top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

RUSIJOS IR BALTARUSIJOS INVAZIJA. SITUACIJOS APŽVALGA 2022 12 10 / 11:00

Politinis strateginis lygmuo
NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas baiminasi, kad kovos Ukrainoje gali tapti nekontroliuojamos, o karas gali išplisti į kitas Europos šalis ir virsti Rusijos ir Aljanso karu. "Bijau, kad karas Ukrainoje taps nekontroliuojamas ir virs dideliu NATO ir Rusijos karu. Tačiau esu įsitikinęs, kad to išvengsime", - sakė Aljanso generalinis sekretorius, bet nieko konkretaus neįvardino.
Jei galingiausio pasaulyje karinio aljanso vadovas atvirai pasako, kad bijo, didžiausios teroristinės valstybės pasaulyje atsako ilgai laukti nereikės. Teroristai visada pasinaudoja baime, nes visa jų veikimo strategija pagrįsta bauginimu ir panikos kėlimu. Kremlius ką tik uždirbo tašką, o NATO Stoltenbergo asmenyje pats save nokautavo. Atrodo, šis raundas artėja prie pabaigos, 10:9 Maskvos naudai.
Rusija plečia ir modernizuoja savo branduolinį arsenalą, penktadienį pareiškė JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas tuo metu, kai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, susidūręs su nesėkmėmis Ukrainoje, ne kartą užsiminė, kad gali panaudoti branduolinį ginklą.
L. Austino komentarai atitinka neseniai paskelbtą Pentagono politikos dokumentą dėl branduolinės ginkluotės. Ekspertų teigimu, Rusija turi didžiausias pasaulyje branduolinių ginklų atsargas - beveik 6 000 kovinių galvučių. Kartu Rusija ir Jungtinės Valstijos turi apie 90 % visų pasaulio branduolinių galvučių - tiek, kad jų pakaktų planetai sunaikinti daugybę kartų.
"Kremliui tęsiant žiaurų ir neišprovokuotą karą prieš Ukrainą, visas pasaulis matė, kaip V. Putinas labai neatsakingai žaidžia branduolinį karą", - sakė J. Austinas. Rusija yra paskelbusi, kad 2023 m. skirs ypatingą dėmesį savo branduolinių pajėgų infrastruktūros kūrimui.
Deja, bet yra visiškai aišku: Rusija nesvarsto kelio atgal, ir jokių pokyčių taikos ir saugumo link pasaulyje nebus. Tą reikia aiškiai įvardinti, suprasti pagaliau ir imtis veiksmų tuoj pat, nes kuo toliau, tuo didesnę kainą mokės visa žmonija.
Tą nedviprasmiška po aukščiausiojo lygio susitikimo Kirgizijoje žurnalistams pranešė pasaulio teroristas numeris vienas, šalies agresorės fiureris Putinas sakydamas, kad Rusija gali apsvarstyti galimybę į savo karinę doktriną oficialiai įtraukti pirmąjį prevencinį branduolinį smūgį, kad nuginkluotų priešą. Jis sakė, kad Rusija galėtų pasinaudoti JAV strategija šiuo klausimu.
"Mes apie tai galvojame. Jei kalbame apie smūgį, kuris nuginkluotų, galbūt turėtume pagalvoti apie tai, kad reikėtų pasinaudoti mūsų amerikiečių partnerių metodais", - sakė V. Putinas.
Putreris visada įvardina savo būsimus žingsnius, ir tik aklas ir kurčias gali nekreipti į tai dėmesio. Ukraina Vakarams suteikė beveik dešimties mėnesių galimybę pasiruošti gniuždančiam smūgiui, kurį reikia suduoti teroristui dabar, šiandien pat, nes rytojaus gali nebūti.
Baltarusija pranešė Jungtinėms Tautoms, kad be jokių sąlygų leis per savo teritoriją vežti grūdus iš Ukrainos, kurie bus eksportuojami iš Lietuvos uostų, sakė JT atstovas spaudai.
