top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

RUSIJOS IR BALTARUSIJOS INVAZIJA. SITUACIJOS APŽVALGA 2022 12 14 / 11:00

Politinis strateginis lygmuo
Apie karių išvedimą iš Ukrainos iki metų pabaigos negali būti nė kalbos, pareiškė Putinui burna dirbantis Peskovas. Taip Kremliaus garsiakalbis sureagavo į Ukrainos prezidento Zelenskio siūlymą pradėti išvesti Rusijos karius iš Ukrainos iki naujų metų. Peskovas pakartojo seną melodiją, kad "Ukrainos pusė turi pripažinti realijas, kurios susiklostė per visą šį laiką". Tai yra pripažinti „po referendumų šiose teritorijose atsiradusius naujus subjektus“.
Nieko baisaus. „Subjektai“ atsiranda ir išgaruoja. Išgaravo „Chersono liaudies respublika“, neliks ir kitų kvazidarinių.
Europos Parlamentą drebina kyšininkavimo skandalas. Po daugybės areštų, įtariant kyšininkavimu, Belgijos tyrėjai atliko kratas Europos Parlamento patalpose. Sulaikyta Europos Parlamento pirmininko pavaduotoja Eva Kaili ir kiti įstatymų leidėjai, įtariant didelės vertės kyšių priėmimu iš futbolo čempionato šeimininko Kataro atstovų. Teigiama jog su kiti, su Parlamentu susiję asmenys, kaip įtariama, priėmė šimtus tūkstančių eurų iš Kataro mainais už atstovavimą jų interesams ES sostinėje. Skelbiama, jog E. Kaili namuose policija rado "maišus grynųjų pinigų".
Europos Parlamento pirmininkė Roberta Metsola pirmadienį šį skandalą pavadino "išpuoliu" prieš ES demokratiją. Graikijos socialistų partija PASOK, kurios narė yra E. Kaili, pareiškė, kad ją išsiunčia iš šalies.
Tai, žinoma, didelis smūgis Europos Parlamentui, reikalaujančiam skaidrumo iš Lenkijos ir kaltinančiam korupcija Vengriją.
Tuo tarpu Estijos europarlamentaras U. Paetas atkreipė dėmesį į kitas, dar didesnes Europos Parlamento problemas – tai yra daugiau nei 100 europarlamentarų, kurie tiesiogiai patenka į Rusijos įtakos sferą. „Elementariausiais žmogiškaisiais klausimais apie 100 EP narių vis tiek balsuoja prieš rezoliucijas, kuriose iš Rusijos kažko reikalaujama, smerkiama Rusija arba norima padėti Ukrainai", - teigia politikas. "Tačiau poveikis Europai ir Europos saugumui, kai Parlamente sėdi didelė grupė europarlamentarų, kurie abejingai ir toliau atstovauja Rusijos interesams čia, net ir Rusijos agresijai, yra keleriopai didesnis", - pabrėžė Paetas.
Apsivalymas – labai sveika procedūra. Antra vertus, situacija byloja, kokie silpni ir pažeidžiami europarlamentarai, nuo kurių valios priklauso strateginiai Parlamento sprendimai. Pasižiūrėjus į dalį mūsų valstybės atstovų, vaizdas tampa visai ryškus ir suprantamas.
JAV prezidento administracija baigia rengti planus perduoti Ukrainai priešraketinės gynybos sistemas "Patriot". "Pentagono planą dar turi patvirtinti gynybos sekretorius Lloydas Austinas ir tik tada jis bus pateiktas pasirašyti prezidentui Joe Bidenui", - praneša CNN. Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas išreiškė viltį, kad oro gynybos sistemos "Patriot" galėtų atsirasti Ukrainoje artimiausiame karo etape.
Baltarusijoje 103-ioji Vitebsko gvardijos oro desantininkų brigada (specnazo dalinys) perkeliama į Bresto sritį, arčiau sienos su Ukraina. Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba vakar pareiškė, kad Rusijos gebėjimas pradėti "didelį puolimą gali būti atnaujintas" sausio pabaigoje arba vasario mėnesį.
