį Pekine apsilankęs Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles Michelis dar kartą paragino Kinijos Prezidentą Xi Jinpingą pasinaudoti šalies "įtaka" Rusijai dėl jos karo Ukrainoje. Per tris valandas trukusį susitikimą Pekino Didžiojoje liaudies salėje, kuriame taip pat buvo aptarti prekybos, klimato, žmogaus teisių, COVID-19 atsigavimo, Sindziango ir Taivano klausimai, karas užėmė "daug laiko", pirmininkas sakė žurnalistams per vaizdo ryšį iš Pekino.
Vai vai. Pasinaudoti šalies įtaka. Mums regisi, nuo vilko bėgama tiesiai meškai į glėbį. Ar, tiksliau, iš meškos glėbio sprunkama drakono guolio link.
JAV ambasada Madride aptiko šeštąjį paketą su pirotechnikos medžiaga, kurios "charakteristikos panašios" į praėjusią savaitę neutralizuotų paketų savybes, pranešė Ispanijos Vidaus reikalų ministerija.
Tuo tarpu Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas pareiškė, kad už Ukrainos ambasados Madride sprogusio laiško ir kitų Ispanijoje siunčiamų pavojingų laiškų stovi Rusijos Federacija. Vakar per susitikimą su Ispanijos gynybos ministre Margarita Robles jis pareiškė, kad Rusija naudoja teroristines priemones siekdama įbauginti visuomenę.
"Pasaulis pradeda pripažinti, kad tai teroristinė valstybė. O siaubas neturi ribų. Šiandien ponia ministrė kalbėjo apie laiškus su sprogmenimis, kuriuos jie jau gauna Ispanijoje. Jie naudoja teroristines priemones, kad sukeltų siaubą. Ukrainoje bandoma atjungti vandens tiekimą, elektrą, todėl esame šaltyje ir tamsoje. Tai reiškia, kad tai yra iššūkis visam pasauliui", - aiškino J. Reznikovas.
Kai 2014 metais sakėme, kad Rusija yra teroristinė valstybė su visais teroristinei organizacijai būdingais požymiais, mums ne tik sukiojo pirštą prie smilkinio, bet kvietėsi ir „ant kilimėlio“. Dabar gi, pasaulis praregi, kad Rusija yra tokia pati teroristinė organizacija kaip Boko Haram, ISIS ar Al Qaeda.
Grupė JAV senatorių Kongrese pateikė dvipartinį įstatymo projektą, kuriuo Rusijos privačią karinę bendrovę "Wagner" siekiama pripažinti užsienio teroristine organizacija. Misisipės senatoriaus Rogerio Wickerio interneto svetainėje skelbiama, kad dokumentas Kongrese buvo pristatytas gruodžio 1 d. Įstatymo "Dėl Rusijos samdinių patraukimo atsakomybėn" projekte yra reikalavimas, kad valstybės sekretorius pripažintų "Wagner" samdinius ir bet kokias susijusias grupuotes, taip pat jos teisių perėmėjus, užsienio teroristine organizacija.
Operacinis lygmuo
Operacinis štilis. Rusija, greičiausiai, ruošiasi dar vienai smūgių raketomis bangai. Numanomas tikslas yra visiškai aiškus - sugriauti Ukrainos energetinės sistemos likučius ir žiemą palikti ukrainiečius be šilumos, šviesos, elektros energijos, šilto ir šalto vandens tiekimo.
Tą suprasdamos, Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės kartu su Artimųjų Rytų šalimis sprendžia kelių NASAMS oro gynybos sistemų perdavimo Ukrainai klausimą. "Raytheon Technologies" generalinis direktorius Gregas Hayesas leidiniui "Politico" sakė, kad NASAMS sistemas gaminanti bendrovė ketina pristatyti sistemas per artimiausius tris-šešis mėnesius. Tuo pat metu per 24 mėnesius JAV turės papildyti Artimųjų Rytų atsargas naujomis sistemomis.
Maskva numačiusi ir informacines operacijas, kad pakurstytų nepriteklių kenčiantiems Ukrainos žmonėms pyktį dėl karo ir priverstų sėsti Ukrainos vadovybę prie derybų stalo. Tam išnaudojamos visos priemonės, tame tarpe ir bažnyčia.
Atsakydama į tai, Ukraina imsis priemonių, kad būtų apribota su Rusija susijusių religinių organizacijų veikla šalyje, o saugumo tarnybos pradės tyrimą dėl su Maskva susijusios Ortodoksų bažnyčios padalinio.