Baltarusijos užsienio reikalų viceministras Jurijus Ambrazevičius penktadienį Niujorke susitiko su JT generaliniu sekretoriumi Antonio Guterresu ir pasakė, kad nėra jokių išankstinių sąlygų Ukrainos grūdų tranzitui, sakė JT atstovas spaudai Stephane'as Dujarricas.
A. Ambrazevičius taip pat "pakartojo savo vyriausybės prašymus leisti eksportuoti savo trąšų produktus, kuriems šiuo metu taikomos sankcijos", sakoma A. Dujarrico pranešime po susitikimo.
Sąlygų nėra, bet...
Keletą mėnesių trukusiose Vašingtono ir Maskvos derybose buvo pasiektas susitarimas dėl apsikeitimo kaliniais. Amerikiečių krepšininkė Brittney Griner po 10 mėnesių, praleistų Rusijos kalėjime, nusileido Jungtinėse Valstijose. Griner buvo iškeista į rusų ginklų prekeivį Viktorą Butą, kuris penktadienį keliomis valandomis anksčiau atvyko į Maskvą.
Penktadienį parlamentui patvirtinus laikinosios vyriausybės sudarytą ginklų sąrašą, Bulgarija pirmą kartą po Rusijos invazijos nusiųs karinę pagalbą Ukrainai. Bulgarija buvo viena iš nedaugelio ES šalių, nesiuntusių pagalbos po to, kai Rusijai palanki Socialistų partija, ankstesnės vyriausybės koalicijos partnerė, gegužės mėnesį užblokavo ankstesnį pasiūlymą.
Ginklų sąrašas yra įslaptintas, tačiau vyriausybės pareigūnai teigė, kad Sofija daugiausia siųs lengvosios ginkluotės ir šaudmenų.
Vokietijos užsienio reikalų ministras Tobiasas Lindneris interviu "Voice of America" paaiškino, kad Vokietija savo atsargose neturi "Patriot" oro gynybos sistemų, kurias galėtų siųsti Ukrainai. Jos turimos sistemos yra NATO kolektyvinės gynybos dalis.
Operacinis lygmuo
Penktadienį Didžiosios Britanijos ambasadorė Jungtinėse Tautose Barbara Woodward pareiškė, kad Rusija bando iš Irano gauti daugiau ginklų, įskaitant šimtus balistinių raketų, ir mainais siūlo Teheranui precedento neturinčią karinę ir techninę paramą. Ji taip pat sakė, kad Didžioji Britanija "beveik tikra, kad Rusija siekia gauti ginkluotės iš Šiaurės Korėjos ir kitų valstybių, kurioms taikomos griežtos sankcijos, nes jų pačių atsargos akivaizdžiai mažėja".
Rusija turi sunkiai suvokiamus skaičius įvairios amunicijos, tačiau sparnuotųjų ir balistinių raketų arsenalas sparčiai senka. Norėdama toliau tęsti Surovikino pasiūlytą resursų karą, Rusija ieško visų įmanomų kelių gauti daugiau raketų, kuriomis galėtų griauti kritinę Ukrainos infrastruktūrą ir žudyti civilius.
Tuo tarpu Vakarų valstybių šaudmenų atsargos nebuvo paskaičiuotos tokio intensyvumo karui. Iš lėto pradedama suvokti žiauri tiesa - Rusijos teroristų pasirinkta taktika nepertraukiama ugnimi apšaudyti gynėjų pozicijas mūšio lauke pradeda pasiteisinti. Intensyviausių mūšių pavasarį metu, per dieną Donbaso fronte okupantai iššaudydavo tiek šaudmenų, kiek turi visa Lietuvos kariuomenė.
Pentagonas dar suteiks pagalbos Ukrainai už 275 mln. dolerių. "Šis saugumo pagalbos paketas suteiks Ukrainai naujų pajėgumų stiprinti oro gynybą, be to, bus aprūpinta svarbiausia įranga, kurią Ukraina taip veiksmingai naudoja gynybai mūšio lauke", - rašoma pranešime.