Ukrainos ekonomika šiais metais gali susitraukti 50 proc., jei Rusija ir toliau atakuos nacionalinį elektros energijos tinklą ir kitas svarbias infrastruktūras, pareiškė ministras pirmininkas Denysas Šmyhalas. Ukrainos vyriausybė skaičiavimu, jog karo žala iki metų pabaigos gali siekti 700 mlrd. dolerių.
JAV ir Afrikos aukščiausiojo lygio susitikime, į kurį susirinko 49 Afrikos valstybių vadovai, daugelis išreiškė nusivylimą, kad tenka mokėti didelę ekonominę kainą už karą, kuris, JT teigimu, pagilino pasaulinę maisto krizę.
JAV per ateinančius trejus metus Afrikai skirs 55 mlrd. JAV dolerių, o prezidentas Joe Bidenas šiandien vakare surengs vakarienę maždaug 50 Afrikos lyderių ir paskelbs apie JAV paramą Afrikos Sąjungai prisijungti prie 20-ies didžiausių ekonomikų grupės (G20). Joe taip pat sieks, kad Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje būtų nuolatinis narys iš Afrikos žemyno. Daugiau kaip 300 JAV ir Afrikos bendrovių susitiks su įvairių delegacijų vadovais, kad aptartų investicijas svarbiausiuose sektoriuose.
Pagaliau žemyne vėl atsiranda JAV svoris ir įtaka, nes pernelyg ilgai ir aktyviai kontinente šeimininkavo Rusija. Kremlius Afrikoje naudojo greitų ir pigių investicijų strategiją, siekiant ekonominės naudos, įskaitant pajamas iš naftos telkinių Libijos rytuose, prieigą prie giliavandenių uostų Viduržemio jūros rytinėje dalyje ir įsitvirtinimą regione, kuris ribojasi su NATO pietiniu flangu. Rusija taip pat darė didelį poveikį Sirijos pabėgėlių srautui, kuris, savo ruožtu, keitė Europos politiką.
Rusija pastaraisiais metais įgijo didelę įtaką Libijoje, Centrinės Afrikos Respublikoje, Sudane, Madagaskare, Mozambike ir Malyje. Čia Rusija sumaniai naudojo samdinių - "Wagner“ karinės grupuotės, glaudžiai susijusios su Rusijos karine žvalgyba - ir dezinformacijos intervencijų derinį, kad paremtų izoliuotus lyderius ar jų įgaliotinius. Visais atvejais Kremliaus smogikai stengėsi įbauginti su saugumo iššūkiais susidūrusius Afrikos šalių lyderius, kad išnaudotų šalių, turinčių naudingųjų iškasenų ar angliavandenilių išteklių resursus. Dėl santykinio JAV nedalyvavimo regione, atsirado tuštuma, kurią mikliai užėmė Rusijos užkariautojai.
Operacinis lygmuo
Ukrainos Užsienio reikalų ministras Dmitrijus Kuleba įsitikinęs, kad okupantai šią žiemą veržtis į Ukrainos gilumą, tačiau jiems nepavyks. Kuleba pritaria Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio viltims dėl Ukrainos pergalės kare prieš Rusiją 2023 metais. Bus dedamos visos pastangos, kad tai įvyktų ateinančių metų vasarą.
"Times" skelbia, kad britų jūrų pėstininkai dalyvavo slaptose operacijose Ukrainoje. Esą jau nuo 2014 m., kai Rusija įsiveržė į Krymą, Ukrainoje buvo dislokuoti britų kariniai instruktoriai. Karališkosios jūrų pėstininkų pajėgos dalyvavo specialiosiose operacijose lydint britų diplomatus į Ukrainą, sakė vyresnysis britų generolas Robertas Magowanas. Tai pirmas kartas, kai Londonas patvirtino savo dalyvavimą "slaptose operacijose" Ukrainoje. Misijos buvo susijusios su "didele politine ir karine rizika".