"Nacionalinio saugumo ir gynybos taryba pavedė vyriausybei pasiūlyti (parlamentui) įstatymo projektą dėl religinių organizacijų, susijusių su Rusijos įtakos centrais, veiklos Ukrainoje uždraudimo", - sakė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis savo naktiniame vaizdo kreipimesi ketvirtadienį.
Taktinis lygmuo
Gruodžio 2 d. naktį Rusijos okupantai iš sunkiosios artilerijos apšaudė Nikopolio srities bendruomenes. Dnipro srities karinės administracijos vadovas Valentinas Rezničenka sakė, kad okupantai paleido beveik 40 užtaisų.
Eilinį kartą naktį driskiai smogė Zaporižės pramonės ir energetikos infrastruktūrai. Kilo gaisras, bet aukų išvengti, atrodo, pavyko.
Nuo vasario 24 d. Ukrainoje žuvo 13 000 karių. Prezidento kanceliarijos vadovo patarėjas Michailas Podoliakas tai pareiškė 24 kanalo eteryje, komentuodamas Europos Komisijos pirmininkės Ursulos von der Leyen žodžius, kad Ukrainos kariuomenės nuostoliai siekia 100 000 karių. Pasak Podoliako, EK pirmininkė padarė klaidą ir "tai akivaizdu, todėl jie pašalino šį vaizdo įrašą, pašalino šiuos skaičius".
Per pastarąją parą Ukrainos aviacija sudavė 19 smūgių į personalo, ginklų ir karinės įrangos koncentracijos vietas, taip pat tris smūgius į priešo priešlėktuvinės gynybos sistemų pozicijas.
Ukrainos kariai numušė vieną priešo droną "Orlan-10".
Ukrainos ginkluotosios pajėgos raketomis atakavo Tokmake Zaporižės kryptimi dislokuotas agresoriaus pajėgas. Tai taktiškai svarbi vieta, per ją vyksta okupantų logistikos operacijos.
Komentaras
Rusijos teroro ministras Sergejus Šoigu pareiškė, kad jo vadovaujama ministerija ateinančiais metais pertvarkys Rusijos branduolines pajėgas.
Šoigu taip pat pridūrė, kad Rusijos ginkluotosios pajėgos Ukrainoje išbando naujus raketinių pajėgų ir artilerijos panaudojimo būdus. "Taip pat tobulinama priešraketinė gynyba, kuri yra viena iš pagrindinių užduočių nugalint priešą", - sakė Rusijos gynybos ministerijos vadovas ir pasiūlė kare Ukrainoje panaudoti "perspektyvius ginklus".
Perspektyviais ginklais Rusijos gynybos ministerija vadina naujas ginklų rūšis, kurių naikinamieji veiksniai pagrįsti anksčiau kariniams tikslams nenaudotais procesais ir reiškiniais. Turimi galvoje kryptingos energijos ginklai (lazeriniai, ultražemo dažnio, infragarsiniai); elektromagnetiniai (ultraaukšto dažnio, lazerių atmainos); vadinamieji geofiziniai ginklai (seisminiai, klimato, ozono, aplinkosauginiai); radiologiniai ir kitokie. Ypatingą vietą užima žmogaus reprodukciją pažeidžiantys genetiniai ginklai.
"Būtina tęsti pažangių sistemų modernizaciją ir plėtrą, o vėliau jas taikyti specialios karinės operacijos metu", - cituoja Šoigu teroristinės valstybės Gynybos ministerija. Skelbiama, kad 2023 m. valstybės gynybos užsakymo finansavimo apimtys padidės 1,5 karto.
Visa tai reiškia, kad planuojamos naujas ginklavimosi varžybos ir dar daugiau kraujo bei smūgių Ukrainai.
O paskui - ir trypčiojantiems vietoje neryžtingiems, prakaituotais delniukais, drebančiu balsu, vyno užpiltomis akimis Vakarams.
Skaudi realybė be pagražinimų.
Foto: smūgis į Zaporižės infrastruktūros objektą šią naktį.
Dėkojame mūsų skaitytojams ir sekėjams bei rėmėjams. Tik Jūsų, mielieji, dėka, esame nepriklausomi ir galime sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Juridinius asmenis kviečiame sudaryti paramos sutartis (be jokių įsipareigojimų). Atskirai sakome ačiū: UAB "RCS LT", Silvijai T. ir Lietuvos aludarių gildijai. 2022 10 01 – 12 31 kasdienės apžvalgos yra projekto „Aštuonkojis“ dalis. Projektą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT44730001017206562430 views0 comments

Comments


bottom of page