Pentagono interneto svetainėje jau paskelbtas išsamus ginklų, kurie bus suteikti Ukrainai gynybai nuo Rusijos, sąrašas. Ukraina gaus papildomos amunicijos HIMARS artilerijai, 80 000 155 mm artilerijos sviedinių; bepiločių orlaivių ir kitos įrangos.
"Padėtis fronte išlieka labai sudėtinga pagrindinėse Donbaso teritorijose - Bachmute, Soledare, Marinkoje, Kremenoje... Šiose teritorijose jau seniai neliko nė vienos gyvenamosios vietos, kuri nebūtų nukentėjusi nuo sviedinių ir ugnies", - sakė Ukrainos prezidentas V. Zelenskis vakariniame vaizdo kreipimesi, kuris buvo paskelbtas baigiantis 289-ajai karo dienai.
Pasak prezidento, rusai iš tikrųjų sunaikino Bachmutą: "Dar vienas Donbaso miestas, kurį Rusijos kariuomenė pavertė išdegintais griuvėsiais.“
Taktinis lygmuo
Rusijos okupantai Irano gamybos bepiločiais orlaiviais kamikadzėmis "Shahed-136/131" naktį atakavo energetikos objektus Odesos regione, padarydami didelę žalą ir palikdami tūkstančius vartotojų be elektros energijos. Pietų oro pajėgų vadavietės padaliniai virš Chersono, Mykolajivo ir Odesos sričių numušė dešimt iš maždaug 15 bepiločių orlaivių kamikadzių.
Teroristai iš Rusijos sunkiąja artilerija apšaudė Nikopolį ir Marganecą, buvo sužeisti keturi žmonės.
Per pastarąją parą gynybos pajėgų daliniai atrėmė Rusijos okupantų atakas Luhansko ir Donecko srityse.
Ginkluoti valkatos iš Rusijos paleido 5 raketas ir sudavė apie 20 smūgių iš oro, taip pat daugiau kaip 60 kartų apšaudė iš reaktyvinių ugnies sistemų.
Rusijos okupacinės pajėgos patiria didelių gyvosios jėgos nuostolių ne tik dėl sėkmingų Ukrainos gynybos pajėgų dalinių veiksmų, bet ir nuo savo pačių padalinių ugnies. Tai lemia prastas tankų ir artilerijos įgulų apmokymas, taip pat sąveikos ir ryšio tarp dalinių trūkumas.
Ukrainos raketinių pajėgų ir artilerijos daliniai per pastarąją parą pataikė į 4 kontrolės punktus ir 5 okupantų personalo, ginkluotės ir karinės technikos židinius.
Vakare, į pietus nuo Bachmuto, netoli Kleščejevkos, "Wagner" suintensyvino puolamuosius veiksmus, tuo pat metu į šiaurės rytus nuo Soledaro, netoli Bilohrovkos, reguliarūs driskių padaliniai pradėjo puolimą. Mūšiai vyko visą naktį ir tęsiasi dabar.
Foto: iš Kazanės į Maskvą rusofašistai gabena tarpkontinentinės branduolinių užtaisų raketos nešėjos „Sarmat“ modelį, ant kurio parašyta „Į Vašingtoną“.
Dėkojame mūsų skaitytojams ir sekėjams bei rėmėjams. Tik Jūsų, mielieji, dėka, esame nepriklausomi ir galime sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Juridinius asmenis kviečiame sudaryti paramos sutartis (be jokių įsipareigojimų). Atskirai sakome ačiū: UAB "RCS LT", Silvijai T., Sauliui G. ir Lietuvos aludarių gildijai. 2022 10 01 – 12 31 kasdienės apžvalgos yra projekto „Aštuonkojis“ dalis. Projektą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT44730001017206562453 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page