Baltųjų rūmų Nacionalinio saugumo tarybos atstovas spaudai Johnas Kirby prognozuoja, kad sąjungininkai išliks vieningi, tačiau pripažino, kad jų šią žiemą laukia didelė įtampa. Europiečiams bus vis sunkiau išsaugoti vienybę ir toliau tiekti Ukrainai ginklus, grynuosius pinigus ir pagalbą. "Mes tikrai pripažįstame, kad artėjant žiemai ir dėl to, kaip Putinas paverčia ginklu energetiką, bus didžiulė įtampa ne tik Ukrainoje, bet ir visoje Europoje", - sakė Kirby.
Suprantame, kad šiandieninė būtis ir buitis gali atrodyti nepakeliamai sunki, bet visada galima nuvykti į Kyjivą ir pagyventi Ukrainos sostinėje keletą savaičių. Be šildymo, elektros ir vandens. Arba apsilankyti Chersone. Esame tikri, kad grįžę namo visi be išimties bučiuos gimtąją žemę ir dievagosis, kokia tai nuostabi, puiki ir klestinti šalis.
Taktinis lygmuo
Šiandien apie 6 val. ryto trijuose Ukrainos regionuose, Kyjive, Žytomyre ir Vinicoje, buvo paskelbtas oro pavojus. Netrukus pasirodė pranešimų, kad Kyjivo regione, miesto pakraščiuose ir pačiame mieste pasigirdo sprogimai. Numušta 13 dronų-kamikadzių, nukentėjo 5 pastatai, tačiau žmonių aukų pavyko išvengti.
Per pastarąją parą Ukrainos gynybos pajėgų daliniai atrėmė rusų teroristų atakas Charkivo, Luhansko, Donecko srityse.
Okupantai surengė 1 oro ir 11 raketų smūgių ir daugiau kaip 60 atakų iš daugkartinių raketų paleidimo įrenginių.
Dėl didelio sužeistų okupantų skaičiaus, okupacinės valdžios "dekretu", kariuomenės reikmėms perduodama vis daugiau ligoninių: ligoninė Nr. 15 Luhansko srities Juvilynės gyvenvietėje ir ligoninė Nr. 3 Luhansko mieste.
Naktį iš gruodžio 12-osios į 13-ąją Luhansko srities Novoaidaro gyvenvietės rajone žuvo daugiau kaip 15 Rusijos Federacijos ginkluotųjų pajėgų karių. Zaporižės srityje buvo sunaikinta ir sužeista iki 100 okupantų, sunaikintas šaudmenų sandėlis.
Ukrainos gynybos pajėgų raketinių pajėgų daliniai ir artilerija smogė 2 kontrolės punktams ir 4 priešo personalo susitelkimo vietoms.
Itin sudėtinga taktinė situacija rytuose. Ginkluoti Rusijos valkatos siekia atkirsti kelią iš Kurdiumovkos pusės nuo Bachmuto ir vykdo įnirtingą puolimą netoli Kleščejevkos. Tuo tarpu "Wagner“ marodieriai bando pralaužti ukrainiečių gynybą rytiniame Bachmuto pakraštyje, remiančioms pajėgoms atakuojant netoli Podgorodnės, į šiaurę nuo miesto griuvėsių. Į pietryčius nuo Soledaro vyksta mūšiai ties Bachmutskoje.
Foto: drono likučiai Kyjive. Šaltinis: reuters.com
Dėkojame mūsų skaitytojams ir sekėjams bei rėmėjams. Tik Jūsų, mielieji, dėka, esame nepriklausomi ir galime sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Juridinius asmenis kviečiame sudaryti paramos sutartis (be jokių įsipareigojimų). Atskirai sakome ačiū: UAB "RCS LT", Silvijai T., Sauliui G. ir Lietuvos aludarių gildijai. 2022 10 01 – 12 31 kasdienės apžvalgos yra projekto „Aštuonkojis“ dalis. Projektą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT44730001017206562448 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page